» »

program za risanje tiskanih vezij

program za risanje tiskanih vezij

pblaz ::

zdravo!
mogoče veste za kak program, s katerim bi lahko risal sheme vezjij ter načrte za tiskana vezja (razpored elementov ....)?
lp
blazp

dexter_II ::

Protel DXP ali p-Cad, sam to je much denarja, edino ce se dobijo kake studentske verzije

cenejsih, zal ne poznam

:\
*ce ne gre drugace,podarimo vsaj nasmeh!*

Brane2 ::

ZA WInse dobiš baje tudi Eaglea, ki je zastonj v verziji za male plate in nekaj elementov, samo Eagle je IMHO tak crap, da se ga osebno ne bi niti dotaknil. YMMV, seveda.

Za Linux imaš tudi nekaj solidnih orodij. Recimo gEDA za shematiko in PCB za tiskanino.

Oba sem opisal na grobo v drugi številki revije "Elektronika", katere pdf verzijo si lahko snameš na www.avtomatika.com
On the journey of life, I chose the psycho path.

[BeN] ::

al pa kakšen Electronic Workbench....
--- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---

Brane2 ::

Electronic Workbench je AFAIK v osnovi shematik s simulatorjem. Nima PCBja, torej ni primeren za risanje tiskanin.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Mirč ::

orcad

Brane2 ::

Orcad sploh ni poceni. Razen, če je kje kaka dijaška ali prastara DOS verzija, kar močno dvomim...
On the journey of life, I chose the psycho path.

BluPhenix ::

Hja no eagle crap. Odvisno za kaj ga uporabljas. ko se ga malo privadis ima veliko bolj logicno izdelane resitve kot pcad, pa se veliko cenejsi je.

Ce bi bil tak crap, ga verjetno nebi uporabljali v laboratoriju za nelinearne elemente in se par drugih na FE. Sicer pa je velika prednost eagle-a dokaj spodobno modanje programa oziroma dodajanje aplikacij, na FE so tako razvili plugin, ki ti iz eaglovega schematica naredi script file za spice.

Kot sme ze rekel, odvisno za kaj rabis. Eagle-a se dobi zastonj - študentsko verzijo za ploščice velikosti do 10x10. pCAD kaj takega ne ponuja, take in drugacne verzije pa brez dolngla delajo v zahtevnih okoliscinah bolj ne kot ja.

Aja jaz vem še za program EdWin.

madviper ::

Brane2: Kar se tiče Eagla, se s tabo žal ne morem strinjat! Glede na to, da je program brezplačen ponuja ogromno. Je profesionalo orodje. Tudi knjižnice je preprosto posodabljat itn. Za nekoga, ki se ne ukvarja profesionalno z elektroniko, je eden od najprimernjejših programov. Z njim smo jaz in kolegi naredili marsikatero vezje, ko smo že vse drage profesionalne programe zavrgli, ker nikakor ni šlo, da bi narisali kakršnokoli vezje z njim. S Eaglom že delam 5. leto in sem z njim bolj zadovoljen, kot s katerimkoli drugim komercialnim programom!

Torej za vse začetnike in tude izkušene štromarje je Eagle najbolja rešitev!

Lp madviper >:D
I'd like to do something crazy!

Brane2 ::


Torej za vse začetnike in tude izkušene štromarje je Eagle najbolja rešitev!


Ne vidim, kako ta "torej" sledi iz tvojih izkušenj in izkušenj tvojih kolegov. :\

Saj nisem trdil, daje Eagle crap, ampak da je zame crap.

Njegov uporabniški vmesnik je bil zame smrt.

Poleg tega, ne vidim kaj je v enostavni definiciji elementov kaj tako posebnega. To pa ja omogočajo vsi kolkkor tolikor normalni programi.

Kar se cenenosti tiče, je PCB za Linux zastonj, ne glede na velikost plate, pa še source je odprt.
Ravno tako gEDA, za katero je bilo narejenih kar nekaj importov in exportov, med drugim tudi za SPice, ki ga omenjate- so what ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

madviper ::

Brane2: Se opravičujem! Pozabil sem dodat, da sem se pred petimi leti začel ukvarjati z elektroniko, ter se takrat srečal z različnimi programi za elektroniko. Kot popoln začetnik, sem se najlažje prilagodil na Eagla. Kot tudi moji kolegi (začetniki, ki pa so sedaj profesionali razvijalci in še vedno prisegajo na Eagla), ki so najprej začeli z PCAD-om ipd, so kaj kmalu prestopili na Eagla.

Najbrž bi tudi pod Linox-om ostali pod Eaglom, vendar smo še na Windowsih! Jaz bom počasi zamenjal Windowse z Linox-om, ampak nevem če bom zamenjal Eagla. Vsaj za enkrat še ne!

Če je vmesnik zate smrt, je zame raj, ker je izbiranje elementov, njihovo preimenovanje itn preprosto, ter lahko rišeš brez priročnika za uporabo programa :D !

Zato te prosim, da si naslednjič malo bolj objektiven in napišeš, da se nisi mogel prilagodit Eaglovemu vmesniku, ne pa da je crap :\ !

Lp madviper
I'd like to do something crazy!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: madviper ()

Brane2 ::

Eaglov vmesnik je (zame) zelo čuden. Recimo z DOS Tangom je bilo delo užitek. Program sem takoj poštekal, ko pa sem čez kar nekaj let dobil celo legalno verzijo in navodila zanj, je bilo kot bi videl boga. V navodilih je bilo pojasnjeno marsikaj o izdelavi tiskanin in ne samo preprosto našteti menuji in opcije iz programa.

Čeprav z njim že dolgo ne delam več, pa VEM, da bi v 10 minutah bil spet povsem domač z njim, če bi bilo treba.

Podobne izkušnje imam s Protelom- od verzije 2 naprej. Je sicer bistveno bolj bloated od Tanga za DOS, vendar tudi zna bistveno več. Protelov Shematik je bil prvi, v katerem sem se počutil toliko doma, da sem lažje narisal kaj v njem kot denimo na papir. Baje da je tanovi Orcad še boljši- nisem probal.

Eagla nikoli nisem maral. V "zlatih" časih zastonj piratskega softvera se mi ni blo treba je*at s tem, ker sem imel (marsi)kaj boljšega na disku. V teh časih pa ne vidim, v čem je tako zelo veliko boljši od PCBja, denimo.

To, da Eagla uporabljajo kot Shematik za izris shem za simulacijo na FERI ni nujno znak kakovosti ampak dosegljivosti in cenenosti. Ker je zastonj verzija omejena samo z velikostjo plate ne pa shematike, se je nekdo potrudil in jo prilagodil za delo s Spiceom in naslednje generacije so mu sledile.Zakaj bi spreminjali nekaj kar dela ? Poleg tega, shematik za izobraževanje verjetno ni ravno nujno da je noro dober- verjetno je pri parsto potrebnih licencah na prvem mestu cena, kaj praviš ?

Enivej, stvar je precej mimo. gEDA recimo ima tako izhod za simulator, kot nekaj simulatorjev že vgrajenih-brez omejitev.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Red_Mamba ::

jaz sem še vedno na tangotu
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

Brane2 ::

Yeah. Tango je zakon. Rabiš samo kartico, na kateri dela VESA na 1280x1024 in piči miško.

Dela ko raketa že na 486-tki, na kakršnemkoli Pentiumu pa se z njim cajt nazaj vrti... :D

Driverji za Postscript na njemu so brezhibni in hitri, ravno tako ostali izhodi (drill, gerber itd).

Edine hibe, ki mi padejo na pamet, so 16-bitnost, stari driverji ne najboljše delo pod Winsi, pomanjkanje licenc ( ga ne moreš več kupit), premajhna ločljivost grida za najzahtevnejše tiskanine, odsotnost copper poura.

Ravno zato mi je PCB na Linuxu tako všeč. Ima vse, kar Tangotu manjka, le malo neroden je za uporabo, dokler ne "padeš not"...
On the journey of life, I chose the psycho path.

madviper ::

Kolk jes vem ma Eagle tud simulatro not, sam moraš maso dat v shemo:D !

Sto ljudi, sto okusov 8-) !

Pač zato so različni programi, da se lahko pol mi kregamo, kateri je boljši. Men na primer drugi vmesniki ne odgovarjajo, se pa v Eaglu počutim doma. Brane2 pa za Eagala ne more niti slišat, tak, da vsakemu priporočam, naj proba vsakega, pa naj pol dela s tistim, s katerim se najprej navadi.

Ne se silit z Protelom, sam za to ker ga je priporočal Brane2 in obratno!

Brane2: Žal ne vem kako je delat v DOS-u, ker moje delo ne sega tako daleč nazaj :)) !

Lp madviper
I'd like to do something crazy!

PARTyZAN ::



Jest tega gedata sploh ne štekam...kje naj začnem? FFS :P

Mirč ::

Mi na feri-ju uporabljamo(sem uporabljal)izlkjučno orcad.
lp

Brane2 ::

Partyzan:

Tako kot z vsem ostalim v Llinux svetu, preberi navodila.
Sicer pa, če rabiš samo schematik, se ne rabiš ukvarjat s celotnim gEDA programom, takrat te zanima le gSchem.

gEDA je le nekakšen Project manager- integrator torej za vse ostale programe v skupini (gSchem, gNEtlist, gSim itd...)
On the journey of life, I chose the psycho path.

Red_Mamba ::

tango obstaja tud za M$
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

Nejc Pintar ::

obstajajo tudi programi ki simulirajo vezje?
Lahko je biti prvi, če si edini!

Highlag ::

Sam uporabljam za hobi zadeve Eagle. Študentska verzija je "free" z omejitvijo velikosti vezja na 80x100mm in 2 plasti (bakra)

Za začetnike se mi zdi zelo enostaven. V shematskem urejevalniku zrišeš vezje. Dokler ne uporabljaš kakšnih posebnih elementov, se najdejo vsi že v priloženih knjižnicah. Ko je vezje brez napak (erc) Preklopiš v urejevalnik ploščice. Elemente postaviš na želejno mesto in spelješ povezave.

Lepo sodeluje z sistemskim printerjem.

Dobiš ga za Linux in Window okolje.

Odbiš tudi priročnik za začetnike.

Pišuka tole zgleda ko reklama :D
Never trust a computer you can't throw out a window

madviper ::

Puschkin: Obsatja tud simulator elektronskih vezij. Najbolj razširjen je EWB, je pa tudi MultiSim >:D !

Highlag: Dober opis, še boljša reklama. Jes se kr zram podpisujem (seveda samo če smem :D !

Lp madviper
I'd like to do something crazy!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Risanje električnega vezja

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
101922 (1489) ameba
»

Linux je počasnejši od Windows (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
33323058 (12673) Brane2
»

board editor ?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
151633 (1326) Brane2
»

Risanje vezij

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
101636 (1462) _pobesneli_
»

tango za windowse

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
121515 (1287) Lisko

Več podobnih tem