» »

učenje c++, ali pascala, ali pa delphija

učenje c++, ali pascala, ali pa delphija

1
2
»

DSmidgy ::

Delphi6 Personal je bil pomojem izdan tudi kot zastonjska različica. Tako da malo poglej po netu, če ga doboš, ker na www.borland.com ni več na voljo.

root987 ::

Delphi 6 personal je na voljo za prenos iz delphi-si.com - klik.
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

digi-gamer ::

to že mam o delphiju mi zdj še nič ne govort

Brilko ::

Poleg tistega članka tule, si lahka prebereš še tale moj članek, ki sem ga spesnil pred parimi meseci.
Je tak zelo an easy razložen.

Res me zanima kaj si predstavljaš da boš pri programiranju delav, npr. kakšen program? Hm... dost je matematike, logike, "potrpljenja", idej... ampak glavna je pa volja in delavnost.

Brilko ::

AJa, mogoče kot predlog, najprej se podaj mogoče v spletno programiranje (za začetek seveda samo html, da se boš navadil pisati kodo), če te to bolj veseli.

digi-gamer ::

a html?

kaj je to?

mislš phpbb, pa tako" sranje"?

v načrtu imam ne z programksimi jeziki nrdit eno igrco, ki jo bo delalo več ljudi, in bo zaslovela, po celi sloveniji, bila bo 3 d kot doom, vem da boste rekl da sm nor, ampak vse se da in upam da bo tudi meni ratalo, zdaj pa da ne bi kdo zinu o doomu3 pa o igrcah

z delphijem nameravam, nardit ene par zajebantskih programov, npr.: tvoj komp se bo formatiral v 5 sekundah, ker mi greš na živce, pa take fore, tko čez cel ekran, in pol se un poserje tko , da sie ne bo mogu obrisat :D

Brilko ::

Če maš tuk volje kot želja, si na pravi poti. Aja, pojma html pa ne znaš definirat. To ni phpbb. Med tema dvema stvarema je huge different, za orientacijo približno taka kot med c++ in doom3 ;) .

Trinitron ::

Igro bi se ti spravu narest!?! A veš kok časa so ta tvoj doom3 razvijal... I to sposobna gruča izobraženih ljudi. Moj frend je enkrat naredu eno kačo, tako kot na mobitelu, s čist osnovnimi funkcijami pa je kr par mescov razviju to zadevo. Napisu pa je za več sto vrstic kode v pascalu.

Tut jst sm se začel učit programeranja v pascalu, tak da sem mal začel zastopit osnove... Pascal pa je iealno izhodišče za Delphija, s katerim potem lahko sprogrameraš tut kej več kt samo kačo. Ampak je bl za programe kt pa igre. Večina iger (in programov) je napisana v c-ju.

Sploh pa glede na tvoje poste bi reku, da si sicer zelo zagnan, ampak ti bo volje zmanjkal po parih vrsticah kode... Programeranje je res težka zadeva. Jst, recimo, že nimam več volje in če se mi bo kdaj res dal, se bom lotil Delphija.

RacaClone ::

za igre morš met velik časa, volje, izkušenj in dobro se morš organizerat, da se potem ne izgubljaš v kodi, ko maš enkrat 10.000 vrstic :P

tx-z ::

ROFL, a se vam lahko prdružm? kr pomojm vas bo 100 programerjev premal da boste tako igro nardil (100 samo predvidevam, upam da vas je vsaj tok!) :D :))

dj najprej povej kako ti mislš tako igro nardit? :\ ;)
tx-z

tx-z ::

btw, če ne veš kaj je html, pol ne vem kako boš ti naredu spletno stran, za predstavitev te tvoje "igre" k bo "slavna" po "celi" Sloveniji.....dj resno pejt najprej u knižnco....pa k boš 5knig obdelu tle sprašuj....vsaj osnove prdub...

p.s.: phpbb je spletni forum, ki temelji na php kodi in htmlju (mogoče še na čem)...
tx-z

Brilko ::

Poleg tega še temelji na delu z bazo. Vbistvo je to ena spletna aplikacija, tako kot je tvoj doom3 neka aplikacija, medtem ko je html spletni jezik, c++ pa programski jezik.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brilko ()

flipflop ::

Ne le da ni potrebno hodit na fax da se naucis programirat.. 90% absolventov slovenskih fakultet za racunalnistvo in informatiko NE zna programirat.


hatch, a maš mogoče kak link do kake raziskave o tem? Al kako si dobil te informacije? Vratar povedu?:\ Ker je "mal" huda tale o 90% ane.

RacaClone ::

jest tut vem to, k poznam dost ludi s FRI-ja k so rekl da tm redkokdo zna programerat :)

flipflop ::

Jst pa lahko rečem da poznam dost ljudi s FERI-ja, k so rekl da tam veliko ljudi ZNA programirat. Pa dokler ne boš dal linka ki potrjuje to kar pravita, je to pač bolj rekla-kazala kot pa nekaj kar je res.

P.S. Smajli je tukaj čist nepotreben...

Jester ::

mene pa zanima če je kdo od vs začel z html pol perlom, javascript, php, delphi...
oziroma v tej smeri ?
HP notebook, AMD Turion 64 1,6 GHz, 512 MB RAM, ATI Radeon X300 128 MB

RacaClone ::

joj, a ti mislš, da se denar zapravla za take raziskave, k ugotavlajo kok % asistentov na faxih zna programerat... lepo prosm :D

jest nekaj malega vem nardit v delphiju, nekaj malega vem nardit v javascriptu (k mam tut knjigco o tem) in pa nekaj osnovnih svari znam nardit v perlu (k mam tut neki literature o tem) :D

flipflop ::

Se mi je zdelo, da samo bluziš...|O

RacaClone ::

kakor hočeš, sej ni treba usega verjet :P (čeprov jest ne bluzim)

DSmidgy ::

Nemo: HTML kumot vpišeš v perl s pomojem "print" pod argument pa daš < HTML >...< HTML >. Podobno je s php-jem.

Pomojem malo mešaš - primerjava:
.PAS datoteka -> Pascal prevajalnik -> program (.exe datoteka), ki pač neko strojno kodo izvršuje (lahko tud narediš, da da ven HTML datoteko, lahko pa se program zvrši tudi na zahtevo web strežnika - prevede se samo enkrat
.PHP datoteka -> PHP prevajalnik (compiler) -> izhod gre lahko v obliki HTML datoteke na web strežnik, lahko pa počne čisto nekaj drugega - prevaja se vsakič
.HTM datoteka -> HTML prevajalnik (IE, Mozilla) -> prikaz web strani na ekranu - prevaja se vsakič

Stvari so vsaka za drugačno stvar namenjene. Brezveze je komplicirat, ker imaš samo dodatno delo. V čistem HTMLju ni logike, samo izpis na ekran. Ker imata IE in Mozilla vsak svoj in drugačen prevajalnik, nekatere strani izrišeta vsak po svoje.

Zakaj bi b pascalu pisal program, da bi ven dobil HTML (razen če ima vhodne parametre)?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DSmidgy ()

flipflop ::

RacaClone, čist verjamem da je nekaj takih ki ne znajo programirat, oz znajo samo toliko, da pač naredijo tist izpit, samo da jih pa 90% ne zna programirat, je pa totalna bedarija.

Brilko ::

@DSmidgy: ne ločiš pojma prevajanje in tolmačenja oz. ju enačiš, ampak je velik razlika. Večina današnjih programov se prevede (seveda nekateri se tudi ne), recimo html, php, asp... se pa tolmači. Tako ima prevajanje kot tudi tolmačenje svoje prednosti in slabosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brilko ()

DMouse ::

Od absolventov smo prišli do asistentov, na koncu pa tut profesorji ne bodo znal programirat :\
Jest se strinjam, da je kr neki brucov čist začetnikov, da pa prideš do četrtega letnika FRI-ja morš pa že kr solidno znat programirat. Razen če poznaš koga, ki bo namest tebe naredu vse seminarske...

demoness ::

OK, ne rečem, da to ni bilo možno včasih, ko si lahko prišel do absolventa, ne da bi naredil APS1 ali APS2 - pri teh dveh predmetih je še največ programiranja, potem si pa pač nekomu plačal, da ti je naredil tiste seminarske. Ampak zdaj so malo hujši pogoji - in zagotovo vem, da v mojem letniku, smer programska oprema, znamo vsi programirat - pa nas je že 30 od 100 - pa za precej informatikov in hardverašev to tudi zanesljivo vem.
Je pa res, da poznam človeka, ki bi moral diplomirat že pred ene 4imi leti, programiranje je že vse pozabil, nikoli ni nikjer delal, v življenju nima ene ure programerske prakse, zdaj pa joka, da nima pojma, kje bo dobil službo. :|

Back on topic: digi_gamer, meni se zdi, da ti malo preveč sanjaš. Če niti nimaš koncepta, kam sploh PISATI kodo, ne vem, če bo tako kmalu tale tvoja super-znana igra...
Jaz sem tudi začela nekako v tvojih letih, in sicer s HTMLjem in Javascriptom - po sili razmer pač. Je čisto v redu začetek, da se naučiš, kaj so loopi, variabli, funkcije,... Potem je prišel Visual Basic, ki mi pa ni bil všeč, in ga ne priporočam. Če se ne boš ustrašil, priporočam za naslednjo stopnjo Delphi (ali pa Pascal, da te ne bodo zmedle vse tiste komponente). Potem ti pa ne bo problem preskočit na C/C++.
In prvo kot prvo - dobi si eno preprosto knjigo, kjer so na dolgo in široko razloženi osnovni principi programiranja. Tisto se potem nauči na pamet in ponavljaj vsak dan pred spanjem. :) In če sem jaz z osnovnošolsko angleščino uspela razvozlati tiste tutoriale in knjige, pa ni vrag, da ne bi tudi tebi uspelo.
Imam občutek, da misliš, da če te bo nekdo za rokico po MSNju peljal skozi, da boš pa kar naenkrat čudežno vse znal. Napaka. Da se naučiš dobro programirati, traja in traja in TRAJA. In ves čas moraš nekaj delat, poskušat, obupavat, poskušat še enkrat, se veselit uspeha, se spomnit nekaj novega, spet poskušat,...
Mene ni faks naučil programirat, ampak delo. Čez resno prakso ga ni.

DSmidgy - sem že videla projekte, ki so bili narejeni tako, da si imel v Delphiju napisan DLL, ki ti je generiral HTML z nekimi obskurnimi web komponentami. Pray you never have to debug something like that. :)
Don't you want to die, walk beside me evermore,
Don't you feel alive, like you never felt before...?

DSmidgy ::

@Brilko: Sej to sem nekako hotu povedat ... samo k nisem v temu fohu ne poznam izrazov. Sem napisal: prevede se enkrat / prevaja se vsakič.

Jest se s programiranjem ukvarjam samo ljubiteljsko, ko je včasih kej za napisat. "Visuala" ne poznam. Sem se v dosu (konzoli).

Je pa s programiranjem tko. Če se ga sam učiš, te more veselit (nekako tako, kot igranje igric). Če boš na silo kej hotu, pomojem ne boš daleč prišel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DSmidgy ()

Brilko ::

No sej vedu sem kaj si hotu dopovedat, ampak ker sam vem kak je, mogoče te bi kdo drug narobe razumel, oz. povzel da je zadeva pač taka.

In ves čas moraš nekaj delat, poskušat, obupavat, poskušat še enkrat, se veselit uspeha, se spomnit nekaj novega, spet poskušat,...


1A stavek. Kak mi je všeč. Sam morem povedat, da ko mi nekaj fajnega uspe, potem dobiš zagon in res sem vesel (predvsem pri delu s php-jem, ki je zame užitek).

RacaClone ::

zadevo lahko se 6x predebateramo pa zato noben asistent več ne bo znal programerat, če ne znajo pač ne znajo pa če jih tunkaš v Donavo :D

hatch ::

OK, ne rečem, da to ni bilo možno včasih, ko si lahko prišel do absolventa, ne da bi naredil APS1 ali APS2 - pri teh dveh predmetih je še največ programiranja, potem si pa pač nekomu plačal, da ti je naredil tiste seminarske. Ampak zdaj so malo hujši pogoji - in zagotovo vem, da v mojem letniku, smer programska oprema, znamo vsi programirat - pa nas je že 30 od 100 - pa za precej informatikov in hardverašev to tudi zanesljivo vem.

To mislite da znate.

Ce znas copy-pastat primere in pac pisat nekaj po knjigi - ne znas programirat. Kdor zna programirat razume zakaj je nekaj nekje napisal, ne pa da pac neki skopira in rece ja to pac mora bit tam da dela.

flipflop ::

No OK, tisti ki hodijo na FER,FRI in podobne šole ne znajo programirat, tisti ki pa ne, so pa daleč najboljši programerji.. Happy?:\

demoness ::

hatch, provociraš. Pa niti ne preveč dobro.
A si kakšen asistent, da tako dobro veš? Ali ti je vratar povedal?
Don't you want to die, walk beside me evermore,
Don't you feel alive, like you never felt before...?

Sahel ::

kr neki... tema je zdej ze cisto druga...
It's really quite a simple choice: Life, Death, or Las Vegas

Vesoljc ::

sahel pametno pravi.

res ne znate cloveku pomagati po mirni poti? in zakaj moramo ze vsaj n-tic razglabljat o tem kaksna je definicija programerja ?
pustmo te malenkosti... 8-)

jest pravim, da precejsen faktor znanja programiranja dobis iz samouka in spremljanja novih metod. ce pa hoces "imeti" samouk, pa rabis vsaj nekaj osnov. tu pa zna priti fajn kak tutorial ali knjiga (iz ogromne mnozice :\). razumevanje ostalih pogledov v racunalnikih, ki jih lahko pridobimo tudi prek izobrazevanja (sola, faks, private?), npr. poznavanje strojne opreme, pa naj bi vplivalo vsaj pozitivno. res lahko spisemo kvalitetno kodo, ki deluje na vecprocesorskih sistemih, brez poznavanja paralelnega izvajanja? kaksen supergeek, ki je ze pri 13-ih prebral vecino knjig na to temo ziher zna... ;)
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

cahahopie ::

Ok,ok.... zdaj pa tak hatch ipd...

Sem končal 1. letnik oz. sem izpolnil pogoje za v 2. letnik FERI-ja, Računalništvo in Informatika.

Na faksu smo mel 1. semester C++ , 2. semester pa Javo. Povem ti lahko, da smo se vsakega v samo pol leta naučil oz. sem se vsaj jaz naučil več kot se naučijo samo C++ na Srednji Tehnični v 2 letih!!
C++ smo obdelal vse od "Hello World" pa do dedovanja razredov , nato pa celotno znanje objektnega močno nadgradili v Javi. Še misliti si ne morem koliko znam sedaj objektno programirati, koliko pa sem pred faksom, ko sem samo znal PHP, ki sem pa ga kar dobro znal, saj sem sam spisal celotno tako skripto a la Slo-Tech stran (no.. mogoče je interno zgledalo malo manj profi..) in zanjo ponucal cel 3 letnik gimnazije (skupaj z šolo, lenarjenjem, ne-navdihom, učenjem phpja, načrtovanjem, tipkanjem) in čigar srček je nato bil uporabljen za dve šolski strani in eno drugo stran.
Ok, to predzanje PHP mi je zelo koristilo na faksu, saj sem dojel logiko in sintakso, ki je precej podobna Cju. Java je bila "The NEW Begining"..precej tuja zadeva.. ampak zdaj mi rula. Poleg tega ima naš faks tak dober trden sistem, ki precej močno diktira oddajo vaj, poleg tega pa so vaje še zanimive... recimo zadnja vaja iz Jave je bilo potrebno narediti nekakšen okrnjen MSN Mesenger, še prej pa tekmo niti, ko več niti med samo tekmuje.. skor na pol igrca. Sistem je tak, da vzpodbuje kreativnost in tekmovalnost. Tisti, ki so iz obeh dobil 10ke so že prej DOSTI programiral v C++ ali v Javi, jaz sem se v obeh primerih zadostil z 9, kar je več kot dovolj za to kar delam med počitnicami - pišem Java aplikacije pri nekem podjetju, kar mi tudi dosti pripomore pri dodatnem znanju in hehe .. zaslužku.

Tako...da... fax ni kr tako tako.... če že ne drugega ti, da vsaj smernice kaj vse moraš znati. Samo knjiga je drugače, ker vsak avtor vzame drugačen sistem. Na faksu pa le maš eno samo knjigo in predavatelja ter asistente čez katere je šlo že stotine študentov. Prav tako so tam pravi strokovnjaki in ne neki "zabušatni" z lažnimi magisteriji in doktorati. Recimo naš asistent za Javo ima že na ducate izven študijskih priznanj iz Jave, poleg tega ni zadeve, ki je ne bi znal, ko ga kaj vprašaš. Prav tako se vsi ti šolski inštituti bavijo tudi z komercialnimi zadevami kot prava podjetja, saj delajo programe, aplikacije in web strani za mnoga podjetja, občine, državne ustanove, itd... poleg tega se bavijo z raziskavami in sodelujejo z fakultetami po celem svetu. Faks ni kr neki... je OGROMNO. Če sem še malo "patriotski" je FERI rinf zakon! Imamo cool dekana, imamo cool sistem, imamo cool stran, Maribor je cool in kaj še sploh čakate... Navali narode!:D

digi: Vem kako je to...ko imaš ideje in ideje da bi naredu igrco pa ne znaš programirat.
Veliko branja, pa če hočeš nardit dobro igro...rabiš en kup folka, ki zna programirat, ki so složni, niso leni, so zagnani, inovativni, polni idej in so pripravljeni več časa delat zastonj. Hmm.. . ne v Sloveniji, pejt v tujino.

root987 ::

Zakaj pa v Sloveniji ne? Kaj je v tujini _tako_ zelo bolje, da bi moral zapustiti Slovenijo?
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

RacaClone ::

Ja bogi cahahopie! Sej eni profesorji pa asistenti s faksa so pravi geeki, pa kar nekaj študentov tut obvlada programeranje v nulo. Sam med njimi so pa tut taki, k morjo za vsako stvar v knjigco pogledat, pa k jim je nekdo drug napisu kodo, zdej jo pa samo okol kažejo. :)

flipflop ::

od 90% nesposobnih programerjev smo prišli do "nekaj takih" ki niso preveč dobri v programiranju;)


Drgač si pa lepo napisu cahahopie.

jype ::

cahahopie: ce mas rad lepe, mocne, do programerja prijazne jezike, potem zacni s Pythonom :)

RacaClone ::

Python je pa še men ušeč :D

Sahel ::

ufffff python...
jst sm malcek tko hitu eno uc na sintakso... in se mi zdi kot da nima ne repa in ne glava... :)))
ni C like sintaksa... pa cloveka malce bega... :)))
drugace pa sintaksa je itak stvar od pol urce...
vidi se pa da je mocna zadeva...
It's really quite a simple choice: Life, Death, or Las Vegas

Gandalfar ::

probi se kaksno urco zadevi posvetit ... z vsako uro bos bolj zasvojen :)

root987 ::

Gandalfar is recruting - again. :-)

Sicer pa preprosto začni - ker se ne učiš programskega jezika na pamet pač pa se učiš logike programiranja. Je pa res da je kakšen python za začetek lažji kot c++.
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

cahahopie ::

root987: Zakaj v tujini? Jaz na to stvar (izdelava iger) gledam pač malo bolj iz realne, študijske kot pa sanjaške strani. Recimo, mogoče je lažje, si po koncu študija najti pripravništvo v nekem podjetju, ki se bavi z izdelavo iger, ki pa so samo v tujini (Btw. IAESTE omogoča študentom opravljanje praks po celem svetu) in tam morda si pridobit izkušnje ali pa napredovati v podjetju,...kot pa v Sloveniji zbrat zadostno gmoto programerjev, da se bo spopriela resno s projektom.

Da, včasih je bilo fajn ko je lahko eden ali dva naredila igrco za C64 in zaslužila masne pare.... danes pa je to kot snemanje Troje. Danes so resni teami sestavljeni iz cele palete različnih poklicev. Npr.. vodja podjetja, vodja projekta, režiser, scenarist, načrtovalec plat, izdelovalec plat, izdelovalec tekstur, izdelovalec likov, načrtovalec baze, načrtovalec programa, programer okolja, programer likov, fizik, matematik, ... itd... še in še.
Na koncu si le en programerček, le en člen v proizvodjni nekega Quake plagiata, pri čemer ti ta glavni molijo celotno shemo pred nos... ti pa samo tipkaš in tipkaš...
V bistvu, če bi hotel biti ustvarjalen in izraziti svojo idejo pri izdelavi igre, moraš potem biti pri glavi. In potem se še vprašaš zakaj si hodu sploh na rač. faks, če si hotel DELAT igre. Bi ja raje bil režiser, scenarist in bi več svojega vložil v samo igro.

No mogoče le ni tako sivo, je le moja predpostavka, ki pa ima temelje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: cahahopie ()

Gandalfar ::

http://www.chroniclogic.com/ si ze kdaj videl? Koliko ljudi mislis, da dela tam?

Brilko ::

To igrco z mostovi sem pa že jst igral. Prav ql. Mislim da jih lahko na eno roko prešteješ. ;)
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

postal bi programer (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
509713 (8042) videc
»

Programski jezik za 13 letnika - NA NOVO? (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
9416454 (12899) blackbfm
»

Programer (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
538002 (6806) hunter01
»

Kdaj ste začeli programirati? (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
636799 (5383) Good Guy
»

Nova anketa - Znate programirati? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ankete
828522 (6086) Roadkill

Več podobnih tem