» »

Nov članek

Nov članek

Slo-Tech - Andrej Budja je za vse uporabnike in administratorje Windows sistemov spisal poučen članek o tem, kako jih čim boljše zaščititi pred zlobnimi stvarmi, ki prežijo na nas na raznih intra- ter inter- omrežjih. Tako je opisano upravljanje s popravki, požarnimi zidovi ter čiščenje razne navlake, ki vohuni za nami.

Vsekakor obvezno branje in sledenje navodilom za vse obiskovalce NEST-a in ostalih ožičenih zabav.

33 komentarjev

darkolord ::

em tole s firewallom je eno _veliko_ pretiravanje... :\

MasterMind ::

Ah. Posnameš Linux pa nimaš nbenih problemov:D (vsaj za zdaj 8-O )

CaqKa ::

vau mastermind... a namesto (vstavi povrpečni avto slovenca) tudi priporočaš raje enega terenca za vožnjo po slovenskih cestah?

rajši bi komentrial članek kot pa neke blesave pisal...

andrej ti si pa legenda.

MasterMind ::

Posredno sem komentiral članek... Kolk veliko stvari rabš, d se zavaruješ pred nesnago. Drgač pa dobr članek!

tec ::

Med povezave bi lahko dodali se http://housecall.trendmicro.com

pivmik ::

CaqKa:
Rajši bi komentrial članek kot pa neke blesave pisal...
To velja tudi zate (in zame).


To primerjanje z terencom pa je popolnoma zgrešeno.
Prej je ta članek navodilo kako si cestni avto spremenit v terenca.

Jaz imam tudi navodilo: Zdrava pamet in znanje.
LP, Gregor GRE^

Microsoft ::

Kratko in jedernato.:)) Samo kaj, ko pa vsi tega ne storijo.:|

Pismo, za uporabljat Windowse bi morali vsi imeti izpit! Kaksen izpit? Tale clanek!



by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

CaqKa ::

picnik.. jaz sem komentiral izjavo da si naj rajši namestimo linux...

v ozadju sicer manjka.. linux in par sto havtujev ali pa winxp in andrejev članek..

poweroff ::

V redu članek, morali bi ga vključiti v obvezno branje pred registracijo na Slo-Techu... z gumbom "I confirm I have read and UNDERSTAND all of it". :D

Sicer je pa v tekstu precej tipkarskih in slovničnih napak. Naj se en lektor na hitrico sprehodi čez...
sudo poweroff

snow ::

> Ne uporaba požarnega zidu je tako kot da bi svoje avtomobile pustili veš čas neodklenjene. :\
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

darkolord ::

men se zdi da je to bolj tako, kot da v zaklenjenem avtu pustis GSM brez PIN kode...

powr ::

Jaz pa mislim da bo tak članek marsikomu prišel zelo prav
ker ne da windowsi niso varni
windowsi so NEVARNI!!! 8-O :D

darkolord ::

nic bolj kot linux

BigWhale ::

dokazi to. no, ali pa dokazi nasprotno.

powr ::

kateri varen istem pa potrebuje 150 mb popravkov (vključno s service packi)
da ne govorimo o blasterju in sasserrju ki sta se prenašala preko mikrosoftpvega "varnega" net beui protokola ki je očitno poln lukenj
in še bi se dalo naštevat ampak mogoče kdaj drugič jo se bo odprl kak topic z naslovom "vse napake Windowsov" ali kaj podobnega :P

MrStein ::

caqka: "priporočaš raje enega terenca za vožnjo po slovenskih cestah"

Ja, za slovenske ceste drugo ni. Žal. ( razen če voziš le po tistih 5 % cest, ki si ta naziv sploh zaslužijo )

Sicer pa je ta "članek" bolj neki spis osnovnošolca... :

- "Ne uporaba požarnega zidu je tako kot da bi svoje avtomobile pustili veš čas neodklenjene."

Ni res, neuporaba FW, je kot NE-postavljanje ograje okoli avtomobila. Jaz nimam nikoli ograje okoli avta ( razen ko je parkiran v garaži, ampak tu govorimo o aktivni uporabi ).
Če PC nima na stežaj odprtih vrat, potem je FW brez dela.

- " ...MORA romati v koš...Isto velja za programe, ki jih zvlečete z interneta"

Torej ko downloadam zadnji ServicePack, ga moram takoj zbrisati ?

- Iz varnega zatočišča domače računalnika za dvema požarnima zidovoma za vas Andrej.

Aha, tip uporablja 2 FW-ja , namesto da bi odinstaliral nepotrebne servise. Uh, ful bi mu zaupal varnost mojih sistemov...

- Če se počutite pogumno si oglejte: * http://www.grc.com/dcom/

Torej nepogumni pa naj ostanejo nevedni in po možnosti z ranljivim PC-jem ? Zakaj pa ?


Glede linuxa pa: aktualen linux je 100x varnejši od windows, kdor trdi nasprotno ima pač težave pri soočanju z resničnostjo.

Microsoft ::

Ko zdej govorite, da je Windows bolj nevaren, kot Linux. A to govorite za gol operacijski sistem, ali za taksnega, ki lahko ima dodeten software? Ce slednje, potem bi premislil, ce ni faktor 100 le malo pretiran...:\

MrStein, 2 firewall ti pa res ne moreta skodovati. Jst mam enega v routerju, ki zaustavi vecino nadleznih stvari, se pa kdaj zgodi, da tudi softwareski firewall ustavi kazga trojanca, ki ga hardwareski ne. Tak da nevem, zakaj bi si sel dol metat firewall, da bi potem nakoncu imel samo ene firewall?:\


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

noraguta ::

pa kaj se spet luniuxaši bunijo , a bodo ne lan partijih razkazval 1001 text editor. vsa stvar je podobna kot če primerjaš super športen avto in maketo narejeno iz stiroporja zraven pa kričiš kako se še znjo ni nihče zaletel.
bljah .

pa tista od MrSteina kako varen je linux pozeni vaš občudovani nfs server in rps je expovzaj na mrežo , potem pa delaj pridige o nesmiselnosti firewala.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Gwanaroth ::

Dejmo se klat! Še bolj, še bolj!

Zgleda, da bo to res _VEČNO_ vprašanje.
Lights often keep secret hypnosis..

BSD-jas ::

Kaj pravite na tole zgodbo?

Moja izvenzakonska partnerica sicer ni računalničarica, ampak je končala en fax v severnem delu LJ, kjer ji je propaganda vcepila edino in samo edino M$, zato je hotela mikromehke izdelke tudi doma. Zaradi ljubega miru sem pač privolil v kompromis in pod pogojem, da za ta njen "hohštapleraj" ne gre niti tolar iz mojega žepa, naredim tripple boot (njeni Windows ne vem več kateri + moja FreeBSD in Linux "za spomin"). Čez nekaj časa je staknila eno od teh v članku opisanih sranj in ko me je prosila za pomoč, sem ji najprej odpredaval nekaj takega, kot je v članku, da je treba dokupiti protivirusne programe itd. In kakšna je bila reakcija? "Kaj, ker tehle Windowsov, ki so me stali kar precej denarja, ne znajo poštimati, moram plačevati še za ene dodatne programe ?!? Daj pokaži mi raje ta tvoj Free kaj je že." Pa sem ji naredil account, ji pokazal OOo in takrat še FireBirda (drugega pa itaq ne rabi), ji malo popedenal KDE, ji na eno stran A4 napisal najnujnejše napotke in kmalu se je navadila na to in particiji s polkni sem lahko s fdiskom povedal svoje...

Microsoft ::

BSD-jas, na Microsoft strani mas napisano:
Microsoft does not manufacture stand-alone software firewalls or hardware that includes a firewall.
To sm pobral iz tukaj. Tak da ce komu ni jasno, Windows ni 'ali-in-one', ampak je samo operacijski sistem. Zato ti tudi na tej strani predlagajo, da imas software ali hardware firewall (in ostalo zascito).

Se nekaj o cenah antivirusnika in firewalla za domaco uporabo. Norton Antivirus 2004 49.95$, Norton Firewall 2004 49.95$. Za tiste, ki ne veste, 50$=~10.000SIT. Ce je to za tebe veliko...

Ziggga in Brad3K (mogoce se kdo...), preberta si tole:
Q. Should I use the Internet Connection Firewall if I have more than one computer in a home or small-office network?
A. Yes. If you have more than one computer in a home or small-office network, you should protect every computer in the network. Enabling Internet Connection Firewall on every connection will help prevent the spread of a virus from one computer to another in your network if one of your computers becomes infected. However, if a virus is attached in an e-mail message, the firewall won't block it and it can infect your computer. You should install an antivirus program as well.

Q. I use Internet Connection Sharing in my home network--which computers need to have a firewall?
A. All computers in your home network should be protected by a firewall. A firewall helps prevent the spread of viruses or worms across your network if they infect one computer. A computer on the network could also become infected through a separate Internet connection, such as a laptop that is used on your home network and on public networks. Or, a virus could be introduced to a computer on your network through software installed from a CD or floppy disk.

Q. Should I enable the Internet Connection Firewall on all computers on my home network?
A. Yes. ...

Q. Should I use Internet Connection Firewall on a computer that is also behind a hardware firewall?
A. Yes. You should turn on the Windows XP Internet Connection Firewall for all computers in your home network. This helps prevent the spread of viruses or worms across your network if a computer is infected. A computer on the network could become infected through a separate Internet connection, such as one on a laptop that is used on your home network and on public networks. Or a virus could be introduced to a computer on your network by way of e-mail or software installed from a CD or floppy disk.
Vir


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

andrej ::

okay, zadeva ni popolna, samo gleda na to da je bla spisana v dobri urci je za prebavit. na koncu sem se spomnil, da sem pozabil dodat se programe, ki odstranijo razne hijackerje za IE (torej za zadeve, ki ti spremenijo domaco stran in nikakor ne pustijo, da bi jo dal nazaj na taksno kot jo ti zelis). Evo dva pametna linka:
http://www.wilderssecurity.com/bhblaste...
http://www.spychecker.com/program/hijac...


darklord: se ne strinjam. firewall je nujen.
primerjava z avtom in GSM-om ni cisto prava. Sam bi raje reko, da je pc brez firewalla kot zaklenjen avto brez sip ;)

MrStein:
1. hvala za popravke - predvsem slovnicne. Ocitno noben lektor ni sel skozi. bad luck:)
2. Tisto pogumno stvar je nekdo dodal - jaz tega nisem napisal ;)
3. tisto z osnovnosolcem bom raje pozabil. ce pa znas ti bolje pa povej. ziher se da kaj zrihtat.
4. kdo pravi da nimam odinstaliranih nepotrebnih servisov?
5. za 2 fw-jema sem, zato ker tole pisem iz prenosnika, ki ima vklopljen firewall, na omrezje pa je povezan preko drugega racunalnika, ki ima pravtako firewall.

BSD-jas ::

Ja mulček, ko boš sam služil denar in ti ga ne bo več dajal ata, ko boš videl, kolikšna je ena normalna plača in koliko stanejo hrana, stanovanje in ostalo, potem pa pridigaj o vezani trgovini in o tem, kaj je malo in kaj ne.

Microsoft ::

BSD-jas, sej kdo te pa sli, da to uporabljas?! Sam tist, ki zna za sebe poskrbet, mu 20kSIT na leto ne bo ovira.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

upirna ::

JimiBtn, torej daš ti za svoj sowtware več kot hardware, al kaj?

Windowsi: 30.000 SIT
Office: 50.000 SIT
Firewall: 10.000 SIT
Antivirus: 10.000 SIT
---------------------------------
Skupaj: 100.000 SIT

Jaz sem en komp sestavu 2 mesca nazaj:
epox plata na nforce 2: 20.000 SIT
procesor(rabljen): AMD XP 2000+ 10.000 SIT
256 400 MHz RAM : 10.000 SIT
grafa kr ena, ker je bil strežnik
Maxtor 40 GB : 14000 SIT
Ohišje in napajlanik: 6000 SIT
---------------------------------
Skupaj : 60.000 SIT

Ti pa imaš za ta denar samo software. :P :P :P

Microsoft ::

upirna, le kje si pobral pravilo, da more bit SW cenejsi kot HW?!


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

noraguta ::

bsdjaš jah oženi to redko rožico , ki je toliko potrpežčljiva ,da dočaka OO.in tako varčna če ima še delavno ročico ji le nadeni zakonski jarem. drugače pa antivirus je za osebno rabo zastonski, firewall je pa vgrajen.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

MrStein ::

noraguta : "pa tista od MrSteina kako varen je linux pozeni vaš občudovani nfs server in rps je expovzaj na mrežo , potem pa delaj pridige o nesmiselnosti firewala."

Kot prvo, NFS server ni ravno standardna konfiguracija in je po defoltu izklopljena. Je pa še vedno vsaj tako varna kot SMB server na Winsih ( in tam je po defoltu vklopljena, če se ne motim. In exportira vso diskovje... )

noraguta ::

Kot prvo, NFS server ni ravno standardna konfiguracija in je po defoltu izklopljena. Je pa še vedno vsaj tako varna kot SMB server na Winsih ( in tam je po defoltu vklopljena, če se ne motim. In exportira vso diskovje... )

so pa kdmji in razlicni drugi servisi , za katere exploiti niso redkost. glede windows shara se pa motiš.
ampak celo v celem ,ko praviš da je dober software error prone in je požatni zid nepotreben. torej TI MENI PRIPOROČAŠ gonit nfs brez firewalla?
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Jeebs ::

Ne vem zakaj so vsi tovrstni članki napisani tako ''agresivno''. Povsod pišejo samo ''ne odpirajte blablablabla...''. Kaj če bi enkrat za spremembo pisalo, da .mp3, .wav, .bmp, .jpg... ne morejo vsebovati virusa, zraven pa še kako se preveri, če datoteka mogoče nima dvojne končnice (recimo moja_slila.jpg.exe). Prav tako bi bilo potrebno omeniti kakšen dober file manager (recimo Total Commander), da se folk ne ''jajca'' z invalidnimi jajci od Raziskovalca. Potem je pa jok in stok, ker Raziskovalec kot vem privzeto NE PRIKAŽE končnic. Potem pa letijo izjave v stilu ''ma tako ikonco kokr je za slike''.;(
Press any key to continue... RESET. Didn't you say ANY key?!?!?!

MrStein ::

noraguta : "torej TI MENI PRIPOROČAŠ gonit nfs brez firewalla ?"

Tega nisem nikjer napisal. NFS server že leta in leta nisem postavljal, tak da ne vem kak trenutno zgleda. Priporočam ti ga "z uporabo zdrave pameti".

Jeebs: "Kaj če bi enkrat za spremembo pisalo, da .mp3, .wav, .bmp, .jpg... ne morejo vsebovati virusa"
Aha, ti torej priporočaš, da članki širijo neresnice ?
No ja, potem pa napiši enga takega :\

( če kdo ne ve, so bli eni virusi v MP3 fajlih nedavno tega )

andrej ::

Jeebs. Ne drzi. Tudi te datoteke lahko imajo virus.
Prvic, ce pise slika.jpg ali muzika.mp3 se ne pomeni, da gre za jpg ali mp3 koncnico!
Drugic, tudi ce gre za pravo jpg ali mp3 datoteko se vedno lahko vsebuje virus.

Jeebs ::

V PRAVIH (ne govorim o preimenovanih, s katerimi mi je nekdo nazaj usekal!) da je lahko virus? Nikoli slišal in/ali doživel. Se opravičujem, če sem samo jaz tako butast, da tega ne vem. Andrej, lepo te prosim, s takimi izjavami pa samo sebe sramotiš. Brez zamere, ampak dobro vem, kaj sem napisal, in NISEM govoril o .exe (.bat, .com) datotekah preimenovanih v .jpg (.bmp, .mp3...). Samo nekaj mi pa ni jasno... MrStein ko omenja, da je lahko v PRAVIH .mp3 in .jpg datotekah virus... Kako pa naj bi se tak virus aktiviral? Dvomim, da lahko s tem, ko odpreš sliko v recimo ACDSee hkrati aktiviraš virus. Vsaj meni so taki virusi še neznanka, pa uporabljam računalnik in internet že kar nekaj let.:\
Press any key to continue... RESET. Didn't you say ANY key?!?!?!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vožnja z oklepnikom?

Oddelek: Na cesti
303762 (2363) gruntfürmich
»

Windows 7 pri mojih zahtevah

Oddelek: Pomoč in nasveti
141005 (801) KTr1sk
»

Windows XP - po nekaj dneh začnejo "štekat".

Oddelek: Operacijski sistemi
191645 (1123) glinik
»

Od česa se pojavlje tole okno?

Oddelek: Omrežja in internet
271773 (1191) Bakunin
»

spy-/ad-ware

Oddelek: Omrežja in internet
342357 (1897) Sadida

Več podobnih tem