» »

Izolacija v procesorskem jedru

Izolacija v procesorskem jedru

df6977 ::

Jaz se že vnaprej oproščam če to ne spada v ta forum samo bi tale podatek nujno rabil in ga nikakor ne najdem na spletu oziroma iščem na napačnih koncih.

Ok moj problem je v tem ,da bi mogel ugotoviti katera snov se uporablja za izolacijo tranzistorjev oziroma njihovih vrat v jedru procesorja (vseeno ali intel, AMD ali motorola). Če kdo to ve ali pa je to kje videl naj napiše tu ali pa mi pošlje na email df6977@email.si

Če pa se kdo najde ,ki ve kako debelo je to naparjeno pa se bi dalo za rundo zmenit :)


Hvala

LUCCA_BRASSI ::

izolator je Sio2 ali po domače steklo.

Ko se dela čip se naparja eno na drugo SiO2 plasti , če hočeš da nastamne prevodna jo moraš dopirat s snovmi ki bodo naredile plast prevodno recimo P fosfor ali B bor....te plasti se nanašajo preko mask in tako lahko narediš tudi z dodatki drugih snovi tudi upore in kondenzatorje.Če hočeš plast jo pošješ v nekaj podobnega kot' vodno paro ' in plast nastane neprevodna če pa hočeš spet ohranit nekje prevodno plast jo zaščitiš.
Plasti se nanaša preko fotolaka in kratkovalovne svetlobe razni modri laserji.ti zagotavljajo zaradi krajše valovne dolžine boljšo resolucijo 0,25 um , 0,15um,0,13um in sedaj 0,09um označujejo generacije v elektroniki.
tko na hiter

http://nobelprize.org/physics/education...
Moments before detonation ,............

Zgodovina sprememb…

Jackal ::

Pri 0.6 mikronskem procesu je tipična debelina oksida 12.5 nm. Zdaj si pa lahko iz tega približno preračunaš koliko to znese pri bolj sodobnih procesih (0.13um in 90nm procesu)

Brane2 ::

IIRC SiO2 ni steklo. Steklo se tudi uporablja pri izdelavi polprevodnikov, vendar v druge namene- recimo pri pasivaciji FETov itd...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Brane2 ::

Kar se debeline SiO2 ti;e, natan;neg apodatka nimam, je pa ta odvisna od prebojne napetosti FETa in \eljenih lastnosti. Tanjši ko je kanal, bolj se bo poznal pozitivni potencial na gateu in hitreje se bo odprl tranzistor. Na žalost bo zaradi tega večja tudi kapacitivnost gatea in pa manjša prebojna trdnost...

Sicer pa mislim da lahko stvar oceniš tako na uč glede na prebojno trdnost SiO2. Našel sem podatek na netu, da ta znaša več kot 8 MV/cm, kar znese 800 kV/mm. Če upoštevaš, da vidi moderni CPU napetosti do največ 4V, potem bi bila potrebna debelina oksida vsaj 5 nm, verjetno pa več zaradi varnostnih faktorjev- odstopanja proizvodnih procesov itd. REs pa je, da ne laufajo vse stvari na CPUju na teh napetostih in da bi ta debelina mogoče za sredico pa že lahko nekjse ustrezala. Ballpark figure je IMHO torej tam 10-20 nm. Seveda, tu govorim na pamet, čisto možno da se motim...
On the journey of life, I chose the psycho path.

LUCCA_BRASSI ::

No Brane 2 pa mi ti napiši formulo navadnega kremečevega stekla brez primesi.0:)

Btw.
Sem bral članek o nastavitvi switcherja za peltierja , pa dio , da imate srečo da ostanete živi oziroma cel računalnik s takimi razlagami (sploh glede moči sploh) moram pa reč da ste nevarni , zelo
btw. ukvarjam se s fly-back switcherji
LP
Moments before detonation ,............


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Teflon škodljiv? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9024547 (21704) ...:TOMI:...
»

Global foundries s 45, 32 in 28 wafferji

Oddelek: Novice / Pomnilnik
153275 (2513) PrimozR
»

Najmanjši tranzistor na svetu iz materiala, ki bi lahko zamenjal silicij

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
175155 (3379) Thomas
»

COS, nastanek življenja in nekoč smo se o tem zgovarjali

Oddelek: Znanost in tehnologija
493374 (2510) Thomas
»

Nov članek: Jackalovi vodni bloki I.

Oddelek: Novice / Nova vsebina
202726 (2726) Jackal

Več podobnih tem