»

V Fukušimi ignorirali študije o možni višini cunamija

Rezervoarji radioaktivne hladilne vode v Fukušimi

Japan Times - Preliminarni izsledki preiskave jedrske katastrofe v Fukušimi, ki jo je letos marca povzročil potres s sledečim cunamijem, kažejo nadaljnje malomarnosti, ki so bistveno prispevale k resnosti in obsegu katastrofe. Kot piše The Japan Times, je primerjava dogajanja v Fukušimi in relativno neprizadeti bližnji jedrski elektrarni v Tokaiju pokazala, da so bili za hude posledice v veliki meri odgovorni prenizki protipoplavni zidovi, katerih zvišanje je Japonska jedrska agencija predpisala, a ga v Fukušimi niso izvedli.

Že leta 2002 je Agencija izračunala, da mora imeti elektrarna v Tokaiju...

15 komentarjev

Reaktorje v Fukušimi usodno poškodoval že sam potres?

vir: Reuters
Reuters - Na Japonskem se nadaljuje preiskava najhujše jedrske nesreče po černobilski, ki se je zgodila 11. marca po potresu 9. stopnje po Richterjevi lestvici in uničujočem tsunamiju. Doslej je prevladovalo mnenje, da so reaktorske stavbe potres preživele brez hudih poškodb, jedrsko katastrofo pa je povzročil tsunami, ki je uničil pomožno napajanje in same črpalke za hlajenje sredic v sili. TEPCO sedaj preiskuje, ali je že pred tsunamijem potres uničujoče poškodoval reaktorje.

Neuradni viri blizu TEPCA pravijo, da se je zgodilo prav to. Prvi reaktor naj bi bil utrpel kritične poškodbe strukture že pri samem potresu. Zaradi nastalih razpok naj bi bil izgubil hladilno vodo, tako da so bile gorivne...

107 komentarjev

Fukušima - jedrska nesreča v teku (VIII)

Telegraph News - Dva meseca po potresu na Japonskem in močnem tsunamiju, ki je sledil se razmere okoli JE Fukušima še vedno niso umirile.

Danes so delavci vstopili v poslopje prvega bloka JE Fukušima. Izkazalo se je, da je nivo vode okoli sredice veliko nižji od pričakovanj. Po prvih podatkih naj bi bilo v zraku kar 40 odstotkov gorivnih elementov, ki so se posledično stalili. TEPCO je začasno prenehal z načrti o popolnem zalitju poslopja z vodo, saj trenutno ni jasno kako daleč v tla reaktorskega poslopja se je staljeno gorivo prežgalo in če dno reaktorskega bloka sploh še tesni.

Analiza medsebojnega razmerja radioaktivnih izotopov iz okolice JE Fukušima kaže, da je do kritične reakcije prihajalo še vsaj nekaj dni po potresu.

Po zagotovilih TEPCA naj bi trenutna količina vode v reaktorskem bloku 1 zadoščala za hlajenje še nestaljenih delov gorivnih elementov ter staljene gmote na dnu reaktorske posode.

13 komentarjev

Objavljeni prvi posnetki notranjosti reaktorskih stavb v Fukušimi

Slo-Tech - Ker je stopnja sevanja v reaktorskih stavbah v jedrski elektrarni Fukušima po uničujočem cunamiju še vedno previsoka, da bi lahko tja poslali ljudi, so v nedeljo in ponedeljek vanje poslali posebne ameriške robote PackBot. Gre za vrsto vojaških robotov, ki se uporabljajo za izvedbo najrazličnejših nalog na nevarnih območjih, saj imajo gosenice in posebno roko, nato pa nanje pritrdijo senzorje oziroma enote, ki so potrebni za posamezno misijo. V Fukušimi so bili to Geigerjevi števci za merjenje radioaktivnosti, termometri in analizatorji zraka.

Sedaj so objavili posnetke iz enot 2 in 3, ki so sploh prvi posnetki notranjosti reaktorskih stavb po katastrofi. V enoti 3 so izmerili radioaktivnost 57 mSv/h. To pomeni, da bi lahko delavci v...

47 komentarjev

Fukušima - jedrska nesreča v teku (VII)

Slo-Tech - Mesec dni po potresu na Japonskem in močnem tsunamiju, ki je sledil se razmere okoli JE Fukušima še vedno niso umirile.

Japonska agencija za jedrsko varnost je včeraj objavila preliminarne izračune, ki kažejo, da je iz JE v nekem trenutku po potresu uhajalo okoli 10.000 TBq radioaktivnega materiala na uro (aktivnost banane je okoli 15 Bq), zaradi česar japonska vlada razmišlja o reklasifikaciji jedrske nesreče iz pete stopnje INES na sedmi (najvišji) nivo. Agencija pravi, da je od takrat aktivnost izpustov padla pod 1 TBq na uro, skupno količino izpuščenih radioaktivnih snovi pa še raziskujejo.

Prav tako japonska vlada napoveduje razširitev evakuacijskega območja na nekatera naselja izven 20 kilometrskega pasu, kjer bi prebivalci lahko prejeli doze sevanja nad 20 mSv letno. Razmišljajo tudi o posebni zakonodaji o uvedbi zaprtega območja po ukrajinskem zgledu, saj se na evakuacijsko območje 20km okoli elektrarne nekateri prebivalci vračajo, da bi odnesli svoje (morda...

153 komentarjev

Sony ustavlja pet tovarn na Japonskem

ComputerWorld - Težave zaradi uničene infrastrukture in nezmožnosti dobave materialov v svoje tovarne ima po potresu na Japonskem tudi Sony, ki bo moral začasno ustaviti proizvodnjo v petih tovarnah. Ustavljene tovarne ob potresu in kasnejšem cunamiju sploh niso bile poškodovane, ampak jih pestijo prekinjene cestne in železniške povezave ter redukcije električne energije.

Zaprli bodo tovarno Inazawa, kjer izdelujejo LCD-televizorje Bravia, tovarno Kohda, kjer izdelujejo kamere Handycam in fotoaparate Cybershot, tovarno Kosai, ki izdeluje profesionalno avdiovideo opremo, tovarno Minokamo, kjer izdelujejo mobilne telefone in leče, ter tovarno Oita, kjer izdelujejo mikrofone in slušalke. Sony pravi, da se trudijo čim hitreje ponovno...

8 komentarjev

Fukušima - jedrski incident v teku (VI)

Slo-Tech - Enajst dni po potresu in cunamiju na Japonskem so razmere v JE Fukušima še vedno resne, vendar se ne spreminjajo več iz minute v minuto kot prejšnje dni.

Reaktorja 5 in 6 sta bila v nedeljo popolnoma zaustavljena. V ponedeljek so ju preklopili na zunanje napajanje.

Do reaktorskih stavb 1, 2 in 4 je bilo pripeljano zunanje napajanje. TEPCO upa, da bodo do jutri usposobili funkcionalnost večine merilnih postaj ter kontrolne sobe v reaktorskih stavbah 1 in 2, nato pa v četrtek še bloka 3 in 4....

250 komentarjev

Fukušima - jedrski incident v teku (IV)

BBC

Slo-Tech - Šest dni po potresu in cunamiju kriza v nuklearni elektrarni Fukušima I še vedno ni končana.

V zadnjem dnevu je ponovno zagorelo pri četrtem bloku elektrarne, kasneje so poročali, da plameni niso več vidni. Četrti blok je blok, v katerem zaradi eksplozije zevata dve osemmetrski luknji, skozi kateri je zunanjim vplivom izpostavljen bazen z izrabljenim gorivom, ki je bil danes večino dneva precej prazen.

Kot posledica izpostavljenosti gorivnih elementov zraku se je v okolici čez dan nekajkrat močno povečala radioaktivnost, zaradi česar so občasno evakuirali še zadnje delavce iz elektrarne.

MAAE je tekom dneva uradno potrdila poškodbe (delno taljene sredice) reaktorjev v blokih 1, 2 in 3. Do nezanemarljivih temperatur sta se začela segrevati tudi bazena z...

245 komentarjev

Fukušima - jedrski incident, peti dan

Posnetek štirih reaktorjev s torka

Slo-Tech - Pet dni po potresu in cunamiju kriza v nuklearni elektrarni Fukušima I še vedno ni končana. Medtem, ko so ob poldne po lokalnem času potrdili, da so reaktorji 1, 2 in 3 v elektrarni Fukušima II ohlajeni in ugasnjeni ter da enoto 4 pripravljajo na popoln izklop, se je drama v centrali Fukušima I nadaljevala. Zapleti pri reševanju problema so botrovali temu, da so francoski strokovnjaki preklasificirali nesrečo na 6. stopnjo (od 7) po INES, kar pomeni drugo najhujšo nesrečo takoj za dogajanjem v Černobilu. Japonci še vedno vztrajajo pri klasifikaciji stopnje 4, medtem ko IAEA še ni podala uradne klasifikacije.

Zgodaj zjutraj so najprej opazili poškodbe na reaktorski zgradbi enote 4, ki bi...

380 komentarjev

Fukušima - jedrski incident v teku (II)

vir: BBC
BBC - (nadaljevanje Fukušima - jedrski incident stopnje 4 v teku)

ponedeljek, 2:10 (CEST, slovenski čas) popotresni sunek magnitude 6,2 strese Tokio z okolico
3:10 za severovzhodno obalo Japonske izdajo opozorilo pred 3-metrskim tsunamijem in evakuirajo nekaj mest
3:18 Japonska TV poroča, da se iz reaktorja št.3. jedrske elektrarne Fukušima 1 vali gost dim
3:20 Gladina morja pri jedrski elektrarni Fukušima upade za 5 metrov, znak prihajajočega tsunamija
3:21 AFP poroča o ekspolziji pri reaktorju št.3
3:24 Kyodo poroča o eksploziji vodika v 3. bloku jedrske elektrarne Fukušima
3:27 TEPCO (Tokyo Electric Company) poroča o dveh eksplozijah v tretjem bloku
3:32 prekličejo nevarnost tsunamija, gladina morja se vrača na normalno raven
...

398 komentarjev

Fukušima - jedrski incident stopnje 4 v teku

Shema BWR reaktorja

vir: BBC
BBC - Še ta trenutek se strokovnjaki na japonskem, točneje v jedrskih elektrarnah v mestu Fukušima, na vsak način borijo s tremi vročimi reaktorji, ki jim je po izklopu zaradi potresa in tsunamija odpovedal hladilni sistem.

Jedrsko elektrarno Fukušima I, ki jo je najprej stresel potres stopnje 9,0 po Richterjevi lestvici in zatem še oblil tsunami, sestavlja šest vrelovodnih (BWR) reaktorjev 440 do 1080 MW električne moči. Pri vrelovodni zasnovi se gre za to, da vroča reaktorska sredica uparja vodo, ki jo obliva, para pa zatem žene turbine in se po kondenzaciji vrne v reaktorsko sredico.

Voda je tako, enako kot pri PWR zasnovi NE Krško, hladilo in moderator. V primeru, da je potrebno tak reaktor zaustaviti, se vstavijo kontrolne palice, ki zaustavijo glavno rekacijo, aktivni...

208 komentarjev

20. obletnica černobilske katastrofe

vir: BBC
BBC - Danes mineva 20 let od katastrofe v černobilski jedrski elektrarni, največje tovrstne nesreče v zgodovini civilne uporabe jedrske energije. Nesreča, ki jo je povzročila človeška napaka, še danes močno odmeva tako v Ukrajini kot drugod po svetu, za seboj pa je pustila še veliko nerešenih vprašanj in težav. Okolica v krogu 30 km okoli tovarne je še danes zapuščena in pod strogim nadzorom, ravno tako mesto, kjer so prebivali zaposleni v tovarni. Za nesrečo je ostalo tudi pokopališče vozil in strojev, s katerimi so odstranjevali posledice nesreče.

Seveda pa posledice nesreče še zdaleč niso sanirane - trenutno največjo težavo predstavlja zadrževalni sarkofag,...

206 komentarjev