»

Google Play je končno odkril Slovenijo

vir: Wikipedia
Android Police - Ta teden je Google Play slovenskim razvijalcem omogočil registracijo Merchant računa, kar pomeni, da lahko odslej tam prodajajo tudi plačljive aplikacije, igre, zaslužek v evrih pa lahko kujejo tudi s pomočjo plačil znotraj aplikacij.

Novost so pri Googlu - kjer po lastnih besedah veliko razmišljajo o tem, kako omejeni so uporabniki in razvijalci nekaterih držav - omogočili še dvema državama, to sta Mjanmar in Urugvaj. V Maleziji pa so zgolj omogočili nakup darilnih kartic za svojo tržnico aplikacij.

Google Play obstaja že dobrih deset let, čeprav se je rodil pod imenom Android market. Razvijalci, ki želijo svoje izdelke prodajati na njem, se morajo med registracijo - ta stane 25 USD - med drugim zavezati, da bodo zagotavljali najboljšo možno uporabniško izkušnjo, za denarna plačila pa morajo uporabljati njihov interni sistem, pri čemer si Google za distribucijo...

43 komentarjev

V brazilskem mestu osnovnošolce opremili s čipi

O Globo - Neopravičeno izostajanje od pouka je sestavni del šolanja, proti katerem se starši in šole na vse kriplje borijo. V Braziliji so ta boj prignali še korak dlje, in sicer so učence opremili s čipi. V šolske uniforme so vgradili RFID-čipe, ki avtomatično registrirajo prisotnost pri pouku in obveščajo starše.

Eksperimentalni projekt za zdaj teče v mestu Vitória da Conquista v zvezni državi Bahia, ki leži približno 500 km jugozahodno od Salvadorja. V 25 osnovnih šolah v mestu so šole po dogovoru s starši v šolske uniforme všile RFID-čipe, ki beležijo prisotnost pri pouku. Če učenec 20 minut po začetku pouka še vedno ni vstopil v šolsko zgradbo, starši prejmejo sporočilo SMS na telefon....

118 komentarjev

OLPC XO-3 bo tablični računalnik

OLPC XO-3

vir: Hexus
Hexus - Pri neprofitni organizaciji OLPC, katere cilj je opremiti otroke v manj razvitih delih sveta (npr. Afrika) s poceni prenosniki, so najavili, da pripravljajo tretjo izdajo prenosnika, ki bo pravzaprav tablični računalnik brez tipkovnice. OLPC XO-3 nadomešča OLPC XO-2, ki naj bi uporabljal dva zaslona v običajnem prenosniškem, preklopnem načinu (drugi zaslon bi bil namesto tipkovnice in bi tako omogočal interakcijo s sistemom), in je bil prvič predstavljen lani. Letos so te načrte opustili v prid cenejšemu in verjetno v praksi trdnejšemu dizajnu z le enim zaslonom. Računalnik, ki naj bi stal precej manj od $100, naj bi bil nekoliko upogljiv in zaradi svoje oblike ne bi imel nobenih lukenj. Posledično bo...

38 komentarjev

Urugvajski otroci opremljeni z OLPCji

OLPC

vir: BBC
BBC - Urugvaj, velik ljubitelj iniciative OLPC, ki bi vsakemu otroku iz države v razvoju omogočila poceni prenosnik, je postal prva država, kjer so osnovnošolci do zadnjega opremljeni s temi poceni prenosniki. Prvi osnovnošolci so svoje prenosnike dobili že v maju leta 2007, prejšnji torek pa je predsednik Tabaré Vázquez v osnovni šoli v Montevideu z njimi opremil še zadnje osnovnošolce, ki še niso imeli zeleno-belega prijatelja. V dveh letih je Urugvaj za otroke priskrbel 362.000 prenosnikov, še dodatnih 18.000 pa jih je bilo potrebnih za učitelje. Poceni prenosniki so mnogim...

13 komentarjev

OLPC XO 1.5 z Viinimi procesorji

X-Bit Labs - Kot so napovedovali že nekaj časa, se OLPC poslavlja od AMD-jevih procesorjev Geode, ki jih bodo zamenjali z Viinimi procesorji C7. V generaciji 1.5 prenosnikov XO, ki bodo sicer na pogled popolnoma enaki kot starejši modeli, bodo tiktakali Via C7-M z 1 GHz, saj je AMD ukinil Geode. Zraven bomo našli čipovje Via VX855 z vgrajeno grafiko s podporo za DirectX 9.0 in strojno pospeševanje videa, podporo za Serial ATA, USB in avdio ter 1 GB pomnilnika DDR2, 4 GB flash NAND-pomnilnika (opcijsko 8 GB). Zaslon bo ostal enak, čeprav se dogovarjajo z dobaviteljem PixelQi, da bi izboljšali svetilnost.

Kot pravi John Watlington, tiskovni predstavnik projekta OLPC, je cilj ustvariti prenosnik, ki bo primerljiv z XO 1.0 po porabi in ceni, ob boljših komponentah. Priprave na povsem novo generacijo, XO 2.0, ki bo uporabljala procesorje Arm, se nadaljujejo nemoteno.

10 komentarjev

OLPC po novem s procesorji Arm

Slashdot - Iniciativa OLPC (One Laptop Per Child) se je odločila, da bo počasi prenehala uporabljati procesorje na arhitekturi x86, marveč bo v prihajajočem (napovedani datum prihoda je 18 mesecev od zdaj) prenosniku XO-2 raje posegla po varčnejših procesorjih Arm, da bi dosegla daljšo avtonomijo prenosnika. Spomnimo, da trenutno uporabljani procesor XO-1 poseduje AMD-jev čip Geode, ki je arhitekture x86.

Glavni cilj OLPC-ja je že omenjeno daljše delovanje prenosnika ob večji funkcionalnosti, je dejal Ed McNierney. Trenutno Geode porabi 5 W, kar je za večino ljudi izredno malo, a za OLPC predstavlja velik problem, je še dodal. Nekoliko čudna je izjava predsednika Negroponteja, ki je Microsoft pozval, naj čim prej napravi verzijo Windows, ne Windows Mobile, ki bo tekla na Arm. Trenutno je do česa takega še daleč, a Negroponte pravi, da se v 18 mesecih utegne marsikaj zasukati. Iz Redmonda še ni komentarjev. Tudi sicer pa otrokom poznavanje odprtokodnega sistema gotovo ne bi škodilo. Več o tem.

14 komentarjev

OLPC-ju škripa

CNet - Pri denarju se vse konča in še posebej to velja za raznovrstne človekoljubne projekte. Iniciativa OLPC (one laptop per child), ki skuša revnim otrokom v tretjem svetu s pomočjo bogatih botrov v razvitih državah priskrbeti poceni računalnike, se je znašla v finančnih škripcih. Tako bodo odpustili polovico zaposlenih, medtem ko bodo preostalim 32 srečnežem znižali plače in nekoliko prestrukturirali svoje delovanje. Ustanovitelj in predsednik OLPC-ja Nicholas Negroponte je dejal, da se bodo osredotočili na razvoj druge generacije prenosnikov OLPC, medtem ko bodo razvoj Sugarja prepustili odprtokodni skupnosti. OLPC se je v zadnjem letu spopadel s kar nekaj težavami in preprekami, saj ga je npr. zapustil pomemben partner Intel, a ni umrl. Na novo so v sodelovanje privabili Amazon, ki tržni njihovo ponudbo Podari enega, prejmi enega, kjer lahko vsakdo kupi dva prenosnika OLPC XO-1, od katerih se potem eden pošlje plačniku, drugi pa daruje otrokom v tretjem svetu.

44 komentarjev

Kaj si pa po poklicu? Kiberatlet!

Slo-Tech - "Spet se igraš?"
Kolikokrat ste to slišali? [:|]

Pa ste pomislili, da iz tega naredite pravcato kariero, v stilu svetovno znanih igralcev nogometa, košarke ali golfa, ki služijo mastne denarce? Kot kaže, se nam ponujajo konkretne možnosti prav za to!

CPL (Cyberathlete Professional League) je organizacija, ki poskuša dvigniti igračkanje na raven profesionalnega športa. Njeni začetki segajo v leto 1997, letos pa nam ponujajo nekaj novega, velikega -- svetovno turnejo, katere skupni sklad je celih 1.000.000 amerških zelencev (glavni sponzor je Nvidia). Turneja bo potekala po devetih državah (pri nas jih še ne bo, zanekrat [;)]), tekmovanja pa se bodo odvijala vsak mesec (nagradni sklad za posamezno državo je $50.000, prvo mesto pa vam prinese 15 tisočakov). Prva država na sporedu je Turčija (to niti ni tako daleč ...), dogodek pa se prične ta četrtek. Kaj se bo pa igralo porečete? Painkiller ena na ena.

Se vidimo junija v Nemčiji?

116 komentarjev

Zakaj Janezek uporablja kurjepis

CBS News -

Vedno hitreje razvijajoči se računalniki skupaj z internetom in elektronsko pošto prodirajo v vse domove. Proces računalizacije je najintenzivnejši v Ameriki, kjer je prišlo do prvih nesoglasij in težav.

Vse skupaj je namreč prišlo tako daleč, da se učitelji, starši in zgodovinarji močno bojijo za standardni ročni lepopis, saj učenci čez Lužo pričnejo uporabljati tipkovnice že zelo zgodaj. Neka devetletna deklica, naprimer, pravi, da je uporaba računalnika za pripravo vsakovrstnih zapiskov lažja: ni potrebno paziti na pisavo, ob napakah ni brisanja, sam proces pa je hitrejši. Večina se pridružuje temu mnenju, nekateri učitelji pa po mnenju strokovnjakov ravnajo neodgovorno, ko učence za projektne naloge, spisane na računalnik, dodatno nagradijo. In trend se širi.

Stanje je alarmantno, vedno manj ameriških otrok je zmožnih čitljivo pisati pisane črke, posebni kurzivni lepopis pa obvlada manjšina. K sreči obstajajo tudi posamezniki, tako učitelji kot učenci, ki jim je stilni lepopis v...

15 komentarjev

Izobraževalni Linux

Source magazine - Ko zaslišimo besedo Linux, marsikdo takoj pomisli na razne strežnike, ki so zapleteni za upravljanje, kup kompleksnih baz podatkov in podobne stvari, ob katerih se marsikateremu uporabniku, ki si je ustvaril topel domek na enemu izmed Microsoftovih operacijskih sistemov kar malce stemni pred očmi. Vendar pa snovalci Linuxa enostavno nočejo, da bi ta operacijski sistem zadovoljeval samo administratorje, hekerje in guruje za delovnimi postajami. Ne, programerji hočejo Linux približati tudi maljšim, ki se še šolajo, staršem in učiteljem. Kako so se lotili tega prijema, si lahko preberete v precej zanimivem članku. Naj opravim povzetek: za otroke so namenjene razne izobraževalne igrice, ki jih skozi zabavo učijo tipkanja, računanja, hitrega branja, ... Za starše razni programi, ki postavljajo računske ali kakšne drugačne probleme, ki jih lahko potem posredujejo svojim otrokom, za učitelje pa razne baze podatkov (velika večina šol ima svoje strežnike), ki učence opominjajo na domačo...

1 komentar