»

Doom teče tudi v dokumentu PDF

Slo-Tech - Kultno igro Doom so poganjali že na marsičem, zadnji podvig pa vključuje dokument PDF. Kot je na Githubu razkril uporabnik z vzdevkom ading2210, je uporabil podporo za JavaScript, ki je del specifikacij PDF. Ta je tam že več kot desetletje in še vedno vztraja, zato jo je možno izkoristiti za poganjanje iger. V praksi je sicer skromnejša implementacija PDFium, kar je varneje, a prinaša nekaj omejitev.

Dokument PDF, v katerem teče Doom, je zato treba odpreti v brskalniku s pogonom Chromium. Druga omejitev je nezmožnost dvojnega upravljanja, torej lahko hkrati pritisnemo le eno tipko. Za igranje igre, kjer je treba istočasno skakati in streljati, je to lahko velika omejitev. Igra sicer teče s približno 13 sličicami na sekundo, ki se izrisujejo v črno-beli tehniki kot besedilo (ASCII). Vsaka izmed 200 vrstic ustreza eni vrstici zaslona, kar nakazuje ločljivost igre kot 320 x 200. Zvoka ni.


0 komentarjev

Doom teče v brskalniku

Slashdot - Kultna prvoosebna streljačina Doom iz leta 1993 je doživela mnogo predelav, od kar je njen pogon Id Software izdal pod licenco GPL. Zanimivo predelavo (izvorna koda) je izvedel tudi Alon Zakai, ki je uspel Doom prenesti v JavaScript. V ta namen je C-jevsko izvorno kodo z Emscriptenom, Clangom in Closure Compilerjem prevedel v JavaScript, medtem ko je za video poskrbljeno s HTML-elementom canvas. Vse uporabljene tehnologije so standardne, razen za zvok je uporabil Mozilla Audio Data API.

Sedaj je mogoče igro zagnati v poljubnem brskalniku kar s spleta. Dobro deluje v Firefoxu in Safariju, medtem ko se v Operi in Chromu nekoliko zatika. V prihodnosti bo avtor dodal še možnost trajnega shranjevanja in nalaganja iger, ki trenutno deluje...

23 komentarjev

Na Cr-48 tečeta tudi Mac OS X in Windows

engadget - Google ni nikoli poizkušal preprečiti namestitev drugih operacijskih sistemov na prihajajoči prenosnik Cr-48, ki je sicer prvenstveno namenjen poganjanju Chrome OS, tako da ni presenetljivo, da nanj nameščajo vse mogoče. Posebej aktivno izvirnosti Google ni reklamiral, a to ni zmedlo nadebudnih računalničarjev, da ne bi poizkusili in uspeli na Cr-48 namestiti različne sisteme.

Najprej so nanj uspeli namestiti Ubuntu, sedaj pa še Windows in Mac OS X. Vse skupaj je nekolikanj bolj zamotano kakor namestitev Ubuntuja, a je mogoča. Potrebno bo posodobiti BIOS, tako da postopek ni priporočljiv za začetnike, a ti se za tovrstne akrobacije tako ali tako ne zanimajo.

19 komentarjev

Na Cr-48 teče tudi Ubuntu

Slo-Tech - Prenosniki, na katerih Google ponuja svoj operacijski sistem Chrome OS, so, kar se podatkov tiče, mogoče res neuničljivi, a dosti težji problem je na njih pognati kaj drugega kot Chrome OS. Sicer mu nič ne manjka, a ker gre za spletni operacijski sistem, je nekako okleščen. Na njem ni mogoče poganjati off-line aplikacij, česa početi izven brskalnika in podobno. Vse to pa na Cr-48 postane izvedljivo, če nanj namestimo Linux.

Google je zatrdil, da uradni prenosniki Cr-48, ki bodo naprodaj širokim ljudskim množicam po novem letu, ne bodo podpirala poganjanja drugega operacijskega sistema (dual booting). Zato je toliko bolj zanimivo, da se je na Googlovih straneh pojavil priročnik z navodili za namestitev Ubuntuja na Cr-48, ki so bili že poslani...

16 komentarjev

Kindle dobil uradno PDF podporo, daljšo avtonomijo

Kindle 2

vir: engadget
engadget - Najnovejša različica firmwarea z oznako 2.3 drugi generaciji običajnih Amazonovih e-bralnikov Kindle ter večjim, Kindle DX, prinaša izboljšan pregledovalnik dokumentov PDF, za Kindle 2 pa tudi močno izboljšano avtonomijo. Firmware, plod polletnega razvoja in testiranja, starejšemu pregledovalniku PDFjevomogoči zoomiranje v dokumentih, kar jih v večinoma končno naredi berljive. Pred tem je bil pregledovalnik, v katerem so bili zaradi nezmožnosti prilagajanja zooma PDF dokumenti skoraj neberljivi, nameščen skoraj izključno zaradi bogatejšega nabora funkcij v specifikacijah. Avtonomija Kindle...

8 komentarjev

Primerjava MS EULA in GPL

HULK - Zagotovo ste med nameščanjem kakega komercialnega ali pa odprtokodnega izdelka že kdaj morali potrditi, da se strinjate s pogoji dovoljenja z auporabo programa (licence). Takrat vas je bila večina verjetno preveč neučakana, da bi brali vso pravniško latovščino, zato ste po najhitrejšem postopku označili možnost, da se strinjate, in kliknili "Naprej". Kljub vsemu pa je vse prej kot slabo, če se vendarle pozanimate, kakšna pravila igre (tudi z vdorom v vašo zasebnost!) ste s tem sprejeli. Naši kolegi iz Avstralije so si vzeli čas in pripravili 30 strani dolg dokument PDF, ki se "sprehodi" čez celotni obe najpogosteje uporabljeni dovoljenji (MS EULA in GPL), ob tem pa lahko najdemo vsak odsek še "preveden" v navadnim smrtnikom razumljivejši jezik.
Na dokument so nas opozorili naši južni sosedje in ob tem posebej poudarili 10. stran, kjer avtorji analize izpostavljajo dejstvo, da ima po MS EULA Microsoft pravico, da brez vaše vednosti namešča ali nadgrajuje programje v vašem stroju....

9 komentarjev