»

FURS stopil korak nazaj pri predlogu o obdavčitvi kriptovalut

Slo-Tech - Po burnem odzivu javnosti na predlog, da bi se pri unovčenju kriptovalut plačeval davek v višini 10 odstotkov od glavnice, je FURS stopil korak nazaj in predstavil kompromisen predlog. Sedaj predlagajo, da bi bila meja za obdavčitev 15.000 evrov unovčene kriptovalute v koledarskem letu. Šele nad tem zneskom bi nastala davčna obveznost.

Obdavčitev pa bi potem lahko izvedli na dva načina, odvisno od izbire zavezanca. Lahko bi obdavčili glavnico z 10 odstotki, kar bi bilo ugodneje za tiste, ki so ustvarili izjemno visoke donose ali pa morda nimajo evidentiranih vseh poslov. Druga možnost pa bi bila obdavčitev dejanskega dobička, ki bi ga zavezane moral dokazati, in sicer s 25 odstotki. Zavezanec bi sam izbral, katero možnost bo uveljavljal.

Do kakršnihkoli sprememb je sicer še dolga pot, saj mora na koncu zakonski predlog potrditi parlament.

103 komentarji

Google zagrozil z ukinitvijo Google News v EU

Slo-Tech - Richard Gingras, eden od Googlovih podpredsednikov, je napovedal, da bo podjetje razmislilo o ukinitvi svojih novic v državah članicah EU, potem ko so poslanci Evropskega parlamenta septembra množično podprli predlog kontroverzne direktive o avtorskih pravicah na digitalnem trgu, z njo pa uveljavitev 11. člena, bolj znanega tudi kot davek na povezave. Slednji bi avtorjem vsebin zagotovil določeno plačilo, v primeru, da bi se te pojavile na zbirnih novičarskih spletnih straneh, kot je denimo Google News. S tem želi Bruselj pomagati tradicionalnim medijem, ki jim Google zadnja leta po njihovih besedah odžira oglaševalski denar, po drugi strani pa vendarle prek povezav na njihove spletne strani usmerja množice bralcev.

...

27 komentarjev

Google bo dovolil plačljivi zid v Google News

Slo-Tech - Google po več letih ukinja svojo politiko First Click Free (FCF), nad katero so bile novinarske hiše pogosto jezne. Poenostavljeno povedano je Google doslej zahteval, da lahko njegovi pajki (in tudi obiskovalci) prek Google News vsak dan preberejo vsaj tri članke, četudi je spletna stran zaščitena s plačljivim zidom (paywall). Spletne strani, ki tega niso dovolile, so se med rezultati iskanja znašle bistveno niže. The Wall Street Journal je na primer letos poizkusil, kaj se zgodi, če Googlu ukine dostop prek FCF. Rezultat: promet na strani je upadel za 38 odstotkov, promet prek Google News pa za 89 odstotkov, število prodanih naročnin pa se je malenkost povzpelo. Zato so založniki negodovali nad FCF, a se mu niso upali zoperstaviti. Google sedaj to...

2 komentarja

Google News zaradi obdavčitve zapušča Španijo

Google - Po pričakovanjih se je Google odločil, da bo v Španiji ukinil storitev Google News. Razlog je dodatna obdavčitev, ki jo je uvedla novela zakona o avtorskih pravici in jo mediji imenujejo davek na Google. Prihodnje leto bodo namreč spletni agregatorji novic, četudi prikažejo le vrstico ali dve in povezavo do izvorne novice, dodatno obdavčeni. Tipičen primer sta poleg Google News še Reddit ali španski Menéame, ne pa storitve, kjer je nujna človeška interakcija, denimo Facebook ali Twitter.

Google je ves čas opozarjal, da gre za strel v koleno, saj pravzaprav zagotavljajo dodatni promet časnikom, do katerih člankov vodijo povezave na Google News, kar pomeni višje...

30 komentarjev

Španija uzakonila davek na Google News

Slo-Tech - Zgornji dom španskega parlamenta je sprejel kontroverzna dopolnila zakona o avtorskih pravicah, ki so jih mediji poimenovali kar Googlov davek (besedilo zakona v španščini). Razlog je najbolj pereče določilo, da avtorska pravica zajema tudi povezavo (hipertekst) na članek. Spletni agregatorji novic, kot je na primer Google News, ki prikažejo zelo kratek izvleček - stavek ali dva - in povezavo na spletno stran časnika, bodo morali plačevati davek že za vključitev povezav ("linkanje") na strani časnikov.

Za zakon je sicer glasovalo izključno 172 poslancev najmočnejše konzervativne Ljudske stranke (PP), medtem ko je opozicija opozarjala, da gre za norost in katastrofo, a vse skupaj ni pomagalo. Proti jih je bilo 144, trije so se vzdržali, tako da bo zakon...

22 komentarjev

Sodišče EU: linkanje ne predstavlja kršitve avtorske pravice

Slo-Tech - Sodišče EU je včeraj potrdilo, da golo linkanje na avtorsko zaščitene vsebine ne predstavlja kršitve avtorske pravice, ter da torej zanj ni treba plačati. Klipping službe, razni Google Newsi, Twitterji in podobni so lahko malo bolj mirni.

Primer je C-466/12, Nils Svensson in drugi proti Retriever Sverige AB.

Svensson in drugi so novinarji časopisa Göteborgs-Posten, sicer enega bolj branih dnevnikov južnošvedske pokrajine Gotlandija. Retriever Sverige je spletni agregator, ki zbira drugje objavljene novinarske članke, PR najave in druge zanimive vesti, jih razvršča po temah, ter potem raznoraznim firmam in vladnim organizacijam prodaja kot klipping (oz. "business intelligence").

Novinarji so seveda hoteli svoj del te clipping pogače, trdeč, da Retriever uporablja (daje na voljo javnosti) njihove avtorske članke, saj vendar povezave do njih (plus kratek povzetek, kategorizacijo) prodaja svojim naročnikom. Za takšno zaslužkarsko uporabo avtorsko zaščitenih vsebin pa da je treba...

16 komentarjev

Francija bi prepovedala brezplačno poštnino knjig z Amazona

Slo-Tech - Francozi so se domislili novega načina, kako bi povečali konkurenčnost domačih knjigarn v primerjavi z internetnim mastodontom Amazonom. Ta namreč zaradi ekonomije obsega lahko ponuja nizke cene knjig, hkrati pa še druge bonbončke, kot je na primer brezplačna poštnina. Slednjo želi Francija prepovedati.

Zgodba je seveda malo daljša. V Franciji že od leta 1981 velja Langov zakon, ki ga je pripravil tedanji kulturni minister Jack Lang. Knjige so v Franciji silno resna reč, saj jih dojemajo kot steber in branik narodove identitete, jezika in navsezadnje kulture. Zato Langov zakon predpisuje določene cene novih knjig, prodajalci pa jih lahko znižajo za največ pet odstotkov. S tem so želeli povečati konkurenčnost knjig in...

47 komentarjev

Italija končala preiskavo Googla

The New York Times - Italija je včeraj Google obvestila, da so ustavili preiskavo zoper njih, ki so jo sprožili leta 2009 po pritožbi Italijanske federacije časopisnih založnikov. Srž problema je bila storitev Google News, iz katere se ni bilo mogoče izpisati, ne da bi Google umaknil članke tudi iz glavne baze podatkov za iskanje. Storitev Google News je prikazovala kratke izvlečke članke s povezavami do matičnih spletnih strani, a je po besedah založnikov le malo uporabnikov dejansko hotelo prebrati kaj več in klikniti nanje. Tako jim je Google odžiral promet in oglaševalske prihodke, pri čemer je bila...

0 komentarjev

AFP toži Google zaradi novic!

Google News - Francoska tiskovna agencija AFP je sprožila 17,5 milijonov dolarjev vredno tožbo proti Googlu. Ta na svoji strani Google News prikazuje novice z velikega števila spletnih virov, tudi z AFP, ki ponuja novice le naročnikom. Kljub opozorilom Google ne upošteva njihovih zahtev po prenehanju objave novic, zato so vložili tožbo.

Res pa je, da Google News ne prikazuje cele vsebine, pač pa samo pomanjšane slike, naslove s povezavami do virov in kratko besedilo.

10 komentarjev