»

Slovenska programska industrija proti programskim patentom

Slo-Tech - Predlog evropske direktive o patentiranju programsko izvedenih izumov dviguje vse več prahu, ne le v tujini temveč tudi doma.

Slovenija lahko kot članica EU namreč delno vpliva na direktivo, ki zna precej zasukati razmere na trgu softwara, tudi slovenskem.

Urad za intelektualno lastnino na izvorni predlog direktive ni imel pripomb, so se pa v začetku leta zganili društvo uporabnikov Linuxa, mediji in ministrstvo za informacijsko družbo, ki je uradno slovensko stališče do predloga spremenilo v smeri omejitev za patentiranje programja. A maja je bila direktiva po nenadni popolni spremembi nemškega amandmaja (ki ga je podprla tudi Slovenija v upanju, da bi prinesel resnično omejeno patentiranje) potrjena v najbolj radikalni možni izvedbi. Ker pa je bilo to le nekakšno predglasovanje so spremembe še možne.

Očitno so se zdaj problema začela zavedati tudi softwarska podjetja. Tako se je danes Sekcija slovenskih proizvajalcev programja Koda.SI (znotraj Gospodarske zbornice Slovenije)

48 komentarjev

Skupni stroški lastništva: Linux v. Windows

Slashdot - Slashdot je objavil povezavo na avstralsko študijo o skupnih stroških lastništva (TCO - total cost of ownership), programske opreme.

Študija je pokazala, da podjetje s 250 zaposlenimi lahko prihrani do 36 odstotkov če zaposleni preidejo na odprtokodni operacijski sistem in programsko opremo.

Seveda prehod za nekatera podjetja ni primeren, saj nekateri programi pod Linuxom še ne delujejo. A to se utegne spremeniti že v bližnji prihodnosti...

109 komentarjev

Avstralska policija bo lahko uporabljala spyware

Slashdot - Kot poroča Slashdot so v Avstraliji sprejeli Surveillance Devices Act.

Zakon avstralski policiji omogoča, da na podlagi sodne odredbe na računalnik osmljenca namesti spyware, s katerim lahko le-tega nadzorujejo.
Glede na to, da veliko spyware programja izkorišča Microsoftovo tehnologijo BHO (Browser Helping Objects), lahko pričakujemo, da bodo policisti najbolj uspešni pri uporabnikih Internet Explorerja.

Bodo sedaj kriminalci pričeli uporabljati Mozillo?

26 komentarjev

Novosti med operacijskimi sistemi

OSNews - Medtem, ko se Microsoft pripravlja na servisni popravek Windows Server 2003, so na drugem bregu spisali popravke za prihajajoče jedro 2.6.10, tako da ga lahko sedaj poganjate tudi na PowerPCjih nove generacije v Applovih iMac G5.

Medtem je francoska razvojna skupina Epita System Laboratory razvila novo nanojedro za operacijski sistem LSE/OS, njihov cilj pa je narediti jedro, ki se naj ne bi "sesipalo".

Ker Patrick Weber ni na spletu našel nobenega vodiča kako namestiti KDE na Cygwin, se je potrudil in enega preprostega, tudi za tiste, ki ne vedo točno kaj počenjajo, spisal sam.

Narediti jedro, ki ne bi kdaj pa kdaj zatajilo, zna biti dokaj težko. Predvsem iz vidika hardwarea, ker se pogosto zgodi, da nekoliko "sumljiv" cdrom ali pa grafična kartica napravita sistem nestabilen.

14 komentarjev