vir: Flickr
vir: GuardianNatančnejši razlogi zanjo so zavajanje uporabnikov pri registraciji glede obsega uporabe njihovih podatkov v komercialne namene, obenem je podjetje preveč poudarjalo brezplačno naravo svoje storitve, pri tem pa uporabnikov ni obvestilo o skritih profitabilnih vidikih družabnega omrežja, še več, pri tem jih je spodbujalo k vpisu, s čimer so uporabniki napravili potezo, ki jo ob celostnem poznavanju dejstev morda ne bi. Zadnji očitek leti na agresivno prakso glede podatkov registriranih uporabnikov, ki so jih s komercialnimi nagibi posredovali tretjim osebam.
Facebook se je na kazen odzval s sporočilom za javnost, v katerem so poudarili, da odločitev še preučujejo in da upajo, da bodo z italijanskim varuhom konkurence nesporazum razrešili. Obenem so zatrdili, da so letos svoja pravila uporabe napravili transparentnejša, s ciljem, da bi ljudem bolje pojasnili, kako njihova platforma deluje in kako so uporabljeni njihovi podatki. Zatrdili so še, da o svojih osebnih podatkih odloča uporabnik, saj so nastavitve zasebnosti poenostavili, obenem pa jih je po novem lažje tudi najti.
Lani je isti organ Facebook že kaznoval s tremi milijoni kazni, potem ko je podjetje uporabnike platforme WhatsApp spodbujalo, naj podajo soglasje, da se njihovi podatki smejo prenesti tudi v aplikacijo Facebook.
To je po izbruhu afere Cambridge Analytica za Facebook že druga kazen, ki jo je podjetje prejelo; pred časom jih je namreč s pol milijona funtov oglobil britanski komisar za varstvo osebnih podatkov. Preiskave pa potekajo še v nekaterih državah, denimo v ZDA, kjer podatkovne prakse Facebooka preiskuje Zvezna komisija za trgovino, in na Irskem, kjer preiskujejo nedavni vdor v 30 milijonov uporabniških računov, kar bi Facebook utegnilo stati tudi do poldrugega milijona evrov.