»

(Dogodek) Tehnologija globokih prevar (deepfakes) in nevarnost totalitarizma

Dr. Mark Coeckelbergh

Slo-Tech -
Tehnologija globokih prevar ali deepfakes spodkopava zaupanje med ljudmi ter institucijami. Izjave politikov, direktorjev podjetij in drugih javnih osebnosti imajo posledice za naša življenja, saj vplivajo na javno mnenje, geopolitiko in nenazadnje na delovanje pravne države. Napad na aktiviste z uporabo deepfakes je le en izmed zadnjih primerov, kako se lahko nova tehnologija zlorabi.

Ali deepfakes res predstavljajo veliko grožnjo demokraciji, bo v soboto, 22. avgusta, v Ljubljani predaval dr. Mark Coeckelbergh, profesor filozofije medijev in tehnologije na Univerzi na Dunaju, ki je bil tudi član strokovne skupine na visoki ravni za umetno inteligenco Evropske komisije. Predavanje, ki bo potekalo ob 18:30 pred Švicarijo v Parku Tivoli, bo v pogovoru s Coeckelbergh sklenila Nika Mahnič, raziskovalka etike in politike podatkov.

Program konference boste lahko spremljali tudi prek livestreama.

12 komentarjev

Povprečni rezultati Facebookovega deep fake tekmovanja

Slo-Tech - Facebook je objavil rezultate tekmovanja, na katerem je 2114 udeležencev sodelovalo s več kot 35.000 algoritmi za prepoznavanje t. i. deep fake posnetkov. Pomerili so se v prepoznavanju več kot 100.000 kratkih videov, za katere so pri Faceboooku najeli okoli 3500 igralcev, nekatere od teh posnetkov pa so s pomočjo umetne inteligence in tehnologije deep fakes na različne načine spremenili.

Pa rezultati? Tekmovalci so del videov prejeli vnaprej, da bi lahko svoje algoritme preizkusili, v tem primeru je bila natančnost najboljšega modela 82,56 odstotna. Ko pa so se pomerili zares, torej pri prepoznavanju popolnoma neznanih posnetkov, pa je uspešnost zmagovalnega algoritma, prispeval ga je Selim Seferbekov, znašala precej povprečnih 65,18 odstotka. Kar pomeni, da je samodejno prepoznavanje tovrstnih ponaredkov v veliki meri še nerešen problem.

Zmagovalni algoritem bo Facebook javno objavil kot odprto kodo, v pomoč preostalim razvijalcem, ob tem pa v podjetju razvijajo tudi svoj...

18 komentarjev

Kitajska: lažne novice in deepfakes po novem kazniva dejanja

vir: Flickr

Reuters - Kitajska uprava za informacijsko družbo je objavila nov sveženj pravil, ki urejajo objavo zvočnega in video materiala na spletu. Med drugim govori tudi objavljanju in razširjanju lažnih novic ter drugega materiala, ustvarjenega s pomočjo umetne inteligence in navidezne resničnosti. Vsaka taka objava mora biti poslej jasno označena na poudarjen način, v nasprotnem primeru pa bo storilec odgovarjal za kaznivo dejanje. V določenih primerih bo odgovornost nosil tudi upravljavec platforme, ki je material objavila.

Po mnenju kitajski oblasti lahko tehnologije, kot je deepfakes ogrozijo nacionalno varnost, škodujejo družbeni stabilnosti in družbenemu redu ter posežejo v zakonite pravice tretjih oseb. Zavedanje o tovrstnih grožnjah se je tam okrepilo v začetku septembra, ko je v uporabo prišla kitajska aplikacija Zao, ki zna precej prepričljivo ponarejati in animirati obrazne poteze.

Pravilo bo začelo veljati s 1. 1. prihodnjega leta.

Pred tedni je Kalifornija kot prva zvezna država v...

27 komentarjev

Deepfakes grožnja nacionalni varnosti?

Washington Post - Trojica ameriških kongresnikov, demokrata Adam Schiff in Stephanie Murphy ter republikanec Carlos, so na direktorja vladnega urada za obveščevalne dejavnosti naslovili pismo, v katerem ga pozivajo, naj oceni, v kolikšni meri nacionalno varnost ogrožajo novodobni vizualni ponaredki oziroma t. i. deepfakes. Poslanci namreč menijo, da lahko prepričljive podobe znanih posameznikov, ki počno ali govorijo stvari, s katerimi v resnici nimajo nobene zveze, lahko pomenijo grožnjo družbi, obenem pa lahko imajo resne notranje ali celo zunanjepolitične posledice. Predstavniki ljudstva sicer od obveščevalcev pričakujejo, da bodo izdelali poročilo o tem novodobnem pojavu, zlasti o primerih, ko gre za tovrstne izdelke tujih državljanov. Česar, resnici na ljubo, ni veliko.

Deepfakes so...

33 komentarjev

Elon Musk bi Teslo umaknil z borze

vir: Wikipedia
CNBC - Izvršni direktor in solastnik Tesle, Elon Musk je danes šokiral vlagatelje, ko je tvitnil, da namerava izpeljati odkup delnic podjetja, pri čemer bi bil za delnico pripravljen plačati 420 ameriških dolarjev. Kot razlog je navedel, da si želi vzpostaviti kar najboljše razmere za uspešno prihodnost družbe. Obenem je še zatrdil, da ima sredstva za odkup že zagotovljena. Skratka, če bi Musk želel izpeljati svoj načrt, bi za to potreboval približno 50 milijard dolarjev kapitala. Novinarji CNBC so že stopili v stik z večjimi bankami na Wall Streetu, kjer pa o tem niso vedeli ničesar.

Poteza bi podjetju v resnici prinesla določeno mero ustvarjalnega miru, saj ne...

91 komentarjev

Microsoft lošči svojo podobo

vir: Wikipedia
Slo-Tech - Glavni pravnik pri Microsoftu, Brad Smith je na svojem blogu pozval ameriški Kongres, naj pripravi zakonske okvire za uporabo tehnologije prepoznave obraza s strani vladnih agencij. Kot piše Smith, bi morali tehnologijo obrzdati do te mere, da ne bi povzročala rasnega razločevanja in vdiranja v zasebnost posameznikov. Kongres je obenem pozval, naj oblikuje neodvisno ekspertno skupino, ki bi oblikovala strokoven predlog zakona in poslancem pomagala pri sprejemanju poznejše odločitve.

Poziv gre vsekakor gledati v luči nedavnih dogodkov, ko je bil Microsoft - ob njem pa tudi Amazon in Google - tarča negodovanja javnosti in svojih zaposlenih, češ za vladi oz. Uradu za imigracijo in carine...

8 komentarjev

Kitajska: iPhone je grožnja nacionalni varnosti

The Wall Street Journal - Na Kitajskem so Applov pametni telefon iPhone razglasili za grožnjo nacionalni varnosti, ker ima možnost sledenja uporabnikom. Čeprav to omogočajo prav vsi pametni telefoni, lahko taka nalepka Applu na ogromnem kitajskem trgu povzroči precej poslovne škode.

Kot grožnjo nacionalni varnosti so iPhone razglasili na državni televiziji CCTV, ki je podaljšana roke kitajske vlade. Problematična naj bi bila zlasti možnost Frequent Locations. Ves čas namreč iPhone pridno beleži, kje se nahajamo in kako dolgo se tam zadržimo. Ko zazna vzorce našega gibanja, določena mesta označi kot pogoste lokacije in precej dobro ugotovi, kje delamo, kje obedujemo, kje živijo naši prijatelji itd. Apple pravi, da je možnost mogoče izključiti, v...

23 komentarjev

PayPal toži Google

Osama Bedier

CNet - PayPal je včeraj vložil tožbo proti podjetju Google, ker naj bi z zaposlitvijo Osame Bedierja, ki je bil pred nastopom službe v Googlu glavni za razvoj platforme za mobilna plačila v Paypalu, pridobili poslovne skrivnosti. Bedier je sedaj v Googlu podpredsednik, zadolžen za razvoj sistema za plačila. Zanimivo je, da je PayPal vložil tožbo isti dan, ko je Google predstavil Wallet.

Bedier je bil med leti 2008 in 2011 v PayPalovi pogajalski skupini, ki je iskala skupni jezik z Googlom, da bi bilo mogoče PayPalove rešitve uporabljati za plačilo aplikacij v Googlovem Android Marketu. Medtem je Bedier šel na...

13 komentarjev

Opiranje na MS ogroža nacionalno varnost?

Slashdot - Skupina vodilnih strokovnjakov s področja računalniške varnosti je opozorila na mnoge varnostne luknje v Microsoftovih operacijskih sistemih. Te so predvsem posledica tega, da se pri velikanu iz Redmonda trudijo vključiti čim več tehnologij v sam operacijski sistem.

Posledica je izredno kompleksen sistem, ki ga že avtorji sami težko nadzorujejo. Poleg tega uporaba operacijskega sistema v večini računalnikov pomeni, da so vsi ogroženi, ob odkritju varnostne razpoke. Zato zanašanje izključno na Microsoftovo tehnologijo ogroža nacionalno varnost ZDA. Vse skupaj so opisali v zanimivem poročilu (PDF).

4 komentarji