» »

Spreminjanje odtenka barve glede na razdaljo

Spreminjanje odtenka barve glede na razdaljo

moj_nick ::

Zadnjič sem iz avta opazoval tri gričke. Njihova višina se je večala premo sorazmerno z oddaljenostjo njihovih vrhov od točke, kjer sem opazoval, zato sem lahko hkrati videl vse.

-Bil je lep sončen dan in na vse gričke je svetloba enako padala.
-Vsi griči so bili poraščeni z gostim listnatim gozdom.
-Onesnaženje zraka je bilo minimalno, megla popolnoma izključena

Kaj sem opazil?

Prvi grič je bil živozelen, drugi malo manj, tretji že rahlo modrikast. To lahko povežem tudi z dejstvom, da imajo oddaljeni hribi veliko modre barve.


Zakaj vidim modro barvo? Je mogoče kakšna snov v ozračju, ki je rahlo modrikasta? Ima kaj povezave z modrim nebom?
110111001001010001010000

CCfly ::

Človeško senzorično zaznavanje je precej zapleteno. Na primer če se premikaš, se moraš nenehno prilagajati na spremembe barv, da vidiš tisto kar pričakuješ. Če bi se peljal avto mimo tebe, bi bil glede na odbito svetlobo, enkrat moder, potem pa bi se barva spreminjala proti npr. rdeči. Možgani sprocesirajo informacije tako, da ti še vedno vidiš modro. Včasih se pač tudi zmotijo in vidiš barvo, ki je ne bi smel (imaš polno prevar za oko kot so tiste bele in črne pike, ki se premikajo). Predvidevam, da se ti je zgodilo nekaj podobnega. Lahko pa se seveda tudi motim.

ali3n ::

wild guess: z razdaljo se "veča" sipanje svetlobe - odboji od delcev v zraku (prahu)...
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

Thomas ::

Zakaj so bolj oddaljeni griči modrikasti?

Iz istega razloga, kot je nebo modro. Namreč pri tolikem zraku vmes je še bolj verjetno, da kakšno molekulo dušika ali kisika zadane foton, potem se pa izseva. Modrina, značilna za 20 tisoč stopinj.

To je to.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

moj_nick ::

Lepo...


Zakaj so pa potem oblaki snežno beli?
110111001001010001010000

username ::

wild guess: z razdaljo se "veča" sipanje svetlobe - odboji od delcev v zraku (prahu)...


Tole je verjetno še najbližje odgovoru.

Hribi ne postajajo (navidez) modri, ampak z večanjem razdalje barva vseh objektov postaja manj intenzivna - zaradi atmosferskih vplivov (se pravi zraka). Se pravi, kot bi barvna fotografija počasi postajala črnobela.

To so ugotovili med drugim tudi strokovnjaki v vojaških letalstvih, ki skrbijo za kamuflažne barve bojnih letal. Zato so sodobne kamuflažne sheme večinoma sive - svetlosive za lovce (ki letijo visoko, po kmečki logiki bi jih barvali bledo modro) in temnosive za jurišnike, ki letijo nad zemljo (pričakovali bi zelene in rjave odtenke).
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

CCfly ::

Kakšna je pa razdalja do hriba ?

moj_nick ::

Maksimalno 5 km.
110111001001010001010000


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Svetilnost xenon žarnice

Oddelek: Loža
134119 (1489) alkoo
»

Bele žarnice na avtomobilu (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
7016041 (14411) Olórin
»

pozicijske luči v modri barvi (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
9925541 (22432) St235
»

Akustična levitacija

Oddelek: Znanost in tehnologija
182704 (2268) Luka Percic
»

xenon-ski žarometi (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6632602 (30755) AtaStrudl

Več podobnih tem