»

Google oglobljen v Nemčiji zaradi afere Street View

Avtomobil za Google Street View

Heise - Nemški informacijski pooblaščenec je oglobil Google zaradi nezakonitega zbiranja prometnih podatkov z brezžičnih omrežij v sklopu slikanja pokrajine za storitev Google Street View. Incident je po odkritju dvignil veliko prahu, proti Googlu pa je preiskave začelo mnogo držav. Britanci niso odkrili nič nezakonitega, Francozi pač. Američani so bili precej prizanesljivi (precej manj pa njihove zvezne države), Španci so Google oglobili. Afera je bila aktualna vse do lanskega leta, saj Google podatkov ni takoj zbrisal, na koncu pa so za napako okrivili enega izmed programerjev. Sedaj so svoj odgovor podali še Nemci.

Hamburški pooblaščenec za dostop do informacij javnega značaja in varovanje...

11 komentarjev

Google ameriškim oblastem izroča podatke o svojih evropskih uporabnikih

vir: Heise
Heise - Google je v nedavnem intervjuju za nemški časnik Wirtshafts Woche potrdil, da so ameriškim obveščevalnim službam že večkrat izročili podatke o evropskih uporabnikih njihovih storitev, in to kljub temu, da so se ti podatki nahajali izključno na strežnikih znotraj Evrope, ne ZDA.

Isto so pred dobrim mesecem potrdili pri Microsoftu, in sicer za uporabniške podatke zoper spletne pisarne Office 365. Slednja pri nas še ni povsem na voljo, gre pa za analogno storitev Googlovim Docs, kjer posamezniki in podjetja skladiščijo pomembne in skrajno zaupne podatke.

Microsoft oz. Google sta bila k izročitvi primorana po ameriški protiteroristični zakonodaji Patriot Act, ki tam locirana podjetja obvezuje k izročitvi vseh podatkov,...

47 komentarjev

Google Street View brez novih posnetkov v Nemčiji

Anonimizirani posnetki Münchna

vir: Spiegel Online
Mashable - Google se je odločil, da ne bo več posodabljal svoje storitve Google Street View v Nemčiji. V tej državi so imeli namreč cel kup težav, saj so morali na zahtevo lastnika katerega koli dela stanovanjske enote le-to zabrisati, poleg tega pa so morali na sodišču dokazati, da je snemanje z višine več kot treh metrov sploh dovoljeno. Čeprav jim je slednje uspelo, Google ne bo več slikal novih posnetkov po Nemčiji. Trenutno objavljeno slikovno gradivo bo ostalo, novega pa ne bo.

Googlov tiskovni predstavnik je povedal, da ima Google druge prioritete. Med njimi so zbiranje podatkov o imenih cest in ulic, prometne znake in podobno, da bi izboljšal svoje zemljevide in navigacijo. Upoštevaje še naraščajoče število...

73 komentarjev

Objavljeni rezultati zunanje revizije Googlovega prisluškovanja

Shema delovanja

vir: PC Magazine
PC Magazine - Zgodbo poznamo. Google so maja zalotili, da so vozila iz njegova programa Street View zbirala podatke o nezaščitenih brezžičnih omrežjih in podatke, ki so se pretakali po njih. Google se je opravičil in po krajšem pregovarjanju Nemčiji, Španiji in Franciji obljubil zbrane podatke, da bodo lahko ocenili, kaj točno je Google zbral. Google preiskuje tudi avstralska zvezna policija, v podjetju pa so uvedli zunanjo in notranjo revizijo. Izsledki prve so že znani in tudi objavljeni na spletu.

Revizijo je izvedlo podjetje Stroz Friedberg LLC, ki se ukvarja z računalniško forenziko. Pregledali so izvorno kodo v jeziku C++, konfiguracijske datoteke in skripte. Poročilo v formatu PDF je dostopno na...

10 komentarjev

Tudi Avstralci preiskujejo Googlovo prisluškovanje

Slashdot - Googlova eskapada z nelegalnim zbiranjem podatkov z nezaščitenih brezžičnih omrežij, zaradi katere se je moral Google opravičiti in zbrane podatke posredovati Nemčiji, Franciji in Španiji, ne bo šla mimo neopažena. Oglasili so se namreč tudi v Avstraliji, kjer bo zvezna policija preiskala, ali je Google kršil njihov Zakon o prestrezanju telekomunikacij.

Avstralska zvezna vlada je naročila avstralski zvezni policiji, da razišče očitane kršitve zasebnosti, ki naj bi jih zagrešil Google. Avstralski minister za telekomunikacije Stephen Conroy je Googlovo ravnanje pretekli mesec označil kot "ostudno" in kot "največjo kršitev pravice do zasebnosti v zgodovini". Zvezni tožilec Robert McClelland je prejel več pritožb, zato je policijo zaprosil za preiskavo. Kot je dejal, izida preiskave ne želi vnaprej napovedovati, a je po njegovem mnenju šlo za kršitve večjega dela Zakona o prestrezanju telekomunikacij.

7 komentarjev

Google bo posredoval podatke omrežij Wi-Fi

Financial Times - Pred slabim mesecem je splet presenetilo razkritje, da je Googlov vozni park za storitev Street View snemal tudi podatke in promet z nezaščitenih brezžičnih omrežij ob cestah. Google je po odkritju takoj nehal zbirati te podatke in se opravičil, a je Nemčija kljub temu od Googla zahtevala, da jim posredujejo vse zbrane podatke. Na ta način so želeli preveriti, kaj točno je Google zbral, a se v podjetju za zahteve iz Hamburga sprva niso menili. Naposled se je Google le vdal in obljubil sodelovanje.

Prihodnji teden bodo Nemčiji, Franciji in Španiji posredovali vse zahtevane podatke, je zagotovil izvršni direktor Eric Schmidt. Prav tako bodo javno objavili izsledke zunanjega pregleda prakse, zaradi katere so vozila sploh zbirala podatke v prvi vrsti. Schmidt je še dejal, da ne morejo izključiti možnosti, da so zbrali tudi finančne in bančne osebne podatke ljudi. "Zamočili smo. O tem bodimo zelo jasni. Če si odkrit o svojih napakah, je to najboljša obramba pred njihovo ponovitvijo,"...

24 komentarjev

Google ignorira nemške zahteve

The New York Times - Spomnimo, da je Google priznal, da so njihovi avtomobili za Street View zbirali razpoložljive podatke iz zasebnih brezžičnih omrežij (SSID, MAC in celo promet). Ob odkritju napake je Google zatrdil, da je šlo za napako v programiranju in da bodo s prakso takoj prekinili. Nemčija je kljub temu prejšnji teden od Googla zahtevala izročitev podatkov, ki so jih zbrali, da bi lahko ocenili, kaj točno je Google našel. Rok je Johannes Caspar, nadzornik za varovanje podatkov v zvezni državi Hamburg, kjer ima sedež Googlova nemška divizija, postavil do srede tega tedna. Google ga je ignoriral.

Google je Nemčiji poslal pisno obrazložitev, kako je do zbiranja podatkov prišlo, niso pa jih želeli posredovati. Kot poroča The...

12 komentarjev

Nemčija od Googla zahteve razkritje ilegalno zbranih podatkov o nezaščitenih brezžičnih omrežjih

The New York Times - Google je prejšnji teden priznal, da so njegovi avtomobili iz voznega parka za Street View zbirali razpoložljive podatke iz zasebnih brezžičnih omrežij (SSID, MAC in celo promet). Šlo naj bi za napako v programiranju, za kar se je Google opravičil in napovedal uničenje podatkov. Zgodba se tu ne konča, saj je včeraj Nemčija pritisnila na Google in zahtevala izročitev zbranih relevantnih podatkov.

Johannes Caspar, nadzornik za varovanje podatkov v zvezni državi Hamburg, kjer ima sedež Googlova nemška divizija, je povedal, da ima Google do čas do prihodnje srede, da jim preda enega izmed trdih diskov, na katere so shranjevali podatke. Google je ponovil svojo pripravljenost, da zbrane podatke uniči, niso pa potrdili, da bodo Nemčiji ustregli. Na ta način bi namreč dokončno videli, katere podatke so pravzaprav zbirali. Viviane Reding, evropska pravosodna komisarka, je v izjavi zapisala, da je nedopustno, da v EU delujoče podjetje ne spoštuje evropskih pravil.

Caspar pojasnjuje, zakaj...

12 komentarjev

Google Street View zbiral podatke o brezžičnih omrežjih

Avtomobil za Google Street View

Google - Pod pritiskom nemških oblasti je Google priznal, da njihovi avtomobili za Google Street View, ki krožijo po javnih cestah in snemajo zasebne objekte in posameznike, med drugim zbirajo tudi razpoložljive podatke z omrežij Wi-Fi. Na začetku so priznali samo zbiranje SSID in MAC, po nekaj neposredno zastavljenih vprašanjih pa so priznali še zbiranje payloada.

Google trdi, da je namen zbiranja osnovnih informacij o razpoložljivih omrežjih Wi-Fi izboljšava njihovih lokacijskih storitev (uporabnik brez GPS-sprejemnika naj bi poslal Googlu seznam MAC-naslovov, ki jih vidi, in Google bi vrnil uporabniku njegovo lokacijo) in da je zbiranje podatkovnega prometa posledica programerske napake iz...

8 komentarjev

EU kara Google

Posnetek Google Street Viewa iz Italije

CNet - Evropska unija je ta teden poslala pismo Googlu, v katerem ga je opozorila, da mora pred snemanjem mest za svojo aplikacijo Google Street View obvestiti o nameri. Prav tako so od Googla zahtevali skrajšanje časa hranjenja originalnih posnetkov z dvanajstih na šest mesecev. Google se je na zahteve odzval in pojasnil, da že sedaj na svojih spletnih straneh objavljajo vozni red svojega Street Viewa. Na očitke o kršenju pravice do zasebnosti odvračajo, da vsi posnetki prikazujejo javna mesta, pri čemer osebe, registrske tablice in podobno zameglijo, na zahtevo pa specifične posnetke izbrišejo.

Googlov izvedenec za zasebnost Peter Fleischer še pravi, da časa hranjenja originalnih posnetkov ne morejo skrajšati. Te držijo leto dni zato, da zagotovijo kakovost in točnost zemljevidov, da...

4 komentarji

Grčija ne dovoli več snemanja za Googlov Street View

The New York Times - Grčija je Googlu prepovedala nadaljnje snemanje zbiranje posnetkov za aplikacijo Google Street View, poroča The New York Times. Grki imajo pomisleke v zvezi z zasebnostjo, v katero naj bi Google posegal. Na to so jih že opozorili, Google pa jim je zagotovil, da bo na posnetkih ljudem zameglil obraze in registrske tablice na vozilih, na zahtevo bo celo odstranil posamezne slike. To ni bilo dovolj, tako da je grška DPA (Data Protection Authority) od Googla zahtevala dodatna pojasnila in zagotovila, kako bodo shranjevali in obdelovali zbrane posnetke in kako bodo preprečevali njihovo zlorabo. Prav tako želijo od Googla pojasnilo, kako bodo javnost obvestili, kaj točno počno Googlovi avtomobili - zgolj pobarvati jih na rumeno ni dovolj. Ljudi morajo seznaniti.

To ni prvi primer, ko imajo lokalne oblasti ali prebivalci pomisleke o Googlovem snemanju njihovega okolja. Pred dobrim mesecem so se krajani nekega angleškega mesteca tako raztogotili, da so Googlov avto kar ujeli in vozniku...

39 komentarjev

Pete Waterman oškodovan z Rickrollanjem

The Register - Pete Waterman je soavtor zdaj zelo znanega hita Ricka Astleyja Never Gonna Give You Up, ki je bil uporabljen za tako imenovano rickrollanje. Videospot hita naj bi bil na Youtubu predvajan kar 154 miljonkrat, zaradi česar je Waterman predvideval, da bo zaslužil lep kupček denarja. Takoj po božiču, ko se mu je porodila ta ideja, je poklical založnika, kolikšna vsota mu pripada. Njegovo premoženje je ocenjeno na 47 miljonov funtov, s čimer je bolj ali manj preskrbljen, vseeno pa je znesek 11 (enajstih) funtov, ki naj bi jih dobil od Googla za predvajanje skladbe, mizeren oz. praktično zafrkancija. Zaradi tega je Waterman mnenja, da ga je Google izkoristil ter povedal še, da mu več denarja prinese predvajanje skladbe na lokalni radijski postaji.

Člani združenja PRS for Music zdaj od Googla zahtevajo pravičen delež za predvajanje glasbe, s čimer se strinjajo tudi pri Googlu. Zataknilo se je pri licenci za izplačilo denarja, saj so jo do nedavnega imeli, trenutno pa so v pogajanjih za...

12 komentarjev