»

ARM bo pripravil lastne čipe

Slo-Tech - ARM, ki je bil dolga leta eden najuspešnejših proizvajalcev arhitekture ARM in dizajnov varčnih jeder, se podaja v razvoj lastnih čipov. Še letos naj bi predstavili lastni čip, ena izmed prvih in največjih strank pa bo Meta. Čip naj bi bil nared za prodajo še pred poletjem.

To je ena največjih sprememb na trgu procesorskih čipov, ki ga trenutno obvladujejo AMD, Nvidia in Intel v višjem razredu. Ko bo ARM razvil svoj čip, bo začel neposredno konkurirati tem podjetjem. Delničarji so očitno prepričani, da bo pri tem uspešen, saj je delnica ARM po objavi teh napovedi poskočila za šest odstotkov. Za fizično proizvodnjo pa bodo angažirali tajvanski TSMC.

Minuli mesec je OpenAI predstavil iniciativo Stargate, v kateri naj bi z več partnerji za razvoj infrastrukture za umetno inteligenco namenili osupljivih 500 milijard dolarjev. Med glavnimi vlagatelji sta Abu Dabi in Oracle, tehnološki partner pa je tudi ARM. Ta bo priskrbel čipe za centralne procesorje, dejanska proizvodnja pa bo...

8 komentarjev

ARM ne bo več preganjal Qualcomma

Slo-Tech - ARM se je odločil zakopati bojno sekiro s Qualcommom, potem ko mu je lani preklical licenco za dizajn lastnih čipov na arhitekturi ARM. Ker se Qualcomm s tem ni strinjal, ga je ARM tudi tožil, kjer je večinoma izgubil, v nekaterih točkah pa porota ni sprejela odločitve. Sedaj se je ARM odločil, da bo Qualcommu pustil veljavno licenco.

Jabolko spora je bil Qualcommov nakup podjetja Nuvia, ki je imela licenco ALA (architecture license agreement) za načrtovanje lastnih jeder na arhitekturi ARM. Qualcomm je trdil, da je z nakupom podjetje kupil tudi licenco, ARM pa je vztrajal, da je bila podeljena kot neprenosljiva. Zato je ARM Qualcommu sprva odrekel licenco in ga tožil.

Kakorkoli, Qualcomm je sprejel namig sodišča in ugotovil, da bo nadaljnje pregovarjanje prineslo več stroškov kot koristi. Ob predstavitvi poslovnih rezultatov prvega fiskalnega četrtletja je Qualcomm pojasnil, da preklic licence ALA za Qualcomm ni več relevanten in da ARM tega ne zahteva. To pomeni, da bodo še...

1 komentar

Qualcomm ni kršil ARM-jevih licenčnih pogojev

Slo-Tech - V Delawaru se je končalo sojenje v postopku med Qualcommom in ARM-jem, v katerem je ARM trdil, da Qualcomm nima pravice uporabljati licence od Nuvie, ki jo je prevzel leta 2021. Porota ni mogla doseči soglasnega odgovora na vprašanje, ali je Nuvia kršila patentne licence. Sojenje se je torej končalo brez razsodbe (mistrial) v enem izmed treh vprašanj, kar odpira možnost za vnovično sojenje. ARM je že napovedal, da bo to zahteval. Po drugi strani pa je porota soglasno odločila, Qualcomm z nakupom Nuvie ni kršil licenčnih pogojev. Prav tako Qualcommovi čipi, ki so zgrajeni na Nuviini tehnologiji, ne kršijo licenčnih pogojev, ker ima Qualcomm ustrezne licence.

ARM je izrazil razočaranje nad rezultatom sojenja in dejal, da bodo zahtevali ponovno sojenje. A kot kaže, bo Qualcomm obdržal pravice uporabljati tehnologijo, ki jo je kupil z Nuvio. Na koncu je ključno vprašanje seveda denar. Pogodba, ki jo je imela Nuvia sklenjeno z ARM-jem, je predpisovala višje licenčnine kot ARM-jeva. Ko...

6 komentarjev

ARM odvzel Qualcommovo licenco

Slo-Tech - ARM je dolgoletnega partnerja Qualcomm obvestil, da mu s 60-dnevnim odpovednim rokom preklicuje licenco za dizajn lastnih čipov na arhitekturi ARM. Gre za običajni pogodbeni odpovedni rok, ki ga vsebujejo ARM-jeve pogodbe. ARM trdi, da je Qualcomm leta 2022 močno kršil pogodbo, potem ko sta bili podjetji dolgo vrsto let tesna partnerja, ki sta obvladovala trg pametnih telefonov.

Stranke imajo več možnosti. Od ARM-ja lahko odkupijo celotne dizajne ali pa licenco za razvoj lastnih procesorjev na arhitekturi ARM. Qualcomm je uporabljal slednjo možnost. Podjetji sta se zapletli v spor, ki se je začel leta 2021 in nato prerasel v tožbo in nasprotno tožbo. Qualcomm je leta 2021 kupil podjetje Nuvia, nato pa ni ponovno sklenil pogodbe z ARM-jem, temveč je uporabljal kar obstoječo. Nuvia je bila namreč leta 2019 pridobila licenci TLA (Technology License Agreement) in ALA (Architecture License Agreement), ki sta bili neprenosljivi. ARM je vložil tožbo, Qualcomm pa je odgovoril z enako...

9 komentarjev

Qualcommovi PC čipi bodo Snapdragoni X

Qualcomm - Pri Qualcommu so razkrili ime svoje prihodnje družine sistemskih čipov za zmogljivejše PC računalnike, ki naj bi prispela prihodnje leto: Snapdragon X.

Qualcomm je s sistemskimi čipi Snapdragon dobro utrjen na področju zmogljivejših pametnih telefonov, seveda pa si prizadeva prodreti tudi drugam, to se pravi na področje PCjev in strežnikov. Snapdragoni že poganjajo nekatere šibkejše in cenejše osebne računalnike, kot so chromebooki in Microsoftovi Surface Laptop Go. Tu gre za snapdragone 7c in 8cx, oziroma po Microsoftovem poimenovanju, čipe SQ. Vsi so šibkejše sorte, vsaj v primerjavi z izdelki na arhitekturi x86, s katerimi področje obvladujeta Intel in AMD, in zanje poganjanje nativnih aplikacij za Okna zaradi emulacije predstavlja zahtevno breme. Toda podjetje je že več let globoko v razvoju strategije, s katero želijo na področju okenskih računalnikov napraviti nekaj podobnega, kot je uspelo Applu s prelomnimi sistemskimi čipi Apple M: razvoj zmogljivih računalniških...

16 komentarjev

Pred prodajo ARM-ja povišanja cen?

Financial Times - Kljub ne najbolj optimističnim obetom na trgu letos pričakujemo enega najpomembnejših IPO-jev (javna ponudba delnic) v tehnološkem sektorju. V drugi polovici leta bo japonski Softbank izvedel IPO britanskega podjetja ARM, katerega je za 24,3 milijarde funtov prevzel leta 2016. Ker bo Softbank obdržal večinski delež v podjetju, si želi zagotoviti čim boljše izhodišče za določitev cene delnice. Z drugimi besedami: ARM mora povišati prihodke, da bodo delnice dražje. Tudi Softbank ima namreč finančne težave.

Spomnimo, da je bilo praktično že vse dogovorjeno, da bo ARM od Softbanka odkupila Nvidia, a se to na koncu ni zgodilo. Razlogov je bilo več, saj številni regulatorji po svetu niso dali dovoljenja za prevzem, ker bi bilo novo podjetje premočno vertikalno integrirano. Nvidia namreč uporablja ARM-jeve dizajne, enako pa velja tudi za njene konkurente. Plan B je odprodaja dela ARM-ja z javno ponudbo delnic, s katero bo Softbank zbrala nekaj denarja.

Ključni problem ARM-ja pa je nizka...

12 komentarjev

Dokončan dvojedrni Snapdragon

Obilica zmogljivosti v majhnem paketu. Na sliki je QSD8650, gigahertčni Snapdragon, poznan iz HTC Desire, Evo 4G, HD2, Google Nexus One, itd.

vir: bit-tech.net
bit-tech.net - Qualcomm je na področju mobilnih telefonov v bližnji preteklosti eden izmed pomembnejših oz. vsaj popularnejših igralcev. Njihovi čipi se nahajajo v obilici mobilnih telefonov, najbolj znan pa je nedvomno gigahertčni Snapdragon. Poleg slednjega imajo v repertoarju še nekaj počasnejših sistemskih čipov ter čipe, odgovorne za brezžično komunikacijo z mobilnimi omrežji. A gigahertčni Snapdragon kmalu ne bo več na vrhu njihove ponudbe, saj ga bo tam nadomestil mnogo zmogljivejši čip iz iste družine.

Snapdragon QSD8672 bo namreč vseboval dve jedri, osnovani na arhitekturi ARM, ki bosta tekli pri kar 1,5 GHz. Masovna proizvodnja in...

63 komentarjev