vir: BuisnessWeek Online
Da se ameriške multinacionalke, med njimi tudi Google, izmikajo plačilu davkov, ni nič novega. Izmikanje za razliko od utaje ni ilegalno, meja med njima pa je v mnogo primerih zelo tanka. Najpogostejši način za znižanje davčne osnove v ZDA je prenos pravic na tuje podružnice, najraje na Irskem, Nizozemskem ali Bermudih, kjer so davki nižji. To še zlasti često počnejo farmacevtska in IT-podjetja. Google je že pred leti ustanovil podjetje Google Ireland Holdings na Bermudih, ki ima v lasti Google Ireland Limited na Irskem. Leta 2003 je temu podjetju prodal pravice do uporabe iskalne tehnologije, kar pomeni, da se prihodki (in dobiček) prek ovinka na Nizozemskem stekajo tja.
Prenos je leta 2006 odobrila tudi ameriška IRS. Od leta 2003, do katerega je IRS v odločitvi iz leta 2006 odobril transakcije, pa se je zgodilo marsikaj. Google je prevzel vrsto novih podjetij (med njimi recimo YouTube leta 2007 in patentni arzenal z letošnjim prevzemom Motorole) in ustvaril vrsto novih tehnologij, ki so jih spet licencirali v tujini. Samo po sebi to ni ilegalno, a ker gre za posel med povezanimi osebami, mora tuja podružnica plačati tržno ceno za intelektualno lastnino, ki jo tako pridobi. IRS sedaj preiskuje sume, da jo je Google prodajal pod ceno.
Že decembra so podobno preiskavo začeli tudi Francozi, ki podrobno pregledujejo transakcije med francosko in irsko podružnico Googla. Preiskavo je tedaj sprožil članek v Bloombergu. IRS in francoska davkarija zaradi davčne tajnosti ne komentirata preiskave. Googlov tiskovni predstavnik Jim Prosser pa je dejal zgolj, da gre za rutinski preiskavi.