»

AMD proda več strežniških procesorjev od Intela

Slo-Tech - Intel je bil svoj čas nesporni gospodar procesorskega trga. Tudi ko je konkurenca začela najedati njegov tržni delež v domačih sistemih, so strežniki ostajali neosvojena trdnjava. Razmere so se začele spreminjati z izidom AMD-jevih procesorjev Epyc, sedaj pa se je tehtnica prvikrat prevesila v njihovo smer. AMD jih je prodal več.

V minulem četrtletju je Intel ustvaril 3,3 milijarde dolarjev prihodkov v segmentu podatkovnih strežnikov. AMD je v tem segmentu v istem času ustvaril 3,5 milijarde prihodkov, s čimer je prvikrat presegel Intel. Še pred dvema letoma je Intel ustvarjal več kot pet milijard dolarjev v tem segmentu. Kupci namesto po Xeonih raje posegajo po AMD-jevih Epycih.

A ta primerjava je zavajajoča, ker skriva tihega giganta. Čedalje več podatkovnih centrov in superračunalnikov uporablja tudi grafične čipe, ki jih izdatno proizvaja Nvidia. Ta je samo omrežne opreme prodala za 3,7 milijarde dolarjev, še za 22,6 milijard dolarjev pa grafičnih čipov. Vsi sicer ne končajo...

7 komentarjev

Nvidia na zgodovinskih rekordih

Slo-Tech - Medtem ko se prodaja osebnih računalnikov ustavlja in imajo proizvajalci težave, ima Nvidia sladke skrbi. Silovit razmah umetne inteligence skrbi, da povpraševanje po njenih izdelkih ni preveč padlo. V minulem četrtletju so se prihodki v primerjavi s prejšnjim četrtletje zrasli za 19 odstotkov na 7,19 milijarde dolarjev. To je sicer še vedno 13 odstotkov manj kot v enakem obdobju leto pred tem, a bistveno bolje od konkurence. Delnica je po najavi poletela za 20 odstotkov.

Nvidia se s tem bliža vstopu v klub podjetij, ki imajo bilijon dolarjev tržne kapitalizacije - to so Apple, Microsoft, Alphabet in Amazon. V enem dnevu je Nvidia pridobila 185 milijard dolarjev - ne pozabimo, to je borza in prav hitro se lahko to poradira - kar je na primer več kot celotna tržna kapitalizacija Intela. Nvidia je po borznih cenah vredna 963 milijard dolarjev, kar je zgodovinski rekord. A situacija se prav hitro lahko obrne, svarijo analitiki.

Trenutno Nvidia jadra na navdušenju nad umetno...

7 komentarjev

Slabi časi za Intel

Slo-Tech - V minulih treh mesecih je Intel ustvaril 2,8 milijarde dolarjev izgube, kar je največja izguba v zgodovini. Prihodki so se v primerjavi s prvim četrtletjem lani skrčili za 36 odstotkov na 11,7 milijarde dolarjev. To je sicer več od napovedanih 10,5-11,5 milijarde dolarjev, a še vedno premalo za pozitiven izid. Skrčila sta se oba največja oddelka, in sicer prodaja končnim uporabnikom ter tudi strežniški izdelki.

Intel je slabo posloval že v zadnjem lanskem četrtletju, ko so pridelali 700 milijonov dolarjev izgube ob 14 milijardah dolarjev prihodkov. Prvo četrtletje je običajno skromnejše od predhodnega, ki ga poganja božično-novoletna nakupovalna sezona, a tako velikih izgub podjetje vseeno ni pričakovalo. K temu je prispevalo ohlajanje povpraševanja po računalnikih, ki je po ocenah IDC-ja 30 odstotkov nižje kot lani. Težave imajo tudi drugi proizvajalci, ki se jim kopičijo neprodane zaloge pomnilnikov in čipov.

Še pred nekaj leti se je zdelo, da je Intel trdno v sedlu in da bomo...

21 komentarjev

Amazon prvikrat po sedmih letih z izgubo

Slo-Tech - Amazon je prvikrat po letu 2015 kakšno četrtletje končal z izgubo, obenem pa se je upočasnila tudi rast prihodkov. Investitorji so bili nad rezultati podjetja zelo razočarani, zato je delnica potonila za 15 odstotkov in se spustila na dvoletno dno. Za izgubo je sicer kriva nasedla investicija v Rivian.

V prvem letošnjem četrtletju je podjetje ustvarilo 116,4 milijarde dolarjev prihodkov, kar je zgolj sedem odstotkov več kot v enakem obdobju lani in predstavlja najskromnejšo rast v zadnjih dveh letih. Lani je bila na primer rast v primerljivem obdobju 44-odstotna. Ob tem je letos podjetje ustvarilo 3,8 milijarde dolarjev izgube, lani pa 8,1 milijarde dolarjev dobička. Glavni razlog za izgubo je Amazonov 20-odstotni delež v podjetju Rivian, katerega delnice so se razletele na polovico prejšnje vrednosti, kar je Amazonu izdolblo 7,6-milijardno luknjo. Za počasnejšo rast pa sta krivi pandemija in vojna v Ukrajini, je dodal izvršni direktor Andy Jassy. Finančni direktor Brian Olsavsky...

19 komentarjev

Microsoft z Office 365 zasluži več kot z Office

Microsoft - Microsoft je uspešno zaključil četrto četrtletje finančnega leta 2017, v katerem so dosegli pomembno prelomnico. Prvikrat se je zgodilo, da so prihodki od naročniškega Office 365 presegli tiste od klasičnih licenc za Office, kar priča o pravilni stavi na naročniški model programske opreme. V zadnjih treh mesecih je Microsoft ustvaril 23,3 milijarde dolarjev prihodkov ob 6,5 milijardah dolarjev dobička. Bruto marža je znašala 64 odstotkov. Microsoft je za izplačila dividend in odkupe lastnih delnic porabil 4,6 milijarde dolarjev. V enakem obdobju lani je Microsoft ustvaril 3,1 milijarde dolarjev dobička.

V celotnem fiskalnem letu 2017 je Microsoft ustvaril 21,2 milijarde dolarjev dobička, kar je četrtino več kot leta 2016. Prihodki so zrasli s 85,3 milijard dolarjev na 91,6 milijard....

69 komentarjev

Intel sicer z rekordnim dobičkom, a slabo prodajo Atomov

vir: CNet
Intel - Intel je naslednje v vrsti podjetij, ki objavljajo poslovne rezultate za tretje letošnje četrtletje. Procesorski velikan je razveselil vlagatelje in pozitivno presenetil analitike, saj so zabeležili 14,2 milijarde dolarjev prihodkov (28 odstotkov več kot v enakem obdobju lani), s čimer so ustvarili rekordnih 3,5 milijarde dolarjev dobička (17-odstotna rast). Bruto marža se je znižala za 2,6 odstotne točke na 63,4 odstotka. Na novo so zaposlili 3400 zaposlenih, tako da imajo sedaj okrogli 100.000 sodelavcev.

Razlogov za skokovito rast prihodkov je več. Njihov finančni direktor Stacy Smith je pojasnil, da glavnino pripisujejo dvomestni rasti prodaje prenosnih računalnikov in rasti...

15 komentarjev