Slashdot - Datotečni sistem ext3 poznamo linuxaši že zelo dolgo, sedaj pa končno prihaja njegov naslednjik, ext4. Ext4 vsebuje vse lastnosti ext3 sistema, med drugim so mu pa dodali podporo diskovju v velikosti 1020 petabytov. Druga novost pa je, da ext4 zapisuje podatke oz. natančneje datoteke v celoti na eno zanjo rezervirano mesto na disku, in s tem zmanjšuje fragmentacijo. Andrew Morton, eden od razvijalcev linux jedra je vključil ext4 v razvojno vejo jedra 2.6.19-rc1-mm1, sistem pa bi naj bil pripravljen za vsesplošno uporabo v roku šest do devet mesecev, bo pa le omejeno združljiv s sedanjim datotečnim sistemom ext3.
Folk pravi, da če delo odslikava avtorja (in jo je res počil), potem je zakopana v gozdu na točno določeni lokaciji, ki je rezultat hasha njenega imena...
Ja wau . ReiserFS pač mal manjše podpira, ampak lahko zato kamot ugašam comp tako, da mu cuknem 220V dovod iz vtičnce , medtem ko se pri ext2, ext3 sesuje sistem tak po kakim tednu takšnega početja, lahko pri Reiserju to delaš par let pa bo delal OK
Exabytni dadotečni sistemi so čistoneupoarbni, če potem za njihov fsck porabiš gigasekunde časa ... Fsck ni vprašanje če / ali sploh, temveč kdaj. Zato me prosim zbudite, ko bo v kernelu chunkfs (http://www.fenrus.org/chunkfs.txt).
sverde21: Ne bom rekel, da tvoja trditev ne drži (bi bilo zelo zanimivo stestirat) ampak dvomim, da ext3 tega ne bi "preživel" saj prav tako vodi "dnevnik" in ne pušča na pol shranjenih stvari na disku. Ext3 je zelo robusten drugače in ni kar brez veze "default" FS na večini distribucij čeprav je paleta FS-jev za linux kar pestra (tudi Suse je pred kratkim menjal ReiserFS za ext3).
pri meni je ReiserFS3 v RAID-1 polju in dela brez problemov oz. je delovala do prejšnjega tedna, ko sem iskal ene pobrisane fajle. bo treba fsck pognat ob priliki.
drugače pa nimam pripomb.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.
Bom poskusil enkrat ko bo čas na starem compu. Sem pa drugače že bral bolj ali manj "žalostne" in "vesele" zgodbice za vse bolj popularne FS-je za linux (ext3, reiser, xfs, jfs). Jaz sem tako ali tako mnenja, da je izbira FS-ja stvar osebnega okusa oz. namena - tako ali tako noben ni "fail safe".
Kot zanimivost prilagam še link zakaj bo Suse od 10.2 dalje uporabljal privzeto ext3 in ne več ReiserFS.. klik
Do zdaj se mi je razsulo okoli 10 ext3 in 2 reiserfs sistema. Reiserfs se mi zdi še vedno veliko bolj robusten, čeprav, ko se je ta razsul, ni več veliko ostalo.
Sicer se mi pa to ne zdi veliko za mojo 11 letno linux zgodovino in za samo v tem trenutku zagotovo krepko čez 100 delujočih linux mašin.
Jaz sem ravnokar prešaltal iz reiserfs na ext3. Sem hotel imet reiser4, samo ne vem zakaj je potrebno vse skupaj formatirat. Ni možno naredit kak convert za reiser3 v reiser4? Prehod iz ext3 na ext4 pa bo bil mogoč. Če koga še slučajno zanima: http://gentoo-wiki.com/HOWTO_Convert_Fi...
fiore sej ti lepo piše na linku ki si ga podal: Word has also come from several individuals associated to Namesys, Hans's company, that work on the filesystem will continue. Tako da nehajte širiti FUD. To je skoraj tako, kot bi rekli, če bi billyja zadela strela, da se windowsi ne bodo več razvijali zaradi tega. Sej pa programa/OS/FS/karkoli že ne dela samo en, da bi se razvoj kar ustavil zaradi tega. Menda ne mislite, da bojo ljudje pri Namesys zdaj kr zaprli firmo in šli na Havaje.
ank: razvoj se bo nadaljeval, samo kako? Poglej prispevek zakaj bo suse od 10.2 različice uporabljal privzeto ext3 in tam piše točno kje je reiser razvoj. Link (že prej podano)
Je pač tako da Hansa v OSS skupnosti marsikdo ne mara, ker je precej ekscentričen. To še vedno ne spremeni dejstva, da reiserfs/reiserfs4 dobro deluje. Sploh ta fora pri suseju. Prej so 6 let uporabljali ta fs zdaj pa kao naenkrat ni več dovolj dober in ga bojo zamenjali z ext3. Če bi bil slabi bi verjetno že od začetka ostali na ext3. Tu je vse več politike v ozadju. Razmišljam, da bi si nabavil maca. Tam vsaj veš kako je na stvari. Pa še tam zadnje čase ne.
To še vedno ne spremeni dejstva, da reiserfs/reiserfs4 dobro deluje. Sploh ta fora pri suseju. Prej so 6 let uporabljali ta fs zdaj pa kao naenkrat ni več dovolj dober in ga bojo zamenjali z ext3.
Saj ne trdijo da je reiserfs slab, reiserfs4 je nasploh dober, samo ne morem kar formatirat 300GB podatkov samo za preit iz reiser3 na reiser4, zato verjetno tudi razlog da se ne prime. A bi formatiral ob vsaki večji izdaji reiserja disk samo za to da imaš nov fs?
Napisal si tak, kot, da vsakih 6 mesecov pride nova verzija ven, ki ni kompatibilna z prejšnjo in je treba vsakič znova formatirati. To se enkrat formatira in je potem mir. Drugače pa res: rezervni diski/particije in cp -a je ta pravo za te stvari.
Disk imam 78% poln in ni šans da bi podatke kako preuredil po particijah za formatiranje. Dodatni diski pa so dodaten strošek. V glavnem se gre user-friendlyness. #convertfs /dev/sdb5 ext3 ext4 je lažje kot arhiviranje celotne particije, formatiranje ter ponovno razpakiranje vsega.
fiore sej ti lepo piše na linku ki si ga podal: Word has also come from several individuals associated to Namesys, Hans's company, that work on the filesystem will continue
js ostajam pri reiserju se mi zdi da je najhitrejši še posebej za kake majhne fajle kot so slike in podobno,... no ja bomo vidli kaj bo ratalo iz tega...