» »

koliko naj bi bila temperatura CPUja ... ?

koliko naj bi bila temperatura CPUja ... ?

twiggy ::

Živjo.

Imam Athlon 2100+ CPU in je stalno "ogret" na cca 80-85 stopinj ... po enih podatkih naj bi CPU sam sebe shutdownal pri 110 stopinjah, ampak men pc dostkrat "zmrzne" (kljub temu, da je vroč :), kadar kašn hujši špil poženem, ali pa če kej dost delam hkrati ...

Koliko so torej normalne temperature?

Aja, imam hladilna rebra in še ventilator ... pa je stvar še vedno tako vroča.

Možno pa je, da mi vse skup zamrzne zarad grafične. Ima kdo idejo, kako izmerit temperaturo grafične?


Hvala za info,
Twiggy

Sami ::

Imam Athlon 2100+ CPU in je stalno "ogret" na cca 80-85 stopinj

WOW bodi vesel, da ti sploh še dela, ker se mu pri 100 stopinjah že lahko posloviš. Mislim, da grafa tukaj ni težava, ampak seveda procesor. Normalna temperatura za AMD Athlon XP je okoli 60 stopinj, pa še takrat je procesorju malo vroče. Pelji računalnik na servis, če imaš garancijo ali pa kupi nov cooler. Poglej tudi, če je hladilnik pravilno zmontiran na proc.
970A-UD3P,AMD FX 8350,16GB DDR3\1600,RX480 8GB,Tt 750W

RC14 ::

80-85 stopinj, pa ti sploh ne rabiš gretja v sobi! :D Sam to pa je full preveč za moje pojme. Po mojem grafična ni kriva ampak procesor-sam glej temp,pa ti je vse jasno. A si probal potipat procesor, pri taki temp bi se sigurno opekel. Kateri ventilator oz hladilnik maš gor?
Js mam bartona 2500+ navitega na 3200+ imam pri igranju igric 64 stopinj pa se že ne počutim najbolje.Hladilnik pa je artic copper silent (tk neki). Razmišljam o menjavi.

Zdej bi pa tud js kr tu vprašu, a je potrebno menjat hladilnik za mojo temperaturo?
(do 67 Stopinj pri full load prime 95) Pa če ja, katerega?

Sam se odločam med :
1. AeroCool High Tower HT-101 cena 13.899sit (mal huda cena) ali
2. Thermalright ALX800, + YS-Tech NFD 1281259B-2F, Crystal - Blue, 80mm skupaj okrog 10.800sit. Gledal na www.cool-pc.org.
Kaj bi vi priporočali ? oz a je sploh potrebno. Ne vem do katere temp,še procesorju ni nevarnosti za izdih?

Aja kišto mam pa kr fajn prevetreno,2 venta na stranici not pihata,dva pa zadaj ven.

hvala za kakšen odgovor

Lp

Sami ::

Tudi pri 67 stopinjah je procesorju že kr vroče, če ne drugega se mu krajša življenjska doba, na tvojem mestu bi kupil nov cooler.
970A-UD3P,AMD FX 8350,16GB DDR3\1600,RX480 8GB,Tt 750W

mkonci ::

Jst ne vem al sem tako dobr trofu ali kaj:D ! Pri procesorju 2500+ navit na 3200+ z navadnim Box hladilnikom temperatura ni šla čez 55". Sedaj ko sem vgradil še dodatne 4 ventilatorje na kišto ( 80 spredi, 80 zadi, 120 stranica not, 120 na vrhu ven) se mi ob igrah in polovični moči ventilatorjev segreje na 50" pri polni moči ventilatorjev pa na okoli 44" ( samo tukaj je pa mal preveč glasno!)
Tako da, sutdown temperaturo mam naštimano na 60" ( pa se še ni ugasnu):))

twiggy@email.si mal poglej, če imaš hladilnik pravilno in predvsem če ima dober stik s procesorjem. Na tvojem mestu bi se res začel spraševat, kakšen hladilnik bi nabavu, al pa mal kišto prelufti, začasna rešitev je da snemeš oba pokrova, potem pa le hit po ventilatorje!! če to ne pomaga nič!

twiggy ::

Hej hvala vsem za pomoč.

Ravno danes sem pogledal ... takoj ko prižgem PC, grem v bios, pogledam system health in CPU temperature kaže 70 stopinj. Na netu sem bral, da ima ravno 2100+ serija "mal" problemov z overheatingom ... čisto možno pa je, da je kej narobe montiran (pasta?) ali pa da hladilna rebra in ventilator je opravljata dost dobrega dela, ampak to verjtno ni fore, če je 70 stopinj takoj ko prižgem pc ...

drama 8-O

DimmniBurek ::

Hehe, vi se ubadate sz 80°C jest pa mam na full load 34°C, res da ni nč navit in da sm še voltažo spustu iz 1.75V, na 1.65V pa na 7V so venti, pa vodno sz enm bednm radiatorjem od katre Al majhnim.
Po moje imaš al brez termalne paste alpa je kšna slaba! Najboljše da greš u Mlacom pa sik upiš termalno pasto Arctic Silver5 alpa Qeramicue, znameš hladilnik, očistiš staro pasto in daš novo zelo na tanko gor, pol še hladilnik in bi moglo bit!:)
There Is No Stronger Drug Than Reality

bukvi ::

To pa čudn da maš tolk veliko temperaturo proca
jst mam največ 63 pri polni obremenitvi(1600XP) s tem da mam še tako smotano ohišje kjer je napajalnik še na strani tak da je med ventilatorjem procesorja in ohišjem napajalnika razlika 1cm pa še kišto mam zaprto drgač bi mel pomoje ene 52 stopinj C pri polni obremenitvi.Hladilnik z ventilatorjem mam pa k onga BOX.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bukvi ()

TribesMan ::

Če ne navijate v ekstreme se ne obremenjujte s previsokimi temperaturami... CPUji so narejeni tako da brez vsakih težav zdržijo večletno delovanje na 80°C in več... Če pa navijate in povečujete napetost potem pa je pametno da ohranjate temperaturo pod 60°C za zmerne OCje in pod 40°C za ekstremne OCje... Drugače se življenska doba vašega CPUja eksponentno zmanjšuje :D... Visoka napetost in visoka temperatura CPUja delata čudeže v siliciju in zmanjšujeta življensko dobo...

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

pviran3 ::

Kakšna je pa temperatura, ko prižgeš računalnik?
Če senzor kaže pravilno, mora biti tempeatura okoli 25 stopinj

Jest sem mel problem, ko mi je sistem prbiu, da mam temperaturo 25 stopinj pri polni obremenitvi. No, ko sm nabavu mašino, mi je P4 2.4Ghz delu z originalnim hladilnikom pri polni obremenitvi 43 stopinj, pol se je pa neki zgodl (pojma nimam kaj in temperatura je padla za 20 stolinj-ampak zanimivo padla je glih konec lanskega poletja na noč ko je lanska vročina zmrznila). Sedaj, ko prižgem računalnik, mi prbije, da je temperatura 0C:D , pol se pa segreje na 32. Pol sem nabavu še en hladilnik, pa mi zdej kaže pri obremenitvi 25 stopinj
Men kaže premal, mogoče pa tep preveč?:D

xenon74 ::

Poženi program CPU-Z ali podoben in poglej kakšen tip XP procesorja imaš - Palomino ali Thoroughbred.
Palomino je delan v 180nm in ima default voltažo 1.75V in odda do 72W
Thoroughbred je delan v 130nm in ima default voltažo 1-50 do 1.65V in odda do 69W

Torej mislim da imaš Palomino procesor, ki ima malce višje temperature čeprav je 80-85 stopinj precej preveč - max. za ta tip procesorja je 90stopinj, normalno je nekje okrog 55-65stopinj. Možno je da sploh nimaš nanešene termalne paste, zelo slab hladilnik, prah ali okvarjeno tipalo za temperaturo ali pač eno od kombinacij.
-Odpri kišto in najprej malo posesaj če je preveč prahu. Ohišje mora biti dovolj zračno za čim manj oviran pretok zraka. Temperatura v sobi je verjetno normalna okrog 20-24stopinj.
-Inštaliraj si kakšen program, ki odčitava temperaturo na plošči in procesorju npr. SpeedFan ali MBM.
-Če boš slučajno snel procesor, počni to pri ugasnjenem računalniku z izštekanim kablom in glej da imaš pri sebi termalno pasto, ki jo v tankem sloju naneseš na čip v sredini procesorja preden hladilnik vgradiš nazaj na procesor.
-Pod nobenim pogojem ne prižigaj računalnika če nisi nazaj vgradil hladilnika, ker bo skurilo procesor!

Svetujem ti, da se oglaiš do prvega servisa in vgradiš nov boljši hladilnik, verjetno se ti najbolj splača Zalman 6000AlCu, ki OEM stane manj kot 4k - vgradnje so itak brezplačne. Seveda prej preveri kakšen hladilnik sploh paše na tvojo ploščo in v ohišje - včasih sje napajalnik postavljen zelo nizko in vgradnja večjih hladilnikov ni mogoča.

X74
http://setiweb.ssl.berkeley.edu/team_display.php?teamid=30319

Ali-B ::

Tud jest mam AMD Athlona 2400+pa mam temperaturo 55 stopinj ob full load-u 60. Pa se mi zdi to mal preveč ker ma en frend na svojmu bartonu 2600+ temperaturo slabih 40 stopinj. Mam pa en ventilator na stranici pa TT Silent Boosta, pod njim je pa artic silver 5 pasta.

A se da to temperaturo še kej bl znižat??? 8-O

Sami ::

Imam bartona 2500+@3200+ in kupil sem si Zalmana 7000A-AlCu in temp. so mi padle za 10 stopinj, stane pa okoli 6k, se splača....8-)
970A-UD3P,AMD FX 8350,16GB DDR3\1600,RX480 8GB,Tt 750W

Nejc Pintar ::

tud moj Athlon 2400+ se greje tam nekje od 55°C do 65°C:\
Lahko je biti prvi, če si edini!

Matjazy ::

ja najbolš bi blo da je kr pod 0°C :D


samo si tak fajn napisu da maš rebra in še ventilator... jao to ni več luksuz stari... niso to 486tke k 2W porabjo :\


PS: moji procesorji so vajeni vročine.... pr 100 C mu še nč ni....

sej silicij začne razpadat pr 150 °C al kolk... :D 8-)

Boki_ ::

Ja je pa una organska ploščica okol. Saj ni procesor sam s silicija.
I'm back

Ali-B ::

ja silicij mogoče že pr 150-ih vse drugu pa prej. HEHE :D

Dodgeviper ::

Hm
Moj cpu xp 2700+ na privzetih nastavitvah nič navito ob polni obremenitvi se mi segreje na 35c.
Navit na 2640mhz pa deluje na 55c polna :D obremenitev. TT ohišje 2x 92mm + 4x 82mm venti.

Lp

Tear_DR0P ::

Kolkr jst vem so procesorji designirani za delovanje pri sobnih temeperaturah. Optimalno delovanje imajo med 21 in 28 stopinjah celzija, drgač pa poglej na AMDjevo stran, mislim da ti more pisat kolk lahko posamezn procesor prenese.
Jst sm na Intelovi strani našu za svoj procesor da dela do 75oC, kar je več bo pa umru piše :)
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

s51as ::

Jas mam P4 2.4GHz in mam skos okol 30°C

Matjazy ::

hehe... moj brat (tornado boy) je menda skuru zdle enga bartona- :D

po vsee verjetnosti... se mu je skos sesuval, pa BSOD, zdej ma pa na 1100 pa na polno vente, pa je stabilno :)

b ::

Jaz ne verjamem, da ma jedro athlona 35 stopinj pri polni obremenitvi. Enostavno ne morem verjet, pa bilokaksen cooler gor obesis.

Tole so moje temperature (barton 2500+ z box coolerjem):

w83l785ts-i2c-1-2e
Adapter: SMBus nForce2 adapter at 5500
temp: +66 C (high = +110 C)

asb100-i2c-1-2d
Adapter: SMBus nForce2 adapter at 5500
VCore 1: +1.70 V (min = +1.31 V, max = +1.97 V)
+3.3V: +3.26 V (min = +2.96 V, max = +3.63 V)
+5V: +4.84 V (min = +4.49 V, max = +5.51 V)
+12V: +12.04 V (min = +9.55 V, max = +14.41 V)
-12V (reserved):
-12.58 V (min = -0.00 V, max = -0.00 V)
-5V (reserved):
-5.28 V (min = -0.00 V, max = -0.00 V)
CPU Fan: 6553 RPM (min = 675000 RPM, div = 2)
Chassis Fan:
0 RPM (min = 56250 RPM, div = 2)
Power Fan: 0 RPM (min = -1 RPM, div = 2)
M/B Temp: +52 C (high = +80 C, hyst = +75 C)
CPU Temp (Intel):
+30 C (high = +80 C, hyst = +75 C)
Power Temp:
-0 C (high = +80 C, hyst = +75 C)
CPU Temp (AMD):
+25 C (high = +80 C, hyst = +75 C)
vid: +1.650 V

Zgornji (kolikor sem uspel dobit podatkov na netu za to plosco - asus a7n8x) kaze temperaturo, ki jo sporoca sam procesor (na podlagi tega plata shutdowna zadevo, ce je procesorju prevroce), tole spodaj pa ne vem tocno... verjetno kaksni senzorji na plosci. Pa to zihr ne kaze pravilno, ampak se se nisem poglabljal v to. Verjamem pa tistemu 66 stopinj v CPU-ju in se mi ne zdi prevec. Ce bi pa navijal, bi me mal bolj skrbelo, kako nizat temperaturo.

Podatki so pobrani s pomocjo lm_sensors pod Linuxom.

xenon74 ::

je preklopilo Bartona v Cool'n'Quiet:D

Trenutno imam v sobi 24degC:
Tbred 2100+ Zalman6000AlCu @ 2600/2700rpm, 46degC idle / 50degC 100%, system ima preobilnih 36degC kljub še dvema vpihajočima ventoma na stranici, trenutno na 2.1GHz
A64 3000+ BOX @ 3700/4100 rpm, 40degC idle / 51degC 100%, system ima 33degC z enim izpihajočim ventom zadaj

X74
http://setiweb.ssl.berkeley.edu/team_display.php?teamid=30319


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Gretje s klimo pozimi

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
1514514 (14050) Pyr0Beast
»

ubuntu in nadzor temperatur

Oddelek: Pomoč in nasveti
81351 (1227) šernk
»

glasen ventilator

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
101572 (1448) klinker
»

Koliksna je lahko max temperatura plosce in cpuja? (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
728761 (6160) Vuli
»

cpu - temperatura?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
111483 (1202) joker16_7

Več podobnih tem