» »

Prvi računalniki v Sloveniji, 14c.del - knjižnično informacijski sistem

Prvi računalniki v Sloveniji, 14c.del - knjižnično informacijski sistem

Računalnik Delta 4850 s procesno enoto DEC VAX-11/751. Razstavljen v Računalniškem muzeju.

vir: Računalniški muzej

Del zbirke mini računalnikov iz serije DEC MicroVAX. Razstavljeni v Računalniškem muzeju.

vir: Računalniški muzej
Računalniški muzej -

O enotnem računalniško podprtem informacijskem sistemu za celotno mrežo knjižnic v Sloveniji so domači strokovnjaki začeli razpravljati že sredi sedemdesetih. Do začetka osemdesetih so v težkih finančnih pogojih samo posamezne knjižnice začele oblikovati računalniško podprte centralne kataloge publikacij in bibliografskih podatkov. Na druga področja knjižnične dejavnosti se računalništvo v tem času še ni razširilo. Vse do sredine osemdesetih knjižnice praktično niso imele lastne opreme. V knjižnicah so imeli skupno le šest terminalov. Z njihovo pomočjo so v Republiškem računskem centru(RRC) lahko ustvarili prve skupne banke podatkov. Leta 1981 so začeli uporabljati še Računalniški center univerze v Ljubljani(RCU) kjer so za ta namen oblikovali lasten programski paket IBIS za delo z bankami podakov na računalnikih DEC System 10 in System 20. Da bi lahko začeli oblikovati enoten knjižnično informacijski sistem(KIS) pa je bilo potrebno najprej opremiti vsaj glavne knjižnice z lastnimi mini računalniki in obenem pridobiti še velik centralni računalnik, ki bi povezoval celotno mrežo KIS in gostil nov javno dostopni vzajemni katalog. Po zgledu informacijskih centrov v tujini bi knjižnice v državi do njega prosto dostopale prek oddaljenih povezav. V okviru novega enotnega KIS so želeli uporabo računalnikov postopno razširiti na vse vrste knjižnic in na vsa področja knjižničnega poslovanja.

Ob počasnem vzpostavljanju pogojev za KIS v Ljubljani, so se v Univerzitetni knjižnici Maribor(UKM) odločili za delni pristop k avtomatizaciji poslovanja na zanje najbolj perečem področju izposoje. Želeli so uvesti vodenje podatkov o uporabnikih in izposoji, avtomatske postopke ob prekoračitvi izposojevalnega roka in avtomatizirati pripravo seznamov in statističnih pregledov izposoje. Medtem ko so v okviru Računalniškega centra Univerze v Mariboru(RCUM) čakali na dobavo centralnega računalnika in v UKM na gradnjo nove stavbe so skupaj že začeli pripravljati koncept in programe. Ker naročen centralni računalnik CDC Cyber 171 v Mariboru ni bil dobavljen pravočasno so takrat uporabili računalnik Delta 4850(DEC VAX-11/751) na Višji tehniški šoli. UKM je obenem dobila še dva najeta voda za povezavo z računalnikom in svoj prvi terminal Paka 2000. Kartoteka uporabnikov je bila naslednje leto na računalniku že pripravljena, več pozornosti pa je zahtevala banka podatkov o knjigah, ki so jo prek terminalov nato dopolnjevali naslednjih nekaj let. Začeli so s knjigami, ki so se najbolj izposojale in do sredine 1984 tako zajeli že podatke o 13.000 uporabnikih knjižnice in prvih 11.000 knjigah. Dobili so še dva terminala Paka 2000 za izposojevalnico in začeli z novim sistemom izposoje. Leta 1985 so izdelali programe za iskanje po banki podatkov in začeli razvijati nov sistem za evidenco raziskovalnega dela na Univerzi v Mariboru. Naslednje leto so na področju izposoje začeli razvijati še nov sistem s črtnimi kodami za knjige in izkaznicami za uporabnike.

Medtem so se predvsem leta 1984 tudi pri nas razširili novi mikroračunalniki, ki so jih v knjižnicah želeli vključiti vsaj v del novega informacijskega sistema. Vendar pa niti ceneni hišni mikroračunalniki Sinclair ZX Spectrum in Commodore 64 niso bili zanje lahko dostopni, možnost njihove uporabe v knjižnicah pa je bila omejena. Do konca leta 1986 je bilo v naših knjižnicah 11 računalnikov ZX Spectrum. Pri delu z njimi so si pomagali z domačim programom za urejanje besedil, slik in manjših podakovnih zbirk INES in programom za formatiran vnos podatkov DENIS. Nato so dobili že prve bolj zmogljive mikroračunalnike Atari 520 ST. Konec leta 1986 so jih imeli v 22 večjih slovenskih knjižnicah že 34, vendar jih je menda le 5 služilo namenu. V dveh knjižnicah so imeli ustrezne modeme in trde diske s kapaciteto 20MB zanje in so jih uporabljali za izdelavo katalogov, kazal in urejanje besedil s pomočjo domačega pogramskega paketa STEVE. V UKM so tega leta namestili dva računalnika Commodore 64, kot aktivni terminal pa mikroračunalnik Iskra Delta Partner in ga začeli uporabljati za dostop do tujih bank podatkov DIALOG(Lockheed Martin) in WLN(Western Library Network).

Končno so za projekt KIS tik pred koncem leta 1986 uspeli pridobiti nov centralni računalnik DEC VAX 8800, takrat največji računalnik v Jugoslaviji. Namestili so ga v RCUM, ki je tako postal središče za razvoj najsodobnejšega informacijskega sistema v državi. Računalnik je bil vključen v javno omrežje za paketni prenos podatkov JUPAK. Nanj so prenesli obstoječe banke podatkov in v naslednjih letih začeli oblikovati javno dostopni vzajemni katalog. Odgovornost za preverjanje vnosov in koordinacijo je prevzela NUK, kjer so leta 1987 namestili še računalnik DEC MicroVAX. Enotno programsko osnovo KIS za vsa področja knjižnične in univerzitetne dejavnosti so na osnovi svojih predhodnih rešitev za UKM razvijali v RCUM. Prenos programskega paketa IBIS iz računalnikov v RCU Ljubljana ni bil možen, zato so začeli razvijati nov paket za računalnike z arhitekturo VAX. Naslednje leto so v novi stavbi UKM namestili že 22 terminalov, vse knjige pa so opremili s črtnimi kodami. Računalniško so izdelali prvi vzorec bibliografije UKM za leti 1986/87 pri Skupnosti jugoslovanskih knjižnic pa so sprejeli dogovor, da RCUM prevzame razvoj KIS za vse knjižnice Jugoslavije. Uporaba računalnikov DEC VAX in MicroVAX pri začetnem vzpostavljanju KIS je pripomogla k njihovi vsesplošni razširjenosti v domačem univerzitetnem in knjižničnem okolju vse do leta 2005.

7 komentarjev

chnglng ::

Omenjene programske pakete IBIS, INES, DENIS, STEVE je izdelal dr.Primož Jakopin, ki je po pionirskem delu na Inštitutu za biomedicinsko informatiko v osemdesetih deloval v Računalniškem centru Univerze v Ljubljani. Veliko informacij o dogajanju v knjižnicah lahko preberete v publikaciji 'Knjižnica' na dlib.si .. več o računalniku DEC VAX 8800, omrežju JUPAK in omrežnih protokolih pa drugič. Hvala za branje.

Barbarpapa2 ::

Dober večer.

S tem člankom smo prišli v "področje" mojega neposrednega "spominjanja". Kot srednejšolec sem se včlanil v UKM in sem si hodil sposojat knjige takrat še na Prešernovo 1, v prvo nadstropje. Megleno se spominjam Paka terminala v prosotru, kjer so se posojale knjige. Seveda ni bil javno dostopen, bil je na strani pulta, kjer so delali knjžničarji, ki so se ukvarjali z izdajajnjem knjig. Je bil postavljen na mizo in to tako, da se na zaslon ni videlo... Ampak takrat me ta terminal in njegova funkcija nista kaj prida zanimala, sem dosti več časa prebil v sosednjem prostoru, kjer so bili katalogi knjig. Malo za "feeling", kako so se takrat sposojale knjige v UKM pa tale grob opis postopka izposoje:

-Knjigo si moral najprej poiskati v katalogu. Katalog je bil veli prostor z dolgo vrsto predalnikov (visokih nekje okoli 1,20 ~ 1,30m), va katerih so bili majhni, globoli predali, označeni s črkami začetnic avtorjev (recimo, da iščemo knjige po avtorju). V predalih so bili kartončki (približno formata polovice A5), na katerih so bili navedeni vsi podatki o knjigi. Ko si našel želeno knjigo, si izponil naročilnico (listek prav tako formata nekje polovice A5), na katero si napisal Avtorja in naslov knjige.

-Z isponjenimi naročilnicami si odšel k pultu za izposojo in naročilnice predal knjižničarju, ki jih je poslal sodelavcem iz depoja. Ti si pa tačas lepo čakal, da so ljudje v depoju opravili svoje delo.

-Iz depoja so dostavili knjige do pulta za isposojo, kjer so te poklicali, da si prevzel knjige. Nemalokrat si izvedel, da je želena knjiga izposojena in kdaj se bo predvidoma vrnila nazaj. Če si želel, si lahko takšno knjigo rezerviral, da te je počakala, ko se je vrnila nazaj v knjižnico (se ne spomnim, kako dolgo je takšna "rezervacija" držala). Če se je knjiga dejansko vrnila, si lahko zvedel po telefonu (če si se prebil skozi), ali pa si šel fizično pogledat, če te čaka...

Skratka, za vse to, kar lahko danes izveš iz sistema COBISS preko interneta od doma, si moral takrat vložiti kar nekaj časa, da o poteh, če nisi bil iz MB, ne govorimo...

In še spomini na Delto 4850. to je bil prvi "resni" računalnik, s katerim sem se srečal še kot srednješolec (kako je do tega prišlo, je malo daljša zgodba), na njem sem tudi spoznaval Fortran. Samo malo po tem "srečanju" se je začel zame 4 letnik srednje šole, kjer smo imeli predmet "Računalništvo" in sem se tam srečal z Apple IIe mikro (ali hišnim) računalnikom, čez par mesecev pa je k hiši priromal Sinclair ZX spectrum :)... Delta je pa je s tem v trenutku postala nezanimiva do mojih študentskih časov par let kasenje...

Ah, kaj bi jaz brez teh, "še pomnite, tovariši", tem :D

Lep večer še naprej...

Jože

FireSnake ::

Zakon članki! Vse pohvale!
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

chnglng ::

Me veseli, da radi prebirate naše članke in seveda hvala da delite tudi svoje spomine. Je pomembno.

DamijanD ::

Sicer je to bilo kasneje, ampak vedno se mi je čudno zdelo, da smo na FRIju pred knjižnico imeli neke "predpotopne" terminale za iskanje po (verjetno) cobissu. Po kakšnem takem članku stvari bolj pašejo skupaj.

tony1 ::

Ah, ker je vmes forumska prijava potekla, so se v internetna prostranstva žal izgubili spomini na lokalno občinsko knjižnico, kjer so leta 1993 bili z informatizacijo že precej dlje kot v osnovni šoli, saj so imeli vse knjige že v računalniški bazi. Samo leto kasneje pa so na vse knjige dodali še nalepko s črtno kodo, in jim tako ob izposoji ni bilo več treba ročno tipkati številke z vsake knjige...

Damijan: res je, kako smo buljili v tipkovnice tistih terminalov, ker so namesto Control tipk imeli nek nam PC-jašem neznan znak :))

Konec 90ih so bili ti terminali že obupno zastareli in v občinski knjižnici jih je bilo veliko odveč, tako da so jih v večje enote samo za iskanje gradiva postavili tudi po več. (So imeli pa tudi eno prednost: bili so popolnoma imuni na hekerje, saj srednješolci o Digitalu in (verjetno) DECNETu nismo vedeli ničesar :-D).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

Barbarpapa2 ::

Dober dan.

Ko sta moja predhodnika ravno terminale omenjala. Na Univerzitetni Knjžnici Maribor se je skozi čas lepo videla evolucija DEC terminalov in z njimi kompatibilnih modelov. Na začetku so bili VT100 in pa PAKA terminali, zadnji pa so bili VT320. Ne spomnim pa se, če so kdaj bili v rabi IDC Partnerji z emulacijo terminala. Osebno mi je bil VT100 najbolj všečen zaradi modrega fosforja, Pake so bile z zelenim fosforjem nekako "generične" (isto je bilo z IDC Partnerjem), najmanj pa so mi sedli VT320 s svojim amber fosforjem. Za one mlajše, ki niso nikoli sedeli pred monokromatskim (enobarvnim) CRT zaslonom, gre za barvo, katero so imeli znaki na zaslonu.

Lep jesenski dan še naprej...

Jože


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prvi računalniki v Sloveniji, 13a.del - družbeni informacijski sistem

Oddelek: Novice / Računalniški muzej
102452 (162) fikus_
»

Prvi računalniki v Sloveniji, 14c.del - knjižnično informacijski sistem

Oddelek: Novice / Računalniški muzej
73931 (2811) Barbarpapa2
»

Prvi računalniki v Sloveniji, 14a.del - nova univerzitetna centra

Oddelek: Novice / Računalniški muzej
62933 (2210) RedZo
»

Prvi računalniki v Sloveniji, 13d.del - zdravstveni informacijski sistem

Oddelek: Novice / Računalniški muzej
102230 (1778) chnglng
»

Prvi računalniki v Sloveniji, 7a.del - prvi mini računalniki

Oddelek: Novice / Računalniški muzej
72932 (898) Barbarpapa2

Več podobnih tem