» »

Nastavitev dveh OS

Nastavitev dveh OS

Bela01 ::

Vem da je to za nekatere že bolj igra kot problem pa vendar. Kako si naj nastavim dva op. sistema? Kje naj v biosu nastavim to da me ob zagonu "vpraša" s katerim programom želim nadaljevat. In kako vso to rč nastavit. In če lahko potem naknadno spreminjaš particije - npr. dokupiš disk in ga potem malo "razdeliš" enemu os in potem še drugemu ;) - je to možno al moreš takrat nastavit vse na novo?

overlord_tm ::

katera dva OSa bi rad da živita skupaj?
Recimo maš inštalirane winse in potem inštaleraš še Linuxa. Linux inštalera boot manengerja (grub ali lilo). Potem se ob zagonu pojavi meni kjer izbereš OS. Ko poteče nek čas se ti avtomatsko boota privzet OS.

|CyGNUS-x ::

Za winse pa lepo naredi še eno primarno particijo potem pa na njo instaliraj winse. Ko boš zagnal te bo avtomatsko vprašalo kter OS boš zagnal.
Ni in ne more biti nobenega drugega načina za preizkušanje
resnične moči kapitalistične države kot je vojna.

root987 ::

Vendar le če najprej namestiš win98(oz. nekaj sorazmerno starega) ter nato win2k/xp/2k3
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

|CyGNUS-x ::

Em, s tem se pa ne bi najbolj strinjal. Prvo sem mel XP potlej pa sm dal 98 SE gor pa je delal normalno.
Ni in ne more biti nobenega drugega načina za preizkušanje
resnične moči kapitalistične države kot je vojna.

Bela01 ::

Imela :D bi winxp in pa Linux. Torej najprej naj Linux gor inštaliram (ob inštalaciji le tega se odločim al bo eden al več?) potem pa xp? Za privzetega pa bi imela winxp - npr. če se neki časa ne odločiš za nobenega se ti zaženejo xp-ji.

Torej kako to zadevo naredit? 8-)


S.P. Čez neki časa bi potem dokupla še en disk - a lahko pol del tistega diska namenim enemu os in del drugemu os al moram vse jovo na novo delat?

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Bela01 ()

|CyGNUS-x ::

Če boš pa tako imela :D bi pa jst na tvojem mestu inštaliral XP-je (predvidevam, da si začetnica?) potem pa bi s Partition Magic naredu linux particijo pa še swap. Inštaliraš bla bla bla. Narediš zagonsko od linux in lilo ti ni treba nardit
(zažene se ti zmeri XP, če hočeš pa v Linux prit pa naštimaš v BIOS-u da ti prvo boota iz floppy-ja). Tako bi jaz naredu na tvojem mestu.

Če te prau razumem bi kupila disk z večjo kapaciteto?
Ni in ne more biti nobenega drugega načina za preizkušanje
resnične moči kapitalistične države kot je vojna.

root987 ::

@|CyGnus-x: Hm, če je tebi delalo se pa res ne bom prerekal :-) Anyway, možno je da se motim, ker je že velikoooooooo časa od kar sem se jaz s tem igral.

Za Linux in Windows dual boot stroj je pa najlažje(IMHO), da namestiš lilo/grub ter nato ob vsakem zagonu izbereš kaj želiš zagnati (seveda lahko tudi spremeniš ali naj bo linux primarni ali pa windows). Preberi kakšen how-to kako se to naredi (iz teh stvari se dejansko da veliko naučiti).

In kaj se bo dogajalo z novim diskom, je popolnoma odvisno od particij - če jih boš določila, da bo ena reiserfs(linux) in ena ntfs(windows), potem bo to tako in operacijska sistema sploh ne bosta vedela kaj se je zgodila(oz. bosta, saj bosta prikazala novo particijo).
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

Bela01 ::

|CyGNUS-x: Zakaj bi mogla s Partition Magic naredit ostale particije - saj jih lahko narediš tudi ko instaliraš xp-je pa ne rabiš takrat določit formata particije. Tisto glede floppya pa mi ni čist jasno - če mu jaz nastavim da naj zažene torej s floppya bo računalnik "pogruntal" da mislim zagnat samo drug os z druge particije. Hm? Nič jasno.

root987: prosim če to malo bolj razložiš - ta tvoj predlog se mi dopade. Kak in kje tisto zadevo naložiš - lilo/grub (Wtf :( ). Kaj naj najprej naredim sploh preden začnem nalagat os. "Preberi kakšen how-to " - ni problema :D kje si lahko to preberem (po možnosti v slo). Je kaj takega kaj na tej spl. strani?

Daedalus ::

Za spoznavanje Linux OS ti zaenkrat predlagam S-T linux, da se najprej prepričaš, če ti je sploh vsaj približno všeč. Teče s CD-ja, tako da za delovanje ne potrebuje inštalacije na disk. Ker si začetnica, ti predlagam, da si inštaliraš na disk kr lepo S-T linux, inštalacija je hitra in povsem nezahtevna, tudi za začetnike. Če maš že prej inštalirane winXP, ti jih itak zazna in doda izbiro v grub meni (grub je bootloader, program, ki skrbi za zagon izbranega OS-a). Potem pa lepo, step by step učenje kako in kaj v linuxu... Splača se malo prebrati temo, namenjeno slo-tech linuxu. Tam je opisano več rešitev pogostih težav.

Uživaj:)
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Bela01 ::

Hvala za odgovor - imam S-T Linux. Torej lahko kar že na obstoječe winxp-je inštaliram tale Linux (ta zadnjo verzijo)?

root987 ::

Tega ne rabiš nameščat - daj cd v enoto, nastavi v biosu cd kot prvo zagonsko napravo in ta-da, uživaj ob svojem prvem ogledu linuxa. En fin začetek za linux uporabnike je link iz mojega podpira [;)] , druga fina stran z how-to dokomentacijo ipd. je tldp.org, nekaj teh člankov pa so prevedli pri lugos-u.
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

Bela01 ::

Hvala za linke. Kaj se tiče cd-ja. Sem si ga že ogledala in sem tudi že vprašala glede težav na katere sem naletela (ne prepozna mi namreč monitorja, modema, tiskalnika in jih tudi ni moč nastaviti v nastavitvah)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Slo-Tech GNU/Linux [vprašanja, problemi, predlogi] (strani: 1 2 3 436 37 38 39 )

Oddelek: Operacijski sistemi
190295034 (22691) Skrat
»

SUSE LINUX 9.0 (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
624563 (3551) Gandalfar
»

LILO Bootloader?

Oddelek: Operacijski sistemi
81327 (1197) ank
»

winXP in Linux (najboljsi nacin za zdruzitev?)

Oddelek: Operacijski sistemi
231761 (1489) dr.J
»

simbioza windows 2000 on Red hat 8.0

Oddelek: Operacijski sistemi
261330 (1047) dr.J

Več podobnih tem