»

Na Kitajskem bodo električni avtomobili že letos prehiteli klasične

Slo-Tech - Večkrat pišemo o veliki razširjenosti električnih avtomobilov na Norveškem, pa tudi v drugih severnih državah, a kot celota je Evropa še vedno pretežno bencinski in dizelski kontinent. Često spregledan pa je kitajski napredek, kjer bi letos električni avtomobili že lahko prehiteli konvencionalne, če k prvim štejemo tudi hibride.

Za letos načrtujejo 20-odstotno rast prodaje električnih avtomobilov, ki naj bi jih prodali okrog 12 milijonov. Prodaja konvencionalnih avtomobilov medtem pada za več kot desetino na leto in bo letos po pričakovanjih pod 11 milijoni. Leta 2020 si je Kitajska zastavila strateški cilj, da do leta 2035 električni avtomobili dosežejo 50-odstotni tržni delež. Kot kaže, ga bodo dosegli celo desetletje hitreje.

Kitajci so prav tako prešli na avtomobile lastne izdelave. Še leta 2020 je bilo 64 odstotkov električnih avtomobilov uvoženih, lani pa le še 37 odstotkov. Proizvodnja na Kitajskem močno raste, saj intenzivno vlagajo ne le v izdelavo vozil, temveč tudi...

55 komentarjev

Na Norveškem električni avtomobili že zmagali

Slo-Tech - V minulem letu so električni avtomobili na Norveškem dosegli nov rekordni delež, saj je bilo kar 88,9 odstotka prodanih novih vozil električnih. Leto pred tem je bil ta delež 82,4-odstoten in ves čas raste. Na drugem mestu sta Švedska in Islandija, kjer je bilo v letu 2023 približno 60 odstotkov prodanih vozil električnih.

Na Norveškem nameravajo do konca letošnjega leta izkoreniniti prodajo osebnih avtomobilov in lahkih tovornih vozil z motorji na notranje izgorevanje. Najbolje prodajane znamke so Tesla, Volkswagen, Toyota, kitajski proizvajalci pa že imajo 10-odstotni tržni delež. Glavni kupci klasičnih vozil ostajajo ponudniki najemov, saj številni turisti niso navajeni električnih vozil in raje vzamejo bencinske ali dizelske.

Govorimo seveda o novih vozil, medtem ko je pogled na cestah vendarle nekoliko drugačen. Med vsemi registriranimi avtomobili je bilo lani na Norveškem 28,6 odstotka električnih. Še pred desetimi leti je ta delež znašal približno en odstotek. Norveški je...

406 komentarjev

Na Norveškem električnih avtomobilov že več kot bencinarjev

Slo-Tech - Na Norveškem je tržni delež električnih avtomobilov pred petimi leti presegel delež avtomobilom, ki imajo motorje z notranjim izgorevanjem, in odtlej nezadržno raste. Leta 2022 je dosegel 80 odstotkov, lani je znašal okrog 90 odstotkov, avgusta letos pa slabih 95 odstotkov. Mimogrede, v Nemčiji je ta delež 12-odstoten, Tržni deleži, ki veljajo za prodajo novih vozil, pa imajo posledice tudi v celotnem voznem parku, ki vozi po cestah. Letos so električni avtomobili že prehiteli tiste z bencinskim motorjem.

Na Norveškem je registriranih 2,8 milijona avtomobilov v zasebni lasti. Od teh je 754 tisoč električnih, 753 tisoč pa ima bencinski motor. Prvikrat v zgodovini je torej število električnih avtomobilov preseglo število bencinskih. Največ avtomobilov ima sicer še vedno dizelski motor, saj je takšnih skoraj en milijon (999 tisoč), a se njihovo število zelo hitro zmanjšuje. Preostala vozila so hibridi, zelo malo pa jih vozi na plin (173) oziroma vodik (167). Pričakovati je, da bo v...

181 komentarjev

Lani že desetina prodanih avtomobilov električnih

Business Insider - Analize minulega leta na avtomobilskem trgu kažejo, da se električni avtomobili množijo hitreje, kot so pričakovali analitiki. Čeprav so predlani napovedovali, da bodo leta 2030 dosegali od 7- do 12-odstotni tržni delež, so že lani predstavljali desetino prodanih avtomobilov.

Lani je bilo na svetu prodanih 7,8 milijona električnih vozil, kar predstavlja 68-odstotno rast v primerjali z letom pred tem. S tem so doseli 10-odstotni tržni delež leta pred napovedmi. To je še vedno skromen delež, ni pa zanemarljiv. Najbolj so razširjeni na Kitajskem, kjer je električnih vozil 19 odstotkov, in v Evropi, kjer je njihov delež 11-odstotni - če primerjamo velike regije. Med državami imajo največ električnih vozil na Norveškem, in sicer 80 odstotkov, sledi pa ji Islandija. V vseh primerih gre za tržne deleže, torej za nova vozila, ki so se lani prodala.

Na Kitajskem še posebej cveti prodaja priključnih hibridov, ki naj bi letos predstavljali že tretjino vseh prodanih avtomobilov. Med letoma...

129 komentarjev

Na Norveškem lani 80 odstotkov prodanih avtomobilov že električnih

Reuters - Norveška ostaja vodilna država na svetu pri prehodu na električna vozila. Lanski tržni delež električnih avtomobilov je znašal 80 odstotkov, sledi pa jim le Islandija z dobrimi 70 odstotki. Tudi preostala mesta pri vrhu zasedajo severnoevropske države, a delež nikjer ne presega polovičnega.

Najpopularnejša znamka na Norveškem je Tesla, ki je z 12,2 odstotka tik pred Volkswagnom z 11,6 odstotka. Poleg 80-odstotnega tržnega deleža električnih vozil na Norveškem prodajo še 8,5 odstotka priključnih hibridov in 5,4 odstotka navadnih hibridov. Preobrat je bil res hiter, saj so pred desetimi leti na Norveškem prodali manj kot desetino električnih vozil, a je država s subvencijami, davčnimi oprostitvami in gradnjo infrastrukture spremenila navade javnosti. Tovrstni ukrepi pa seveda niso poceni - strošek za proračun v letu 2022 ocenjujejo na štiri milijarde evrov -, zato jih je Norveška z začetkom tega leta močno pristrigla. Lastniki električnih avtomobilov so zato besni.

Napovedali so...

125 komentarjev

Nemčija povečuje subvencije za električna vozila

Slo-Tech - V Nemčiji bodo podaljšali in povečali subvencije za nakup električnih vozil, so se včeraj dogovorili predstavniki vlade in proizvajalcev avtomobilov. Trenutno subvencijo, ki znaša 4000 evrov za avtomobile, cenejše od 40.000 evrov, bodo dvignili za 50 odstotkov na 6000 evrov. Za dražja vozila bo dvig subvencije le 25-odstoten, medtem ko vozila nad 60.000 evri ne bodo subvencionirana. Priključni hibridi bodo po novem subvencionirani s 4500 evri namesto s 3000 evri. Polovico subvencij bo prispeval zvezni proračun, polovico pa proizvajalci vozil. Dogovor velja do konca leta 2025, medtem ko bi se trenutni dogovor iztekel leta 2020.

Država bo prav tako povečala vlaganja v infrastrukturo za električno mobilnost. V prihodnjih letih bodo vložili 3,5 milijarde dolarjev, s čimer želijo zagotoviti 50.000 javnih polnilnic. Trenutno jih imajo 21.000. Do leta 2030 želijo Nemci na cestah videti 10 milijonov električnih avtomobilov, čemur želijo dodati milijon polnilnic. Nove zaveze sovpadajo s...

57 komentarjev