» »

Kdaj ste začeli programirati?

Kdaj ste začeli programirati?

«
1
2

Master94 ::

No zanima me kdaj ste pričeli s programiranjem. Ali je bilo prvo le "ljubiteljsko", ali ste začeli na šoli, kako ste začeli,...
Torej razpišite se!

iggy ::

5. razred :D, pascal
Hey, you're fat!

jype ::

Mislim da v 1. razredu. Spectrum basic, potem C64 basic, potem pa 6510 assembler. Na koncu sem pristal, kot skoraj vsi ostali v tistem času, na Pascalu.

c00L3r ::

Mislim da 2. letnik srednje šole (tehnične gimnazije), to je bil Pascal in zbirnik v Motorola simulatorju. Zdaj na faxu pa C++, Java, C#, Intel zbirnik in malo php. Pač vse v okviru vaj. Občasno delam prek študenta kako php programiranje.

Kot hobi, da bi to delal? :D Eh... je dovolj programiranja, katerega ti plačajo.;)

gokky ::

8. razred (takrat še 8-letke). Prvi program v FORTRAN-u najprej napisan na papir, potem luknjan na luknjanih karticah. IBM-360 / 36kb RAM (feritni, če še kdo ve, kaj je to).

KaRkY ::

1 letnik srednje pascal nato c++ sedaj pa večinoma java.
When you look long into an abyss, the abyss looks into you

Mavrik ::

Hmmmm... 4. razred, LOGO, potem 5. razred pascal :)
The truth is rarely pure and never simple.

Ktj ::

2 letnik SŠ [url=http://www.autoitscript.com/autoit3/] autoit [/url] v sredini 3 letnika pa C++(če izvezamemo tistih 15 min, ko sem v OŠ 6 razred , dejansko probaval c++)

PaX_MaN ::

Pri enem modu za Neverwinter Nights. Kake pol leta zatem, ko je izšla.

<b>klima</b> ::

V 1. letniku tehniške gimnazije xD

Monster ::

5ti razred oš, visual basic :D
Ka zaboga...

kihc ::

1. letnik gimnazije, IRC skripte ;)
x

strictom ::

7, 8 razred. V C-ju pisal neke kalkulatorje pa drevesne programe iz šole. Nadaljeval z C do enga 2. letnika gim, potem se fuknil na splet (HTML, PHP, MySQL), zdaj pa C++.
"Violence is the last refuge of the incompetent" - Salvor Hardin

Pegaz ::

5. razred - HTML

arjan_t ::

html ni ravno programiranje ...

SmeskoSnezak ::

html je koda. tak da ja... začel programirat v 2.letniku srednje šole, torej pred tremi leti =)
@ Pusti soncu v srce... @

arjan_t ::

niti ne, programiranje je pisanje kode v programskem jeziku, html to ni

iggy ::

html bi bolj spadalo pod skriptiranje, but anyway it's a start :)

popravek: se posuvam s pepelom, html spada pod označevanje ;)
Hey, you're fat!

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: iggy ()

arjan_t ::

to drugo bo bolj prav ja :P

LaTeX, html ipd. != programiranje

smoke ::

V osmem razredu, x86 assembly. :)

Bojevnik ::

7. ali 8. razred, Pascal.

imagodei ::

3. razred, Basic na C64.
- Hoc est qui sumus -

JohanP ::

5.razred OŠ, računalniški krožek, Basic na ZX Spectrum.

Jean-Paul ::

Prepisovanje Basic programckov v ZX-81 iz Cicibana; mala šola ali prvi razred, ne spomnim se več točno.

@arjan_t: LaTeX, sploh pa TeX, zlahka uvrstimo pod hardcore programiranje.

imagodei ::

Samo, da ne bomo ugotovili, da je kdo začel programirat, preden je znal brat pa pisat. Al pa, preden je shodil in spregovoril.

Za akt "programiranja" se zahteva vsaj razumevanje ideje, da računalnik sledi zaporedju ukazov ter da ukaze vsaj približno štekaš.

Programe sem pa jaz prepisoval iz revij in računalniških knjig že tudi v mali šoli, na C64 od sestrične. Ampak temu se težko reče programiranje. Približno tako, kot če danes copy-pastam GPL source kodo in jo skompajlam, potem se pa hvalim, da sem sprogramiral OpenOffice.
- Hoc est qui sumus -

JohanP ::

Nekateri imajo res hude ja.

S spectrumom sem se seveda srečal pred 5.razredom, vendar je bilo vse skupaj ("programiranje" :D) omejeno na loadanje igric.

V 5.razredu je štartal računalniški krožek. Zadevo je bila zasnovana tako, da smo v grupah po štirje dobili neko nalogo. Ko smo izvedli delujočo rešitev, smo lahko igrali igrice do konca ure. Če je na začetku veljalo - 40min za programiranje in 5 minut za igranje, je na koncu polletja zadeva bila praktično obrnjena.
Vsekakor pa ni šlo za težke programčke - point je bil v poznavanju ukazov in razumevanju strukture.

Vsekakor nismo kodirali za nuklearko, kot je to počel jype - baje že v 2.razredu ;)

BigWhale ::

Basic nekje sredi osnovne sole, kdo ve tocno kdaj. Bolj resno pascal in basic konec osnovne sole, potem sem v srednji zacel s Cjem, Assemblerjem.

DustWolf ::

Pri 6-7 letih, sosedov izposojen ZX Spectrum in njegov ROM BASIC. Nismo mel kasetarja za stvar, pa priročnik je bil v nemščini, tk da je blo programiranje v mojem primeru bolj ponavljanje za bratom dokler nisem pogruntal kak stvar funkcionira. :)

Pol pa počasi na GW-BASIC ko smo dobili 386, pa na QBASIC... pol ko so bli windowsi VB (najprej 3.0 potem 6.0), pol kasneje pa NBASM (in sočasno še C++ in PHP), pol FASM.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DustWolf ()

Mercier ::

V nižjih razredih OS sem obiskoval računalniški tečaj, kjer smo na Mavricah samostojno napisali nekaj vrstic (seveda BASIC), predvsem PRINT in GOTO. Potem smo nekaj ur igrali Manic Minerja.

V srednji šoli smo potem imeli kurs Pascala pri predmetu računalništvo, al kaj je že bilo. Napisal sem pa nekaj trivialnih programčkov doma za neke izračune pri projektiranju kaj pa vem česa in sem bil car. (kaj takšnega, kar se da danes v malo boljših kalkulatorjih naredit)

Ne eno, ne drugo me ni prav prevzelo, pravzaprav se mi je zdelo bezveze programiranje in računalniki nasploh. Ni bila ljubezen na pri pogled. Šele potem, ko sem bil prisiljen z računalnikom preživeti več ur na dan, sem opazil, da je zelo koristna mašina in programiranje je bilo pač logično nadaljevanje najinega druženja.

roli ::

JAz sem začel nekje v 7. razredu OŠ. Seveda je bilo to čisto za hobi in nič povezanega z šolo. Jezik, ki sem ga uporabljal pa je bil Visual Basic (.NET). Potem kasneje je bilo nekaj malega C# (.NET) ampak tega nisem nikoli končal in sem dobil samo neke osnove. Kasneje 9. Razred je bil PHP, ki ga danes precej koristno uporabljam in znam najbolje od vseh jezikov. Potem pa 1. letnik srednje šole C++. Moji sošolci pa so letos (2. letnik SŠ) lepo počasi začeli z C++. Letos sem se malo igračkal še z Objective C ampak ne vem, če bi to gonil naprej - objektno programiranje ni ravno moja najljubša stvar. Vsekakor pa bi v kratkem rad moje znanje C++ iz console načina nadgradil v lep grafični način. Morda tudi kaki 3D.
http://www.r00li.com

DustWolf ::

Samo, da ne bomo ugotovili, da je kdo začel programirat, preden je znal brat pa pisat.


Programirat lih ne, tipkat pa že. :)

Velike tiskane. (3

CoreySteel ::

Tam enkrat v mali šoli sem dobil C64, tipkat sem pa začel kmalu v OŠ. Sicer bolj copy/paste iz neke bukve, ampak sem tudi že takrat kaj malega razumel :)
Potem pa dolgo nič, v srednji šoli sicer pisal HTML/CSS, drugega ne.
Kako leto pa pol nazaj ActionScript 2.0, zdaj pa ene par mesecev 3.0. In tukaj bom zaenkrat tudi ostal.

BigWhale ::

Samo, da ne bomo ugotovili, da je kdo začel programirat, preden je znal brat pa pisat.


Programirat lih ne, tipkat pa že. :)

Velike tiskane. (3


No, tipkat sta znala tud moja otroka preden sta znala govorit... Ampak to se ne pomen, da je imelo to tipkanje kej smisla... ;>

Lahko nam pa poves kaj hudica si znal natipkat preden si znal brat in pisat. :>

DustWolf ::

No, tipkat sta znala tud moja otroka preden sta znala govorit... Ampak to se ne pomen, da je imelo to tipkanje kej smisla... ;>

Lahko nam pa poves kaj hudica si znal natipkat preden si znal brat in pisat. :>


Hm ja.. brat sem že znal velike tiskane, nisem pa znal pisat. Smo mel nek dvovrstični kalkulator v velikosti blagajne in mi je brat hotel dokazat da ne znam... in sem pol samostojno natipkal eno besedo (v pričo očeta in brata), kot dokaz. :P

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DustWolf ()

Pegaz ::

html ni ravno programiranje ...


Mislim, da je avtor mislil s programiranjem tudi na skriptiranje.

Seveda pa HTML ni programski jezik.

DustWolf ::

Za akt "programiranja" se zahteva vsaj razumevanje ideje, da računalnik sledi zaporedju ukazov ter da ukaze vsaj približno štekaš.


Am... in kaj je tako komplicirano v recimo nevem:
LET a = 123
PRINT a


Sploh ni treba da razumeš kaj kaj od tega pomeni, glavno da si zapomniš kak zgleda in kaj se zgodi. Pol pa trial and error v kombinatoriki. Pač tisto osnovno programiranje ti zmore IMHO povprečen pes, če bi ti ga ratal zmotivirat za stvar.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DustWolf ()

BigWhale ::

Hm ja.. brat sem že znal velike tiskane, nisem pa znal pisat. Smo mel nek dvovrstični kalkulator v velikosti blagajne in mi je brat hotel dokazat da ne znam... in sem pol samostojno natipkal eno besedo (v pričo očeta in brata), kot dokaz. :P


Omenjeno je blo branje in pisanje hehe. :) Tud moja Ema se zna ze podpisat. Ampak pomena vecih crk povezanih v besedo pa se ne razume. :)

PS: HTML NI programiranje.

To je isto k ce bi reku, da je vlecenje vrvi na gasilskih veselicah olimpijska disciplina.

:>

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

jype ::

JohanP> Vsekakor nismo kodirali za nuklearko, kot je to počel jype - baje že v 2.razredu ;)

Jaz sem se iz knjige "machine code programming for the commodore 64" naučil tako angleščine kot zbirnika za C64. Sam. V slabih treh letih sem znal počet stvašta. Škoda, da imam tako zanič občutek za grafično oblikovanje, sicer bi lahko naredil kak zanimiv demo.

JohanP> Če je na začetku veljalo - 40min za programiranje in 5 minut za igranje, je na koncu polletja zadeva bila praktično obrnjena.

Jah, nismo vsi tolk časa zapravl za špilanje, ane.

BigWhale ::

Za akt "programiranja" se zahteva vsaj razumevanje ideje, da računalnik sledi zaporedju ukazov ter da ukaze vsaj približno štekaš.


Ja seveda. Programiranje je takrat, ko razumes kaj naredi program, zakaj to naredi in kaj moras spremeniti, da bo naredil drugace. Ce znas napisat 10 print "david"; 20 goto 10 in se ti samo fajn zdi, pol to ni programiranje.

c3p0 ::

Nekje leta '85 na ZX Spectrumu, C64. Zraven C64 dobil modul, s katerim sem lahko prčkal po HEX kodi igric, jih prevajal itd. :)

c00L3r ::

HTML je označevalni jezik in ne programski. Če pa ste kaj delali zraven z JavaScript-om, to pa se lahko šteje kot programiranje. Skripta sicer ni program, se pa ravno tako izvede in gre iz človeškega vidika za "isto delo".

JohanP ::

Jah, nismo vsi tolk časa zapravl za špilanje, ane.


Naloge so sčasoma postale prelahke...

AndyS ::

To je isto k ce bi reku, da je vlecenje vrvi na gasilskih veselicah olimpijska disciplina.


Ne boš verjel.. To je bila nekoč olimpijska disciplina

imagodei ::

Ja seveda. Programiranje je takrat, ko razumes kaj naredi program, zakaj to naredi in kaj moras spremeniti, da bo naredil drugace. Ce znas napisat 10 print "david"; 20 goto 10 in se ti samo fajn zdi, pol to ni programiranje.


Hehe :) Saj to je to... Eni bi pa kar že v vrtcu programirali, ko so (pre)pisali:
10 PRINT"♥"
20 PRINT"POZDRAVLJEN, SVET"
30 INPUT A
- Hoc est qui sumus -

BigWhale ::

To je isto k ce bi reku, da je vlecenje vrvi na gasilskih veselicah olimpijska disciplina.


Ne boš verjel.. To je bila nekoč olimpijska disciplina


Pa so se spametovali in to ven vrgli. Tako, kot bomo mi ven vrgli pisanje HTMLja iz kategorije programiranje. In tako kot ne bomo razlikovali med 'skriptanjem' in programiranjem. Ker je tisto prvo v bistvu nek slabsalni izraz nekaterih, ki se baje imajo za programerje. :)

In ja, tudi pisanje neke shell scripte je v bistvu programiranje.

mtosev ::

VB5/6 1999.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

DustWolf ::

Ja seveda. Programiranje je takrat, ko razumes kaj naredi program, zakaj to naredi in kaj moras spremeniti, da bo naredil drugace. Ce znas napisat 10 print "david"; 20 goto 10 in se ti samo fajn zdi, pol to ni programiranje.


Heh... zakaj se mi zdi da je to spet ena una debata o tem kdo zna in kdo ne zna programirat, ki sem jo nazadnje zaključil pred ene 10 leti...

Vsi se učijo programirat na zlo enostavne načine. Prvo je prepisovanje pa spreminjanje tistega in sprobavanje vseh možnih kombinacij ukazov. Kdaj kdo kaj razume boš tu zelo težko definiral. In ne, razumevanje ni odvisno od tega kako dolgi so tvoji programi. Sploh pa mislim da 99.9% programerjev v visokonivojskih jezikih nima pojma kaj program dejansko naredi, če smo čisto pošteni.

Ajd golo prepisovanje programov je drugo, ampak tisto dokazovanje neke lastne superiornosti z konstantnim bashanjem vseh mlajših programerjev, češ da itak ne razumejo kaj delajo, pa tudi nikamor ne vodi.

jype ::

Najbolj fascinantno je, ko se človeku posveti, kako stvar dejansko deluje.

Knjiga, ki sem jo omenil, je čarobna predvsem zato, ker so notri narisane sheme logičnih vrat in potek posameznih operacij. Da lahko poleg tega, da na logičnem nivoju spoznaš delovanje procesorja, tudi izveš, kako se vse skupaj dogaja na povsem električnem nivoju.

Krasna stvar za začet se učit programirat, če hočeš poznat celoten sklad, od železja naprej.

Če nočeš, je pa Python po moje najboljša izbira :)

krneki0001 ::

Programirat začel na ZX81 in to že mnogo let nazaj, potem fortran, rexx in cobol, kasneje sem to opustil in programiral v zbirniku za motorolo, še kasneje sem prešaltal na delphi(kr nekaj svojih aplikacij naredu), sedaj pa malo VB (excel in access), C++ in java(na faxu ob delu) ter zadnjih 11 let v cobol-u za ZOS sisteme.Sedaj sem delno iz emulacije 3270 prešaltal na websphere, upam, pa da v enem letu kompletno prešaltam iz emulacije na win platformo s cobolom.

Sicer je cobol najlepše opisan s komadom I'd like to movit!!!

Zgodovina sprememb…

DustWolf ::

VB (excel in access)


To je VBA. VB je samostojen jezik. :)
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kje/kako ste se naučili programiranja? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Programiranje
21656177 (40853) DaMachk
»

Programiranje nasplošno

Oddelek: Programiranje
417372 (5448) kunigunda
»

postal bi programer (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
509704 (8033) videc
»

učenje c++, ali pascala, ali pa delphija (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
935860 (4849) Brilko
»

kaj programirate/delate nasploh?

Oddelek: Programiranje
403064 (2020) Reso

Več podobnih tem