»

Indonezija ni zadovoljna z Applovo milijardno investicijo

Slo-Tech - Lani je Indonezija Apple obvestila, da na svojem ozemlju ne bo dovolila prodaje iPhona 16, ker ne izpolnjuje pogoja delne lokalne proizvodnje. Tamkajšnja zakonodaja zahteva, da mora imeti telefon vsaj 35 odstotkov komponent lokalne izdelave, kar velja za vse proizvajalce. Samsung in Xiaomi sta na primer leta 2017 prav zaradi tega odprla tovarne v Indoneziji.

Apple v državi nima nobenih proizvodnih kapacitet, zato iPhona 16 ne sme prodajati. Z več kot 280 milijoni potrošnikov pa je tudi Indonezija dovolj velik trg, da Applu ni vseeno. Zato je Apple sporočil, da bo prihodnje leto v Indoneziji odprl svojo tovarno. A kljub milijardnemu znesku investicije to ne bo zadoščalo. Indonezija je Apple obvestila, da nova tovarna nima nič skupnega z iPhonom.

To drži, saj je Apple napovedal gradnjo obrata, kjer bi proizvajal AirTage. Ti sicer sodelujejo v Applovem ekosistemu, a niso sestavni del telefona in v resnici ne morejo šteti za njegove komponente. Applu so zato poslali stališče, da bo...

55 komentarjev

Indonezija zahteva Applovo tovarno

Slo-Tech - Pred mesecem dni je Indonezija prepovedala prodajo iPhona 16 znotraj svojih meja, ker ni izpolnjeval meril o lokalni proizvodnji. Da se pametni telefon smejo prodajati v tej državi, mora biti vsaj 40 odstotkov komponent izdelanih lokalno, česar pa Applov pametni telefon po ocenah regulatorja ni izpolnjeval. Podobno velja tudi za Googlove telefone Pixel.

Indonezijci so sicer tako navdušeni nad telefoni, da so jih v zadnjem mesecu v ročni prtljagi v državo prinesli okrog 9000. Njihova uporaba ni prepovedana, jih pa ne smejo preprodajati. A Applu to seveda ni zadosti, saj je Indonezija velik trg, ki ima pomembno kupno moč.

Apple je potem ponudil gradnjo tovarne, ki bi stala okrog 100 milijonov dolarjev. V njej bi proizvajali nekatere komponente, a po ocenah Indonezije to ni zadosti. V državi sicer nimajo še nobene tovarne, imajo pa akademijo za razvoj aplikacij. Po navadi se sicer tovrstne zahteve rešujejo v sodelovanju z lokalnimi proizvajalci, od katerih podjetje kupi lokalno...

11 komentarjev

Apple s solidnim četrtletjem

Slo-Tech - Apple je v minulem četrtletju dosegel pričakovanja investitorjev in vodstva, so sporočili iz podjetja. Ustvarili so 85,8 milijarde dolarjev prihodkov, kar je pet odstotkov več kot v enakem obdobju lani. Čisti dobiček se je povzpel na 21,5 milijarde dolarjev, kar je osem odstotkov več kot lani. Delnica na objavo rezultatov praktično ni reagirala.

Najslabše se je Apple odrezal na Kitajskem, kjer je prodaja padla za šest odstotkov, saj je konkurenca huda. Glavni konkurent je Huawei, na trgu pa je še kopica drugih proizvajalcev pametnih telefonov. Apple še vedno levji delež prihodkov ustvari prav s prodajo iPhona, ki se je sicer nekoliko skrčila na 39,3 milijarde dolarjev (lani 39,7 milijarde dolarjev). Delež prihodkov od iPhona vztrajno pada in je dosegel najnižjo raven v zadnjih štirih letih, kar kaže na večjo raznolikost poslovanja.

Povečanje prihodkov je v glavnem posledica boljše prodaje storitev in iPada. V segmentu Apple TV+ in Apple Music je bila rast kar 14-odstotna. V...

29 komentarjev

Dva tedna po prepovedi prodaje na Kitajskem Apple še vedno prodaja iPhone

vir: 9to5Mc
The New York Times - Čeprav je kitajsko sodišče že 30. novembra prepovedalo prodajo več modelov iPhona na Kitajskem, Apple vztraja, da telefoni, ki se trenutno prodajajo, vsebujejo posodobljeno verzijo programske opreme, zato ne kršijo več patentov in se sodba na njih ne nanaša. Qualcomm, ki je vložil tožbo zaradi kršitve patentov, zaradi katere je bil Applu izrečen ukrep prepovedi prodaje, pa je medtem na sodišče vložil zahtevo, da se Apple prisili v spoštovanje odredbe.

Telefoni, katerih prodaja je prepovedana, so iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus in iPhone X. Sodba ne vključuje treh najnovejših modelov, torej iPhone XS, iPhone XS Max in iPhone XR. Qualcomm je na sodišče že vložil zahtevo, da odloči tudi o prepovedi prodaje omenjenih treh modelov....

7 komentarjev

Zakaj se polovica iPhonov proizvede v Žengžouju

The New York Times - Apple je bil med poznejšimi ameriškimi podjetji, ki so svojo proizvodnjo preselile na Kitajsko. Ko so Dell, Compaq in HP že sredi 80. let prejšnjega stoletja postavljali proizvodne obrate na Kitajskem, je Apple zagovarjal tovarne v Koloradu, Kaliforniji in Teksasu. Šele deset let pozneje se je Apple konkretneje ozrl na Kitajsko, kjer je podjetje Foxconn njegov največji proizvodni partner. Danes je Apple največja stranka največjega svetovnega proizvajalca strojne opreme Foxconn. V tovarni v mestu Žengžou lahko dnevno proizvedejo pol milijona iPhonov, zaradi česar lokalni prebivalci mesto poimenujejo kar iPhone City.

Toda Foxconn in Apple si Žengžouja nista izbral naključno, temveč gre za posledico dobro premišljenih...

67 komentarjev

Apple izgubil patentni dvoboj z Univerzo v Wisconsinu

Reuters - Tožarjenje zaradi kršitev patentov in modelov je sicer še vedno v glavnem v domeni proizvajalcev, a v zadnjem času čedalje intenzivneje svojo intelektualno lastnino branijo tudi visokošolske ustanove. Univerza v Wisconsinu je dobila bitko z Applom, ki ji bo moral izplačati 234 milijonov dolarjev zaradi nenamerne kršitve patentov.

Univerza v Wisconsinu je od Appla zahtevala 400 milijonov dolarjev, Apple pa je bil pripravljen plačati 10 milijonov dolarjev. Minuli teden je sodišče odločilo, da je Apple kršil patente, ki izvirajo z univerze in jih ima sedaj v lasti Wisconsin Alumni Research Foundation (WARF). Gre za patente, ki pokrivajo nekatere funkcionalnosti v Applovih pametnih telefonih, in sicer je...

13 komentarjev