» »

Ena za pravnike

Ena za pravnike

urosh ::

Če sem imel v najem poslovni prostor recimo 4 mesece. Dobil sem neprebeljenega in nič. Sedaj po prekinitvi pogodbe, pa hoče lastnik, da mu prostor prebelim, v pogodbi to ni bilo navedeno, je pa bilo navedeno, da se vse ostalo rešuje po zakonu u poslovnih razmerjih (ki kolikor sem do sedaj zasledil ne obstaja). Ali lahko od mene zahteva, da mu moram prebeliti prostor?

Hvala za čimprejšnje odgovore...

Law_Enforcer ::

Če se nista dogovorila za beljenje prostora in če nisi sam umazal sten, ampak gre za "običajno" izrabljenje, mu lepo citiraj:

21. člen Zakona o poslovnih stavbah in poslovnih prostorih (ZPSPP)

"Najemnik je dolžan popraviti škodo na poslovni stavbi oziroma
poslovnem prostoru, ki jo je sam povzročil.

Najemnik ni odgovoren za poslabšanje stanja poslovnega prostora,
do katerega je prišlo zaradi normalne uporabe, ki je v skladu z
določbami najemne pogodbe."



Zraven pa še 604. člen Obligacijskega zakonika (OZ):

(1) Zakupnik je dolžan varovati v zakup vzeto stvar in jo po prenehanju zakupa vrniti nepoškodovano.

(2) Stvar vrne v kraju, v katerem mu je bila izročena.

(3) Zakupnik ne odgovarja za obrabljenost stvari zaradi običajne rabe in tudi ne za poškodbe, nastale zaradi tega, ker je stvar doslužila.

(4) Če je med zakupom izvršil na stvari kakšne spremembe, jo je dolžan vrniti v stanju, v kakršnem je bila, ko jo je dobil v zakup.

(5) Vzeti sme dodatke, ki jih je dodal stvari, če se dajo ločiti, ne da bi se stvar poškodovala, vendar jih zakupodajalec lahko obdrži, če mu nadomesti njihovo vrednost ob vrnitvi.

urosh ::

Gre se za to, da je to bil lokal (bar), ki sem ga imel v najem že 7 let, sedaj pa se je menjal lastnik, mi najemnino nabil v višave, tako da sem šel ven. Nisva imela ne pogodbe ne nič, le en dogovor. V katerem se je naknadno spomnil, da želi imeti pobeljene stene, nakar sem tudi jaz dodal, da nisem dobil prebeljenih. Sedaj me pa zanima, glede na to, da je bilo to dodano po podpisu, ali me lahko kaj zajebava ali ne? Poleg tega, pa sem tudi prenehal obstajati kot pravna oseba (sp dal dol). On mi pa sedaj teži, da mu prebelim loka, ki pa niti ni tako majhen... Gre kar za lepo vsoto...

Zato, če še zmeraj velja to, kar piše zgoraj, potem itaq ql, drugače pa..... Še ima kdo kake podobne izkušnje ali znanja?

Hvala...

DavidJ ::

Priporočam ti, da obiščeš pravnika, če želiš imet tole razčiščeno. Bo odgovor boljši, kot ga lahko stakneš tu gor. ;)
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

|KoRn| ::

Razmisli, koliko bi stalo stvar prebelit... pol pa poglej kolikšni bi bili sodni stroški v primeru tožbe s strani lastnika, če ti tega ne pobeliš, se mu splača? >:D

Law_Enforcer ::

Res se rajši odpravi h kakemu odvetniku, ki ti bo po pregledu dokumentacije, ki jo imaš (verjetno imaš vsaj najemno pogodbo s starim lastnikom na papirju) in po bolj poglobljenem razmisleku daj celovitejši odgovor.

Glede tistega, da si "dal sp dol"... Nisi prenehal obstajati kot pravna oseba, ker s.p. NI pravna oseba, ampak samo oznaka posameznika/fizične osebe, ki se ukvarja s pridobitno dejavnostjo in mora nositi pristavek s.p. v pravnem prometu, da je raspoznaven (kot neki dres na fuzbal tekmi, da se vidi kdo so igralci - tu je igra pač "biznis"). To pomeni, da si iz VSEH pogodb, ki si jih sklenil kot s.p. zavezan ti osebno in odgovarjaš za dolgove z vsem svojim premoženjem (no ja.. mogoče ti rubežnik pusti zobno ščetko >:D ) in ne ti "kot pravna oseba s.p.". (Če ta forum bere kakšen "kolega" - pustimo ob strani pogodbe sklenjene pred "stečajem s.p.-ja", ker je ta operacija v slovenskem pr. prostoru izjemno konfuzna: tako v zakonu, sodni praksi kot tudi literaturi).

Zgodovina sprememb…

MadMicka ::

en prastar običaj je, da ko se prostor vrne, se ga prebel....(baje :) )

zdej pa, mislm, lokal si fural 7 let, kako ti sploh pade na pamet, da te bo lastnik zarad enga usranga beljenja tožu? Veš da ne bo.

p.s.: zarad tega pa res ni treba k odvetniku hodt

pa še to, če praviš, da sta mela neki podpisan in je pol naknadno dodal, a sta mela sam v enem izvodu, k ga ma on?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMicka ()

BigWhale ::

Za 350sit na kvadratni meter ti pridem jaz prebelit...

Ce dobis kje kakega cenejsega ponudnika pa ti jaz za 10 SIT manj prebelim... ;>


sicer pa velja nekako tako... objekt vrnes v takem stanju kot si ga dobil...

bobby ::

za 350sit z materialom vred?? a ni to mal prepocen da bi se zajebavu???
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bobby ()

Brane2 ::

Valjda, ce je pa softveras. Stvar ti bo pobarvu v GIMP-u, tko da bos v bistvu placal samo za "roke"... :D :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Rubež, čeprav sm v najemu (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
20532046 (25601) 49106
»

Podjetništvo?

Oddelek: Loža
428078 (6973) Mobidick
»

najemna pogodba

Oddelek: Loža
103225 (2841) St235
»

Oddajanje v najem stanovanja/hiše

Oddelek: Loža
73565 (3188) Tomas 33
»

Najemnina prebivališča kot strošek za s.p.

Oddelek: Loža
84307 (4011) sketch

Več podobnih tem