»

Isohunt že nazaj, sicer v neuradni različici

Slo-Tech - Kot smo pisali pred malo več kot tednom dni, sta se MPAA in Gary Fung nedavno dogovorila za zaprtje popularnega torrent iskalnika Isohunt. Fung je priklop na elektriko dokončno izklopil minulo sredo. Sedaj bi moral plačati še 110 milijonov dogovorjene odškodnine, vendar je seveda jasno, da MPAA tega denarja, tako kot ne onih 105 milijonov, ki jim jih je ob zaprtju obljubil LimeWire-ov avtor Mark Gorton, ne bo nikoli mogla izterjati. Znesek je bolj psihološke narave, se pravi, naj bi druge odvračal od podobnih podvigov.

Je pa še ena podobnost s primerom LimeWire. Njegova uporabniška...

9 komentarjev

Ni miru za jekleno pest (6): CNet-ov download.com spodbuja k piratiziranju

TorrentFreak - Lani novembra je Alki David, ustanovitelj ne tako zelo uspešnega streaming video-on-demand startupa FilmOn.com, vložil tožbo zoper CBS Interactive - lastnike CNeta - lastnike Download.com, ker so preko svoje spletne strani ponujali p2p programe, skupaj z "uredniškimi navodili za njihovo uporabo za piratiziranje". Bojda je CNet s tem vzpodbujal ljudi k piratiziranju in - ojej - zagotavljal nezakonito konkurenco Davidovemu servisu. Pirat posameznik je namreč še ok, ko pa to začno početi množice, pa je počasi že problem (no, resnici na ljubo je isto tudi s svobodo govora).

Človek si ne bi mislil, a sodišče mu je pritrdilo. Podjetje sme bodisi objavljati recenzije p2p programa (kar spada pod ustavno pravico do širjenja mnenj in vesti),...

19 komentarjev

P2P uporabniki so najboljši kupci glasbenih in filmskih vsebin

Douglas C. Merril, nekdanji član uprave Googla in vodja digitalnega oddelka založbe EMI.

vir: Wikipedia
TorrentFreak - Douglas C. Merill, nekdanji član Googlovega upravnega odbora (CIO, VP of engineering) je leta 2008 zapustil Palo Alto in postal vodja digitalnega oddelka "New Music" pri ameriški glasbeni založbi EMI, najmanjši od "štirih velikih" glasbenih založb. EMI so takrat pestile znatne izgube v klasičnih prodajnih kanalih in se je odločil na veliko staviti na digitalne vsebine, pri čemer je veljalo prepričanje, da je za resen začetek dela treba najprej počistiti z "nesnago na trgu", kot so popularno rekli p2p omrežjem ala LimeWire (letos maja so se poravnali za 105 milijonov dolarjev, jih pa čaka še par tožb).

Merillova prva naloga je bila analiza trga, kjer je ugotovil - kot je nedavno povedal na simpoziju v Sydneyu - da so...

64 komentarjev

Tožba zoper CNET zaradi Limewira zavržena

Slo-Tech - Maja letos je producent in podjetnik Alki David, ki ima v lasti FilmOn, vložil skupinsko tožbo zoper priljubljeno spletno stran CNET, ker naj bi ta ponujal P2P-program LimeWire na svoji spletni strani Download.com in hkrati oglaševal njegovo rabo v ilegalne namene. Samo ponujanje programa ni kaznivo (prenesen je bil 220-milijonkrat), problematično pa je domnevno nagovarjanje uporabnikov k rabi v nezakonite namene in s tem povezanim zaslužkom, na čemer je slonel primer. Tožbi zoper CNET in njegovega lastnika CBS se je pridružilo tudi nekaj izvajalcev.

David je ta teden od tožbe prostovoljno odstopil. Njegov odvetnik je sicer

2 komentarja

CNET tožen zaradi ponujanja programa Limewira

Ars Technica - Producent in podjetnik Alki David, ki ima v lasti FilmOn, je uresničil lanske namere in vložil skupinsko tožbo zoper CNET zaradi "neposrednega sodelovanja v masovnem kršenju avtorskih pravic prek sistemov P2P, kakršen je Limewire, ki se uporabljajo za kopiranje in distribucijo skladb, filmov in drugih avtorsko zaščitenih del". Tožbi so se pridružili tudi nekateri izvajalci.

Srž problema je CNET-ova stran Download.com, kjer je bilo še do nedavnega moč dobiti priljubljenega odjemalca za P2P Limewire. Sama programska oprema za P2P ni ilegalna, so pa ponudniki lahko odgovorni, če uporabnike vzpodbujajo k rabi za ilegalne namene.

Ravno na to se sklicujejo tožniki, ki k tožbi prilagajo skrbno zbran kolaž posnetkov in zapisov s spletnih...

15 komentarjev

LimeWire vstal od mrtvih

TorrentFreak - Konec preteklega meseca smo pisali, da so ameriška sodišča dokončno zapečatila usodo LimeWira. Ko so s sodno odredbo prepovedali vsako nadaljnje delovanje, se je zdelo, da je LimeWire odšel delat družbo Napsterju, a smo se zmotili. LimeWire je vnovič oživel.

Za zdaj neimenovana ekipa razvijalcev je prenovila odjemalca LimeWire 5.6 beta, ki je sedaj spet na voljo pod imenom LimeWire Pirate Edition (LPE). Odstranjene so bile vse reference na originalne strežnike, oddaljene nastavitve so onemogočene, orodna vrstica Ask je odstranjena, vse funkcije, ki so bile prej del LimeWira Pro, pa so sedaj na voljo vsem. Avtorji tudi trdijo, da v njem ni nobene škodljive programske opreme (spywara ali malwara)....

12 komentarjev

Konec LimeWira

Mike Gorton je z LimeWirom zaslužil milijone

CNet - Ameriška sodnica Kimba Wood je junija letos v nagli sodbi odločila, da LimeWire krši pravice, včeraj pa je zabila zadnji žebelj v njegovo krsto. Izdala je namreč sodno odredbo, da skrbniki storitve LimeWire onemogočijo "iskanje, prenašanje, nalaganje, izmenjevanje in distribucijo datotek", kot jih ponujajo funkcionalnosti LimeWira. To pomeni, da bo po 10 letih obstoja storitev LimeWire, ki se uporablja za deljenje datotek, bržkone dočakala svoj konec, kar so zapisali tudi na uradni strani.

Majhna ostalina LimeWira ostaja, a program nima več možnosti deljenja datotek. Kaj točno bo newyorško podjetje sedaj počelo, ostaja neznanka. Omenja se možnost, da bi v okviru...

60 komentarjev

RIAA terja zaprtje LimeWira

CNet - Ameriška organizacija RIAA, ki ščiti pravice glasbenikov in založnikov, je na zvezno sodišče v New Yorku naslovila zahtevo po zaprtju storitve LimeWire. Njeni odvetniki so v zahtevi sodišču zapisali, da z vsakim dnem obratovanja LimeWire nastaja škoda za tožnike, ki je ne morejo povrniti niti denarne odškodnine. Razsežnosti kršitev avtorskih pravic, ki jih povzroča LimeWire, so nepojmljive, dodajajo.

Sodnica Kimba Wood je prejšnji mesec v nagli sodbi (angl. summary judgment) odločila, da Lime Group, mati LimeWira, in ustanovitelj Mark Gorton...

24 komentarjev

Glasbena industrija toži LimeWire

CNet - Nekoliko opogumljeni zaradi 115 milijonskega plačila Kazaa-e, so Sony BMG, Virgin Records in Warner Bros, na okrožnem sodišču v New Yorku, vložili tožbo zoper LimeWire. Za vsako skladbo, ki se izmenjuje preko LimeWire P2P omrežja, zahtevajo 150.000 dolarjev.

Seveda so MPAA, RIAA in BSA našli tudi nove načine borbe. PPL - Product Placement je tržna poteza marketinških oddelkov, da promovirajo svoje izdelke v svetu filma, glasbe, iger in ostalih medijih. Recimo Nike, v prvem Terminatorju, ali BMW v James Bondih (zadnji spet promovira "pravi Bondovski avto": Aston Martin).

Enake metode so se spomnili tudi omenjene organizacije, ki se borijo proti izmenjavi datotek na internetu in piratiziranju. V zadnji Hollywoodski (ne)uspešnici Miami Vice, dobri fantje enačijo drogo in piratizirano programje.

11 komentarjev