vir: NASA
Američani s programom Artemis teoretično še vedno želijo oditi s človekom nazaj na Luno v letu 2024. Toda še preden je pandemija Covid-19 pred tedni povzročila začasno zaprtje več vesoljskih centrov in s tem možnost za uspeh skrčila povsem na minimum, je bilo jasno, da bo šlo zaradi kaotične gradnje tehnike zelo na tesno - če sploh. V začetku marca so v Nasi po eni vnovičnih revizij načrtov sklenili, da se vsaj pri prvi hitropotezni vrnitvi na Mesec ne bodo več izključno zanašali na postajo Lunar Gateway, ki jo nameravajo vtiriti v Lunino orbito kot eno od točk potovanja. Razlog je v rezanju vseh mogočih delov programa, ki bi lahko povzročili zamude. Se pravi: sedaj želijo z astronavti na Mesecu pristati kar neposredno, brez izdatnejših akrobacij v Mesečevi orbiti, čeprav tehnično še ni jasno, kako bodo to izvedli, ker tudi dokončnih načrtov pristajalnika še nimajo.
To je Lunar Gateway na videz potisnilo na stranski tir, kar ne vliva optimizma zunanjim sodelavcem. Nemara so ravno zato, da bi potrdili svoje zaupanje v postajo, pri Nasi sedaj objavili sklep o dodelitvi pogodbe SpaceXu za tovorni promet nanjo. Natečaj za dejavnost z uradnim imenom Gateway Logistics Services (GLS) so sicer objavili lanskega avgusta in Muskovo vesoljsko podjetje se je nanj prijavilo s tovorno kapsulo Dragon XL, ki bi jo v vesolje ponesla raketa Falcon Heavy. Priložena Nasina grafika je pravzaprav prva znana podoba Dragona XL, ki je izpeljanka običajnega Zmaja, s katerim vozijo tovor na ISS, in kaže doslej neznačilno valjasto obliko. Kapsula bo imela nosilnost "dobrih pet ton", poleg tega bo namenjena tudi odnašanju odpadkov s postaje, in sicer z zgorenjem v Zemljini atmosferi. Zahteve programa pravijo, da bo na Gateway priklopljena od šest do dvanajst mesecev in bo morala zagotavljati tudi prostor za delno izvajanje raznih dejavnosti astronavtov, ne le tovorno zmogljivost.
V Nasi predvidevajo dva izvajalca tovornega prometa na Lunar Gateway, zato bo SpaceXovi sledila še ena pogodba. SpaceX ima z njo zagotovljeni dve dostavi; koliko denarja točno si lahko obeta iz tega naslova, pa še ni povsem jasno, saj ta hip poznamo zgolj vsoto za ves program GLS: 7 milijard ameriških dolarjev za dobo petnajstih let. Objava je tako pomembna predvsem z vidika, da je postaja Lunar Gateway še vedno ključni del gradnje trajnejših človeških naselbin na Mesecu, če je že ne bodo uporabili pri šprintanju na to sivo zaplato kamenja.