» »

Zlato, srebro in bron za slovenske ekipe na znanstveni olimpijadi

Slo-Tech - V ZDA se je končala svetovna znanstvena olimpijada Genius, na kateri so sodelovale tudi tri slovenske ekipe in osvojile komplet odličij. Na tekmovanju so sodelovale ekipe srednješolcev iz vsega sveta, ki so predstavljali svoje raziskovalne naloge v petih kategorijah: znanost, glasba, oblikovanje, kreativno pisanje in umetnost.

Slovenci so se odrezali odlično. Jaka Šikonja z Gimnazije Črnomelj in Aleš Zupančič z Gimnazije Novo mesto sta tekmovala v kategoriji znanost, kjer sta se uvrstila med 22 ekip, ki so prejele zlato medaljo. Prijavilo se je več kot 500 nalog, na tekmovanje pa so povabili najboljših 217, izmed katerih jih je deset odstotkov prejelo zlato medaljo. Nalogo z naslovom Možnost izrabe organskih gospodinjskih odpadkov za proizvodnjo vodika sta pripravila na Kemijskem inštitutu (L05, Laboratorij za okoljske vede in inženirstvo). V njej sta analizirala možnost pridobivanja vodika in ogljikovega dioksida iz gospodinjskih odpadkov s kemijskega in ekonomskega vidika. Ugotovila sta, da bi bilo takšno ravnanje dobičkonosno.

Srebrno medaljo je prejela druga slovenska ekipa, ki sta jo sestavljali Urša Pirc in Maja Vidmar z Gimnazije Vič, ki sta svoje delo opravljali prav tako na Kemijskem inštitutu (L07, Laboratorij za polimerno kemijo in tehnologijo). Raziskovali sta plastiko in odpadno vodo iz pralnega stroja. Bronasto odličje sta osvojila Maksimilijan Adamek in Domen Lenarčič, prav tako z Gimnazije Vič, ki sta raziskovala koncentracijo alicina in inulina v česnu in drugih lukih, ki so bili vzgojeni v lokalnem okolju in tistih iz oddaljenih krajev.