»

Umetno inteligenco za iskanje ponudil tudi DuckDuckGo

Slo-Tech - Po Bingu in Googlu je umetno inteligenco za tolmačenje rezultatov iskanja vpregel tudi nepričakovani tekmovalec DuckDuckGo. ‌‌DuckAssist je kot brskalnik DuckDuckGo brez sledenja, naročnine ali prijave ter deluje neposredno v iskalniku ali prek razširitve. Deluje s tehnologijo podjetij Anthropic in OpenAI ter je brezplačen. Razvili so ga, da bi rešili problem halucinacij, zato za zdaj jemlje besedilo le z Wikipedije.

Halucinacije so pričakovan in pogost problem jezikovnih modelov, ki si mestoma podatke in "dejstva" v odgovori kratko malo izmislijo. Če ChatGPT vprašate po virih, bodo ti zveneli verodostojno, a ne bodo obstajali. Na zelo specifična vprašanja bo včasih odgovoril povsem napačno, pa tega sploh ne bo opaziti. Bing Chat je nekoliko boljši, ker pri odgovorih navaja preverljive vire, a težava ni stoodstotno odpravljena. DuckAssist trenutno ustvari odgovor kot povzetek članka na Wikipediji, kadar je to možno, s čimer želijo preprečiti haluacinacije. S funkcijo Instant...

9 komentarjev

Spletni iskalnik DuckDuckGo čedalje popularnejši

Slo-Tech - Uporabniki interneta se čedalje bolj zavedajo, da so klasični iskalniki ogromni zbiralniki podatkov, kar sicer lahko pomaga pri iskalnih rezultatih, a ima posledice za zasebnost. Iskalnik DuckDuckGo, ki ne zbira nobenih podatkov, je zato priljubljena alternativa. Letos je njegova uporaba zrasla skorajda za polovico.

Dnevno postreže odgovore že na več kot 100 milijonov ključnih besed, kar je 47 odstotkov več kot lani. Pred štirimi leti je bilo iskanj 30 milijonov dnevno. Skupno bo letos poizvedb okoli 35 milijard, lani pa jih je bilo 23,6 milijarde. To se sliši veliko, a trg je neizprosen. DuckDuckGo ima 2,5-odstotni delež, kar je le malo slabše od Yahooja pri 3,3 odstotkih. Bing uporablja 6,4 odstotka ljudi, levji delež pa še vedno pobere Google z 87-odstotnim tržnim deležem. Medtem ko si Yahoo, Bing in Google konkurirajo predvsem s točnostjo zadetkov, vsi pa podatke tako ali drugače zbirajo, je prednost DuckDuckGo prav nezanimanje za uporabnika. Prav zato je pričakovati, da bo...

37 komentarjev

Google, vneti sesalnik naših osebnih podatkov

The Hacker News - To, da Google ve praktično vse o nas, smo se praktično vsi zavedali že ves čas. Te dni se je iztekel trimesečni prehodni rok, v katerem morajo ponudniki aplikacij na Applovi tržnici App Store objaviti tabelo s podrobnostmi o tem, katere podatke zbirajo o svojih uporabnikih in kako so ti podatki v nadaljevanju uporabljeni. Apple se, kot vemo, zadnje čase želi pozicionirati kot podjetje, ki stavi na varnost in zasebnost svojih uporabnikov, za razliko od večkratnih "kompromitirancev" tipa Google in Facebook.

Google je s svojimi podatki za tabele na App Storu čakal vse do zadnjega dne, zaradi česar njihove aplikacije ves ta čas niso doživele nobene nadgradnje. Takoj po objavi, pa so jih na Twitterju izzvali predstavniki DuckDuckGo, spletnega brskalnika, ki se orientira na zasebnost, češ, da je zdaj jasno, zakaj Google te podatke skriva in na koncu še zbodli: "Vohunjenja za uporabniki pač nima nič skupnega z razvojem vrhunskega brskalnika ali iskalnika."

Chrome tako zbira celo množico...

181 komentarjev

Prvi rezultati Googlove dražbe iskalnikov

vir: Android Police

Slo-Tech - Potem, ko je Google poleti 2018 skupil rekordno, 4,34 milijarde evrov težko kazen s strani Evropske komisije zaradi preferiranja lastnega iskalnika na platformi Android, se je podjetje lani zavezalo, da bo konkurenco zagotovilo s pomočjo iskanja najboljšega ponudnika. Dražba poteka za vsako državo posebej, ponudniki pa Googlu sporočijo, koliko so za mesto alternativnega ponudnika pripravljeni plačati.

Zdaj so objavili prve rezultate in od prvega marca dalje bodo novi uporabniki Androida v Evropi, natančneje v državah Evropskega gospodarskega prostora (EGP) lahko izbirali ponudnika iskanja. Absolutna zmagovalca prve dražbe - te se bodo predvidoma ponavljale vsake štiri mesece - sta zasebnostno orientirani DuckDuckGo in relativno neznan kalifornijski ponudnik Info.com, ki se bosta kot možnost izbire pojavila v vsaki državi članici. Drugi uspešnejši ponudniki so še PrivacyWall, Ruski Yandex in češki Seznam. Če pogledamo Slovenijo bodo naša izbira lahko samo ponudniki DuckDuckGo,...

64 komentarjev

Priljubljenost iskalnika DuckDuckGo raste

Slo-Tech - Iskalnik DuckDuckGo, ki kot glavno prednost izpostavlja anonimnost in zasebnost, saj ne zbira nobenih podatkov o uporabniki, pridobiva čedalje več uporabnikov. Dnevno postreže že več kot 30 milijonov iskanj, kar je 50 odstotkov več kot pred letom dni. Da je dosegel 10 milijonov dnevnih iskanj, je trajalo sedem let. Do 20 milijonov je trajalo še dve leti, zadnjih deset milijonov pa je dodal v manj kot letu dni. Rast je eksponentna.

Čeprav se 30 milijonov sliši veliko, je to zelo malo v primerjavi s tremi milijardami iskanj vsak dan na Googlu. Toda počasi se daleč pride, predvsem pa...

36 komentarjev

Google ne bo več bral vaše elektronske pošte

Slo-Tech - Google je brez velikega pompa sporočil, da ne bo več bral elektronske pošte uporabnikov za namene prikazovanja ciljanih oglasov. Doslej so to počeli Googlovi algoritmi, zato so bili oglasi, ki smo jih videvali v brezplačni verziji Gmaila, povezani z vsebino naše pošte. Če smo si pošiljali pošto o počitnicah na tropskih otokih, smo pač videvali reklame zanje.

Spremembe pa ni zahteval Googlov marketinški oddelek, temveč oddelek za storitve v oblaku Google Cloud. Poslovno verzijo Gmaila namreč uporabljajo številna podjetja, prav tako pa najemajo paket pisarniških aplikacij G Suite, ki ima tri milijone naročnikov. Čeprav Google uporabnikom, ki za Gmail plačujejo, nikoli ne prikazuje ciljanih oglasov, so se za spremembo odločili iz praktičnih razlogov. Nekateri...

20 komentarjev

Mozilla po 10 letih sodelovanja z Googlom podpisala z Yahoojem, ki bo nov privzet iskalnik

Mozilla.org - Mozilla je sporočila, da so podpisali pogodbo z Yahoojem, po katerem bo Yahoo privzet iskalnik v novih verzijah Firefoxa. Sprememba bo začela veljati decembra in bo v Mozillin proračun prinesla precej denarja, a točen znesek javnosti še ni znan.

Od leta 2004 pa do zdaj je bil Mozillin privzet brskalnik Google, kar ni bilo zastonj. V zadnjih letih je Google za to plačal skoraj 300 milijonov dolarjev, triletno pogodba pa sta podjetji nazadnje obnovili leta 2011. Že tedaj je bil dogovor pod vprašajem, saj so bile okoliščine bistveno različne kot prejšnjikrat. Google je imel leta 2011 že dobro razvit brskalnik Chrome, ki ga je želel čim bolje umestiti na trg. Danes je Chrome še bistveno bolj razvit in razširjen, saj ga...

53 komentarjev

FTC iskalnikom: Jasno označujte oglase

The New York Times - Ameriška Zvezna komisija za trgovino (FTC) je Googlu, Bingu, Yahooju, AOL-u, Ask.com, Blekku, DuckDuckGoju in sedemnajstim manjšim specializiranim iskalnikom poslala pismo, naj jasneje označujejo oglase in druge sponzorirane vsebine. Leta 2002 je FTC objavil smernice, kako je treba označiti plačane zadetke, oglase in druge sponzorirane vsebine, da se bodo razlikovali od "organskih" zadetkov. FTC ugotavlja, da so se v zadnjih letih iskalniki razvadili in da je to razlikovanje postalo težje, zato jih opozarjajo na potrebne spremembe.

FTC pri tem navaja rezultate lanske raziskave, ki je pokazala, da kar polovico uporabnikov iskalnikov ne loči...

3 komentarji

GitHub prvi po priljubljenosti

Na GitHubu prednjačijo ruby, python in javascript, na SourceFourge C++ projekti za *NIX okolja, na Google Code javanski projekti, CodePlex pa je domovanje .net tehnologij.

vir: Heise
Heise - Analitski hiši Red Monk [1] in Black Duck Software sta objavili zanimivo analizo o popularnosti štirih vodilnih storitev za vodenje programske kode - Github, Google Code, SourceFourge in CodePlex. Github naj bi tako skočil s tretjega mesta na prvo in presegel popularnost tako Sourceforge-a kot Google Code, medtem ko Microsoftov CodePlex ostaja omejen na .net razvijalce.

Kot kriterij so uporabili število commitov v prvih petih mesecih leta. Github jih je edini imel čez milijon, SF sledi z dobrih šeststo tisoč, GC pa je tretji s slabih tristo tisoč. CodePlex se še trudi preseči 50 tisoč. Število commitov sicer ni nujno indikator uporabe, saj uporabniki določenih jezikov, posebej na GitHubu domačega Ruby-ja, zelo verjamejo v commit early, commit often metodologijo. Njihovi commiti praviloma vsebujejo manjše in manj razdelane kose...

8 komentarjev