vir: The Verge
Zdi se, da gre za precej milo kazen za podjetje, ki je v zadnjem četrtletju prikazalo 13,2 milijarde ameriških dolarjev prihodkov, a je ta na drugi strani vendarle najvišja možna, ki jo je lahko Elizabeth Denham, otoška komisarka za varstvo osebnih podatkov, sploh izrekla. Afera je namreč izbruhnila pred začetkom veljavnosti Splošne uredbe o varstvu podatkov oz. GDPR, po kateri bi Facebooku lahko izrekli kazen v višini štirih odstotkov njegovega globalnega letnega prometa, kar bi v denarju naneslo precej krepkejših 17 milijonov funtov oz. za lažjo primerjavo, dobrih 19 milijonov evrov.
Komisarka je v obrazložitvi kot razlog navedla Facebookovo pasivnost pri izvajanju primernega preverjanja in nadzora aplikacij in razvijalcev, ki uporabljajo njegovo družabno platformo, posledično pa so bili nezadostno zaščiteni tudi osebni podatki uporabnikov. Končni rezultat teh ravnanj je bila zloraba podatkov o 87 milijonih uporabnikov, ki pa do izbruha afere v javnosti, o vsem tem niso bili niti obveščeni.
Na koncu so namreč vsi ti podatki končali v rokah najrazličnejših interesentov. Med njimi je bilo tudi podjetje za politično svetovanje Cambridge Analytica, ki naj bi nato odigralo pomembno vlogo na zadnjih predsedniških volitvah v ZDA leta 2016, pa tudi na referendumu Brexit, na katerem so Britanci odločali o odhodu iz Evropske unije. Britanska komisarka bo sicer podrobnejše poročilo o vsem dogajanju novembra predstavila še poslancem britanskega parlamenta.