» »

Domače branje: "Kahn, David. 1973. The Codebreakers. New York: The New American Library."

Domače branje: "Kahn, David. 1973. The Codebreakers. New York: The New American Library."

Slo-Tech - Kahn, David. 1973. The Codebreakers. New York: The New American Library.

Ko je David Kahn leta 1967 objavil knjigo The Codebreakers, je knjiga v trenutku postala uspešnica, še danes pa velja za klasično delo na področju kriptografije. Kahn v knjigi ni opisoval kakšnih novosti na področju kriptografije, pač pa gre za delo, ki temeljito opisuje zgodovino kriptografije od njenih začetkov pred skoraj 4000 leti do začetka hladne vojne.


Začetek knjige je posvečen razvoju kritografije v antiki in kasneje v srednjem veku ter uporaba kriptoanalize pri prestrezanju diplomatske pošte. Obsežen del njegovega dela je posvečen dogajanju med prvo in drugo svetovno vojno in uporabi kriptografije in kriptoanalize v vojaške namene. Na izredno privlačen način Kahn v svoji knjigi pokaže kako je bila vojaška moč med prvo in drugo svetovno vojno ključno povezana s sposobnostjo vojaških kriptologov.

Knjiga je polna zanimivih podatkov in podrobnosti, podrobno pa opisuje tudi nekatere kriptografske algoritme in kriptoanalitične tehnike. Iz knjige izvemo tudi veliko o glavnih izumiteljih in avtoritetah kriptografije, posebej obsežno je opisano tudi razbijanje nemške Enigme med drugo svetovno vojno ter razbijanje japonskih vojaških kriptogramov s strani ZDA.

Knjigo priporočamo vsem, ki jih o kriptografiji zanima nekaj več kot zgolj uporaba, za njeno branje pa ni potrebno matematično predznanje.

8 komentarjev

OChack ::

Matthai a se dobi ta bukva v naši knižnici (sm bliz tebe doma) ?>:D
Int€l inside, IDIOT Outside

VolkD ::

Resnično manjka informacija, kako najlažje do te več kot zanimive knjige.

Kot zanimivost: Na letošnjem semnju v Friederichshafnu, ki je bil konec junija je bilo mogoče videti original enigmo. Prodajali so jo ! In prodali. Baje za bajno vsoto 12800 eur.
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

poweroff ::

Na žalost te knjige niso dostopne drugače kot preko Amazona. Knjižnice so v Sloveniji precej finančno podhranjene in tako specializirane literature praviloma ne držijo.
sudo poweroff

pivmik ::

Žal morem povedat, da te knjige so najbolj dostopne preko mule.

Sem se že spraševal kaj je z domačim branjem.
LP, Gregor GRE^

poweroff ::

Ene parkrat sem ga pozabil objaviti, potem sem bil na dopustu, nakar me je včeraj zvečer Primož poklical. ;)
sudo poweroff

bluefish ::

Link v COBISS-u za Bežigrajsko knjižnico (vse izpostave) v Ljubljani. Hrvaška verzija iz leta 1979.

|SNap| ::

COBISS linki ne delajo zaradi blazno pametnega sistema sessionov :\

bluefish ::

ja, sem opazil. Drugače pa imajo samo to knjigo od tega človeka.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Enigma

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
122686 (2274) vostok_1
»

Bo švedska tajna služba lahko prestrezala ves mednarodni promet?

Oddelek: Novice / Zasebnost
2010570 (7536) MrStein
»

Kriptografija in kriptoanalitika (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
828893 (6984) [D]emon
»

Domače branje: "Bamford, James. 1983. The Puzzle Palace. Baskerville: Penguin Books."

Oddelek: Novice / Domače branje
375502 (4622) STASI

Več podobnih tem