» »

Božič II

Božič II

Barakuda1 ::

Prepričan sem, da avtor teme Vesel bozic in srecno 2005 (tako kot jazv v PČ) ni imel namen teme odpirati zato, da se uporabniki v njej izjansnjujejo o primernosti (neprimernosti) nekega praznika.
Storil je (vsaj za moj okus) lepo, prijetno civilizacijsko gesto, ter vsem okrog sebe poslal voščilo ob prazniku. Jaz sem to v PČ storil v svojstvu moderatorja (in jasno tudi kot uporabnik)

Tistim, ki tega praznika (Božiča) ne praznujejo, se s tem ni na noben način storilo nič žalega ali slabega.

Vsem tistim, ki jim Božič gre na živce pa samo tole.

Pri nas je Božič predvsem praznik radosti in veselja družine. Gre za nek osrednji družinski praznik in je kot tak v našem prostoru tradicionalen ravno v tem kontekstu.

Prejšnji sistem ga je sicer, ker je sovpadal s cerkvenim praznikom Kristosovega rojstva, res nekoliko diskvalificiral, vendar nikoli kaj preveč zares.

Ko se je sistem (prejšnji) pričel "majati, pa je rehalibitiral tudi ta družinski praznik.

Prvi izmed veljavkov prejšnjega režima je bil Smole in kaj kmalu za njim je božično poslanico na nacionalni TV prebral tudi takratni metropolit g. A. Šuštar.

Tolk na kratko o zgodovini.

Nevmesne pripombe in komentarji ob voščilu božiča in novega leta so (meni osebno) predvsem odraz neke iracionanalne nestrpnosti, netolerance do drugačnosti in svojevrstem primitivizem

p.s.
Da ne bo nepotrebnih replik.
Nisem veren.

cryptozaver ::

Ce prav razumem tvoj post je njegov namen ta, da se pove svoje mnenje o bozicu. Vsaj ti si storil tako.
Se strinjam da je to (naj bi bil) druzinski praznik. Vsaj pri nas je in nismo verni.
Ne strinjam pa se, da je sele sedanji sistem rehabilitiral bozic. Vec se govori o tem, totalno je skomercializiran. Kolkor jaz vem nihce ni prepovedoval zbiranje druzin in prijetno praznovanje. Kot mulc (X sistem) sem bil veckrat na polnocnici kot sem sedaj. Mogoce je rehabilitiran samo formalno. Tako da gredo politiki v cerkev sedet v prve vrste in smo pac dva dni doma.

Microsoft ::

Pr nas je bozic cist normaln dan. Nc posebnga. Cist nc.

Sicer sm pa ze povedal svoje mnenje o tem bozicu na vrhu, kjer je prlimana tema. Zdej je zbrisano, se mi pa ne da se enkrat kregat, a je bozic za k nam al ne.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Zgodovina sprememb…

Barakuda1 ::

Ce prav razumem tvoj post je njegov namen ta, da se pove svoje mnenje o bozicu. Vsaj ti si storil tako.


:\

No ja. Tudi tako lahko razumeš stvar. Nimam nič proti. Čeprav je bil osnovni namen ta, da nekatere posameznike, ki so navznoter nekega voščila pričeli neokusno komentirati (njihovi posti so sedaj opravičeno izbrisani) opozorim, da njih početje gre malce preko meje dobrega okusa.Zato sem tudi odprl novo temo. Če bi diskutiral navznoter izvorne teme, bi bila to le voda na mlin tistih, katerih mnenje je bilo milo rečeno "malce mim"

Glede drugega dela pa tole.


Rehabilitacijo sem misli predvsem na formalnem nivoju s strani oblasti (takratne) prav zato sem tudi zapisal, da v realnosti božič tud v prjšnjem režimu sploh ni bil (s strani obsti) stigmatiziran.
Se pa strinjam, da je danes močno, močno skomercializiran.
Ampak temu ni kriv praznik ;)

cryptozaver ::

Saj je prav da ga praznujemo. Ideja mi je vsec. Sploh je pa tole prednovoletno vzdusje v veliko veselje otrokom. Vsaj nekaj.

Ce komu ni do praznovanja bozica, naj pac gre smucat ali gleda Discovery.

Microsoft ::

Preden grem mal polgedat dnevnik, bi se dodal, da se mi tale bozic (skupaj z recimo noc carovnic) zdi nekako vsiljen.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

DavidJ ::

Preden grem mal polgedat dnevnik, bi se dodal, da se mi tale bozic (skupaj z recimo noc carovnic) zdi nekako vsiljen.


Vsak praznik ti je 'vsiljen', tako mimogrede. ;)
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

Barakuda1 ::

bi se dodal, da se mi tale bozic (skupaj z recimo noc carovnic) zdi nekako vsiljen.


:\

Seveda lahko imaš svoje mnenje. Ampak malce poznavanja zgodovine tud ne škodi.

Medtem ko se glede noči čarovnic s tabo povsem strinjam, se pač glede božiča ne morem, ker so dejstva drugačna.

Božič v našem okolju praznujemo od vseh praznikov skupaj z novim letom najdlje.

Božič smo na naših tleh od vsega začetka praznovali predvsem kot osrednji praznik družine. Za kristjane je imel res še dodten poseben pomen, saj so kristjani na ta dan praznovali tudi Kristosovo rojstvo.
V tem je potrebno tudi iskati razlog, da ga je (Božič) propagirala predvsem cerkev.

Božiček (kot mistično bitje) pač nima veliko skupnega z Kristusom.
Ne da se mi sedaj razpredati od ko sploh izvira božiček in kakšne metamorfoze je doživel.

Dejstvo je, da se je božič kot osrednji praznik družne pri nas praznoval (poleg novega leta) prej in pred vsemi trenutno zanimi prazniki.
To je tudi edini praznik (pri nas), ki slavi in praznuje veselje in radost družine kot take.

Praznik tako ni nič vsiljenega (še najmanj s strani oblasti). Prej bi rekel, da je obratno. Gre za enega redkih praznikov, ki je preživel tudi razne ortodoksne sisteme, ki so poskušali zatreti vse kar je dišalo po cerkvi ali drugačnem svetovnem nazoru.

Božič je bil med vsemi prazniki tudi v takšnem sistemu priviligiran. Tudi prjšnja oblast se je namreč zavedala pravega pomena tega praznika med ljudmi. Zato ga tudi niki ni preganjala.

In po vsem tem, ti še kar naprej trdiš, da je to nekaj - vsiljeno nam iz zahoda.

Nak, ni. Božič ni prišel iz zahoda, tako kot Microsoft ;)

Dr_M ::

jest nimam nic proti bozicu, ampak definitivno pa nebi smel bit v taki obliki, kot je zdej.
vsak samo casa, kako bi spulu iz rok cim vec dnarja in froci, ki bi radi prevec daril. vse se vrti okol dnarja in daril. to je zdej bostvo bozica. nobenga pravega vzdusja, tako kot je biu pred desetletji.

no, ubistvu mi gre na zivce bozic in novo leto. pravzaprav cel december, ko se razzivijo vsi hinavci. celo leto zadrti ateisti, decembra bi pa verovali tudi v marsovce, sam da bi prsli do denarja. takih je ogromno in so ZELO glasni decembra (oz vsak tak dan, ko se da zasluzit denar, na racun naivnih ljudi).

ravno zdej en dan, sm opazu, da je bila moja mati zelo zalostna, pa sm jo cist iz firbca uprasu zakaj in sm dubu lep odgovor - ni vec pristnega bozicnega vzdusajo tako kot vcasih.

prazniki, v taki obliki, kot so v zadnjem casu (seveda k nam prisli iz ZDA) so popolnoma brezvezni. razn za trgovce.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Tic ::

Dr_M: Kradeš mi iz ust.
persona civitas ;>

Dr_M ::

Tic: a ti plunem nazaj?? :D ;)


no, dons ce hoces bit srecen za bozic, mors met ogromno denarja, drugac si sam, brez vsega.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Microsoft ::

Am glede bozica. Kaj naj v bozicu vidijo neverniki ali pa tisti, katerih vera ne pozna bozica?
Jst ga nekak ne mislim praznovat iz razloga, ker ga drugi praznujejo.

Glede tistega, da je vsiljen, nisem niti slucajo ciljal na kak SDS vs. LDS, Tito, Kucan, ali kaj temu podobnega! Tu sem mislil na trgovine.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Ziga Dolhar ::

Je "potrošniška kultura" [sicer sovražim ta izraz, a se mi vseeno zdi ustrezen v danem kontekstu] nujno prišla iz ZDA, kot se govori, ali bi se lahko enakovredno razvila tudi samostojno pri nas?
https://dolhar.si/

Microsoft ::

Lahko, da se je samostojno razvila pri nas, pri tem pa bi si lahko za zgled vzela ZDA.

BTW, od kje ideja, da so ta tedn prazniki? Za vecino bo normaln delovni dan od ponedeljka do petka.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

DavidJ ::

Kaj naj v bozicu vidijo neverniki ali pa tisti, katerih vera ne pozna bozica?


Microsoft, a si ti sploh prebral Barakudin prispevek?

Božič smo na naših tleh od vsega začetka praznovali predvsem kot osrednji praznik družine. Za kristjane je imel res še dodten poseben pomen, saj so kristjani na ta dan praznovali tudi Kristosovo rojstvo.
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

link_up ::

barakuda ocitno ne smes takih tem odpirat.

Jst sm voscilo sicer zamudil :( ampak vseeno vesel bozic in srecno novo leto. Ce se pa komu kaj zdi vsiljeno, neprimerno, oderusko, necivilizirano, cist mem uglavnem nej se pa v rit kusne...:)
In and Out

flipflop ::

Se pridružujem tvojim mislim,link_up:D

Microsoft ::

DavidJ, res, cisto konkretno vprasanje. Kaj si naj ob praznovanju bozica misli nevernik? Zakaj se praznuje? Kaj je bistvo praznovanja? ...


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Zgodovina sprememb…

]ViRiana[ ::

Imena praznikov se pišejo z malo začetnico, torej tudi božič. :O
Vsi se rodimo blazni. Nekateri takšni ostanejo. (Samuel Beckett: Čakajoč na Godota)

Ziga Dolhar ::

Microsoft, Barakuda ti je povedal, kaj to pomeni za tiste ki niso najbolj verni, in nato te je na isti odstavek še enkrat opozoril še David J.

Microsoft, si ok?
https://dolhar.si/

Tic ::

]ViRiana[: Dopuščeno je oboje.
persona civitas ;>

Microsoft ::

Se prav, da je bozic za nevernike nic drugega, kot druzinski praznik? Tudi vredu.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Avenger ::

ker je sovpadal s cerkvenim praznikom Kristosovega rojstva


Ah, vsak dan se naučiš nekaj novega. Torej je bil Božič slučajno praznik družine, recimo, družinski dan, ko se je cela familija nabrala skupaj in se trepljala po ramenih, češ kako je fejst, ko se imajo. Potem se je enkrat Cerkev odločila, da ne bi blo švoh, če bi praznik Kristusovega rojstva praznovali ravno na ta dan. In tako sta se oba praznika združila. A je tko prov napisan? :D

Kolikor jaz tole stvar razumem, je bil najprej božič kot cerkveni oziroma katoliški (in pravoslavni) praznik, zaradi vzdušja in verjetno opazne evforije ter poudarka na skupnem družinskem praznovanju, so se vštulili tudi neverniki ga praznovali (khm, khm) tako da so se dobili skupaj in pač malicali, nato so mu pa nadeli značko 'družinski praznik'.

Ne znam pa si razlagati smisla in pomena obdarovanja ob Božiču IN Novem Letu. Ja, razen tega, da imajo trgovci žurko.
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

]ViRiana[ ::

Tic (tič?) in ostali nevedneži: nikakor ni dopuščeno oboje. Imena praznikov se pišejo z malo začetnico (razen tistih, ki so izpeljani iz osebnih imen, npr. Prešernov dan). Božič se vedno in povsod piše z malo, zato ne filozofiraj. ;(( :| ;(
Vsi se rodimo blazni. Nekateri takšni ostanejo. (Samuel Beckett: Čakajoč na Godota)

]ViRiana[ ::

... razen na začetku povedi. :D :)) 8-)

Tic: sicer pa se pouči o tem v SP ali pa mene vprašaj, če ti kaj ni jasno. :D
Vsi se rodimo blazni. Nekateri takšni ostanejo. (Samuel Beckett: Čakajoč na Godota)

hordak ::

Božič so najprej praznovala poganska ljudstva po Evropi kot zimski solsticij - okoli 25. decembra se začnejo noči spet krajšati. V duhu pokristjanjevanja je cerkev Jezusovo rojstvo premaknila na ta dan.

Članek na History Channel

Današnjo podobo božiča (okraševanje, obdarovanje, čestitke...) so pa uvedli Američani, ko so gradili kulturo nastajajočega naroda.

Še en članek

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hordak ()

Valery ::

Će ljudstvo želi imeti DRUŽINSKI PRAZNIK, naj se v letu odredi PRAZNIK DRUŽINE in se tako tudi imenuje. Datum ni pomemben. Če pa kdo hoče imeti Božič, pa naj ima Božič (rojevanje Sonca). Kdor pa ljubi Jezusa, naj praznuje DAN, ki se ga je praznoval Jezus, ko je na določen dan obiskoval judovske shodnice, kar so počeli tudi apostoli po njegovi smrti.
Zdi pa se, da bodo počasi vsi cerkveni prazniki postali družinski (tudi Velika noč je), ki se jih bo držal skoraj ves svet. Država in Cerkev bosta postali eno skozi izgovor družinskih praznikov.

Barakuda1 ::

Kdor pa ljubi Jezusa, naj praznuje DAN, ki se ga je praznoval Jezus, ko je na določen dan obiskoval judovske shodnice, kar so počeli tudi apostoli po njegovi smrti.


:\

Zakaj pa misliš, da je nedelja za večino tako pomembna (no, za nekatere je to sbota) ;)

Matev ::

Že naši predniki slovani so praznovali rojstvo novega sonca - zimski solsticij. Tudi kelti, maji in praktično vsa ljudstva so se veselila dneva ko se je dan nehal krajšati. To je bilo v naših krajih okoli konca decembra. V ta sklop praznovanj so potem dali kot prispodobo za rojstvo svetlobe tudi rojstvo odrešenika. Je pa vse skupaj zgolj praznovanje in veselje ob zavedanju da sonce ne bo ugasnilo in se zopet krepi.

STASI ::

Naši predniki so Veneti! Sam prave zgodovinarje vprašajte!:D
"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

Matev ::

Nima veze
ljudstva ki so prišla na to ozemlje so prej in potem praznovala zimski solsticij.

so pa prišli Slovani sem ... za venete ne vem kje si ti slišal

Ziga Dolhar ::

Matev: "Venetska teorija" je modernejša in trenutno pač "hit". 0:)
https://dolhar.si/

Matev ::

teorija venetov je očitno za nekatere "finoče" res hit
pa kako jim ne kapne da če smo enake anatomske oblike kot slovani, govorimo skoraj enak jezik, navade imamo zelo podobne itd... da naj bi bili potem kar eni drugi mi
ahhh

pa naj bomo veneti OK

Ziga Dolhar ::

Matev: prosim?

Si drzneš rečt, da imam z Avstrijcem 10 km severno približno toliko skupnega kot s sodržavljanom Slovencem, ki živi 20 metrov vzhodno od mene?

-skrunstvo!

(Če bi bil recimo kakšen Plemeniti ;-)).

Da, kvazi-sarkazem.
https://dolhar.si/


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Božična blaznost (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7410590 (7792) Raptor F16
»

Že praznujete Dan zahvalnosti?

Oddelek: Loža
282920 (2001) STASI

Božič - Religija

Oddelek: Loža
141717 (1447) bluefish
»

Božič in praznovanje tega praznika (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17426943 (23850) LitralSM

ateisti

Oddelek: Loža
212963 (2670) OmegaBlue

Več podobnih tem