Forum » Loža » Se učite tujih jezikov?
Se učite tujih jezikov?
Hangman ::
Se kaj učite tujih jezikov ali ste se zadovoljili z znanjem angleščine (naučiš se jo v šoli) in znanjem hrvaščine (naučiš se jo spotoma, ker je zelo podobna)? Ne potrebujem nasvetov, ampak me zanima vaše stališče oz. vaš pristop do učenja/ponavljanja tujih jezikov.
Ali znanje tujih jezikov vzdržujete ali ste se sprijaznili z naučenim in zaključili? Če znanje tujih jezikov vzdržujete, kako to dosegate? Berete knjigo ali tujo literaturo? Pišete v tujem jeziku?
Tisti, ki se učite kakšnega novega jezika, na kakšen način se učite? Imate pri sebi kakšen učbenik/delovni zvezek ali vso gradivo dobite na spletu? Se učenja novih besed učite strukturirano (danes imena dnevov in mesecev, jutri imena barv, pojutrišnjem poimenovanje delov telesa itd.) ali imate kakšen poseben pristop?
Uporabljate kakšne aplikacije oz. servise za učenje? Obiskujete (spletne) tečaje?
Se vam učenje tujih jezikov sploh zdi pomembno glede na to, da tehnologija postaja vse bolj zmogljiva?
Ali znanje tujih jezikov vzdržujete ali ste se sprijaznili z naučenim in zaključili? Če znanje tujih jezikov vzdržujete, kako to dosegate? Berete knjigo ali tujo literaturo? Pišete v tujem jeziku?
Tisti, ki se učite kakšnega novega jezika, na kakšen način se učite? Imate pri sebi kakšen učbenik/delovni zvezek ali vso gradivo dobite na spletu? Se učenja novih besed učite strukturirano (danes imena dnevov in mesecev, jutri imena barv, pojutrišnjem poimenovanje delov telesa itd.) ali imate kakšen poseben pristop?
Uporabljate kakšne aplikacije oz. servise za učenje? Obiskujete (spletne) tečaje?
Se vam učenje tujih jezikov sploh zdi pomembno glede na to, da tehnologija postaja vse bolj zmogljiva?
FireSnake ::
Osnova, ki se vleče že iz OŠ je zelo dobra.
Jaz sem imel srečo, da sem imel dobre učitelje (mogoče 2 leti OŠ nismo imeli ravno najboljše, a je šlo).
Nemščine nikoli nisem imel v šoli tako, da sem se je moral priučiti sam.
Enako Rusko in Češko (ta dva jezika sta mi posebej zanimiva).
Nastane pa težava, če ne uporabljaš redno in zelo hitro gre v pozabo. Tako, da je treba velikokrat tudi kaj na novo obnoviti - to, kar si že znal.
Hrvaško pa jaz sploh ne štejem kot tuj jezik. Ker smo se tega naučili naravno ob gledanju HRT celo življenje.
Zaključiš nikoli, ker se moraš skozi učiti in uporabljati. Drugače se zgodba hitro zaključi. Angleško v službi uporabljam že celo življenje pa se še vedno najde kakšna beseda, ki je nova. Včasih kak film prav nazaj zavrtim, ker me kakšna beseda preseneti.
Jaz vzdržujem tako, da berem. V tujini pa naučeno uporabljam. Zadnje čase ne potujem več toliko, kot sem včasih. Posledično nisem več tako nabrušen, kot sem bil njega dni.
Glede tehnologije: lahko pomaga pri učenju. Če si pa len je pa danes že tako, da se lahko daš na auto pilota in vse naredi namesto tebe. Ampak, potem ni zanimivo, ker se ne moreš zmotiti ali si razbijati glavo, ko se ene besede ne spomniš
Jaz sem imel srečo, da sem imel dobre učitelje (mogoče 2 leti OŠ nismo imeli ravno najboljše, a je šlo).
Nemščine nikoli nisem imel v šoli tako, da sem se je moral priučiti sam.
Enako Rusko in Češko (ta dva jezika sta mi posebej zanimiva).
Nastane pa težava, če ne uporabljaš redno in zelo hitro gre v pozabo. Tako, da je treba velikokrat tudi kaj na novo obnoviti - to, kar si že znal.
Hrvaško pa jaz sploh ne štejem kot tuj jezik. Ker smo se tega naučili naravno ob gledanju HRT celo življenje.
Zaključiš nikoli, ker se moraš skozi učiti in uporabljati. Drugače se zgodba hitro zaključi. Angleško v službi uporabljam že celo življenje pa se še vedno najde kakšna beseda, ki je nova. Včasih kak film prav nazaj zavrtim, ker me kakšna beseda preseneti.
Jaz vzdržujem tako, da berem. V tujini pa naučeno uporabljam. Zadnje čase ne potujem več toliko, kot sem včasih. Posledično nisem več tako nabrušen, kot sem bil njega dni.
Glede tehnologije: lahko pomaga pri učenju. Če si pa len je pa danes že tako, da se lahko daš na auto pilota in vse naredi namesto tebe. Ampak, potem ni zanimivo, ker se ne moreš zmotiti ali si razbijati glavo, ko se ene besede ne spomniš
Poglej in se nasmej: vicmaher.si
Zgodovina sprememb…
- spremenilo: FireSnake ()
bizgech ::
Pri tujih jezikih je tako, da dobro poznaš tisti del, ki ga aktivno uporabljaš. Drugače se jezik zelo hitro pozabi.
Na primer: Če angleščino uporabljaš samo v službi, ti bodo bližje poslovni izrazi (meeting, project, deadline, team, sick leave itd.), a boš hkrati pozabil kakšne povsem vsakdanje izraze (pillow, dustpan, drawer, blanket, socks, spoon itd.). Po drugi strani pa, nekdo, ki pogosto potuje, bo poznal ravno vsakdanje izraze, ne bo pa morda poznal kakšnih bolj redkih izrazov (crane, fuse, conveyer, helmet itd.)
Tudi pri učiteljih je ponavadi tako, da zelo dobro poznajo izraze, ki jih vsakodnevno uporabljajo pri poučevanju. Kako dobro bo poznal druge izraze, je odvisno od tega, koliko in kako pogosto tuji jezik uporablja.
Če bi želel dobro poznati vso možno besedišče, bi moral tuji jezik uporabljati toliko kot slovenščino. To pomeni, aktivno bi moral razmišljati v tujem jeziku ter ves čas v njem brati in pisati. Dokler je v igri samo en tuji jezik, to še gre (pod pogojem, da razviješ rutino in se je redno držiš), tudi pri dveh se še da, čim pa bi želel ohranjati znanje več tujih jezikov, se že pojavi problem.
Na primer: Če angleščino uporabljaš samo v službi, ti bodo bližje poslovni izrazi (meeting, project, deadline, team, sick leave itd.), a boš hkrati pozabil kakšne povsem vsakdanje izraze (pillow, dustpan, drawer, blanket, socks, spoon itd.). Po drugi strani pa, nekdo, ki pogosto potuje, bo poznal ravno vsakdanje izraze, ne bo pa morda poznal kakšnih bolj redkih izrazov (crane, fuse, conveyer, helmet itd.)
Tudi pri učiteljih je ponavadi tako, da zelo dobro poznajo izraze, ki jih vsakodnevno uporabljajo pri poučevanju. Kako dobro bo poznal druge izraze, je odvisno od tega, koliko in kako pogosto tuji jezik uporablja.
Če bi želel dobro poznati vso možno besedišče, bi moral tuji jezik uporabljati toliko kot slovenščino. To pomeni, aktivno bi moral razmišljati v tujem jeziku ter ves čas v njem brati in pisati. Dokler je v igri samo en tuji jezik, to še gre (pod pogojem, da razviješ rutino in se je redno držiš), tudi pri dveh se še da, čim pa bi želel ohranjati znanje več tujih jezikov, se že pojavi problem.
Scorpy84 ::
Sam ene 12 let nisem govoril anglescino niti vec bral zaradi pomanjkanja casa(otroci) posledicno skoraj vse pozabil. No potem sem kaksno leto gledal filme z angleskimi podnapisi, sel v zda, kjer je ocitno podzavest zacela delati in je vse prislo nazaj. Nobenih tezav imel. Sem pa tja kaksno besedo sem se lovil, ampak nic hujsega. Sedaj mi je vse skupaj toliko stopilo v glavo in imam skos angleske podnapise, da nasih ne prebavim vec.
FireSnake ::
Če enkrat nekaj že znaš je veliko lažje obnoviti. Ker ni vse čisto na sveže.
Kar se tiče tujine je pa res najboljši "tečaj". S pogojem, da ni nobenega Slovenca zraven, ker potem si primoran popolnoma preklopiti.
En teden ali štirinajst dni popolne izolacije od domačega jezika prinese čudeže.
Kar se tiče tujine je pa res najboljši "tečaj". S pogojem, da ni nobenega Slovenca zraven, ker potem si primoran popolnoma preklopiti.
En teden ali štirinajst dni popolne izolacije od domačega jezika prinese čudeže.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si
d0rK ::
Zelo zelo si želim izboljsati znanje nemscine iz gimnazije in se na novo nauciti spanscine in italjanscine.
Ima kdo kak dober predlog kaj, izven placljivih tecajev za katere nimam casa, je najboljsa metoda da osvojim to znanje? Samostojno ucenje mi ne predsravlja tezav samo ne bi rad investiral casa v neucinkovoto metodo. Za razne telefonske appe sem slisal precej kritik. A je Pons za kaj?
Ima kdo kak dober predlog kaj, izven placljivih tecajev za katere nimam casa, je najboljsa metoda da osvojim to znanje? Samostojno ucenje mi ne predsravlja tezav samo ne bi rad investiral casa v neucinkovoto metodo. Za razne telefonske appe sem slisal precej kritik. A je Pons za kaj?

mtosev ::
Jaz govorim 3 jezika. Angleščino, hrvaščino in slovenščino in še več jezikov se nisem sposoben naučiti.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013
Zgodovina sprememb…
- spremenil: mtosev ()
FireSnake ::
Zelo zelo si želim izboljsati znanje nemscine iz gimnazije in se na novo nauciti spanscine in italjanscine.
Ima kdo kak dober predlog kaj, izven placljivih tecajev za katere nimam casa, je najboljsa metoda da osvojim to znanje? Samostojno ucenje mi ne predsravlja tezav samo ne bi rad investiral casa v neucinkovoto metodo. Za razne telefonske appe sem slisal precej kritik. A je Pons za kaj?
Na LinkenIn sme zasledil, da so bili navdušeni nad UI, kakšne tečaje jim je UI pripravila.
Tako zelo, da so prekinili naročnino na duolingo. Nisem pa šel preverjati.
Sam uporabljam neke neznane aplikacije, ki sem jih poiskal na Android marketu.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si
Zgodovina sprememb…
- spremenilo: FireSnake ()
Kurzweil ::
Jaz govorim 3 jezika. Angleščino, hrvaščino in slovenščino in še več jezikov se nisem sposoben naučiti.
Zakaj pa ne? Tuji jeziki so super, tako v praktičnem kot kognitivnem smislu. Veš da si me malce razočaral, da ne znaš makedonsko. Pa saj imaš čas, da bi se še kakšnega naučil... lahko začneš s kakšnimi user-friendly načini, kot je Duolingo. Mimogrede, nedavno sem se poučil, da Tošo/Toše, ki menda izvira iz imena Teodor, pomeni Božji dar, kar smo si nekako na ST edini, da je temu res tako.
Vredno ogleda ...
| Tema | Ogledi | Zadnje sporočilo | |
|---|---|---|---|
| Tema | Ogledi | Zadnje sporočilo | |
| » | Znanje tujih jezikov (strani: 1 2 )Oddelek: Loža | 7714 (4259) | trancer01 |
| » | Učenje tujega jezikaOddelek: Sedem umetnosti | 1496 (1250) | Hangman |
| » | Ali sinhronizacija vsebin vpliva na znanje in učenje tujega jezika?Oddelek: Problemi človeštva | 4859 (4223) | Daliborg |
| » | Učenje tujega jezikaOddelek: Loža | 7304 (1833) | fosil |
| » | 2 tuji jezik obvezen v OŠ (strani: 1 2 )Oddelek: Loža | 9129 (6931) | overlord_tm |