» »

Kaj je RPG, kaj arkada, kaj .....

Kaj je RPG, kaj arkada, kaj .....

novinec v tem svetu ::

Prosim za pomoč pri prepoznavanju iger , saj sem totalen začetnik v tem svetu in niti približno še ne poznam zadev. Rad bi če mi nekdo pove kaj pomenijo vse te "kratice" oziroma kakšen tip je določena igra. Recimo nekako takole ali v parih besedah..zelo, zelo bom hvaležen.
RPG = Strategija
Arkada = ??
FRP = ??
Nekje moram začet, zato upam da ne bo posmehovanja ter nevmesnih pripomb! Mislim da ste vsi enkrat začeli.
Prijaznim se že v naprej zahvaljujem.

Vesoljc ::

frp - fantasy role play (igranje domisljiskih vlog)
rpg - role playing game (skor isto)
rpg ponavadi ni strategija
arkada - igre kjer je povdarek na (ponavadi) divji ter preprosti igralnosti
rts - real time strategy (realno casovne strategije)
fps - first person shooter (prvo osebna streljacina, doom, quake)
sim - simulacija (vse zivo, letala, avti, mopedi...)

se kej?
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

Backup22 ::

Novinec v tem svetu!

Če hočeš zvedet čim več o računalnikih/igrah:

- preberi kakšne članke na slo-techu
- uporabljaj google

.. pa bo šlo :) Drgač pa je Vesoljc lepo povedal..

freejack ::

In še moja najljubša;

MMORPG - Massive Multiplayer Online Role-Playing Game :D

Matek ::

frp - fantasy role play (igranje domisljiskih vlog)
rpg - role playing game (skor isto)

To je recimo kak Diablo, neverwinter nights, pogled je običajno iz ptičje perspektive, s tem da je lik večji kot pri strategijah, pgoosto se pojavlja tudi pogled iz tretje osebe.


arkada - igre kjer je povdarek na (ponavadi) divji ter preprosti igralnosti

Pri arkadi v bistvu tekaš okrog, pobiraš razne stvari, streljaš, zbiraš točke in vse na bolj enostaven način, to je vse od super maria do raymana



Ostalo je bilo dobro razloženo :)
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

novinec v tem svetu ::

Super, super točno tako sem rabu, kot ste napisali. Vsak je dodal nekaj k natančnem navedeku Vesoljc-a. MAdManMato pa je še strnil opis. super, sedaj ko bom kaj bral bom vsaj vedel o kakem tipu igre se govori:)
Drugače pa berem po netu razne članke, samo večina pove igra je prg..in če ne veš zakaj se gre si v riti:) Najdeš tudi natančnejše opise...samo lepše kot vi poveste z "domačimi" besedami ne razumeš nikjer!!

Kaj pa je mišljeno recimo igra je bolj arkadna kakor simulacija recimo pri opisu rally-ja, formule? Kaj je to mišljeno da občutek vožnje ni realen, da se pri trku lahko vozi naprej, se ne poškoduje.....?

Zgodovina sprememb…

Zheegec ::

Še Turn Based Strategy manjka :D
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

T0RN4D0 ::

Ja nekaj v tem smislu... arkadno je tak da se avto drži ceste, pa se ne razbiješ pa to... sej si sam dobr povedu. :)

arkada= sipmple!:)
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

PrimozR ::

NFS serija=arkada
F1 serija=simulacija
LFS=simulacija (google it-IMHO najbolša simulacija do zdaj)

moondogy ::

simulacije se ponavad bl počas igrajo pa naštimavaš usak šrauf posebi u avijonu/avtu in niso tko zlo uživantske dokler zadeve ne obvladaš.

arkado poonavad takoj obvladaš in so super za odganjanje stresa!

maš pa še igre k so mešanga žanra npr: serija grand theft auto (to MOREŠ igrat) ki je strelačna+automobilščina+helikopteriščina(...)+mopediščina oz d ti tko povem: furaš use, pa še strelaš...

supr arkada je še call of duty (ww2 strelačna, zlo divja, super vzdušje)...

no pa še ena skor simulacija (bi se lahk rekl) vojaških zadevšin: OPERATION FLASHPOINT! (furaš tanke, helikopterje, ladje, avijone, avte, tovornjake, mopede, še kak zmaj se najde pa še normalno lahk hodiš okrog!) ta špil ti zlo priporočam tut!

BigWhale ::


frp - fantasy role play (igranje domisljiskih vlog)
rpg - role playing game (skor isto)

To je recimo kak Diablo, neverwinter nights, pogled je običajno iz ptičje perspektive, s tem da je lik večji kot pri strategijah, pgoosto se pojavlja tudi pogled iz tretje osebe.


'Role playing games', kot so diablo ali dungeon siege si tega imena tudi v sanjah ne zasluzijo... NWN, Baldurs gate, ice wind dale, mogoce. Ampak tudi te so zasnovane na AD&D modelu, ki je hack'n'slash. Role playinga je tukaj bolj malo... oz skoraj nic.

Pogled, niti nima veze s temi igrami ;> Zacele so se kot text based igre (in se vedno jih je precej online, ki so text based. IMO po mojem edini pravi rpg je lahko le text based... ;>), na zacetku so bile to prvo osebne igre, Ultima je bila ena izmed prvih, ki je zacela z izometricno, tretje osebno perspektivo.

Bistvena razlika med frp in rpg igro bi lahko bil poudarek, da si pri prvi izberes neko vlogo, torej cleric, mage, thief, ... in jo igras. Izpopolnjujes jo s tem, da pobijes cim vec sovragov. Pri rpgjih je pa poudarek na gradnji karakterja, ljudje ustvarijo nek lik in se z njim vkljucijo v nek navidezni svet. Cisto nic nenavadnega ni, ce se v teh igrah sploh ne tockuje. Igralec je tako uspesen koliksno spostovanje in sloves uziva njegov lik med ostalimi liki v igri.

D&D je pa zal samo priblizek tega, od kar se je preselil iz mize na racunalnike, se je spremenil v hack'n'slash...

---

Manjka tudi nekaj besed o RTS real time 'strategy' games, ki so na zalost v vecini 'zgradi cim vec vojske in prehodi mapo', strategija pa je v glavnem hitrost klikanja ;) Zacetni Dune 2, Warcraft 1/2 in pa never been beaten Starcraft ;> Pa malo manj fantazijski Red Alert / C & C

Potem so se turn based strategies (Masters Of Orion, Civilisation, ...) Ki so malo bolj strateske... In pa takticne igre v stilu Fantasy general ali pa prastarega Laser Squad (1 in 2) in malo manj starih UFO - Enemy unknown in X-COM - Terror from the deep. Fallout Tactics recimo...

Hux ::

Znas pa komplicirat. Iz misi naredis slona lol.

BigWhale ::

A grem v 'Hlajenje' napisat, da je ventilator pac ventilator, pa vseen kam piha, ven al pa not?

Bos videl kako bojo 'zakomplicirali'... ;>

Mavrik ::

RTS - Real-Time Strategy
The truth is rarely pure and never simple.

novinec v tem svetu ::

Fantje super....zdaj mi je že lažje prebirat razne opise, revije, site......
Vsak pač pove po svoje in ne se razburjat. ker je napisal prav za novinca v tem svetu in se zelo zahvaljujem. Če ima kdo še ka jza dodati...HVALA

perci ::

RPG je rocket propelled grenade ;)

Geo ::

Ja, ja RPG pol pa "we got a Black Hawk down" :D. Drugace pa tole najdes ogromno iger 3D gamers!

McGregorSLO ::

Pa pozabl se eno(prihodnost FPS iger):

MMOFPS (Massive Multiplayer Online First Person Shooter)

trenutno obstaja samo ena taka igra --> Planetside

BigWhale ::

ampak v cem je prihodnost tega mi bo nekdo moral se razlozit... :P

McGregorSLO ::

V čem? V druženju seveda... Nekak bodo vsi imeli internet, in proizvajalci bodo to izkoristli za izdaje iger , kjer bos MORAL kupiti igro. In ko boš prijavljen na netu boš šele lahk igral, ali SP ali MP... zdele morm domol...tko da razlozim mogoce kasnej ce se mi bo dal(mojo vizijo seveda...sej noben neve kajo bo...se posebi k mislm da se bomo prej pobil)

BigWhale ::

Hm, lol? :P

Vesoljc ::

> Nekak bodo vsi imeli internet, in proizvajalci bodo to izkoristli za izdaje iger , kjer bos MORAL kupiti igro.

imho je prihodnost v igrah "on demand"...
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

T0RN4D0 ::

LOL, v špilih, ki moraš kupit ni prihodnosti... vsaj za mene ne >:D


bomo pa CS cel živleje špilal. :D
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

nightwish ::

Pa ce bi lahko kdo dau se kake par strani od RPGjouk in FRPjouk... Mam ze rpddot...
BAH


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

MMORPG

Oddelek: Programiranje
61066 (968) rdecaluc
»

Nintendo patentira prisebnost

Oddelek: Novice / Konzole
193603 (2474) Saladin
»

RPG igre?

Oddelek: Igre
71842 (1783) Vesoljc
»

Neocron

Oddelek: Igre
141127 (920) Sunna
»

Deus Ex

Oddelek: Igre
231915 (1627) ABX

Več podobnih tem