» »

LCD dražu oči?

LCD dražu oči?

Dr X ::

Pozdravljeni!

Zanima me sledeče. Preden sem kupil LCD sem veliko slišal, da so tej ekrani boljši za oči (jih manj kvarijo). Sedaj pa, ko imam lcd, se mi zdi da me oči začnejo hitreje bolet. Pa me zanima a li je kaj narobe nastavljeno ali je to normalno.

Že v naprej se vam zahvaljujem za odgovor.

p.s.
Imam pa philips LCD 190B4.
Nastavitve pa so sledeče 1280 by 1024 pixels in 75 hz psveževanje. Drugače pa sem konfiguracijo monitorja izvedel s tipko auto.
Nič ni nemogoče.

MUC ::

Slika je na LCDju veliko bolj ostra. Sam imam očala in jih redko uporabljam, ker nimam visoke dioptrije. Če jih pa imam gor, pa gledam v LCD je pa res mal kriza za oči, ne vem, mrbit jih tut nisem tolk navajen, ker jih nosim samo po potrebi. Zdi se mi, da slika mogoče res kar reže oči .


Če nosiš očala, jih probej dat dol :)

LP

PS: Frekvenco lahko mirno znižaš tut na 60hz. Mogoče pa bo slika prej boljša, slabša pa gotovo ne.

Dr X ::

No men se zdi tut slika nekolk ostra v primerjavi z crt monitorjem, drgač pa nimam očal.

Zanima pa me, če lahko kdo pove ker je najbolša natavitev svetlosti (moj monitor jo ima največ 250), kontrasta (moj monito ga ima največ 500).

Jst ::

Programiram najmanj 8 ur na Dellovem Latitude prenosniku, ki ima default resolucijo 1600x1200, vendar imam jaz nastavljeno na 1280x1024. Oči me nikoli ne bolijo, pečejo. Prej sem pa gledal na LG 17" trinitron in je bil obup. Nimam pa nobene dioptrije, vidim kot tiger:)
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Dr X ::

Pa še neki me zanima, a so LCD-ji pol boljši kot CRT-ji za oči al ne*

krucymucy ::

Pa še neki me zanima, a so LCD-ji pol boljši kot CRT-ji za oči al ne*


naj bi bili, ker ne "zmigajo"

jRk0 ::

osvezevanja pri CRT monitorjih 100+ Hz pomoje ne unicujejo oci prevec niti...
je pa problem, da "navadni" uporabniki sploh ne opazijo razlike med 60 in 85Hz...

kaj sele med 75 oz 85 in 100...ce grem h kakemu kolegu, pa pr puncah pa to vedno popravim takoj ko pridem v winse, ker zacne tako blinkat slika da je joj. pa jih vprasas, ce opazijo zdaj razliko pa je noben ne...res, zalostno:(
You fuck up once, you loose two teeth.

noraguta ::

Dr X spusti frekvenco osvezevanja na 60Hz.
Moralo bi se ti poznati pri ostrini slike.

Lahko pa se tudi poigras z Clearcase mehcanjem slike.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Dead_Eye ::

kaj sele med 75 oz 85 in 100...ce grem h kakemu kolegu, pa pr puncah pa to vedno popravim takoj ko pridem v winse, ker zacne tako blinkat slika da je joj. pa jih vprasas, ce opazijo zdaj razliko pa je noben ne...res, zalostno:(


Imam enake izkušnje - groza. Jaz opazim manj kot 85 Hz že preden pridem v sobo z monitorjem:D >:D :D
Še hujše pa je ker imajo ponavadi resolucijo 1280x1024 na 15" monitorju in 60Hz in mislijo lej kako dobro resolucijo mam. Še dobro da ima ikone ker itak ne vidi kaj piše pod njimi>:D

aja, še nekaj: nisem še slišal/zasledil da bi LG delal trinitronske monitorje(razen 22")
The one and only

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Dead_Eye ()

Paramedic ::

Jst: mam js tud na Latitude delam večino časa, razne stvari, in me tud včasih mal pečejo oči, sicer mam mal dioptrije, vendar pa je zato na LCD precej bolj ostra, kot na CRT monitorjih, ki jih mam drugje. Se mi zdi, da bolj kot je ostra, težje je gledat :8). Zakaj pa uporabljaš 1280x1024 resolucijo? Js mam kot je po deafultu se pravi 1400 in pa v Advanced nastavitvah monitorja natavljeno na Large 125% DPI (120dpi) ločljivost. Tisti, ki imate visoke resolucije si lahko to nastavite, mogoče bo kaj pomagalo. In pa ClearType mam vključeno, če je že ravno za prenosnike priporočeno.
End transmission.

Jst ::

Dead_Eye:

Mogoče res ni trinitron, je pa ekran dokaj raven. Lahko jutri na šihtu sporočim kateri model je.

Paramedic:

1600x1200 je malo prehuda za 15". Recimo lepe poravnave na gridu je skoraj nemogoče narediti že na 1280 (na normalni razdalji gledanja ekrana). Je pa res, da je kodo tako lepo gledati na 1600x1200, težje se zgubiš, manj bookmarkov uporabiš...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

BigWhale ::

LCDji imajo precej bolj ostro sliko kot CRT monitorji. Zato se lahko zgodi, da ima clovek obcutek, da te slika nekoliko 'reze' v oci... Ta obcutek mine, ko so oci ze nekoliko razrezane in vajene te ostrine...

;>

Paramedic ::

Jst, ampak js tud programiram na teh nastavitvah in se mi zdi zlo pregledno. Ne vem, a si že poskusu tako kot sm gor napisu, da daš več DPI za celo win okolje, takrat vse lepo pride, nimam nobenih čudnih zadev, kot si ti rekel z gridi.
BigWhale, čeprav je ta razlaga malce ohlapna, se kar strinjam :8).
End transmission.

Microsoft ::

Jst sm enkrat 16h špilal gaming na leto in pol starem LCD, pa me niso neč kaj pekle oči. No, razn zaradi tega, ker sem bil pol že malo zaspan.:P


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Reso ::

Če jaz delam ene 6 ur na CRTju in potem pridem za 2 urci na LCD me začnejo oči pečt. Če pa delam naprej na CRTju je pa vse vredu.
Sedaj sem si nastavil svetlost na minimalno in me oči več ne pečejo.

Taras_Bulba ::

hmm jest sm pa zdej v službi presedlal na LCD. Prvi dan so me dve uri hotli oči bolet, zdej pa nečem več domov. :D Prej sm bil pa na 17" trinitronu, ki je imel na 1024x768 največ 75Hz.

Jst ::

Paramedic:

problem je z postavitvijo gradnikov (komponent) na grid od forme. Od mene zahtevajo lepo poravnavo :) In pri visoki resoluciji ne nemogoče ločiti med tistimi parimi pixli na razdalji oči - ekran.

No bom pa poskusil dati na tak DPI in povem rezultate...

ps: Prej sem delal na LG Flatron F700P
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

pavl ::

Mene so tudi začele boleti oči po prehodu na LCD (Philips, 18 col). Kar bliskalo se mi je. Potem sem močno zmanjšal svetlost in sedaj je dobro, tudi če cel dan gledam v zaslon.:) Sedaj svetlost občasno malo povečam.

LP Pavel

Matev ::

jaz ponavad ko pridem h kateri osebi ki ima problem z računalnikom

skor v znak padem ko zagledam utripanje 60HZ.... pa vprašam če jih kaj oči bolijo
pa prjav folk da je ful slab monitor

no pol pa desn klik pa iz optimalnih 60HZ na 85HZ ali več (priporočljivo) naštimam pa folk sploh ne ve kaj sem naredu
jim razložim.... in imam občutek da bi clo raj mel nazaj tko kot so imel 60HZ k so bli že navajeni
joj jojo

Vanich ::

Hja, ta fora z frenkvenco monitorja je tipična. 60 Hz opazim že na 100 metrov.
Eni ljudje so samo za ubit, ni druge.

slawc ::

pismo, kaksni odgovori?!?? (pepca recimo)

Iskreno povedano se nisem nasel odgovora na zastavljeno vprasanje, ceprav ni moja tema. Je kdo nasel kaksen link do znanstvene studije o tem? To napiste, ne pa kaksno frekvenco imajo tretje osebe.
LP, Slawc

noraguta ::

pri lcd ni fora obnavljanja slike. vecina panelov dela najbolje na 60Hz. vsaj na 17' 1280x1024 se nisem videl lcd-ja ki bi delal bolje na 75 Hz kot na 60Hz. kvecjem slika postane bolj neenakomerna in rahlo bolj meglena.

pri CRT-jih pa velja vecje je bolše.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

slawc ::

Hja, moj 17" dela na 1280x1024 je na 72Hz (75Hz je malce slabse, pri 60Hz pa totalni "dizastr" :D ) Pri tej resoluciji in frekvenci je slika najboljsa. Toliko o 60Hz...

Drugace pa ne cutim, da bi mi kako posebno drazilo oci, ker je LCD. Problem mi predstavljajo odboji mocne zunanje svetlobe.
LP, Slawc

Jst ::

Paramedic: Sedaj že nekaj dni uporabljam takšne nastavitve, ki si mi jih predlagal. Moram povedati, da se mi kar dopade. + ClearType sem si vklopil. Moti me pa ena stvar. In to je Delphi, ki mi forme malo poveča in potem na drugih računalnikih zgleda obupno. Sumim, da imajo bug v IDEju.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Paramedic ::

Jst: no, priznaj, da dobro zgleda, res pa je da se na tak način odkrije neke hrošče v nekaterih programih, ki tako nimajo prave razporeditve gumbov ipd. si kar predstavljam, kako to v delphiju pride... Če te ne motijo preveč te stvari, pol zgleda zlo fajn. Js to opazim pri npr. filesharing programih, ampak me ne moti, ker se vseeno vse vidi. Tako, da imam to na obeh rač. nastavljeno, en ima 1280x1024 19", drugi pa 14.1" 1400x1050. Do teh nastavitev se prišel, ker je prenosnik že po defaultu bil tako nastavljen. Mal še poskušaj, pa povej, če se da zdržat ;).
End transmission.

Jst ::

Avtomatsko mi poveča vse gradnike RAZEN Forme! Potem povečam formo in na drugih računalnikih je vse premetano!! Delphi hudičev. Če ne bi rabil 3-4 ure na dan delat v Delphiju bi si pustil take nastavitve, ker je super. Jooo. Sedaj sem pa v recepu.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

AB ::

> Avtomatsko mi poveča vse gradnike RAZEN Forme!

Ali si poskusil z nastavitvijo Form.Scaled := TRUE/FALSE ?

AB

tx-z ::

men se zdi lcd velik bolši..k sm lahk po več ur gor..pa me nč ne bolijo uči..na crtju (75Hz-17palčn) pa 3ure maksimalno..pol pa vsaj pol ure pavze...tko da...če je crt na 60Hz pa sploh ne prenesm..že 75 opazm da mal utripa...
tx-z

Jst ::

AB:

Iz helpa:

Scaled determines whether the form adjust itself to differences between the font used at design time and the current system font used by a system at runtime. If Scaled is True, the form resizes itself and all its child controls to maintain the relationship between the size of controls and the height of text displayed in the default font. If Scaled is False, no such resizing occurs.

Form.Scaled = True ima očitno neke težave, ker ne dela. V drugih okoljih, kjer delam, te težave NI! Bug v Delphiju.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

AB ::

Jst ::

Pri meni ni problem MultiRes. Drugače pa, AB, hvala za pomoč.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Dr X ::

Zanima me še ena stvar, ki ne paše čisto v to temo, bom jo pa vseno napisal, da ne bom po nepotrebnem odpiral nove teme.

LCD mam doma postavljen natanko pod halogenskimi lučmi, me pa zanima ali lahko te LCD-ju škodijo.
Nič ni nemogoče.

Caligula ::

Ne, to mu nic ne skoduje. Si pa lahko vesel, da mas sedaj LCD, ker je ravno blinkanje neonk skupaj z migetanjem CRTja hudo nezdrava zadeva za oci in psiho. Resno. Strokovnjaki mocno oppzarjajo na negativne posledice kombiniranja CRT monitorja s prostotom z neonkami.

Dr X ::

Nisem imel v mislih neonskih luči, ampak halogenske to so tiste ki zgledajo kot žarnica, a imajo odzadaj snov kot nekakšno ogledalo in imajo dokaj močno svetlobo.
Nič ni nemogoče.

Azrael ::

@ Dr X

Halogenka je čisto OK žarnica, ima dober barvni spekter, ker gre v bistvu za žarnico na žarilno nitko in tudi ni trepetanja svetlobe, kot pri fluoroscenčnih žarnicah, prevečkrat narobe imenovanih neonke (neonke so samo v svetlobnih reklamah in nikjer drugje). Pazi samo, da nimaš velikh razlik v osvetlitvi po ostalem prostoru in kakšnih odsevov, bleščanja pa tudi ne sme biti (npr od steklene vitrine, okna itd).

O draženje oči pri LCD monitorjih. Imam LCD CTX S730 in moram default nastavitve za svetlobo in kontrast znižati, drugače je vse presvetlo. Sicer pa je isto pri CRT monitorjih, običajno se je potrebno poigrati z nastavitvami, da je slika primerna za gledanje. Ta problem z default nastavitvami ni malomarnost firme, ampak so primerne nastavitve povsem odvisno od svetlobnih razmer v prostoru kjer je monitor.

LP, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Piskanje monitorja

Oddelek: Pomoč in nasveti
171600 (1431) Izi
»

Igranje na najvišji ločljivosti

Oddelek: Novice / Grafične kartice
454408 (3198) Suli
»

zakaj je LCD bolj zdrav (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
557120 (5804) trs
»

Dober CRT (Trini/Diamond -tron) ali LCD? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
565342 (4401) iso2000
»

Kaj pa vaše oči?

Oddelek: Novice / --Nerazporejeno--
382412 (2412) Mr.B

Več podobnih tem