Članki » Triki » Promise ATA66 hack
Promise ATA66 hack
Po dolgem času spet en trik za vse vas "naredi-sam" ljudi. Tokrat gre za preprosto modifikacijo, s katero prišparate zajeten kupček denarja in dobite možnosti RAID polja tudi v navadnem računalniku. Avtor prispevka je Forumašem dobro znani Mate.
Po internetu in raznih forumih se v zadnjem času veliko govori o hackanju Promisovega ATA66 kontrolerja, Promise Ultra66. Iz tega kontrolerja, ki ga dobimo že za borih 7000 SIT, si z ZELO malo dela lahko naredite ATA66 RAID kontroler, ki ga prav tako prodaja Promise, le da pod drugim imenom ( FastTrack66 ). Razlika med tem dvema kontrolerjema je v njuni namembnosti, enemu uporu, različnem BIOSu ter seveda ceni, ki se razlikuje za kar 23000 SIT. Ultra66 je namenjen domačim uporabnikom, in služi le kot dodaten kontroler za diske ali kot podpora standardu ATA66, ker tega standarda ne podpirajo starejše matične plošče. BIOS se razlikuje samo v verziji in je zelo enostavno nadgradljiv. Popravek si lahko potegnete direktno s Slo-Techa, in sicer od tukaj. Zadnja razlika pa je razlika v enemu uporu. Če ne veste, kakšna je namembnost RAID polj ter zakaj bi jih navaden uporabnik sploh rabil, predlagam, da si ogledate ta članek na Promisovi domači strani.
Najprej je potrebno z interneta zdownloadati popravek BIOSa za FastTrack verzijo in potem z novim BIOSom flashati starega. Nato računalnik ugasnemo in vzamemo kontroler ven.
Naslednji korak je prispajkanje upora, ki manjka med 23 nožico čipa na keterem je nalepka PROMISE TECHNOLOGY, INC in pa med maso ( ozemljitev ). Za maso je v tem primeru najbolje uporabiti kar zadnjo stranico kartice ( tisto ki gleda ven iz računalnika ). Nožice čipov se običajno označujejo od zgornjega levega do spodnjega desnega. Za lažje razumevanje: 23 nožica je na spodnji strani čipa in je sedma od leve proti desni ( glej sliko ).
Za upor uporabimo 100 ohmski upor, moči 0.25 watta ( pozor vata in ne volta!!! ). Edino, kar nam še ostane, je lotanje (spajkanje). Upor najprej prispajkamo na maso in z cvikarcami ( kleščami za rezanje žic) prerežemo zičko, ki je ostala od upora, najprej na levi strani. Potem upor zapognemo proti čipu z nalepko ter še tam odrežemo žičko od upora, ki naj bo odrezana čim bolj točno in naj se dotika 23, ampak samo 23 nožice!!! čipa. Sedaj prispajkamo še desno žičko upora na 23 nožico tega čipa. Spajkanje naj ne bo daljše od 5 sekund, ker lahko poškodujete elemente v čipu. Po končanem spajkanju preverimo če nima ta 23. nožica stika s kakšno drugo nožico. Preglejte tudi spoj te nožice na ploščico na spodnji strani. Tam mora biti vse tako kot je bilo pred posegom. Če ni, to popravite ker je verjetnost da vam kontroler ne bo delal nekje okoli 100 procentov (če ne še kakšnega čez :-) ).
Naslednjii korak je vgraditev kontrolerja nazaj v računalo. Ob vklopu računala najprej v sistemskem BIOSu nastavite bootanje s kontrolerja. Resetirajte in pojdite v BIOS novopečenega FastTracka. Tam si stvari uredite tako kot želite, naredite si RAID polje ali karkoli pač že.
Ta poseg opravljate na lastno odgovornost in jaz ne prevzemam prav nikakršne odgovornosti v primeru, da vam kaj ne bo delalo, morda celo matična plošča. še opozorilo: garancija po tej predelavi NE velja VEČ!!! Nasvet: spajkajte pri temperaturi 340°C in za spajkanje uporabite cin S-Sn60 Pb38 Cu2. Te oznake pomenijo 60% kositra, 38% svinca in 2% Bakra. Ne uporabljajte raznih past za spajkanje in raznih soli ali kislin. Za konec pa še slika dveh diskov priklopljenih na predelan kontroler.
Če vam kaj ni jasno, lahko enaka navodila najdete tudi na naslednjih straneh:
- http://www.geocities.com/promise_raid/e...,
- http://www.nrw-online.de/~darmon/ ( v Nemščini ),
- http://www.tomshardware.com/storage/00q...,
Omenjeni Promise ATA66 kontroler lahko kupite pri Mlacomu ali MegaHITu, za cene pa se pozanimajte kar na njujini domači strani.
Višanje Vdd na EPoX 8RDA+
- Simon Belak ::
Napajanje SPPja uravnava IC IRU3037A. Če si pogledamo njegove specifikacije ugotovimo, da je edini način spreminjanja izhodne napetosti (VOUT) preslepitev mehanizma, ki skrbi za kompenzacijo izhodne napetosti. Poenostavljeno povedano, mehanizem primerja vhodno napetost iz nožice Fb z referenčno ...
Višanje napetosti pri Abit KR7A in KG7A
- Malecky ::
V tem članku se bom lotil poviševanja napetosti procesorja, pomnilnika in tudi vhodno/izhodnih naprav. Potreba po večji napetosti je vedno bila najbolj prisotna pri navijanju računalniških sistemov. Proizvajalci plošč se zaenkrat še ne odločajo za možnost ...
Višanje voltaže na Epox 8KHA+
Osnovna plošča EPoX 8KHA+, pa kjerkoli je že dobila sto odstotno oceno kot najboljši nakup, ima eno napako, katere ji ne morem odpustiti. Namreč problem stoji v tem, da lahko v BIOSu osnovne plošče na procesorju AMD Athlon XP 1700+, kateri ima osnovno voltažo ...
ABIT KA7-100
- Goran Anders ::
[st.slika 41650] Čipovje: VIA KX133, HPT370 Možne zunanje frekvence: 100-183MHz v korakih po 1MHz! Faktorji pomnoževanja: 5.0x-10.0x ...
Modifikacije voltaže na ABIT KT7
- eraserr ::
Vsi ki si lastite Durone, ste verjetno ugotovili, da je za stabilnost poleg hlajenja ključen parameter tudi napetost jedra. Procesorji preko L7 bridge-ov podpirajo največ 1,85V, pravtako pa se tudi pri vseh OC ploščah nastavitve končajo pri 1,85V. Ker je to za nekatere ...