» »

Mladi in računalniške igre

Mladi in računalniške igre

Soulja ::

Za seminarsko nalogo iz sociologije sem se odloču da nardim raziskavo o računalniških igrah med mladimi. No če slučajno veste kakšen vir v slovenščini ali angleščini, kjer so opisane kakšne raziskave s tega področja mi prosim sporočite. Moje mnenje je da so danes igre še zmeraj nekako zaznamovane kot manj vredna oblika zabave, da so namenjene nezahtevnemu občinstvu-otrokom ki z njimi potešijo svojo radovednost. Kar pa se mi zdi krivično saj vsaj tiste bolj inteligentne igre potrebujejo tudi dovolj izobraženega igralca, ki se poglobi v samo dogajanje zaradi izziva in hkrati zabave. Ker sem že enkrat zasledu da ste debatiral o pojmih Igra in igrica me zanimajo vaši pogledi na to kaj je za vas bistvo igre kot interaktivnega medija. Je to za vas zabava, preživljanje prostega časa, ali se sprostite ob igranju, ali hočete spoznati nekaj novega kar v resničnem živlenju ne morete početi oz. vam ni dano, ali preigrate igro tako kot da bi pogledal kak film ali se bolj poglobite ker ste del dogajanja, ali se poistovetite s samimi akterji v igrah? Kakšne zvrsti igre vam najbolj sedejo in zakaj? Ali opažate kakšne spremembe v vašem odnosu do iger glede na vaše začetke? Sam opažam da je moje zanimanje iz strastnega igranja prešlo v nekakšen hobi, saj mi v začetku ni bilo važno kaka je grafika al je 100 slikc al 20 na sekundo, al je prostorski zvok al stereo, ampak je bila važna igralnost, ki se jo danes pomoje preveč zapostavlja in se preveč posveča zunanjemu videzu in zlorabi licenc. No lepo bi vas prosil če poveste svoja mnenja in kako vi doživljate to sceno danes. Vesel bi bil tudi karšnihkoli predlogov, pripomb in opomb. Zahvaljujem se vam že vnaprej za vašo pomoč :))

nodrim ::

predlog&pripomba: - nauč se delat odstavke, ker se mi tazga teksta niti brat ne da ... :'( ampak res. ..

Zheegec ::

Nekatere "špile" bi res lahko imenoval igrice. Ampak tole: "da so namenjene nezahtevnemu občinstvu-otrokom ki z njimi potešijo svojo radovednost." pa lahko velja tudi za 99% filmov po TV...
V glavnem je moje mnenje, da je večina pravih iger kot nekakšen interaktivni film - zgodba z uvodom, jedrom, zaključkom, kjer pa igralec sam sodeluje in išče načine za rešitev ugank, oziroma rešitev iz nekaterih položajev. Torej precej manj pasivna oblika kot filmi, poleg tega pa je veliko educational iger, kjer se še kaj naučiš, če ne drugega vsaj angleščino.
Seveda pa obstajata tudi ekstrema: text-based igre in igre tipa Serious Sam.

Kar se tiče "user experience": najprej igralnost in zgodba, potem zvok, potem pa ostalo (multiplayer, grafika).

P.s.: Si by any chance iz Litijske gimnazije? Samo ugibam :D
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Mavrik ::

Au, to pa boli brati.

In ja, v najslabšem primeru igre izboljšujejo koordinacijo :D
The truth is rarely pure and never simple.

roli ::

Obožujem strategije!
In ne katerekoli.:D
Lp!
http://www.r00li.com

MasterMind ::

Najraje igram RČS (Realno Časovne Strategije :D). Kdaj pa odigram tut kakšno streljačino... Igram najprej zaradi zgodbe (špil morm obrnt :D). Poskušam se čimbolj poglobit v zgodbo in jo razumet, če je kej za razumet. Pol pa ostane še nažiganje v tri dni (multiplayer itd.).
Gentoo, KDE uporabnik.

Slide ::

Tkole bom reku Soulja, nočem pametovat in nisem sociološko usposobljen ker nism sociolog:D Lahko pa povem kaj vidim... Imam 11 let starega brata in kaj se dogaja oz se je dogajalo tud k je biw 7-8 let star... Igre so močno vplivale na njega in je biw že skoraj zasvojen. Ni minil dan da ne bi prižgal računalnik in zasvojeno primikaw miško in klocal po tipkovnici...
Bom pa še tole povedaw kar se mi zdi zlo zanimiw... Osebno mam pri špilih slo rad da so nekako čim bolj realni, od grafike pa do fizike. Pri 7 letnem otroku to nekak ni bistvo, pač pa igralnost in zabava. Danes pa že opazim da že pri 10-11ih letih postane otrok zahteven uporabnik igric in že opazi napake in hrošče v špilih. Da ne govorim o spretnosti. Danes se brat že kosa z mano pri Unreal Tournament ko špilava čez mrežo. Ali pa C&C Generals že uporablja taktiko kako me premagat. Seveda mu pustim da zmaga:D , če ne se svet pudre.
Da zaključim misel. Špili lahko zelo močno vplivajo na otroke, posebej njihov osebni razvoj, zelo radi ponavljajo tisto kar vidijo in v špilih je veliko scen, ki so včasih tud brutalne in če otrok ne razume kaj je prav in kaj ne, potem so špili lahko prave inekcije da spremenimo angele v vrage (serijske morilce...)[:\

Lep pozdrav...

Ej Soulja če ti bo to pomagal pr seminarski, častiš pivo :D Ajd...
forever 200 MPH ...

nodrim ::

da te "injekcije" sploh delujejo niso krivi špili ... injekcije so vsepovsod okoli nas v različnih oblikah (filmi, 24ur, kruta resničnost, špili ...) ...

tak, da pravi krivec za serijske morilce niso špili ali druge injekcije, ampak samo in le samo vzgoja in okolje v katerem dotični mulc odrašča ...

sam igram špile od 10 leta redno in gledam filme takšne in drugačne in bedno bedna poročanja iz iraka so vsak dan s čedalje bolj nazornimi slikami ... pa (še) nisem serijski morilec ... poleg iger se ukvarjam tudi s športom (inštruktor deskanja na snegu in rolanja) in knjige tudi berem .. delam kot prevajalec .. v prostem času programer in grafični oblikovalec ...

mogoče se mi bo nekoč utrgalo in bom postal serijski morilec, a zato sigurno ne bodo krive "krvave" igre, ki jih igram ...

tisti, ki si vzame pa zdaj igre pod merek in jih krivi za vsako slabo obnašanje svojega bratca, sinčka ,... si zatiska oči pred realnostjo in se hoče odrešit odgovornosti, ki jo ima do dotične osebe in do celotne družbe ...

Slide ::

Ej Nodrim, kolkrat si stisnu kako mravlico... :D
Jz ne trdim da so samo špili vzrok, da nekdo postane tako zasvojen, da ne loči fantazije od realnosti. Hotu sm samo poudarit, da so otroci veliki COPYCATS in "okolje" to so starši, če mu ne povejo kaj je prov, bo mislu da je OK če gre po ulci in enga zaštiha... Tko kt v GTA BTW :D
Predvidevam da nisi en mulček, če že delaš kot prevajalec in oblikovalc. Bi pa povedu da pred 10imi leti je blo okolje čist drugačno kot danes in je drugač vplivalo na nas otroke takrat...
Že sam v šolah je čist drugačno okolje in vzdušje... Kr naprej se spravlajo in zbadajo drugačne, debele... Šola pa nič ne more... Nobene discipline ni več, nubega reda, vsak dela kar hoče, to ne gre, to se mi zdi da je pokvarjeno okolje...
Skratka špili so pa še dodaten đus, da se nekdo iživlja in si predstavlja kako kolje tovarišico za slovenščino..:D
forever 200 MPH ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Slide ()

nodrim ::

ma ja, sej to pravim ... sej ne pravim, da špili nimajo nobenga vpliva .. ampak vpliv ima vse in zaradi tega nima ravno smisel izpostavljati ravno to temo pri igrah ...

igre so samo ena od mnogih stvari, ki vplivajo na razvoj osebnosti ... pa so druge še veliko bolj vplivne .. starši, prijatelji, bratje in sestre, itd. ...

no, sej .. samo pravim, da neki posebej to izpostavljat pri igrah in jih skušat prikazat za krivca vseh teh sprememb, ki si jih zgoraj naštel, je po mojem mnenju čista neumnost ali ozkoglednost ... v seminarski si lahko napiše, da igre imajo nek vpliv na dojemanje realnosti, ampak da se ga da z normalno vzgojo prav lepo omejit ... vsaj kar se zavestnega dela tiče ... podzavestnega imamo zaenkrat pod kontrolo samo preko nekih posrednih mehanizmov, ki jih ne razumemo ravno najbolje ...

--- eh, sam v nos mi grejo tiste izjave.. sej se spomnite srednje šole Columbine (al neki tazga) ... ja, uni so igral Doom 1 in so zarad te igre (in samo zaradi nje) postali takšni in se spomnili mal it pobijat folk) ... mislim, da je takšno razmišljanje totalno naivno in v resnem raziskovalnem besedilu nima kaj iskati ...

BigSexy ::

Quote: --- eh, sam v nos mi grejo tiste izjave.. sej se spomnite srednje šole Columbine (al neki tazga) ... ja, uni so igral Doom 1 in so zarad te igre (in samo zaradi nje) postali takšni in se spomnili mal it pobijat folk) ... mislim, da je takšno razmišljanje totalno naivno in v resnem raziskovalnem besedilu nima kaj iskati ...

S tem se zelo strinjam. Dejstvo je, da na otroke in njihovo obnašanje vplivajo predvsem drugi, zunanji dejavniki. Se pravi šola, vzgoja staršev, okolje in prijatelji s katerimi se druži itd. No pa da ne bomo preveč zabluzli offtopic..

Mene igre privlačijo predvsem zaradi same interakcije, kot je že nekdo omenil. Z leti sem pri sebi opazil izrazit upad gledanja filmov in osredotočenja na druge zadeve. Večino časa tako ali tako preživim v službi, prosti čas pa namenim punci, prijateljem in predvsem ob vikendih, tudi igram, ki zame predstavljajo vir zabave ter preganjanje dolgčasa. V igre se načeloma niti ne poglabljam, sem pa strasten igralec, ki ne odneha, če želi nekaj doseči :P.

My 50 cents

lp,

-big
To Infinity And Beyond !

Slide ::

Človek ne jezi se...
Kolkrat ste se zjezil?? :D
Sam a računalnik pa ni okolje al kaj?? :D
forever 200 MPH ...

Soulja ::

Mah sm bil utrujen pa so mi stavki kr skup prhajal, pol na konc pa se mi ni dal vsega uredit, tko da tistmu k se bo dal prebrt bo prebrou.
Alien: Slučajn sm res st tam, a se mogoče kej poznamo vsaj na videz . Tist sm pa jst napisu da jst mislm da drugi misljo tako. Pa če kdo hod pogost v kino oziroma pogleda velik filmov je označen za filmoljuba, če pa bi ta osebek pogost preigraval igre pa bi bil označen za odvisnika od iger.
Hvala vsm za odziv :D

Grey ::

Mnja...računalniške igre(bi raj reku računalniški zabavni programi, ker se mi igre/igrice zdi preveč otročje). Igre so še en način sproščanja in zabavanja poleg adrenalinskih športov, filmov, glasbe, itd. Med zmernim igranjem in zasvojenostjo je zelo tanka črta. In to, ali se bo neki osebek pustil programom, da jih obvladujejo, je čisto njihova odločitev.
Tko kot nekaterim tukaj, gre tud men na živce to, da za vse nasilje , ki se dogaja naokoli, krivijo programčiče. To je tko kt je en prej reku, čist naivno in retro razmišljanje. Na razvoj otroka in njegovega nasilja najbolj vplivajo starši, ki mu morajo v njegovih zgodnjih letih vcepiti v kri neko moralnost in normalen odnos do okolja. Če tega ne storijo pravilno oz. se ne ukvarjajo dosti z otrokom, potem zanj ni rešitve(mogoče se najde kak drugi otrokov prijatelj, ki ga bo naučil tega, ampak za to je že malo možnosti).
Sam gledam že od malih nog(vrtec) akcijske risanke(tudi smešne), nadaljevanke in filme. Mislim, da se lahko svojim staršem zahvalim, da se nism razviu v nekega "bullyja", ker so me naučili kaj je prav in kaj narobe v kar precejšnji meri.
Igre kot same me pa privlačijo predvsem take, da moraš neki sivih celic uporabit zraven(RPG, strategije, dirkačine, akcije(take, da se mora prej mal razmišljat preden neki nardiš)). Zelo pa me odbijajo igre v stilu UT, Quake in podobnih jajčk, ker se mi zdijo čist retardirane.

roli ::

Aha pa še to:
Rad imam star trek in GTA serijo iger.
Ne maram pa doomov pa UT pa tazga.
Igre igram zarad zgodbe in ne zaradi grafike.
Lp!
http://www.r00li.com

miguelslo ::

glavni faktor pri igrah mi je zgodba, oz. me mora igra nekako pritegnit, npr. HL 1 za zgodbo, ter NFSU, ki me pritegne zarad 'realističnega vzdušja'


vendar!!!

večina igralcev, torej ljudje ki ne obiskujejo slo-tech, ne da centa na zgodbo, saj opažam, da moje sovrstnike Half-life 1 ter 2 ne zanimajo, ker pač radi igrajo igre strelaj, vozi, ne razmišljaj. Ter tudi zato, ker nimajo pojma o angleščini. Če bi bile igre z slovenskimi podnapisi, potem bi tudi njih morda pritegnila zgodbena plat igre... vendar tudi tukaj težko verjetno, ker je večina folka zabitih, in jih zgodba nikjer ne zanima, ne radi berejo knjig, ne radi gledajo filma brez akcije, z dobro zgodbo.

Npr. moj brat, pameten človek, star 25 let, pa ko je v igri kakšen vmesni filmček, takoj enter pritiska, ker ga ne zanima, hoče akcijo. razlog tudi ne tako dobro razumevanje angleščine.


Kam bo to privedlo?? ja, kot že vidimo, se tudi v slovenskih kinodvoranah pojavljajo sinhronizirani filmi... kmalu tudi sinhronizirane igre???

polepšati življenje zabitim in poslabšati pametnejšim??

sicer pa nevem, če si hotel tak odgovor, ker sploh nisem bral kar si pisal, ni se mi dalo :))
_____

Zheegec ::

Offtopic: Hehe, te poznam čisto "mimogrede", na videz ne. 4.c mogoče? Samo ugibam :D
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zheegec ()

Soulja ::

Mal si zgrešu ;) Drugač pa tud to me zanima kako s starostjo gledate na igre. No npr mam strica tm pr 40tih k si je za oblikovanje ubodu 22 inčno iliyamo k mu je blo 19 premal, pa pol še en nov komp ker mu star pentium 3 ni več služu kot bi mogu, za risanje načrtov pa take stvari. Zdej si je pa uredu en prostor v katerem se izolira od sveta in je tja postavu ta tavlk monitor pa ta nov računalnik in ga uporablja izključno za igranje, ta starga ma pa še zmer za risanje. Igra pa predvsem kake simulacije npr train sim, flight sim pa take, mi je pa povedu da je hotu postat pilot pa se ni izšlo. Zdej pa sanja o nevem kakšnih simulatorskih kabinah za letet- tko da mislm da hoče nekak izživet svoje sanje.

Grey ::

Če mu paše, zakaj pa ne? Sej na družabnih igrah piše npr. od 12-99 let. Na tistih za PC pa piše samo, od katere starosti naprej naj bi jih otroci lahko igrali. O zgornji meji pa ne duha ne sluha. Torej...če mu je všeč in če je meu človek svoje sanje..naj jih živi:)) .

Slide ::

Bla Bla Bla ... :D
forever 200 MPH ...

Matek ::

Mja, mnogi bi bili presenečeni nad tem, koliko starejših igra igre. V mojem prejšnjem RTCW/ET klanu, kjer sem igral pred dobrim letom, je bila velika večina članov stara med 30 in 45. Ko sem jaz rekel "Fantje, lahko noč, mama mi že sitnari..." so oni rekli enako, le da jim je sitnarila žena :D .
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Container ::

Bil sem s kajakom po Kolpi in pred mano so se znašle brzice ... "o shit ... pa saj ne bo nic, poleg tega lahko še zmeraj SEJVAM" ... ?!?
Po tem, ko sem doma dve uri nabiju Battlefield, kjer sem zdolgočasen teroristilčno pobil neskončno botov, sem se odpravil na fax. Na ulici pred avtobusno postajo sem zagledal množico ljudi, ki se drenja za na avtous in rekel sem si ... " kako bi blo fajn vržt eno bombico tjale, da bi jih vsaj ene dvajset takoj letelo po zraku" ... ?!?

Ti dve in še marsikatera takšna RESNIČNA zgodba ni nič redkega v mojem življenju, pa sem precej povprečen računalniški odvisnik. Pri takih trenutkih se človek malo zamisli, začneš odkrivat, kako so po eni strani igre spretno narejene, da te tako sprememijo, da vstopijo v tvoj intimni svet razmišljanja, kako te uspejo tako zasvojiti, da postanejo tvoj stil življenja. Najbolj od vseh v življenju me je fascinirala igra Gothic (enka, še bolj pa dvojska). Realnost, nekakšno virtualno drugo življenje, kjer si lahko nekaj popolnoma drugega kot si v tem življenju, kjer je tudi scat it sredi noči problem.

Najbolj pa me po svoje razjezi (že obdelan) očitek ljudi, ki jim igranje iger ni bilo nikoli domače in ga ne razumejo, namreč prav tisti ičitek, češ da je to nekaj za otroke, igračkanje, bedarije. Prvič je to desetkrat kvalitetnejša zabava od gledanja stvari na tv, kot so razne španske nadalj., reportaže z letečimi kosi ljudi na Popu ali primitivni ameriški filmi.
Učenje angleščine, pridobivanje koordinacije v prostoru, učenje zgodovine (civilizations 1 je ena od iger, ki mi je odkriala marsikatero geografsko, zgodovinsko, ekonommsko stvar že v mladih letih!) in druge stvari so dobrodošli dodatki, ki pa ne smejo biti prreveč izpostavljene - še zmeraj so igre predvsem zabava.
Prav tako je odvisnost od igranja - mislm da je to kar primeren izraz - sigurno manj škodljiva od odvisnosti od cigaretov, od alkohola, celo česa tršaga. Zato še zmer ne vem, zakaj me je sram povedat fotru da grem na LAN party, če pa njemu ni sram povedat, da gre na fuzbal tekmo.

Super tema za seminarsko drgč in ne bi blo slabo, če bi jo objavu tuki, ko jo boš naredu!:\

M-man ::

To s shranjevanjem se je tudi meni že zgodilo. Za moje pojme je to nekako tako, kot če gledaš video kaseto z večimi posnetki in vmes previjaš malo naprej malo nazaj. Potem pa preklopiš na TV program in ko so reklame že iščeš gumb za previjanje.:D :D

Najbolše so res igre, ki imajo vsebino npr. Max Pain. Dvojko sem igral skoraj nepretrgoma od jutra do 6h zjutraj in od 12h do dveh popoldne. To je ena izmed redkih iger v katero sem padel not.:D

Zanimiva izkušnja je bil tudi Call Of Duty - po večurnem igranju sem potem še ves dan slišal okoli sebe korake, strele in eksplozije. Scary. :D

LP
M
Alea Iacta Est. (Julius Caesar)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: M-man ()

EMET ::

če se že gre za seminarsko :\

igram se cca 6 let in prvo "tapravo" srečanje je bil stari dobri UT ... in še ga tu pa tja vržem kako partijco ...
Neki let nazaj sem probal skoraj vsako demo igro (streljačine, no), ki je prišla na CD-jih revij, pol mi je pa volja počasi upadla.
Pa ne za igranjem, za preizkušanjem igric.
S tem pa nisem nič manj igral, kvečjemu bolj "profi" sem se skušal vržt v igranje, čeprav me to resnično sploh ni mikalo.
Pa botov sem se kmalu naveličal in jao veselja, ko je pred 2,5 leti prišel ADSL in sem spoznal on-line fight (z dial-upom je bilo porazno;-) !
Zadnje čase nabijam le še ET, mesec dni COD, ...OK, probal sem maxa, doom, pa far cry ... no ja dejmo rečt "taglavne" še še, ostalih pa več ne ...
Sem pa s tem "zastrupil" tudi mojegha mulca (in si med njegovimi frendi večkrat priboril naslov "d'best starega"), ki praktično spremlja "moje streljanje" zadnjih 6 let. Aktivno se je vrgel v fajte pri 9-ih, zdaj pa me uščije praktično pri vsaki igri .. se moram že ful potruditi, da ga kdaj zmažem ...

Ob igrah (otroška šola) se je tudi razvijal (pa ne teroristično nastrojen) in si temu jasno prilagodil tudi življenjske navade (okolje). Zdaj (dopolnil jih je 13) se jasno sliši v pogovoru z vrstniki, kdo je IN in kdo je n00b. Njihovo besedišče ni prirejeno le računalniškemu žargonu, temveč igričarskemu. Njihove fantazije so mnogokrat povezane z igrami, njihove asociacije povlečejo na prizore iz iger; njihovi problemi so večkrat vezani na igre, da o manifestiranju (ne)zadovoljstev ne govorim ...

ja, tudi meni se zdijo ekstremisti tisti, ki govorijo o pokolih kot posledicah igranja, s tem pa ne zavračam verjetnosti, da se kaj takega zgodi ... saj poznate uni rek: izjema potrjuje pravilo. Ne gre pa v igrah (še zdaleč ne) iskati edini ali glavni vzrok, nekaj je pa le ...

PS: tudi sam se včasih "ujamem", da bi s pazo počistil kakšne politične sralce, ampak ... jebi ga, imam pač 40 let ...
EMET is the truth ...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ne znam normalno igrati nobene igre (strani: 1 2 )

Oddelek: Igre
737782 (4921) L1nK
»

World of Warcraft 'obrnjen' (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / --Nerazporejeno--
21215000 (9036) FireSnake
»

Razvoj lika v igrah z RPG pridihom (strani: 1 2 )

Oddelek: Igre
734738 (3774) Berserker
»

Sloveniji se obeta prepoved nasilnih računalniških iger (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Igre
22021100 (15422) nodrim
»

Boj proti raziskavam, ki obsojajo igre

Oddelek: Novice / Igre
374487 (2294) MrStein

Več podobnih tem