» »

Kako pohitriti moj stari računalnik?

Kako pohitriti moj stari računalnik?

Piranha ::

Pozdravljeni!

Postavljen sem pred eno odločitev, katera bi lahko imela usodne posledice za moj žep. :\

Finta je v tem, da mam doma star računalnik oziroma mam samo ta računalnik leta in leta in tudi ta thread pišem na njemu. Za takšne stvari je dober (pisanje in programiranje) ampak, ker smo v dobi filmov in P2P networkov, imam probleme z mojim računalnikom gledat filme (divxe).

Da ne pozabim opisat moje konfiguracije računalnika:

Proc: Pentium II 300 MHz 512kb Slot1
RAM: 192 MB RAM 133 MHz
Disk: IBM DeskStar 7800 SCSI Ultra Wide 2
Grafična: Riva TNT 16 MB AGP
Matična: Apollo Pro 2 (trije sloti za ram)

In sedaj razmišljam, kaj naj naredim z računalnikom, da bi ga pohitril. Ne me razumet napak, jaz vem, da lahko vržem ven moj stari proc pa matično pa še ram tudi ampak potem moram spet vse to kupit (kak AMD, pa DDR ram, pa matično), kar ni najbolj cenovno ugodna rešitev zame, saj bi me koštalo preveč.

Zamislil sem si tri rešitve:

1) Si dokupim ram in imam recimo 512 MB RAMa in tako pohitrim vsaj malo sistem. Vendar ta pohitritev ni tako velika kot pri drugih dveh rešitvah.

2) Kupim malo močnejši procesor, saj moja matična plošča podpira do 533 MHz hiter proc, kar je se mi zdi že Pentium III, ki pa ne vem kako se obnaša, saj ima manj svojega pomnilnika 256kb se mi zdi. Samo problem je najti tak procesor, ker jih skoraj več nikjer ni.

3) Najdražja alternativa: Kupim novo matično, nov ram (okoli 512+), nov proc in odštejem več kot 60 - 70 tisočakov. Toliko denarja je potrebno zaslužit in študentu kot sem jaz, to ni lahko.

Mene predvsem res zanima strokovno mnenje, saj ne vem točno za kaj naj se odločim, saj sam osebno težim bolj k prvima dvema rešitvama.

Prosim za kak nasvet in strokovni odgovor.

Lep pozdrav in lepe praznike!

kajzer ::

Grafično zamenji, druga pa nevem. Proc je zelo težko dobit, čeprav bi se poznalo.
Js bi dau not GF2 MX400 al pa GF4 MX440 sam js bi se rajš odloču za prvo ker je cenej, pa še delale bodo pibližno isto zarad matične (se mi zdi da podpira sam 2x AGP)

Poldi112 ::

Jaz bi na tvojem mestu prodal racunalnik in kupil rabljenega. Jaz sem za 65.000 dobil Athlon 1.4, 256MB, 30G, GForce2,... tipkovnica, mis. Na racun. Ce kupis na bolhi je verjetno se ceneje.
Nadgradnje so pri tako starih masinah navadno ekonomsko neupravicene. Po mojem.

steiner ::

Edina nadgradnja, ki bi bila smiselna samo za glednje filmov, je močnejši procesor. Lahko pa probaš navit sedanjega. To bo zastonj :D
AXP @ 2186 , AXP @ 1608 Mhz folding for Team 10824

Myth ::

Ne vem, kako bi ti pomagal. Rekel si, da si študent. Ne bi si našel kje kakšno delo, mogoče takšno, kjer boš zaslužil vsaj 80-100k. Nato računalnik lepo prodaš in si kupiš novega.

Jaz sem dijak in pavziram, torej delam prek ŠS-ja. In nameravam kupiti nov računalnik, kot pa tega ki ga imam nadgraditi. Imam namreč naslednjo konf.:

proc.: Pentium (1) MMX 200 Mhz
plata:nimam pojma :D
ram: 320 (samo 128 rama na plati, drugo je zunaj)
disk: wd 20 gb
graficna:hercules stingray 128/3d
zvocna:sb 16/32 awe...

to mislim prodat preko bolhe in nato kupiti novega. Če ti bo kaj pomagalo, lahko pogledaš pod Predlogi za plitki žep, ki je pod Kaj kupiti.

mogoče sem ti dal idejo...
en lp.
¤ Space is Mystery. And Myth is on Earth. ¤

Piranha ::

Ok, recimo da se odločim za nakup popolnoma novega računalnika.

Za koliko bi sploh lahko prodal starega?

Sami ::

Seveda je najbolš kupit nov comp.:D
Za malo dnarja pa bi lahko nadgradil svoj comp s procom Pentium 350-500Mhz (100Mhz FSB, 512cache), še ene 256MB rama in pa GF4 MX 440:D

Sam sem pred 2 leti imel P2 350 (100Mhz) in je kr dost hiter, z njim sem nadgradil P2 266Mhz (66 FSB) in razlika je bla zlo velka.:D
970A-UD3P,AMD FX 8350,16GB DDR3\1600,RX480 8GB,Tt 750W

Piranha ::

Saj vem, da je razlika velika, saj se procentualno moč računalnika zveča za dosti in je razlika bolj očitna, kot pa če bi recimo nadgradil pentium 3000 MHz na pentiuma 3200 MHz.

Poleg tega, pa se mi zdijo ti proci zlo taki robustni, saj jih po mojem vleče iz blata to, da imajo velik cache 512 kb, kar pa ni malo. (to so bili proci, ko jih je intel še dobro izdeloval :D)

Mislim, saj bom videl kaj bom naredil... samo res bi pa bil srečen, če mi kdo proda malo hitrejšega, še kompatibilnega pentiumčka...

če ga kdo ima pa bi morda prodal, naj se javi, rade volje kupim, za ne preveliko ceno, samo to je spet druga zgodba :D

Anyone? :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Piranha ()

Myth ::

Poglej malo na bolho.com ali pa kupi salomonov oglasnik. Včasih se najde kaj pametnega noter.
¤ Space is Mystery. And Myth is on Earth. ¤

Šimpanz ::

Najbolj ga boš pohitril če ga boš odnesu nekam visoko8-O (stolpnica bi morala zadoščati) in ga zadregal čez rob.>:D Moral bi doseči hitrost okrog 9,81 ms2 (vsaj znanost pravi tako).:D

Zheegec ::

Printer - pospešek, ne pa hitrost >:D
Anyway, ne kupovat sranja v obliki GF2 ali kaj takega. Sem prešel iz TNT(1) na GF2 MX in je razlika komaj opazna, probaj dobiti R8500 oziroma R9100 ali pa GF3/GF4 TI, nikakor ne MX, ki se iz vidika future nadgradnja ne splača!
Nakup novega coma bi bil kar na mestu - Epox 8Rda+ za 22K, AXP 1900+ za 11K, RAM 256 PC3200 TwinMOS za 10K in pa nova grafična (R9600 za 32K ali GF4 TI za okoli 28K (??)), pa še napajalec boš moral nabavit - ohišje in pa disk lahko še obdržiš, prav tako CD-ROMe in podobne stvari.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Piranha ::

Hja, alien ta ponudba je dokaj prikladna, to je res in najverjetneje bom tudi razmislil v tej smeri, hvala ti...

@printer

Jaz mislim, da je škoda, da bi svoj računalnik, s katerim sem toliko predelal vrgel kar tako nekam, kot da kao ni nič vreden. Jaz mislim, da bi bilo bolj zanimivo videti, kako en stari epson stylus color 200 vržemo dol z 200 meterske stolpnice, nakar bo tiskalnik pospeševal proti središču zemlje z pospeškom 9,81 m/s2 in na infiitizimalni razdalji do tal bo dosegel hitrost malo manj kot 230 km/h, seveda če upor zraka zanemarim oziroma če gledamo iz stališča absolutnega koordinatnega sistema tiskalnika, bodo tla trčila v tiskalnik z že omenjeno hitrostjo, skoraj 230 km/h... kakšne deformacije se bodo pojavile na tiskalniku pa žal presegajo okvirje tega komentarja. :D

Me veseli, da sem davno tega opravil izpit iz fizike na tehnični fakulteti.

LP

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Piranha ()

Šimpanz ::

Sigurno lahko tvoj računalnik bolje uporabiš kot za ogled deformacij ki bi nastale pri srečanju s tlemi. Tudi jaz bi izvedel podoben poizkus samo z nedelujočim 21" monitorjem ki ga imam doma.:D

Piranha ::

Razlika je v tem, da moj comp še dela tvoj monitor pa ne, torej ga lahko flikneš od koder češ, samo sploh veš kaj je pri tvojem monitorju narobe?

Drugače pa žal nimam take močne želje po demoliranju kot ti... sorči. :D

Myth ::

*smeh*

Raje se nauči modificirat ohišja, kot pa da ga zalučaš stran. Še ena pozitivna stran starih stvari. :))
¤ Space is Mystery. And Myth is on Earth. ¤


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vaše računalniške komponente skozi zgodovino? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
738010 (4812) floyd1
»

Kakšen računalnik imate pa vi? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Strojna oprema
18716255 (8294) Vlad Tepeš
»

3DMARK 2001SE build330 (strani: 1 2 3 422 23 24 25 )

Oddelek: Navijanje
122456923 (25655) LittleDevil
»

3DMark tocke (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
544659 (3742) 1161815611
»

Kaj nabavit za 1000eur

Oddelek: Kaj kupiti
261563 (1224) AzAzel

Več podobnih tem