»

Začel delovati Googlov Find My Device

Slo-Tech - Po dolgem pričakovanju je ta teden vednarle začelo delovati Googlovo omrežje Find My Device, ki omogoča iskanje androidnih naprav in vsakodnevnih predmetov, ki jim dodamo majhne sledilnike. Za zdaj je na voljo le v ZDA in Kanadi, sčasoma pa bo tudi v drugih državah.

Omrežje Find My Device uporablja Bluetooth za iskanje pogrešanih telefonov in drugih naprav, ki sicer nimajo povezljivosti z internetom, a imajo Bluetooth. Funkcija Powered Off Finding omogoča, da te naprave oddajajo svojo lokacijo prek Bluetootha, kar sprejemejo druge naprave v okolici in informacijo anonimno posredujejo v Googlovo omrežje. Na enak način deluje tudi Applovo omrežje z AirTag.

Googlov Find My Device deluje tudi z združljivimi sledilniki, denimo Chipolo in Pebblebee. Kmalu se bo pridružilo še več proizvajalcev, denimo slušalke JBL, Sony in podobno. Za delovanje potrebujemo Android 9 ali novejši.

15 komentarjev

Apple in Google pripravljata rešitev v boju proti zasledovanju z Bluetoothom

Slo-Tech - Pripomočki, kot so AirTag in različne androidne alternative, imajo plemenite namene, a odpirajo tudi možnosti za zlorabe. Namenjeni so iskanju izgubljenih naprav, za kar uporabljajo komunikacijo prek Bluetootha, a to je možno izkoristiti za zasledovanje, nadlegovanje in tatvine. Apple in Google sta zato združila moči v vzpostavljanju standarda, ki bo to skušal preprečiti. Zanimanje za sodelovanje v pobudi so najavili tudi drugi proizvajalci, med njimi Samsung, Tile, Chipolo, eufy Security in Pebblebee.

Razvijajo namreč standard, ki bo napravam za sledenje prek Bluetootha omogočal zaznavanje nepooblaščenega sledenja, kar bo tako na platformi Android kakor iOS ne glede na napravo. Sistem za zaznavanje zasledovanja bo uporabnika obvestil, kadar bo z njim potoval sledilnik (npr. AirTag), ki ni njegov. Ponudil mu bo tudi napotke, kako sledilnik fizično najti in kako ga onesposobiti.

V organizaciji National Network to End Domestic Violence pozdravljajo novost. Ob tem dodajajo, da je...

9 komentarjev

Ali Google pripravlja svoj AirTag?

Slo-Tech - Pravzaprav je bolj presenečenje, da se Google podviga ni lotil že prej, kot je novica odkritje, da se vendarle premika. Google se pridružuje Applu, Samsungu in Tilu, saj pripravlja sledilnike predmetov z Bluetoothom po vzoru Applovega AirTaga. Strokovnjak za Android Kuba Wojciechowski je pri analizi kode našel segmente, ki so namenjeni projektu Grogu, ki ni nič drugega kot Googlov airtag.

Nove funkcije so v možnosti Fast Pair, ki jo Google uporablja za hitro parjenje naprav prek Bluetootha. Poleg imena Grogu sta v kodi tudi imeni GR10 in Grogu, funkcionalnost pa razvija ekipa iz Nesta. Wojciechowski trdi še, da bo novi Grogu podpiral Bluetooth LE in UWB, podobno kot Applovi izdelki pa naj bi imel tudi zvočnik za lažje iskanje pogrešanega predmeta. UWB pa bo omogočal natančnejše pozicioniranje in hitrejše iskanje. Tehnologijo je sicer pionirsko predstavil Tile pred desetletjem, a je zares uspela šele ko jo je skopiral Apple. Sedaj jo bo očitno skopiral še Google. Pri tem pa bo...

16 komentarjev

Apple se bori proti zlorabam AirTaga

Slo-Tech - Koncept AirTag je uporaben, saj omogoča, da najdemo izgubljene ali založene predmete z uporabo Applove storitve Find My, ki je sprva locirala telefone. A izkazalo se je, da lahko nepridipravi majhne sledilnike AirTag podtaknejo drugim ljudem zato, da bi jim sledili. Zasledovanje žensk, spremljanje dragih avtomobilov in podobni incidenti so k ukrepanju prisilili celo Apple.

Nekaj funkcij za preprečevanje zasledovanje že obstaja, a ne zadostujejo. AirTagi na primer piskajo, če za več kot en dan izgubijo kontakt z domačo (povezano) napravo. Prav tako iPhone prikaže opozorilo, če so v bližini neznani AirTagi. A ta opozorila so slabo opazna in preredka. Pri tem je često najtežji problem dejansko najti AirTag, saj so namenoma majhni in lahki.

Ena izmed novosti bo Precision Finding, ki bo lastnikom iPhonov 11, 12 ali 13 omogočil precizno iskanje AirTag. Z uporabo vseh dostopnih senzorjev - kamere, pospeškomera, žiroskopa in ARKita - bo telefon med premikanjem natančno lociral AirTag....

27 komentarjev

Zlomili AirTag

Slo-Tech - Nemški računalniški strokovnjak Thomas Roth (Stack Smashing) je uspel zlomiti Applov AirTag, se je pohvalil na Twitterju. Naložitev nove kode (reflashing) na mikrokrmilnik v napravi je zadoščala, da je uspel spremeniti prednastavljen URL za Lost Mode na poljubno povezavo. AirTag sicer kliče storitev Find My, ki omogoča lociranje izgubljene Applove naprave. S spremembo pa lahko odpre tudi kaj drugega.

Applov AirTag je na voljo dober teden dni. Že v tem času so ga uporabniki uspeli predelati v tanko kartico in uporabiti za sledenje. Sedaj pa je še jailbroken, saj je moč spremeniti njegov NFC URL. AirTag je naprava, ki deluje kot pomočnik pri iskanju ključev in podobnih predmetov. AirTag uporablja omrežje Find My, je pa združljiv z iphoni in ipadi z iOS 14.5 ali novejšim. AirTag pride prav, ko pogrešimo predmet, kamor je pritrjen. AirTag lahko oddaljeno prosimo, da kaj zaigra. AirTag se javlja prek Find My, in sicer tako, da anonimno izkorišča katerokoli drugo iOS napravo v bližini,...

24 komentarjev

Google pripravlja tablico Tango za razvijalce

Google - Google je danes napovedal, da lahko razvijalci še ta mesec pričakujejo tablico v okviru projekta Tango. Telefon iz tega gnezda so napovedali že februarja, in sicer gre za tehnologijo, ki bo omogočila združitev računalniškega vida in trorazsežnega zaznavanja okolice. Medtem ko bo telefon namenjen sleherniku, bo tablica namenjena razvijalcem aplikacij.

Zavoljo tega Google pri njej ni varčeval, ampak je poskrbel za najzmogljivejše drobovje. Za 1024 dolarjev bodo ponudili zaslon s sedempalčno diagonalo, nov procesor Nvidia Tegra K1, 4 GB pomnilnika, 128 GB prostora, podporo za Wi-Fi in LTE, kamero s slednjem gibanju in senzor globine oziroma oddaljenosti predmeta. Kupiti ga še ni mogoče, bo pa to izvedljivo kmalu in dostopno vsakomur, ne...

8 komentarjev

Odprtokodno pivo

Slashdot - Če v vsej širni ponudbi še niste našli piva svojih sanj, si ga lahko poskusite zvariti kar doma. Najti morate le kakšno "upokojeno" 486-ko, nanjo naložiti brezplačni FreeBSD, dokupiti poceni temperaturni senzor in relejno ploščo in že si lahko sestavite lastno mini-pivovarno. Več najdete na Slashdotu oz. na Gregovih pivovarniških straneh. Na koncu je potreben le še recept, za kar so poskrbele dobre duše iz Hamletove dežele in enega izdale pod dovoljenjem Creative Commons.

Še dobro, da Keber ni več minister. [:D]

21 komentarjev