The Register - Raziskovalci univerze v škotskem St. Andrewsu pravijo, da bodo revolucionizirali svet baterij. Namesto trenutno popularnih kemijskih spojin (V litij-ionskih baterijah se litij veže z drugimi kovinami) bo po novem glavni akter zrak, oz. prosti kisik v njem. Litijevi ioni so v napolnjenem stanju shranjeni v elektrolitu, pri praznjenju pa prehajajo v porozno elektrodo, kamor prek vezja pridejo manjkajoči elektroni, ki se skupaj s prej omenjenim kisikom iz zraka povežejo v Li2O2. Kisik se pri polnjenju, ko se postopek ponovi v obratno smer, enostavno vrne nazaj v okolje.
STAIR (St. Andrews Air), kot je poimenovana tehnologija, obljublja vsaj 5 do 10-kratno povišanje kapacitet baterij v primerjavi z današnjimi, zaradi sestave pa bo tako cenejša kot lažja (sestavna dela sta anoda in porozna ogljikova katoda, zrak pa je zaenkrat še zastonj) od trenutne ponudbe. Prototipi že sedaj omogočajo hranjenje 855 mAh/g naboja, a naj bi tehnologija omogočala še skoraj 50 % višjo kapaciteto na težo, vse do 1220 mAh/g. Pri 2,5 V napetosti bi to naneslo na 3050 Wh/kg, kar je 19-krat več od trenutno najzmogljivejših Li-Ion baterij. A, kot je s takšnimi novostmi pogosto, koncept v laboratorijih ostaja še vsaj nadaljnjih pet let.
Je morda tukaj kdo, ki šteje število obljub o revolucijah?
Lithium peroxide (Li2O2) Health: 3 (0 to 4) - Short exposure could cause serious temporary or moderate residual injury
Flammability: 0 (0 to 4) - Will not burn
Instability/Reactivity (yellow): 2 (0 to 4) - Undergoes violent chemical change at elevated temperatures and pressures, reacts violently with water, or may form explosive mixtures with water
Special: OX - Oxidizer
Ni ravno za pit al pa v oči nalivat. Manj škodliva od recimo navadne varekine.
Problem te tehnologije je, da potrebuje dokaj čist kisik. Zrak pa je vse prej kot čist ... Zanimivo bo videti, kako se bo ta reč obnesla v povprečnem meglenem smogu mestnega okolja. Spontaneous combustion anyone? ;)
V še tako nečistem zraku e kisik. Oz. kjer lahko človek diha, kisik je (kakih 20 % njega). Itak pa se porablja le pri polnjenju, pri praznenju pa se sprošča.
to ni nič novega. samo tehnologija bi bila nova če bi bila dobra.
drgač pa to ni nič drugega kot nekakšna mešanica gorivne celice & baterije.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...
pa kle vsak teden razvijejo revolucionarno tehnologijo k bo uporabna čez 5 let.... najprej tist da se nepolni v parih sekundah..zdaj to cez 20 let bo baterija v elektricnem avtu vlka kukr mobitel zdj
Bi bilo zanimivo pogledat o kaksnih "baterijskih" revolucijah se je govorilo pet let nazaj in kaj od tega lahko danes uporabljamo v praksi? Osebno sem prelen, da bi se mi dalo iskat, spomnim se pa tudi vec ne.
No, jst si par let nazaj nisem predstavljal da bom v žepu nosil mini lap-top s 500+ MHz procem, ki bo znal fotkat, snemat, browsat, gejmat, mel qwerty tipkovnico,... Par 10 let nazaj si nisem predstavljal niti približno da bo moj job za računalnikom, vse informacije in kolegi dosegljivi one-click-away in da bom lahko poklical kolega s križarjenja kakšno vreme je doma.
Pomojem je prej to, da se zlo hitro navadimo na tehnologijo in luksuz.
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.
Če drugega ne, A123 baterijo maš v DeWalt baterijskih vrtalnikih. Kaj to je? LiFePO4 kemija z uporabo nanotehnologije.
Količina takih novic je pravzaprav lepa reč. Pomeni le, da je še ogromno možnosti "out there". Narest fabriko in začet prodajat te stvari po vseh trafikah pa stane milijarde EUR. Mo kdo kakšno odveč da postavmo novo firmo? A da nima? Se mi je zdelo...
WarpedOne, če bi te tehnologije bile tako dobre, kot jih obljubljajo ne bi bil problem najt investitorja. Velikim prouzvajalcem prenosnikov ni problem dat par milijon €, če bi s tem dobili konkurenčno prednost. Apple, Sony, Acer, HP... misliš da ti nimajo dovolj kapitala? Vsak od teh bi bil pripravljen investirat, da bi lahko potem rekel: "Naši prenosniki pa imajo 2 dni avtonomije".
Eno so laboratorijski poizkusi in napovedi. Dostikrat pa to potem ni izvedljivo v realnem svetu...
Prav resno me je že skrbelo, da ta mesec ne bo nobene obljube o novih ultra hudih baterijah...
Sicer pa bi HP, Apple, Sony.... z največjim veseljem dali milijardo dolarjev, postavili nov obrat in zaposlili 500 ljudi, če bi s tem dejansko dobili baterijo, ki bi zdržala toliko kot obljubljajo. Vem, da 24kur pravi drugače, a denar dejansko ni problem, tudi v teh časih ne. Z dobro idejo najdeš investitorja še predno ga začneš resno iskati, če pa izumljaš nek perpetum mobile (ali superiorno baterijo, ki ima že skoraj isti status) potem te seveda nihče ne jemlje več resno. Grem stavit za gajbo piva, da o tej stvari ne bo nihče nikoli več nič slišal. Poniknilo bo kot je vse ostalo do sedaj, po desetih letih smo pa še vedno na bedni uri in pol avtonomije.
Dobra stran o novicah o revolucionarnih baterijah je, da se bo od 100 na leto, vsaj ena izkazala za primerno za mass production.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|
Kaj kje so? Sej že vse laufa na baterije. :) Kilski netbooki z 10 urno avtonomijo, eni dve urci lahko poganjaš takšnga iz baterije takšno mašino o katerijh smo pred 10 leti samo sanjali. :) En par električnih avtov je že zuni, na akumulatorčih za avtoček na dalinca mi pa danes namesto 800mAh piše vsaj trikrat toliko. :) Telefon je velik toliko kolikor je bla pred 10 leti velika samo njegova baterija, zraven so stlačli še 100 stvari, avtonomija je ostala podobna.
Nobene silne revolucije, zadeve pa lepo počasi napredujejo. In ko eno tehnologijo sfurajo do konca, ko jo delajo že vsi, ko se dosežejo max performansi se počasi prime kakšna nova tehnologija ki jo pilijo naprej =)
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.
Velikim prouzvajalcem prenosnikov ni problem dat par milijon €, če bi s tem dobili konkurenčno prednost. Apple, Sony, Acer, HP... misliš da ti nimajo dovolj kapitala? Vsak od teh bi bil pripravljen investirat, da bi lahko potem rekel: "Naši prenosniki pa imajo 2 dni avtonomije".
Kako se motiš. Ko je treba dat denar, bodo rekli, ja fino, ko boste imeli redno proizvodnjo in vse papirje, pridite. Le zakaj bi metali denar, če tudi tako prodajajo.
Jah to, pa baterije na kovino, pa une na bakterije, pa še kere Ampak kaj velik dlje ni prišlo on Li-ion kar je vrjetno malenkost boljše od Ni-MH (ne bom trdil ker nisem poznavalecm je pa ena stvar da so bolj razvite bolj občutljive - vse te eksplozije prenosnikov zadnje cajte). Sm pa lih v knjigi za fax (elektrotehnika) bral da so prve Ni-Cd pa Ni-Fe baterije izumli že na začetku prejšnega stoletja. To še ni vse: nekoč naj bi se celo vozli dobri električni avti, ampak ko so pršli bencinarji so jih z ceno izpodrinli.
Toliko o revolicionarnih napredkih. (marketing 300%)
Sj je težko vsemu verjet, ampak js še najbolj verjamem tistmu, kar slišim na faxu od izkušenih in ne ekonomistom (pa novinarjem).
Seveda, prvi avtomobili so bili električni. Samo so ble baterije problem takrat in so še zdej. Bencin je kr preveč fina stvar da se nebi vozl okol z njim. :)
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.
Litijeve baterije še zdaleč niso tako nevarne, kot se o njih govori. Sam test predpisuje testiranje npr. da pri preboju celotne baterije z žebljem stvar ne zagori ali celo eksplodira. Podobno da ni destruktivna do okolice če gre v kratek stik ali se polni z dosti višjo napetostjo.
Prvi avtočki so bili še na baterije, saj je bil to (za tiste razmere) zelo dober način shranjevanja energije in opravljanja dela ki zahteva ali konje ali pa več mož. 'Nasprotnik' je bil okoren in počasen parni stroj... Sicer, da bi takrat poznali PWM modulacijo oh joj, to bi imeli veselje :)
Some nanoparticles are more equal than others
Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place
>Sicer, da bi takrat poznali PWM modulacijo oh >joj, to bi imeli veselje :)
Can you elaborate on this?
Nisem nek poznavalec, pa me zanima kaj je PWM modulacija in zakaj bi imeli danes veselje?
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|
Nisem nek poznavalec, pa me zanima kaj je PWM modulacija in zakaj bi imeli danes veselje? PWM je, tako kot je napisal TORN4DO Pulse-Width Modulation (Pulznoširinska modulacija (modulacija-sprememba oblike signala))
Laično povedano je to preprosto razsekavanje signala v smislu prižiganja in ugašanja porabnika. Če si zamisliš za navadno luč (z žarnico na žarilno nitko), lahko svetlost reguliraš s tem da stikalo za kratek trenutek vklopiš (da nitka samo zažari), nato pa izklopiš in ponovno vklopiš ter to ponavljaš v nedogled. Seveda se utripanje jasno vidi, vendar če večaš frekvenco preklopov (kar je za smrnike omogočila šele tranzistorska tehnologija) se to utripanje zmanjšuje in nato skoraj popolnoma izgine, tako dosežeš, da žarnica ne sveti več na polno ali pa ne sveti, temveč lahko (zvezno-neprekinjeno) reguliraš njeno jakost vse od 0 pa do 100 procentov.
Za motorje velja podobna razlaga, le da je tam več težav zaradi induktivnosti navitij, kar povzroča napetostne in tokovne špice, ko si jih najmanj želiš.
Zakaj bi imeli danes veselje ? ; Ker bi to omogočilo kar hiter in močan prodor električnih motorjev ter baterijskih tehnologij, predvsem pa močno konkuriralo bencinskemu motorju, saj včasih niso poznali drugega kot upore in stikala ali releje ki pa imajo še kup svojih težav, bencinski motor pa je že v osnovi takoj omogočal neškodljivo regulacijo obratov ter imel veliko moč in bil neodvisen od električnega priključka.
Jaz si pa pred 10 leti nisem znal predstavljati, da bo akumulator v najnovejšem prenosniku še vedno delal samo 3-4 ure. Best price performance ratio in nič drugega. Lahko pa posežeš tudi po zmogljivejših rešitvah. (Sicer so zaćetni prenosniki držali bore pol ure do uro ali še manj in bili podobno težki kot danes)
Some nanoparticles are more equal than others
Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place
Malce je bila težava ker ni bilo ravno veliko mobilnih ali kakšnih drugih procesorjev ki bi porabili malo soka (glede na to da baterije niso bile ravno zmogljive takrat), je pa večina bila res takih, da se po porabi popolnoma primerjajo če ne prekosijo večino današnje sodobne tehnologije :)
Some nanoparticles are more equal than others
Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place
Kaj kje so? Sej že vse laufa na baterije. :) Kilski netbooki z 10 urno avtonomijo, eni dve urci lahko poganjaš takšnga iz baterije takšno mašino o katerijh smo pred 10 leti samo sanjali. :) En par električnih avtov je že zuni, na akumulatorčih za avtoček na dalinca mi pa danes namesto 800mAh piše vsaj trikrat toliko. :) Telefon je velik toliko kolikor je bla pred 10 leti velika samo njegova baterija, zraven so stlačli še 100 stvari, avtonomija je ostala podobna.
Nobene silne revolucije, zadeve pa lepo počasi napredujejo. In ko eno tehnologijo sfurajo do konca, ko jo delajo že vsi, ko se dosežejo max performansi se počasi prime kakšna nova tehnologija ki jo pilijo naprej =)
Netbooki so napredovali pri porabi procesorjev, ne le kapaciteti baterij. Telefon pa namesto enega tedna drži en dan. Je pa res treba upoštevati, da bo do izida te AIR baterije Li-Ion ali dobil nadomestek ali pa se razvil na 2x višjo kapaciteto, razlika pa bo manjša.
Električni avtomobili na baterije ne bodo nikoli uspeli Prihodnost je v gorivnih celicah.
Ja, telefon ti drži en dan če gledaš na njem par urc filme pa igraš par urc igrce pa en dve uri pogovorov. Na regli je bil pač vrhunec to da si melodije sestavlu, pa kaka minuta pogovora pa ponoč ugasnt telefon, pa je blo en tedn. S takšno uporabo tudi današnji telefoni držijo en teden. :)
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.
Ja, telefon ti drži en dan če gledaš na njem par urc filme pa igraš par urc igrce pa en dve uri pogovorov. Na regli je bil pač vrhunec to da si melodije sestavlu, pa kaka minuta pogovora pa ponoč ugasnt telefon, pa je blo en tedn. S takšno uporabo tudi današnji telefoni držijo en teden. :)
3,5G browsanje po itnernetu, nekaj špilov, nekaj ur poslušanja muzke v ozadju, 6120 c pa je umrla po kakih petih urah. Pri 'don't touch' uporabi (občasno kak info na netu) zdrži dan pa pol, dva (drugi dan že joka).
Spominske kartice žrejo baterijo kot za stavo. Pravtako raznorazni ohranjevalniki in podobne Eye-candy zadeve. k810i drži okoli 6 dni brez spominske kartice (kao 400h stand-by), medtem, ko ima k750i 200ur stand-bya pa je brez problema držal celi teden (in še manjšo baterijo je imel) :)
Some nanoparticles are more equal than others
Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place