» »

Izkoristek

Izkoristek

1
2
»

Thomas ::

Potem mi pa dej en edu link do dobre definicije efficiency -ja! Tako kot je recimo definirana hitrost kot odvod krajevnih koordinat po času.

Tega ni. Izkoristek je bolj ekonomska kategorija. Kadar dobi konkreten fizikalni pomen - kot pri toplotnih strojih - ima pač tak pomen. Takrat nikoli ni 100%, zaradi Drugega zakona termodinamike - 2LoT. Ampak njegov pomen drugje, kot ga išče tale tema - je pa meglena reč. Podobno vprašanju, kako dolg je osel. Kako stegnjen rep naj ima in kako naj drži glavo? Kaj če ima eno nogo zelo naprej?

Ampak če osla nekako postavimo in se zmenimo, lahko damo tudi 1000 cezijevih atomov v skodelico in čakamo da vsi razpadejo. Nobeden ne bo ostal po dovolj dolgem času. 100% izkoristek - in osel tudi lepo strumno pozira.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

njok

> Mene pa nekaj zanima - v kaj se se, poleg toplote, pretvori elektricna energija, ki pride v procesor?

V toploto. In to kar vsa. Če ne že v procesorju, pa v elektroenergetsko porabniškem sistemu. Ta stroj poslednji milivat električne energije nazadnje pretvori v toploto. Kot nihanje molekul ali kot fotone ki odhajajo v Vesolje.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

njok ::

Jasno, tema bi se lahko zakljucila ze davno nazaj. Upam, da ima predzadnji Thomasov post 100% izkoristek (ceprav bi ga lahko imel ze tisti od owce) in bo vsakemu, ki bo prebral to temo razjasnil pojme. :D

BigWhale ::

Ja, ekonomisti bi rekli, da kupis pec za 100 jurjev, njen izkoristek je 90% in potem posekas dve smreki, ki ti rasteta v gozdu (ki si ga podedoval) jih skuris, in se grejes X mesecev. Na koncu pa so na, pazi zdaj, POZITIVNI nuli!

Tako.. ekonomsko gledano ;>
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Daljinski avtomobilček za ogrevanje :)

Oddelek: Loža
222591 (1609) jype
»

Ogrevanje na Elektriko (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
15960131 (29580) konspirator
»

Ogrevanje z racunalnikom

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
384778 (3451) zenith1
»

Koliko € me stane, da mi bojler segreje 60L vode? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7328052 (27243) korenje3
»

Avto na vodo - SPET (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6922133 (20205) T0RN4D0

Več podobnih tem