X-Bit Labs - Čeprav je AMDjevo uradno stališče da zaenkrat še ne, pri X-Bit Labs menijo, da bi bil to najboljši način stopiti v korak z Intelom. Windows 7 s seboj prinaša Direct X 11 in močno izboljšano podporo večjedrnim procesorjem in upravljanja z nitmi na njih. Posledično bo že itak hitrejši Core i7 s Hyper Threadingom, ki omogoča računanje osmih sočasnih niti, v še večji prednosti pred štirijedrnimi Phenom II procesorji. Lani so sicer napovedovali hitre (4,4 GHz) FX procesorje, a o njih ni ne duha ne sluha, razen posebej izbranih, ekstremnim navijalcem namenjenih Phenom II X4 TWKR procesorjev.
S šestjedrniki bi AMD pridobil dodatne zmogljivosti, ki bi jih potreboval za vsaj delno izenačenje s Core i7 v večnitnih aplikacijah. Dejstvo je, da AMD že prodaja šestjedrnike v obliki 2,4, 2,2 in 2,6 GHz Opteronov. Ne ve se sicer, ali se v jedrih že skriva onemogočen DDR3 krmilnik, saj Opteroni zaenkrat uporabljajo izključno registriran DDR2 RAM. Intel načrtuje izid svojih šestjedrnikov za začetek prihodnjega leta, ko bo po vsej verjetnosti moral slediti tudi AMD. A če namizne šestjedrnike izdajo že v kratkem, Intel ne bo imel konkurenčnega čipa, kar bi lahko pomenilo večji tržni delež AMDja, zagotovo pa bi bil marketinški oddelek vesel tehnološke prednosti.
Zaenkrat kaže, da bo AMD le izboljševal svoje obstoječe procesorje, kar je nakazal s predstavitvijo Phenom II X4 965 Black Edition, ki je za 200 MHz hitrejši od modela 955.
Programi niso napisani za 2, 3, 7... jeder (oz niti), ampak samo za eno ali vec. Koliko je pa ta podpora dobra, je pa drugo vprasanje.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.
Po drugi strani pa se govori samo o top-end rečeh (kar mi gre grozno na živce).
Top-end komponente kupuje 1% populacije. Še na slo-techu ima verjetno top-end mašine manj kot četrtina ljudi.
Govori se pa konstantno samo o tem. Dolgčas :)
Še oddaje kot je top-gear pokažejo tudi človeku dostopne reči, ne samo ferarije. Tisto je pač da se malo sliniš.
Itak da amd rabi 6-jedrnike, samo verjetno se imajo za ukvarjat z drugimi rečmi trenutno.
Več jeder je itak super - glavni bottleneck pa že dolgo ni več procesorska hitrost! Sploh ne pri vsakdanji rabi PCja. Mislim, da bi se lahko počasi zavedali tega. CPU utilizacijo imam večino časa manj od 50% pa še vedno kot uporabnik ČAKAM. Ker so pač druge reči tolikanj zanič.
Ah... če bi programi, ki jih uporabljam znali uporabljati 8 niti, ki jih nudi intel bi ga že zdavnej mel. Zato pa raje ostanem na navitem Q9550... Da pa ti izkoristiš vsa "navidezna jedra, ki jih vidijo windowsi v i7", moraš biti pa res poseben multi tasker.
ce zna nekdo delo v programu razdelit med 4 jedra...mu ni noben problem to razdelit na 8 jedr. boljse vprasanje je ce ma program RES tok za obdelovat da je smiselno to pocet. Ne mors vsega hitrej nardit tko da vec jedr not vrzes.Dolocene stvari se hitreje naredi v isti niti. In tko je dejansko pri vecini stvareh.
Sploh pa običajno pri večini OS razporeditev ni programatična oz. rabiš za to posebne namige glede razporejanja. Po domače: tudi če imaš 4-jedrni CPU zelo verjetno 4 tvoje niti ne bodo končale na 4 različnih jedrih, ker to ni nujno optimalno glede na celotno situacijo - zraven tvojega tečejo še drugi procesi.
Dejstvo je da AMD že ima 6 jederne procesorje na trgu (opteron). Niso pa ti procesorji namenjeni za domačo uporabo. Seveda pa nebi bilo večjega problema iz opterona narediti phenoma.
Govora tukaj je predvsemo igrah in DX11 podpori, ki naj bi povečala izkoristek večih jeder. Dvomim pa da bo DX11 sploh izkoriščal hypertheathing, ker nekako smiselno (in že to je teško) je optimozirati izkoristek večih fizičnih jeder, ne pa da bi jim uspelo še kaj pridobiti z navideznimi.
In vse eno mislim da bo tudi pri DX11 šopirjenje z 8 nitmi v i7 še vedno ostalo samo papirnato šopirjenje, kot do sedaj.
Večjedernost nikakor ni slaba. Samo verjetno OS še ni primeren temu, da bi prišla do izraza. Sam bi se verjetno zelo veselil, če bi lahko določene dele trdega diska "mirroral" v RAM disk, sinhronizacija pa bi se npr. dogajala na zahtevo uporabnika.
Potem bi se lahko potrudili in bi legacy ter prosto-licenčne OS približali uporabnikom na način, da bi se brez muk hkrati na različnih video izhodih lahko delalo pod različnimi operacijskimi sistemi. Drugače ne vidim smisla v grmadenju jeder, saj so sodobne grafične kartice enostavno precej primernejša kot zaloga "računske moči".
Oz. bom to verjetno porihtal kar pri sebi, skrbi me edino to, da bom moral preklopiti na 64-bitno različico OS za tistih 8 ali 12 ali 16 GB. In pa seveda nedodelanost programske opreme, saj zadeva tržno še ni dovolj zanimiva.
LOL Še vedno se rabi kup programov za čiščenje winblows, ob tolkih jedrih bi pa ja lahko naredili da se sistem sam, vsaj malo optimizira... Prehuda znanost zgleda.
System Machanic je neko S. sploh mi ni pokazal spremebe v registru res jajca morem rečt sistem dela počasneje, zato pa ne pustim nobenih twikov res hvala no.
Jaz pucam samo register, nastavitve pa ostanejo Factory Default...
mah jet nekam galemir Firefox se mi odpira 2x dlje mislim halo no...prenosnik zdaj dela kot bi bil brez enega jedra...samo za zaradi tebe moram še nekrat gor dat pa glih W7 ima vse lepo zrihano...
Ja, cakamo in cakamo in cakamo in....in zivljenje gre mimo nas.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.
>Programi niso napisani za 2, 3, 7... jeder >(oz niti), ampak samo za eno ali vec.
To ni čisto res. Dostikrat je recimo potreba po main threadu, ki je "rdeča nit" programa in alocira helper niti, in pri problemih, ki se ne paralelizirajo, bo takšen program uporabljal samo eno glavno nit plus drugo nit, ko je ta potrebena.
Drugo je pa prvi intelov hyperthreading. Takrat je program benifitiral od druge niti, od nadaljnih niti bi pa program delal počasneje. To se je sprogramiralo za nekaj programov, pri katerih smo izvajali optimizacije.
Je pa Intel s Hyperthreadingom zadel sweet spot, ne glede na to, da arhitektura ni bila toliko dobra od AMDjeve. Takrat nas je dosti devov prvič resno začeli uporabljati nitenje. Recimo MySQL na linuxu je s hyperthreadingom delal od 20 do 30 odstotkov hitreje.
Drugače je pa quotan stavek pravilen. Problemi, ki se brez problema paralelizirajo, se ne napišejo za določeno število niti, ampak se jih uporablja kolikor je pač mogoče ali raje rečeno smotrno. Intelov Quad ne bi bil vesel z izvajanjem 128 niti, tako, da se splača na večjedrnikih/večprocesorsih sistemih preveriti, koliko procesorsega časa se alocira z določenim številom niti. Nekje je pač vedno meja, ko z nadaljnimi niti škoduješ performansam.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|
Govora tukaj je predvsemo igrah in DX11 podpori, ki naj bi povečala izkoristek večih jeder. Dvomim pa da bo DX11 sploh izkoriščal hypertheathing, ker nekako smiselno (in že to je teško) je optimozirati izkoristek večih fizičnih jeder, ne pa da bi jim uspelo še kaj pridobiti z navideznimi.
In vse eno mislim da bo tudi pri DX11 šopirjenje z 8 nitmi v i7 še vedno ostalo samo papirnato šopirjenje, kot do sedaj.
DX11 omogoča filanje command bufferjev grafične kartice iz večih niti. Namesto da imaš: Nit 1: Nariši soldata 1 Nariši soldata 2 ... Nariši soldata 9876 Imaš sedaj lahko: Nit 1: Nariši soldata 1, Nit 2: Nariši soldata 2, ..., Nit 9876: Nariši soldata 9876. Ok kot je že Jst omenil to ni najboljša ideja (ker te niti razporeja OS in več niti pomeni večji overhead), se bo pa enostavno vzelo pač 8 ali 16 niti.
To sedaj niti približno ne pomeni, da bodo vse DX11 igre tekle bistveno hitreje. Rendering del ni ravno pogosto CPU bottleneck, oziroma vsaj ne bi smel bit, ker se dejansko ne potrebuje toliko različnih objektov (ne bo vsak listek na drevesu v džungli imel svojega DrawPrimitive klica). Multithreading bo pomagal predvsem v situacijah, kjer število teh draw ukazov nenadoma hudo naraste (recimo iz 6K na 30K). V tem primeru ne bo tako kot sedaj, ko v trenutku postane CPU največji problem in ti čas za renderiranje iz 10ms (100 fps) nenadoma naraste na 30ms (33 fps) in se celotni stvari kolcne.
Za fiziko, AI in ostale reči, pri katerih je še fino razmislit o multithreadingu, nima DX11 nikakršne veze.
Moj prvi post je bil namenjen širši množici in upam, da je napisano v dovolj razuljivem jeziku. Če bi vključil še MSjev CPU in MEM scheduler, potem bi bil post prava dizertacija.
Če koga še kaj zanima, mu z veseljem odgovorim...
---
Sem pa en majhen odstavek pozabil: >Je pa Intel s Hyperthreadingom zadel sweet spot
Pomeni tudi to, da s(m)o programerji začeli razmišljati o paralelizaciji, ki je bila za desktop namene v povojih in pravi dual core vs. hyperthreading v tistem času ne bi predstavjal kakšne bistvene razlike.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|
Zakaj samo intel uporablja Hyperthreading? Ker zelo radi prodajajo stevilke.
More recently hyper-threading has been criticised as being energy-inefficient. For example, specialist low-power CPU design company ARM has stated SMT can use up to 46% more power than dual CPU designs. Furthermore, they claim SMT increases cache thrashing by 42%, whereas dual core results in a 37% decrease.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.
Tudi Intelova Quad arhitektura ima probleme: kot vemo je intelov quad "samo" dvakrat naliman dual core. In če se program, ki uporablja dve niti, izvaja na core1 in core2 ali core3 in core4, bo hitreje tekel, kot če bi tekel na core1 in core3/4 ali na core2 in core3/4. Se pravi, da je dobro dve niti spraviti na en "našvasan" par jeder, kar je pa pri Visti dokaj težko sprogramirati.
Komunikacija med pari jeder poteka prek FSBja in čeprav Intel uporablja QuadPumped FSB, ki je vseeno dovolj hiter, arhitektura, pri kateri imamo prave večjedrnike, dela hitreje.
edit: mistyped some words...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|
No, zdej bo prsu mtosev/m-xxxx/xy uporabnik in te bo spljuval do konca.
Sicer pa C2 niti niso se outdated, glede na to, da se nimajo uradne zamenjave. Smo pa uporabniki C2D procesorjev rahlo do pretezno v pi*** (vsaj jaz) ker niti nevem s cim bi zamenjal procesor. Ali nabavim quada ali zamenjam celo platformo.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.
No, zdej bo prsu mtosev/m-xxxx/xy uporabnik in te bo spljuval do konca.
Sicer pa C2 niti niso se outdated, glede na to, da se nimajo uradne zamenjave. Smo pa uporabniki C2D procesorjev rahlo do pretezno v pi*** (vsaj jaz) ker niti nevem s cim bi zamenjal procesor. Ali nabavim quada ali zamenjam celo platformo.
Kako zelo se motiš. V temo se bom umešal, oziroma začel dokazovati nasprotno, ko boste napisali kašno bedarijo/laž/karkoli,...
V temo se bom umešal, oziroma začel dokazovati nasprotno, ko boste napisali kašno bedarijo/laž/karkoli,...
Torej hoces rect, da bos dokazoval z nasprotnimi bedarijami/lazmi/karkoli,...?
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.
V temo se bom umešal, oziroma začel dokazovati nasprotno, ko boste napisali kašno bedarijo/laž/karkoli,...
Torej hoces rect, da bos dokazoval z nasprotnimi bedarijami/lazmi/karkoli,...?
Pa smo spet tam. Že leta vam govorim: dokažte mi da sem kje lagal, da sem trdil kar kar ni res (sicer se najde nekaj malenkosti, vendar so bile posledice ali da kaj nisem vedel, ali da je bil moj vir napačen, kar sem tudi mirne duše priznal). Kar trdiš, ti potem tako ali pa tako ne bo problem dokazat.
No, zdej bo prsu mtosev/m-xxxx/xy uporabnik in te bo spljuval do konca.
Sicer pa C2 niti niso se outdated, glede na to, da se nimajo uradne zamenjave. Smo pa uporabniki C2D procesorjev rahlo do pretezno v pi*** (vsaj jaz) ker niti nevem s cim bi zamenjal procesor. Ali nabavim quada ali zamenjam celo platformo.
Jah jest grem loh na E8600 recimo (kar pa ne bom naredil), druga približno uporabna opcija je pa X2 550. And that's it. Ampak kot si rekel, menjat celo platformo.
No, zdej bo prsu mtosev/m-xxxx/xy uporabnik in te bo spljuval do konca.
Sicer pa C2 niti niso se outdated, glede na to, da se nimajo uradne zamenjave. Smo pa uporabniki C2D procesorjev rahlo do pretezno v pi*** (vsaj jaz) ker niti nevem s cim bi zamenjal procesor. Ali nabavim quada ali zamenjam celo platformo.
Zakaj bi C2D trenutno menjal? Sam imam E8400. Trenutno je z ogromno rama, ki ga imam dovolj za vse moje delo.