»

Microsoft Bing in Apple iMessage ne želita na seznam vratarjev DMA

Financial Times - Jutri bo Evropska komisija objavila pomemben seznam, ki bo vplival na ravnanje in poslovanje tehnoloških velikanov. Na seznamu bodo storitve, ki so po aktu DMA (Digital Markets Act) posebej velike in vplivne, zato terjajo strožjo regulacijo. Na seznamu bodo tako podjetja kot njihove storitve. Pogoji za uvrstitev na seznam so prihodki in število uporabnikov. Storitve na seznamu bodo morale svoje delovanje v šestih mesecih prilagoditi DMA.

Nekatere storitve, ki sodijo med tako imenovane vratarje (gatekeepers), niso sporne. Da Microsoft ne bo mogel ugovarjati uvrstitvi Windows na seznam, je logično. Precej drugačen položaj pa ima njihov iskalnik Bing, ki niti približno ni tako priljubljen kot Google. Sodi Bing na seznam? Microsoft meni, da ne, o čemer že več tednov prepričuje uradnike v Bruslju in za kar intenzivno lobira. Podobno trdi Apple, ki ne želi iMessage na seznamu.

Pogoja sta letni promet 7,5 milijarde evrov, tržna kapitalizacija vsaj 75 milijard evrov in vsaj 45 milijonov...

2 komentarja

Evropska komisija potrdila, da so jim s Pegasusom vdrli v telefone

Reuters - Evropski komisar za pravosodje Didier Reynders je v pismu evropski poslanki Sophie in 't Veld potrdil, da ga je Apple leta 2021 obvestil o vdoru v njegov iPhone. Prizadeta naj bi bila tako zasebni kakor službeni aparat, pa tudi naprave nekaterih drugih uslužbencev Komisije. Vdrli naj bi mu bili z izraelsko programsko opremo Pegasus, ki jo proizvaja podjetje NSO Group in jo trži številnim vladnim agencijam in drugim organom po vsem svetu.

Kdo je stal za napadom, Reynders ne ve. Dejal je, da preiskava še poteka, a trenutno ni mogoče z gotovostjo pokazati na določenega krivca. Iz NSO so sporočili, da bodo sodelovali v preiskavi. Ob tem dodajajo, da ni dokazov, da se je vdor res zgodil. Apple navedb še vedno ne komentira, čeprav naj bi prav Apple posvaril prizadete uporabnike. Prav tako Apple toži NSO Group zaradi razvoja Pegasusa.

Prva poročila o vdorih v telefonske aparate komisarjev in drugih visokih uslužbencev segajo v letošnji april, ko je Reuters o tem prvikrat poročal. Tedaj...

10 komentarjev

Člani Evropske komisije tarča hekerskega napada na pametne telefone

Slo-Tech - Po poročanju Reutersa je bilo več visokih uradnikov v Evropski komisiji konec minulega leta tarča hekerskih napadov z izraelsko programsko opremo. Med njimi so bili tudi belgijski komisar Didier Reynders za sodstvo ter še vsaj štirje drugi visoki uradniki. Komisija napadov ni odkrila sama, temveč je to ugotovil Apple.

Lanskega novembra je namreč Apple več uporabnikom svojih iphonov poslal opozorilo, da so tarče napadov, ki jih izvajajo s tretjimi državami povezani napadalci (state-sponsored attacks). Tedaj se je zganila tudi IT služba v Evropski komisiji in uporabnike obvestila o izraelskih orodjih za vdore in jih pozvala, naj budno spremljalo morebitna nova obvestila iz Appla. Uporaba izraelskih orodij ne pomeni, da so jih uporabljali Izraelci, saj na primer NSO Group svoja orodja prodaja več državam po celem svetu.

Ni še znano, ali so bili napadi uspešni. Po oceni ForcedEntry so se dogajali med februarjem in septembrom 2021 s programsko opremo NSO Group. Slednji vsakokrat...

13 komentarjev

Izrael skrčil seznam držav, ki jim prodaja orodja za vdiranje

Slo-Tech - Izraelska vlada je precej skrčila seznam držav, katerim smejo izraelska podjetja prodajati orodja za nadzor, prisluškovanje in vdiranje. Medtem ko sta bili na prvotnem seznamu 102 državi, jih je sedaj ostalo 37. Gre večinoma za razvite zahodne države, na seznamu pa je tudi Slovenija. Izrael je s seznama odstranil vse avtokratske režime. Med članicami Evropske unije na seznamu manjkata le Madžarska in Poljska.

V Izraelu ima sedež precej podjetij, ki razvijajo tovrstne programe in opremo, ki sodijo v sam svetovni vrh. Med najbolj znanimi sta Candiru in NSO Group, skupno pa jih je v Izraelu 27. Orodja, ki jih ponujajo, so bila v preteklosti tarča obtožb, da z njimi avtokratski režimi nadzorujejo oporečnike, novinarje, kritične intelektualce, politične nasprotnike in ostale, ki se z režimom ne strinjajo. Uradne izjave, zakaj se je sprememba dogodila prav zdaj, iz Izraela ni. Špekulira se, da so Izrael v to prisilili zahodni zavezniki. Finančne posledice bodo gotovo občutno, saj je...

9 komentarjev

Tudi Apple toži NSO Group

vir: Axios
Apple - Pri Applu so vložili tožbo proti izraelski firmi NSO Group, avtorjem vohunskega orodja Pegasus, zaradi njihovega vdiranja v iphone. Ukrep sledi podobni predlanski tožbi WhatsAppa in pa nedavni uvrstitvi izraelskega podjetja na ameriško črno listo.

V zadnjih letih je bilo videti, da tehnološka podjetja sama zase ne najdejo odgovora na zloglasno vohunsko orodje Pegasus, izraelske družbe NSO Group, s katerim so mnoge avtoritarne oblasti vohunile za novinarji, aktivisti in političnimi nasprotniki. Pegasus zlorablja vrsto najbolj svežih ranljivosti v iOS, Androidu in tamkajšnjih aplikacijah, da na mobilne naprave pretihotapi programje za snemanje pogovorov ter krajo podatkov - nemalokrat na način, da uporabnik za to sploh ne ve (zero-click ali namestitev brez posredovanja uporabnika). Izraelci ali njihovi pomočniki očitno uspevajo takšne ranljivosti najti hitreje, kot jih Apple in Google uspeta krpati - tudi na račun razmeroma slabih politik nagrajevanja iskalcev hroščev, ki lahko...

25 komentarjev

Francoski obveščevalci potrdili obstoj Pegasusa na telefonih novinarjev

vir: ZDNet
Slo-Tech - Slab mesec po izbruhu afere Pegasus, ko je mednarodni konzorcij preiskovalnih novinarjev razkril, da je izraelsko podjetje NSO Group prodajalo orodje za prisluškovanje prek pametnih telefonov več državam, med njimi tudi Madžarski, ki so ga potem uporabljale proti novinarjem, oporečnikom, aktivistom, akademikom in drugim kritičnim posameznikov, smo dobili neodvisno potrditev navedb.

Francoski obveščevalci so potrdili, da so programsko opremo Pegasus odkrili na telefonih treh novinarjev, med njimi tudi višjega predstavnika televizijske postaje France 24. Prav tako je bil okužen telefon Lénaïg Bredoux, ki dela za Mediapart, in direktorja strani Edwya Plenela. V prvotnem razkritju je bil seznam 50.000 številk, ki naj bi jim prek Pegasusa prisluškovali po celotnem svetu, med katerimi je po besedah Forbidden Stories, ki so zgodbo razkrili, vsaj 180 novinarjev.

Agencija za informacijsko varnost (Anssi) je po odkritju dokazov za obstoj Pegasusa na telefonih informacije in dokaze predala...

59 komentarjev

Več držav z izraelskimi orodji vohunilo za novinarji in aktivisti

Madžarska novinarja Szabolcs Panyi in Andras Szabo

Slo-Tech - Več kot 80 preiskovalnih novinarjev iz 17 držav, ki jih je koordiniral Forbidden Stories, je danes razkrilo izsledke obsežne preiskave, v kateri so odkrili dokaze o vohunjenju več držav zoper lastne državljane, ki so jih označile kot nevarne: novinarje in aktiviste. Uporabljali so orodje izraelskega podjetja NSO Group, ki ga podjetje oglašuje za uporabo v boju zoper kriminalce. Toda več kot deset držav, med njimi tudi članica Evropske unije, ga je usmerilo zoper nezaželene faktorje, kot so novinarji, akademiki, verski voditelji, zagovorniki človekovih pravic in aktivisti. Možno je, da so orodje, ki se imenuje Pegasus, uporabljali tudi zoper tuje diplomate, uradnike in vodje držav, kar predstavlja mednarodno vohunjenje.

Preiskovalni novinarji so pridobili seznam 50.000 telefonskih številk, ki so bile domnevno zanimive za vlade in so jim prisluškovali. Amnesty International je analizirala 67 telefonov, ki so pripadali telefonskih številkam s seznama, in ugotovili, da jih je bilo 23...

17 komentarjev

Vohunsko programje firme NSO spet buri duhove

vir: ZDNet
ZDNet - Kanadska raziskovalna skupina Citizen Lab naj bi odkrila še eno obširno vohunsko kampanjo, ki naj bi jo nekatere arabske države vodile proti medijski hiši Al Jazeera s pomočjo programja razvpitega izraelskega razvijalca NSO Group. Hkrati se odločno širi koalicija tehnoloških podjetij, ki želi Izraelce in njihov gospodarski model pripeljati pred sodišče.

Letošnjo jesen je preiskovalni novinar katarske medijske hiše Al Jazeera Tamer Almisshal posumil, da nekdo prisluškuje njegovemu iPhonu. Ker so mu bili že poznani podobni primeri iz zadnjih let, je telefon predal preiskovalni skupini Citizen Lab z Univerze v Torontu, ki se ukvarja z digitalno forenziko naprav medijskih in političnih aktivistov. Preiskovalci so zdaj objavili, da so na napravi našli sledove delovanja programja njihovega starega znanca, izraelskega podjetja NSO Group, verjetno najbolj svetovno znanega razvijalca spywara, ki ga prodajajo oblastem, državnim agencijam in organom pregona. Našli naj bi skupno 35...

16 komentarjev

WhatsApp obtožuje NSO Group hekanja svojih uporabnikov

vir: Pxfuel

vir: theguardian.com
theguardian.com - Facebookovo podjetje WhatsApp je že lani obtožilo izraelskega ponudnika spywara NSO Group sodelovanja pri vdoru v 1400 njihovih uporabniških računov, zdaj pa je iz sodnega spisa pricurljalo nekaj več podrobnosti, kako je bil pri tem uporabljen Pegasus, njihov najbolj znan spyware izdelek. Slednjega uporabljajo organi pregona in obveščevalne službe več držav, z njim je mogoče prestrezati sporočila, klice, imenik, zvok mikrofona, GPS-lokacijo, podatke aplikacij in podobno.

Po zatrjevanju WhatsAppa so bili med napadenimi uporabniki visoki vladni uradniki, aktivisti za človekove pravice, disidenti in novinarji. Njihova interna preiskava je tudi pokazala, da so v napadih sodelovali strežniki v lasti NSO Group in ne tisti v lasti njihovih vladnih klientov. Tako pričanje enega od inženirjev pravi, da so v 720 primerih napadov našli IP naslov oddaljenega strežnika, ki se sicer nahaja v Los Angelesu in ga najema in uporablja NSO Group. Slednje seveda pomeni, da je imelo podjetje zelo...

6 komentarjev

Prek WhatsAppa prisluškovali več visokim uradnikom

Reuters - Po neuradnih informacijah Reutersa WhatsApp (oziroma njegov lastnik Facebook) izvaja notranjo preiskavo zaradi vdora v sistem, kar so neznani napadalci izkoristili za prisluškovanje visokim vladnim in vojaškim uslužbencem v vsaj 20 državah na petih celinah (med njimi ZDA, Združenim arabskim emiratom, Bahrajnu, Mehiki, Pakistanu in Indiji). Afera bi lahko imela širše politične in diplomatske posledice, saj je večina prizadetih držav ameriških zaveznic.

WhatsApp je ta teden tudi vložil tožbo zoper izraelsko podjetje NSO Group, ki se ukvarja z razvijanjem in prodajo programske opreme za vdiranje. Podjetju očitajo, da so razvili in prodali platformo za vdor v WhatsApp, ki je izkoriščala ranljivosti v njihovih strežnikih. S tem orodjem naj bi 29. aprilom in 10. majem letos vdrli v račune vsaj 1400 uporabnikov. NSO Group je že v preteklosti večkrat poudaril, da poslujejo zgolj z državnimi agencijami. To pot so poudarili, da ne morejo javno razkrivati svojih strank in specifičnih...

10 komentarjev

NSO s Pegasusom vohunil po iPhonih

Slo-Tech - Apple je mesec dni po izidu zadnje verzije iOS-a 9.3.4 objavil novo verzijo 9.3.5, ki odpravlja tri varnostne pomanjkljivosti, ki jih je programska oprema Pegasus izraelskega podjetja NSO Group uporabljala za vohunjenje za podatki uporabnikov iPhone. Programska oprema, ki so jo uporabljali zlasti organi pregona in obveščevalne službe več držav, je pritajeno prestrezala sporočila, klice, imenik, zvok mikrofona, GPS-lokacijo, podatke aplikacij WhatsApp, iMessages itn.

Pegasus je z izkoriščanjem treh ranljivosti, ki Applu do 10. avgusta niso bile znane (zero-day), uspel odkleniti (jailbreak) telefon že z obiskom ene same spletne povezave, kar je zadoščalo...

49 komentarjev