» »

Slovenščina na maturi/zaključnih HELP

Slovenščina na maturi/zaključnih HELP

kleDo ::

Živjo!

Pri vprašanjih, ki bi me lahko doletela za zaključni izpit sem naletel na dve vprašanji, ki ju ne znam odgovoriti, zato vas prosim za pomoč!
1. Ob primerih razložite kaj so to blizuzvočnice! (ob pregledu vseh knjig, ki jih imam te besede nisem našel, je pa nekako povezana z enakozvočnicami)
2. Razložite razliko med besedno družino in besednim poljem! (spet ne najdem razlage za to kaj je besedno polje).

Prosim za čimhitrejše odgovore!:D

LP, kleDo

mangaldar ::

1) blizuzvočnice (paronimi)
besede, ki imajo različen pomen glasijo pa se podobno(fizičen - telesen; fizikalen - povezano s fiziko)

2) besedno polje
mende je to tematsko polje (besede, ki jih v skupino združimo na podlagi tematske povezanosti: (krava: mleko, rep, hlev, bik, veterinar, pasti se, breja, debela...)

Tomi ::

Blizuzvočnice so tudi znani pari: kip, kup; pa tudi besede, ki enako pišejo, vendar drugače naglasijo.
Za polje, pa kot je matq85 povedal, vse kaj je v zvezi z besedo; primer: zdravilo: zdravnik, farmacija, tableta, injekcija, bolezen, kolokvij, Krbavčič ( ti dve zadnji sta bolj fora ).
matq85: pa si moral res vzeto primere iz knjige?
metrodusa.blogspot.com

kleDo ::

Tomi:
katera knjiga pa je to (ki jo omenjaš)?

LP, kleDo

mangaldar ::

sej niso bli iz knjige, nam jih je profesor povedu:\

drgači mam pa učbenik Na pragu besedila 2 (Martina Križaj Ortar

kleDo ::

No, ostalo mi je še nekaj vprašanj, na katera ne najdem odgovorov oz. nimam pojma kako naj napišem (obrazložim). Vprašanja so naslednja:
1. Postavite vejice in utemeljite njihovo rabo!:8)
a) Ni vedel niti tega kje so seme kupili niti tega koliko je stalo.
b) Vse imaš in nisi zadovoljen.
c) Sredstva so precej manjša kot sose dogovorili.
d) Kljub temu da se ne strinjam z vsemi v razredu se lahko z vsemi pogovarjam.
f) Pred gosti stojijo kozarci polni piva.
g) Utrgal je rožo dišečo podobno kot vrtnica.
Prosim, da odgovorite vsaj na primere a, d in g; predvsem me zanima utemeljitev!

2. Imenujte vsaj dve samostalniški, pridevniški, glagolski in prislovni rekli in rečenici!

3. Pisanje števil (samo preverjam):
56 - šestinpetdeset
123 - sto triindvajset
1241 - tisoč dvesto enainštirideset
2.234.567 - dvamilijona dvestoštiriintridesettisoč petsto sedeminšestdeset (ali je to parvilni??:8)

To je pa zares vse!!!
Vsem se, že v naprej, najlepše zahvaljujem za pomoč!:D

Tomi ::

Kledo, knjiga je Toporišič, Sporočanje 2, se mi zdi. Glede številke nisem najbolj prepričan.
Od primerov pa ti dam samo enega:
Vse imaš, in nisi zadovoljen. Ker lahko rečeš tudi: Vse imaš, a nisi zadovoljen.
Ok, naj ti bo:
a)Ni vedel niti tega, kje so seme kupili, niti tega, koliko je stalo. kje so seme kupili je neke vrste vrinjen stavek.
b)Sredstva so precej manjša, kot so se dogovorili. Vprašaš se kako manjša.
d)Kljub temu, da se ne strinjam z vsemi v razredu, se lahko z vsemi pogovarjam. Kljub čemu? Imaš razriširjen nestrinjanju, ki je vrinjen.
f) Pred gosti stojijo kozarci, polni piva. Lahko je brez, ali pa tako, kot je.Vprašaš se kakšni kozarci.
g) Utrgal je rožo, dišečo podobno kot vrtnica. Kakšno rožo?
metrodusa.blogspot.com

kuzifix ::

Hmm, k ni
a)Ni vedel niti tega, kje so seme kupili, niti tega, koliko je stalo.
Sej slovnicno ne vem kako je, sam ce si stavk preberem mi tm neki manka >:D
Ce ni prov pa itaq, nobody's perfect :\
Sometimes I think the surest sign that intelligent life exists elsewhere in the universe is that none of it has tried to contact us.

LPP ::

2.234.567
Pravilno se zapiše dva milijona dvesto štiriintrideset tisoč petsto sedeminšestdeset.
(Slovenski pravopis - pravila: §544)
Ljubljanski potniški promet

kleDo ::

Za enkrat vsem, ki ste mi pomagali hvala.
Tokrat pa imam tri vprašanja s področja književnosti na katera ne najdem vprašanja (nimam tako podrobnih knjig):

1. Lirika intiminizma na Slovenskem
2. Književnost absurda na Slovenskem
3. Literarna avantgarda proti koncu 60. let na Slovenskem.

Vse moje knjige se končajo pri sodobna književnost... Vem da so vsa tri vprašanja zgoraj iz sodobne književnosti, vendar bi prosil za kaj več informacij o posameznem obdobju!

Tnx!
kleDo

kleDo ::

Odgovore na 2. in 3. vprašanje sem našel. Manjka mi samo še odgovor na 1. vprašanje.

Prosim za pomoč.

`DoC ::

Matr ko sem tole gledu sem kr travme dobo ko sem se spomnu moje prfokse na srednji šoli. Sočustvujem. Hvala bogu (?), men slovke ne bo treba več piflat.:D:D:D
+°´°+,¸¸,+°´°~What We Do In Life, Echoes In Eternity~°´°+,¸¸,+°´°+

kleDo ::

Zanima me še kje bi dubu kakšno knjigo, kjer bi lahko našel kaj (dosti) o literarni TEORIJI?
Po možnosti naslov knjige...:O

Tomi ::

Pomaga Književnost na maturi XXXX, kjer je tudi nekaj o intimizmu. Sicer je to, če se ne motim, smer, ki so jo po udarniški liriki uveljavljali avtorji Pesmi štirih, kot odmik od stare, "komunistične" litetarure.
Drugače pa Literarna teorija na slovenskem ali pa Literarna teorija, Janko Kos, 2001..
Upam, da bo kaj pomagalo..
metrodusa.blogspot.com

Trdi ::

Lepo, da je to za mano. Slovnico se nisem nic ucil, o knjigah smo se pa ful pogovarjal, kar sem izgubil, sem izgubil na ustnih. Vseeno sem pisal 93%. Guys, catch me!:D. Ce ma kdo kaj v glavi, naj pise interpretativni esej, moskemu nacinu razmisljanja je pisan na kozo. Razpravljalni esej je za babe in to je dejstvo.
Trdota d.o.o.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Recenzije knjig!? Da ali ne?

Oddelek: Sedem umetnosti
294886 (4460) STASI
»

Flash Newbie

Oddelek: Programiranje
5981 (874) kleDo
»

Trenute lokacije kjer je mozen ADSL

Oddelek: Omrežja in internet
181725 (1315) kleDo
»

Matematika na maturi/zaključnih - HELP

Oddelek: Loža
52042 (1950) kleDo
»

Predviden čas postavitve ADSL central (LJ regija)

Oddelek: Omrežja in internet
181851 (1385) blue96

Več podobnih tem