»

Belorusija skorajda legalizirala piratstvo

Slo-Tech - Beloruski predsednik Aleksander Lukašenko je podpisal zakon, ki de facto dovoljuje piratstvo, saj za uporabo avtorsko zaščitenih del tujih avtorjev iz sovražnih držav ni več potrebno urediti licence. Zakon vključuje filme, glasbo, računalniške programe in podobno.

V zakonu so zapisali, da je to posledica sovražnih odnosov številnih držav do Belorusije, med katere prištevajo Evropsko unijo, ZDA in Veliko Britanijo. Zakon zato brez soglasja ali dovoljenja lastnikov avtorskih pravic dovoljuje uporabo njihovih izdelkov, če je to potrebno za doseganje intelektualnega ali duhovnega potenciala beloruskega ljudstva, ko je to nujno za domači trg. Kako se bo ta nujnost presojala, v zakonu ni navedeno.

V praksi pa to naj ne bi pomenilo, da bi lahko vsi brezplačno uporabljali avtorsko zaščitena dela, ampak si jih dejansko prisvaja beloruska država. Nadomestila bi morali uporabniki priglasiti in plačati na beloruske državne račune, kjer se bodo zbirali, dokler bodo v veljavi zahodne sankcije...

57 komentarjev

Hekerski napad na beloruske železnice kot poteza v rusko-ukrajinski krizi

Slo-Tech - Med stopnjevanjem napetosti v Ukrajini so hekerji sporočili, da so okužili računalniško omrežje beloruskih železnic, s čimer želijo preprečiti ruski napad na Ukrajino. S hekerskim napadom želijo otežiti in upočasniti beloruskih železnic za prevoz ruskih sil in oborožitve. Za domnevni napad je odgovornost prevzela skupina Beloruski kiberpartizani (Belarusian Cyber-Partisans). Za izročitev dešifrirnih ključev zahtevajo izpustitev 50 političnih zapornikov in odhod ruskih sil iz Belorusije.

Ob tem so hekerji dodali, da so skušali minimalno prizadeti potniški promet in nujne službe. Osredotočili so se na tovorni promet. Po lastnih navedbah skupina šteje 20-30 ljudi, ki so se združili po krvavem zatrtju protestov v Belorusiji proti predsedniku Aleksandru Lukašenku poleti 2020. Označujejo se kot haktivisti, ki se borijo proti režimu. Že lani so za MIT Technology Review povedali, da se s hekerskimi napadi borijo proti nasilju in zatiranju beloruskega režima, da bi se v državo vrnili...

52 komentarjev

Belorusija med volitvami in protesti izklopila internet

Slo-Tech - Od nedeljskih volitev v Belorusiji je bil dostop do interneta in mobilnih omrežij v državi moten. Medtem ko beloruske oblasti trdijo, da gre za dejanja tujih sil in kibernetske napade, ki naj bi jih zaznal tudi tamkajšnji CER, je resnica drugačna. Gre za akcijo beloruskih oblasti, ki so izklop interneta želele prikazati kot nesrečo ali sabotažo, ugotavljajo pri NetBlocks. Blokade so se začele v nedeljo ob polnoči, torej pred volitvami, in še trajajo.

Direktor nevladne organizacije, ki spremlja izklope interneta po svetu NetBlocks, pojasnjuje , da je država pripravila seznam več kot 10.000 ključnih besed, s katerimi so blokirani celi deli interneta. Facebook, Twitter, YouTube, Amazon in celo Disney so blokirani. Nedostopna je večina tujih medijev. Operaterji izvajajo tako imenovano preverjanje prometa (deep packet inspection), s čimer se blokirajo neželene vsebine. Zaradi tega internet ni povsem nedostopen, temveč so občasno nekatere strani dostopne. Tudi številni VPN-ji so...

30 komentarjev

Kanada uvaja copyright trolling

Slo-Tech - Že čez nekaj dni, tj. z 2. januarjem naslednjega leta bodo v Kanadi začele veljati določbe Zakona o modernizaciji avtorskega prava. Kot velja sklepati že iz imena, gre za prilagoditev zakonodaje "spremenjenim razmeram", misleč predvsem razbohot interneta in mobilnih naprav kot novega načina uživanja avtorskih del, kot sta se zgodila od zadnje posodobitve zakona pred skoraj dvajset leti.

Del te nove ureditve je tudi t.i. "notice and notice" mehanizem, ki nosilce avtorskih pravic upraviči do pošiljanja obvestil potencialnim internetnim kršiteljem njihovih pravic. Če se torej nosilec uspe prebiti do IP naslova kršitelja (kar pri torrentanju zlasti ni težko), lahko od pripadajočega ponudnika interneta zahteva, da temu...

4 komentarji

Belorusija se (efektivno) odklaplja od interneta

Slo-Tech - Belorusija je sprejela amandma zakona, v angleškem prevodu poimenovanega Improvements to the Usage of the National Segment of the Internet.

Zakon, s katerim želijo "izboljšati" rabo domačih spletnih storitev, uvaja številne omejitve glede uporabe interneta. Omejen je obisk oz. raba tujih spletnih strani, neupoštevanje zakona pa šteje za prekršek, ki lahko državljane stane tudi do 100€. Podjetja in podjetniki morajo za nudenje svoje storitve uporabljati belorusko vrhnjo domeno. Pooblastila za nadzor nad izvajanjem zakona so dobili davčni urad, policija in tajna policija.

Z uporabo beloruske krovne domene so tuje spletne trgovine, v kolikor ne odprejo poslovalnice v Belorusiji, praktično obsojene na izključitev iz poslovanja. Vsi tovrstni nakupi prek spleta so s sprejemom tega zakona namreč postali nelegalni. Če se belorusko državno tožilstvo zatem odloči, da tovrstne prakse ne bo toleriralo, lahko uvede tožbo proti dotičnemu prodajalcu. Če je ta spletna trgovina npr. Amazon, ki bi...

49 komentarjev

Strožji nadzor interneta v Belorusiji

MSNBC - Naslednja v vrsti držav, kjer se internetna svoboda krči, je Belorusija. Tamkajšnji predsednik Aleksander Lukašenko je namreč napovedal, da bo država poostrila nadzor nad internetom in uporabniki. Da bi identificirali ljudi, ki širijo laži, in zagotovili ustrezen pregon po zakonu, beloruski parlament obravnava zakon o internetu. Če bo sprejet, bo po novem obvezna registracija in identifikacija vseh spletnih publikacij in uporabnikov interneta. Sem štejejo tudi obiskovalci kiberkavarn, ki bodo prav tako morale policiji prijaviti vse obiskovalce, ki bodo uporabljali internet.

Lukašenko ima v Belorusiji že tretji zaporedni mandat od leta 1994, v tem času pa je še okrnil svobodo medijev....

5 komentarjev