» »

Ce hocete res poceni RES dobro pa ne preglasno hlajenje

Ce hocete res poceni RES dobro pa ne preglasno hlajenje

1 2
3
4

Caligula ::

Hammer, saj ne vidim kritike.
Pravzaprav sploh ne vem kaj si hotel s postom povedat.

Mene v tem nisi nikjer kritiziral.

Res je vodno boljse za navijat. V ekstreme. Na Slo-techu ne navijajo vsi v ekstreme.
Sploh pa, ce bi bil zadovoljen s tipom hlajenja, ki ga imas ti, bi pri 25 decibelih raje imel
Igloo silent breeze, ker je po testih najboljsi stane pa mislim da 4.000 SIT.
Samo jaz navijam. Vse komponente, ki se jih da.

Pa toliko sem strojnika, da vem, da je hudo velika razlika v ventih.
Sicer gres pa prav tem forumovcem, za katere pravis da stvari dobro vedo, pisat v vse poste, kjer priporocajo recimo
zamenjavo kakega hladilnika z vecjim na manj vrtljajih recimo na grafah,.. da delajo neumnost. Ker razlike po tebi sodec ni :(

Jaz lahko svoj comp navijem tudi na 2400 real clocka zdaj.
Pa radeona tudi hudo fajn.

Je pa vodno drago.
In zame in za precej folka to pac ni.
Pa meni ta vent hladi, kar hocem da mi hladi.

Raje kupim pol pentiuma kot sem ze povedal.
To, da pa je vodno enim v veselje,.. pa smo tudi obdelali.
Pa nasploh ne verjamem, da si ti res prebral vse, ker res ne vem kaj si hitel povedat.

In jaz sem samo predstavil eno moznost s prav tem ventom.
2.700 SIT je ze tako nizka cena, da bi za iskanje cenejsega vec zapravil za bencin,.. da casa ne omenjam. Jaz sem na tega slucajnno naletel, sluzi mi odlicno, temperature v kisti sse z vodnim nebi mogel zbiti za vec kot stopinjo in vse to za 2.700 SIT.

Napisal sem tudi zato, da se ve, kje npr se tak vent dobi.

Pretiravam pa nic. Hladi odlicno.:D In tiho. Zdaj ko ni vec Nvidie je lepa tisina.
Kakih 30Db.

So pa potrebe razlicne.
Ce tebi procesor laufa s tistim hladilnikom na silent pri 33C bi glede na teste po netu sodec svetoval, da mogoce probas se rocno izmerit temperaturo procesorja, ker je stevilka hudo nizka. Razen ce furas comp na minimumu oz popolnoma nenavit,.. pa se potem.
Pa nic ne pises kak sistem mas.

Jaz ga navijam. Da ne omenjam, da sem dal raje za moj proc hladilnik Igloo 2410 PRO 1800 SIT in za tega 2700 SIT in mam hlajenje odlicno, kot a bi sel za vec kot to nabavljat smao kak Vulcano, ki je glasen pa v primerjavi s to kombinacijo ne.

Zakaj bi bl uzaljen, ce si napisal ist stvari, ki jih pravim jaz?
Napises pa jih kot da si mi nekaj vrgel v obraz :D

Pa si ti zagotovo bral to temo?

planetparty ::

Že več dni opazujem tole temo, in vedno bolj si želim tale ventilator:D

Jaz sem delal več poizkusov 120x120 ventilatorjem na 7v in 12v, lahko vam povem le, da ni skoraj nič pripomoglo za boljše hlajenje, je pa res, da je bilo na 12v tišji od 27bd, ocenjujem, da je bilo nekje 24db. Ventilator sem imel na sprednji strani ohišja, temperatura je bila mogoče za 1 stopinjo nižja, zdaj sem dal en 80x80 ventilator na vrh (že tovarniško je pripravljeno) če imam na 7v, se skoraj nič ne pozna, mogoče 1 stopinja, če pa gre na 12v, pa mogoče največ 3 stopinje (rezultat je vprašljiv, ker mogoče piha glih na senzor?) pa je glasno kot hudič (35-40db?)

Jaz sem opazil, da na moji Epox plošči treba zamenjati original hladilnik na NB, ker se strašno greje na 200fsb, s tem pa niti od procesorja ne morem odvesti topel zrak.

Mislim, da ima Caligula zelo prav in ne vem kaj ga pljuvate z leve in desne, vodno hlajenje pa jaz verjetno še v roku 5 let ne bom imel ($$$ ni problem) meni računalnik dosti časa dela, tudi, ko nisem doma in ne vi rad kaj tvegal, sicer pa lahko navijem zdaj max 2300MHz (AX-7).

Myth ::

Ja0, ja0. Prebral sem vecino teme, mogoce da si zadnjih nekaj postov nisem, ker se mi vec ni dalo, ampak bi samo povedal, da prevec govorenja o taki mali stvari ni dobro.

Caligula: Lepo da si nasel nekaj kaj ti je seglo v srce.
Mislim pa, da so tudi moderaterji odzvali malo custveno in zagovarjali vodno hlajenje.

Glede hlajenja. Nekateri si pac ne moremo privoscit vsega kar bi radi. In ravno lep primer, da si bom raje pogledal kaksen vent kot pa kupil vodno hlajenje... Btw, sem pac navdusen nad modifikaciji pa bom vseeno sprobal sam nardit vodno hlajenje.

P.s.: Ni dobro hodit okoli vrele kase.

It's so ironic, don't you think?

Brez zamere pa en lp
¤ Space is Mystery. And Myth is on Earth. ¤

Caligula ::

Koncno spet par normalnih postov.
Ma folk se je zacel cist neki ogrozeno odzivat kokr da je kej narobe ce kdo dobr pa poceni cez pride.

Pa v koncni fazi lahk se vedno vent v 8 dneh nazaj neses pa si kej druzga tam vzemes...

Sam ta z moje kiste ne gre vec.

PA Robibirk.cist tko za vsak primer-to more iz kiste vn vlect ne notr vanjo pihat.
Pac tko raj omenm

0:)

Zdaj mam svojga AMDja na 2400Mhz navitega in vent do konca v igrah in gre proc do 53C po dolgotrajnem igranju. Volzata 1.975 v.
PA se Ramu sm uspeu timinge dat na 2,2,3,5
In to kilav Infineon 3,3,3

Vlady ::

Ok... na začetku priznavam, da nisem prebral vseh postov, ker sm pri prvi strani obupal, ker ste se samo prerekal. Ja vodno je res bolje kot zračno, samo se mi zdi vseeno vredu, da je enmu ratal za 10C shladit za 2700SIT. Čestitam če je to res. Samo ne vem, kako si izmeril diske, ker imaš senzorje samo na northbridge-u in pod procesorjem??? :)
No za konec vprašam vas "strokovnjake".
Imam AMD 1800+ palomino. Delovna frekvenca je 1533MHz. Plošča je na 133MHz in imam 1GB SDRAM. ter 120GB diska (40+80). Povprečna temperatura procesorja je 57 stopinj, plošče pa 45. Diski so pa vroči toliko, da se spečeš na njih, ko jih primeš. 2x mi je že crknu 80GB disk (verjetno zaradi pregrevanja). Danes se ugotovil, da mi crkuje hladilnik na procesorju in grem jutri po novega. Zanima me, katerega naj kupim za procesor, in kaj naj naredim z diski?
Aja pa grafično sm pozabu oment, imam nVidia FX 5200 s pasivnim hlajenjem in se greje ko hudič (ni nč navit, praw tako ni nič navito v računalniku). Torej ideje za pohladit mojo kišto?

kuglvinkl ::

Air flow. + odvisno kolk misliš dat za HSF. Če okoli 10k, potem je to SK7+YS Tech, če 5k, potem je to TT Silent Boost.
Your focus determines your reallity

Zgodovina sprememb…

Vlady ::

HSF??? Ja za procesorski hladilnik sm pripravljen odštet 10k. Bi pa rad tud diske ohlau in grafično... :|

morphling1 ::

HSF Heat Sink & Fan oz. po domače hladilnik z ventom :)
Za hlajenje grafe in diskov moraš poskrbet s pametno postavitvijo ventov po ohišju oz pravilnem zračnem pretoku.
In če smo že natančni en in edini vent na vrhu kište ne bo naredil nič pametnega, v vseh normalnih ohišjih. Treba je imeti vhodne vente ter na drugi strani izhodne, samo tako imaš lahko dober in pravilen zračni pretok. Hlajenje na določenih površinah se dogaja samo zaradi premikanja (čim hitreje, tem bolje) zraka po toplotno izmenjevalnih površinah, če tega ni ti ne pomaga 100m3/h pretoka na vrhu kište. Torej če hočeš recimo hladit diske je najbolje če je en vhodni vent pred njimi in piha mimo njih, podobno pri vseh drugih stvareh...
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

Caligula ::

Vlady, disk ma tudi senzor.
Mislim da to zaradi S.M.A.R.Ta.

Sem mel enkrat zadnjic prav en program za analizo diska,.. preko SMARTa pa mi je isto temperaturo kazal kod sppeedfan pa tudi na otip pa ce dam termometer-pac tak domac-gor se vse potrdi.

Skratka ma senzor.

Pa v BIOSu na plati si enablaj SMART.

Drugace pa za cooler. Jaz mam na procesorju Igloo 2410 PRO k ga majo v Bofu za 2 cuka.
Zdej sm mu obrate dal na tretjio oz kakih 40% odkar mam tist vent gor.

Mors met tko airflow da bo sel mimo diska.

Jaz mam spodaj dva venta k notr v kisto vleceta. En spredaj pred diskom in en zadaj pod grafo. To je optimalno.
Sam se ta vent se vedno za 10C pozna.

Skratka kar se tice nalozbe 2.700 SIT ne mors zgresit, pa se to gres lahk vrnt v 8 dneh pa lahk v trgovini ze sprobas,..
Jz mam zarad njega tisjo kisto zdej.

Skratka to, da te disk spece je pa razlog za skrb. Disk ni procesor. Ma gibljive dele pa zlo delikatna zadeva je to tko da temperature so tuki vazne.

Vent uspredi obvezno.

Skratka ni dost ce mas sam kisto uzgori odprto,.. More zrak prisilno hladit komponente. In more tud mimo njih it.

Caligula ::

Aja-zgoraj mi se en vent vn pri procu piha. PA se vseen ta vent tavelik tok pozna.
To je prisilno hlajenje. In ogromen pretok zraka. Se prakticno ne zadrzuje v kisti in je temperatura sistema 1C nad okolico.
Komponente pa se recimo 2C vec.

planetparty ::

Kaj pa če bi nekdo naredil ohišje iz ventilatorjev? vse na minimum vrtljajev, prepih bi bil zagotovljen>:D

Caligula ::

Brat ma nekaj takega kot si omenjal ti. Imanuje se Pentium :D
Sploh ne rabi kakih posebnih ventilatorjev.
Vse tiho.

2.6 navit na 2.95 in v Biosu na silent modu al karkol laufa. ZAdeva je neslisna.

Vlady ::

Ok nabawu zadevo... Nabavu sm AMD hladilnik za procesor 2400+, hladilnik za disk in dva 80x80 ventilatorja. Ok zadeva je zelo glasna, ampak bom pač potrpel, če ne bom prej oglušu.
S.M.A.R.T. imam v BIOS-u vklopljen, samo temperatutre diska ne morem odčitat v BIOS-u niti v winsih, zato ne vem, kako je to teb uspelo????????? 8-O Še temperature procesorja ne morm vidt u winsih. :|

@ljash ::

za disk probi s programom Dtemp.

LP

Caligula ::

Sem prav razumel? Si kupil ta vent za 2.700 SIT?

Vlady moras ga prilklopit na adapter in ga dat recimo na 5v ce je sam povezan na adapter. Jaz ga furam na 7.5v skupaj z se enim 80mm ventom.

Za temperature si snami zastonj program speedfan 5.09. Google!

Pa montirat mors vent tako, da ne vlece zraka lik preko kakih robov, da ne vlece zraka kje ob strani notr,.. ker to vse povzroca hrup pa poslabsa hlajenje.

Skratka more lepo it zrak skos kisto.

Caligula ::

Oz povej, ce si kupil tudi ta vent? Ta tavelik? V Conradu?

Vlady ::

Nism kupu tega tavelzga.. sej sm napisu... kwa sm nabavu.. berte :)

Caligula ::

A.

Se mi je zdel.
Skoda. Bi verjetn prsparu pa mel dost vecji ucink pr disku k sam disk cooler.

Vlady ::

ok sm potegnu dol speedfan... Hm... men nč jasno, ker vse piše samo fanX tempX.
Napišem pa tle gor kwa mi piše:
FAN1 3199rpm (tolko rpm ima v BIOS-u procesorki hladilnik) TEMP3:62C
FAN2 0rpm (tolko rpm ima v BIOS-u ventilator na ohišju) TEMP2:52C
FAN3 10887rpm (ta pa ne vem kater bi bil) TEPM1:42C
HD1: 37C
HD2: 0C
S.M.A.R.T. mi dela samo na enem, na drugem mi piše 0. (al tolk dobr hladilnik hladi????) 8-O
Ok kdor mi lahko razloži, kam kera temperatura paše in kater ventilator???

Vlady ::

Za RAM dobim pa tole:
Scanning SMBus at $5000...
Decoding DIMM #0
Memory type is SDRAM
Row Address Bits : 13
Col Address Bits : 10
Module Rows : 2
Data Width : 64
Levels : LVTTL
Highest CAS : 7,5ns
Access Time : 5,4ns
Parity : NO PARITY
Refresh Rate : 15.62us
Bank Configuration : NO BANK2 OR BANK2=BANK1
Bank Width : 8
Total Size : 512MB
Decoding DIMM #1
Memory type is SDRAM
Row Address Bits : 13
Col Address Bits : 10
Module Rows : 2
Data Width : 64
Levels : LVTTL
Highest CAS : 7,5ns
Access Time : 5,4ns
Parity : NO PARITY
Refresh Rate : 7.8us
Bank Configuration : NO BANK2 OR BANK2=BANK1
Bank Width : 8
Total Size : 512MB
Komu kej jasno?

Caligula ::

Prva je procesor.
Druga je sistem-plata.
HD0 je hard disk-verjetno tisti z SMART.

Procesor mas pa vroc ja.
Palomino in action0:)

Vlady ::

Oba diska imata S.M.A.R.T., samo da je na manjšem 40GB (starejšem) pritrjen sedaj posebej venlilator spodaj. Sam ne verjamem, da bi se ta ventilator pod diskom vrtel z 10000rpm!!! 8-O No diski so sedaj lepo topli (se ne spečem preveč na njih), grafično še vedno kuha, procesor pa tam do 55C pri 60% obremenitvi. 4-je ventilarotji, pa se zadeva komaj izboljšala za kako stopinjo. Ok diski so sedaj vredu, samo zadeva je full glasna. Kot bi imel sesalc zraven prižgan.

Vlady ::

No mogoče sm tud ventilatorje na ohišju obrnu narobe... SAm fora je v tem, ko na nobenem ni označeno v kero smer piha, ko sem jih probal, pa je pihalo v smer proti trem rešetkam na ohišju ventilatorja. Zato sem jih tudi tako obrnu, da pihata oba noter in "hladita".

Vlady ::

Ok... popravu zadevo! Zadnji ventilator je bil narobe obrnjen. Sedaj mi nobena temperatura pri polni obremenitvi ne preseže 50C. NO saj ni mi, ko sem 2 urci gledal film. (približno 80% obremenitev (+eMula laufala v ozadju).
NO fora je bila v tem, da sta oba ventilatorja, namesto da bi hladila z hladnim zrakom, hladila z toplim zrakom, kar ni zadostovalo za ohladitev. Počekiral sem po netu, in najdu tole fotko. Moj zadnji ventilator je bil obrnjen narobe, zadevo sem popravu in sedaj imam po zgledu slikce ATX case hlajenje. :) Samo imam še ventilator spredaj.

No sedaj me pa še zanima, če ima kdo kaj izkušenj z hlajenjem grafičnih kartic? Imam GeForce FX 5200, ki ima samo pasivno hlajenje. Fora je v tem, da mi je zgleda med pregrevanjem računalnika odstopilo hladilno rebro. S prstom ga lahko premikam glede na pritrdilne čepe (se pravi stran od GPU-ja in proti GPU-ju). Vmes nastane za približno 0,5mm "lufta", tako da se vidi "lepilo - pasto" in sliši tud, ko se hladilnik premakne. Zadeva se mi zelo greje (hladilno rebro tudi) in me počasi že skrbi za zdravje moje grafične. Zaenkrat še nimam nobenih problemov, samo ko odprem računalnik in primem za rebro se skoraj spečem na njem. Zdej me samo zanima, ali je to normalno za to grafično al bom mogu še enkrat prilepit rebro in namestiti ventilator na rebra?
Pa tnx ko ste mi pomagal... Caligula, od tebe pa sem dobil par dobrih idej za moj bodoči računalnik, ki bo imel dvoprocesorsko plato >:D
Mislim, da je vodno hlajenje najbolj učinkovito pri temperaturi 90C in ne pri temperaturah, ki jih imamo v računalnikih. Tako kot recimo pri bencinskem (dizelskem) motorju pri avtomobilih, motorijh, kamijonih.... Voda pri nižjih temperaturah nima toliko hladilnega izkoristka, kot pri temperaturah blizu njenega vrelišča. Zato mislim, da vodno hlajenje ni le tržna poteza, pač pa nategovanje folka... Za 11k SIT sem dobil spodobno hlajenje, namesto 50k (minimalno) ki bi jih dal za vodne bloke, črpalko...

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: OwcA ()

Tic ::

Za 11k SIT sem dobil spodobno hlajenje, namesto 50k (minimalno) ki bi jih dal za vodne bloke, črpalko..


Oprosti, ker se nisem mogel zadrzati da odgovorim na ta stavek, vendar nemorem dovoiti, da se kvasijo take neumnosti na forumu.

Minimalno 50k pravis? Da se ne bom zacel smejat. Z malo volje naredis vodno za 20k(se da tudi manj, odvisno kaj hoces hladiti), ki "zna biti" precej bolje kot en zrakomlat.
persona civitas ;>

Caligula ::

Stikanje po odpadu vzame cas, bencin,.. to je hitro vec jurjev.
Vprasanje je kaksne namene ima clovek.
Ce bi rad imel vodno, ker ga zabava,.. pol je to vredu.
Ce bi rad mel tih, hladen stabilen comp je resitev tistih 30k dodatka in prehod na Pentiuma.
O tem ni dvoma.

Skratka vprasanje je kdo kaj pocne in kaj bo sploh rad dosegel.


Je pa prav, da mu tisti z vodnim poveste, da tiste spodnje meje pri cenah, ki jih navajate, veljajo v glavnem za vas, ki imate poznanstva, izkusnje in veze pri teh receh.

Cene, ki jih je omenjal on so blizje njegovi realnosti. Mu pa le dajte pomagat, ce ga veseli, da bo blizje cenam, ki jih navajate vi. Bo imel pol zagotovo dobro izkusnjo tako s forumom kot vodnim hlajenjem.

Caligula ::

Tic po tej temi si predvsem nabijal v glavnem ti.

in jaz pravim kar vidim.
Pa kot sem ze rekel, v velikih podjetjih, ki so usekana na varcevanje, se vedno prisegajo samo na Intel.
Oni veoo zakaj.

Pa ce rata bratovemu Pentiumu laufat na prakticno minimalnem vrtenju ventilatorja brez kakrsnihkoli dodatnih hlajenj hladno in neslisno,.. pa nasploh,.. s stock coolerjem.
Iz pentiuma 2.6 na 2.95 navit.
Pa ne rabi nobenih milijon ventilatorjev,..
Ce pa govorimo o hlajenju celega sistema, je pa prav, da vladyu poves koliko blokov, koliko mocnejso pumpo,.. in za koliko denarja bi rabil.
Ne se hvalit koliko stvari tebe pridejo. Mene tudi pridejo kake nevodovodarske komponente smesno poceni samo jaz ne bom pisal ces, da je kdo kmet, ker jih ne kupi mza toliko. Jaz ce omenim ceno, povem tudi kje se taka stvar v praksi za toliko dobi ali pa recem ,da je toliko prisla specificno mene. Ostalo je zavajanje.

Pa pravim samo da se bolj splaca to, kot pa vodno hladit AMDja. Razen, ce mas prav veselje z vodnim.
RAZEN (in to je stvar, ki je ti ne razumes-in ta tema je za oovprecne uporabnike) ce se z vodnimi prav ukvarjas,..

Ti ne razumes, da Vlady recimo ne more do vodnega hlajenja po isti ceni kakor ti. Njemu tudi ne lezijo naokoli razni bloki, radiatorji,,.. ki bui jih lahko ponucal,..

Skratka o cenah o katerih je govoril on, so zanj realne. Ce pa mu ze podas neko ful nizko ceno, mu omeni se moznost, da mu to potrdis tako, da mu za ta denar dejansko dostavis dober, delujoc sistem. Pa vsak lahko da neko smesno nizko ceno samo ni kvalitete.
Morphling je v sosednji temi omenil, da res dobra pumpa ze sama pride 30lk. Verjetno take res ne potrebuje clovek ampak dobre komponente niso poceni. Ne za povprecnega uporabnika. Ce pa govoris o cenah, mu jih omogoci.

Faca si, ce mu ga recimo za 15.000 SIT. Vodno hlajenje, ki bo dobro. Ne sranje. Dobro vodno hlajenje.

Niti ne odgovarjaj meni. Vladyu ali pa komurkoli ponudi delujoc, brezhiben in dober sistem za ta denar. Ali celo 11k.

Hipotetiziranje je brezveze. Za tak denar, ce je dobro, ga se jaz kupim. Ce ga za ta denar ni, imam osebno raje Pentiuma.

Caligula ::

Tribesman, ce bi nepristransko spremljal ze od zacetka-kar nisi in si to kasneje vsaj popravil, bi videl, da se ponavljam, ker folk ne bere kar je ze bilo napisao. Napisem da ni glasno, pa folk napise, da to bi moralo bit glasno, ker zgledakot monstrum,.. pol, da verjetno prste odreze, ceprav napisem ,da ni nic takea in ga ga z lahkoto ustavim. Folk ne bere.

Mimogrede, verjetno ni normalno, da se ljudje spravijo na nekoga, ki je zelel predstaviti poceni in ucinkovito hlajenje.
Jaz nisem sel v temo z vodnim pisat, da so razsipniska tesla,.. ali karkoli takega.

Se pa najde kak osebek iz tam, ki je vstopil v to temo nabijat, agresivne in idiotske poste pisat, bit zaljiv,..


Skratka marsikaj ni tako kot bi na zdravem forumu moralo biti. Probas komu pomagat, da ceneje cez pride, pa ti folk napise, ce misls, da si pameten?!? To je mentalno zdrav osebek? Ko ratajo tezki drugi, ratam se tezji jaz.

PS: OCfreak je zdaj ze sam napisal, da ze dva meseca na Liteonu 401s pece DVD-R in DVD+r in to celo na 8kratni hitrosti .
In se zdaj nisi odklenil tiste teme. Popravi prosim, ker bom vkljucil tudi guide kako 401s modat v 811s.

LP

Caligula ::

Gufy,

pa saj je tema namenjena moji turbini :D
Nic ne leti. Lepo tiho prede in hladi kot mora.

Je pa Tic faca, ker bo za 11k ali 15k zrihtal Vladyju zares dobro vodno hlajenje in mu ga dostavil.
Mogoce celo instaliral.

Ta denar za pumpo, bloke, delo, .. pa je dobro nalozen in Tic bo faca, ko bo to storjeno.
Oz, ce ima resen namen, je faca ze zdaj.

0:)

Tic ::

O dostavi nisem nic govoril.

Ce pa si kaj zeli, naj me kontakrira po zasebnih sporocilih in se bomo zmenili.
persona civitas ;>

OwcA ::

Tole temo sem nekoliko (verjetno precej premalo) počistil. Naslednjič namesto "briši" pritisnem "zakleni". Izbira je vaša. ;((
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Microsoft ::

Ma pismo, tale tema je totalno KRNEKI!

Dej sm tole mal zadne poste bral, pa nima nkjer nobene veze z nčemer. Caligula, kolker jst vidm, ti zagovarjaš ta ventilator kot nevem kaj. Men osebno tole zgleda čits tak, ko da bi zdele (24.12.2003) reku: "Ej, a ste že vidl on TA NOV!!! videospot od Eminema - Slim shady?!!!" Dost folka ti je že kle napisal, da je tole vredu hlajenje. Sam to so elitni moderji v Slo in po svetu pogruntal že dolg nazaj, drugi ki pa nismo v tej eliti, smo pa to prebral, slišal, vdil,.... Zato je tole sam nabijanje nekaj extremno starega, glede na to, kak hiter gre naprej razvoj PCjev.

Pa tud tvoje hlajenje ni tak poceni. Ko en reče, da gre na odpad pa to za vodno hlajenje stvari iskat, je zrav že kar bencin, pa čas, pa veze, da ti kir to noter sprav.
Pr tvojem hlajenju pa vse kr pade v kišto. Recimo, da greš to sam kupt. Veš kolk VLK! bencia pa časa gre, da ti najdeš BTC, pa pol Emporium, po pol da greš v klet, pa najdeš to! Lukna se sama zvrta na storp, ane? In ti hiter napišeš nazaj, da daš enim za pir, pa je. Ja, sam ga morš poznat. Vidiš, pol tud tuki rabiš veze. Pa lukne zvrtat, pol je treba stvar še zbrust. Hm, si pomislil, da bi lahko bil tako nameščen ventilator ovira? Če maš ohišje na tleh, se očasih prileže dat nogo gor in si jo mal odpočit. Pr tvojem hlajenju je to onemogočeno. Če maš pa ohišje na mizi, pa lahka tudi kaj na njega odložiš, ker je miza omejena s prostorom. In tudi tu tvoje hlajenje pogori. konckoncev si tem povečal dimenzije samega ohišja, se pravi pri prenašanju ohišja na kamerkoli pač že, je potrebno imeti več prostora.

PA jst tole z tem vodnim hlajenjem vidm malo drugače. S tem, ko je stvar začela postajat komercialan, je postala tudi uporabna širšem krogu ljudi. s tem bo več sistemov, ki bodo pokazali slabosti, in proizvajalci bodo lahko v naslednji verziji odpravili te napake. Ča pa bi vsi bili samo za zračno hlajenje, bi še danse tak komplet, če bi sploh obstajal, stal mnogo $$$. Jst sm tud še kr na zračnem, sam vem, da me bo čas povozil, če ne bom šel na vodno, zato bom to enkrat storil. Razen, če ne bodo začeli delat takih procov, ki se ne bodo greli.

Pa definitivno vodno hlajenje je bolše kot zračno pri učinkovitosti hlajenja. In to mislm, da ni treba več ponavljat. Potem mislim tudi, da je nepotrebno nekaj nakladat, da ma nekdo tolk pa tolk nizke temperature. Overklokerji ja, ostalim pa mislm da to nič ne pomeni. V prieru, da nisi overkloker, je lahka porc na 70C. Važno je, da bo delal Word, www in podobno. Kr navadnem uporabniku ne pomen nič, če bo njegov proc na 20C nižji temprrtauri potem, ko bo dal tist ventilator gor. Ka je mogoče hitrost procesorja odvisna od temperature, pri kateri dela? Overklokerji pa tako nimajo kaj delat z zračnim hlajenjem...

Sm še sigurno kej pozabu napisat, sm se mi ne lub več pisat pa razmišlat...

by Miha

p.s.:Upam, da nism kej preveč kršil pravila....:P
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

The B ::

plosk, plosk, plosk!
The End Is The Beginning Is The End...
http://blaze.sopca.com/

Caligula ::

Jim Btn, priznam zdajle, da nisem sel brat tvojega posta. Jaz bi to temo ze zdavnaj zakljucil z svojim prvim postom noter.
Pa se je nasel zajedljiv folk, na meji primitivnosti,.. pa folk, ki ni bral vsega-med njimi si bil tudi ti,.. pa se mora pol clovek ponavljat...

Skratka za 2700 SIT mam 10C nizje temperature prakticno vseh komponent.

To sem hotel povedat se komu, ki bi rad imel nizjo temperaturo brez da bi zapravil za to celo premozenje.

Je pa nekaj ljudi bolnih in morajo napisat v kak post kr nekaj.
Ne vidim razloga, da nebi tako poceni in obenem tako ucinkovitega hlajenja zagovarjal.

Sploh pa po agresivnih izpadih nekaterih forumovcev v tej temi za na samem zacetku.

Vam pa verjamem, da ste sposobi zapravit za hlajenje, ki hladi manj precej vec.
LP

The B ::

Lej "agresivni izpadi" kot jim ti reces so nastal zarad tega ker eni ljudj vidjo tvoje izjave kot soljenje pameti. To pa zato ker si reku da s tem hla jenjem za 2700sit resis vse svoje probleme s hlajenjem. Kar v večini primerov ni res. Za 10°C se ti loh zniza temperatura sam ce prej nisi mel dobr pravetrenga ohisja. Druga stvar je da ce nimac luknje zgori in se zgornje stranice ne da dol snet spet nc. Ce mas vodno nula. Seprav tak ventilator pomaga ce si bl nov, ce ne rabs estetske resitve, ce noces dat noge na skatlo (he he jst jo mam skoz) in ce te ksn db vec ne mot.
Pol je bla pa razprava o glasnosti. Men se 30db tud zdi glasno. Ampak to sam ker mam tisjo kisto. Ca bi mel glasnejso pol me nebi motil. To je cist subjektivno in se o tem ne da pogovarjat.
Torej kul da si napisu da si si porihtov hlajenje i da si zadovoljen. Sam ne pol tko uzaljeno zagovarjat svoje resitve ker kot sm zgori napisu ni vedno najboljsa.

Pa prebral sem vsak post od zacetka. :D
The End Is The Beginning Is The End...
http://blaze.sopca.com/

Caligula ::

Nisi bral. Pol bi vedel, da sem mel kisto ze prej hudo zraceno. Dva vhodna venta spodaj in zgoraj en izhodni + tisti od napajalnika. In bolj glasno.
Pa tisti, ki gredo pisat v poste kjer nekdo predstavi neko resitev, ces ce jim solis pamet so po mojem skromnem mnenju bolni.

Pacienti.

Moteni.

Se enkrat-je sel kaksen pisat Morphlingu, Ticu,... ce si misli, da je prvi ugotovil, da voda hladi bolje kot zrak?
Mi lahko tu kdo rece, da so za ta denar 10C nizje temperature slaba nalozba?
In za BTC sem napisal, da pac vzames, ko si ze enkrat tam. Vecina ljudi kdaj pa kdaj tja zaide.
Na odpad pa ze redkeje.

Skratka javljajo se moroni in to v temi, ki zeli priblizat poceni hlajenje preko pozitivne zkusnje v praksi.

In nisi dobro bral.
Se enkrat. :D

Pa nasploh-meni se ne da vec. 50% folka tu je zame bolnih, 50% pa zdravih. Jaz pisem za tistih drugih 50%.
Ste opazili, da z njimi ni tezav? Se jim zdi zdravo, da nekdo deli svoje izkusnje.

Pa cakam na Vladyevo vodno hlajenje za 11k, ki mu bo hladilo na temperature, ki jih imam jaz. Tic je faca. Bo zrihtal.
Lahko tudi za 15k.

Pol se jaz kupim

:D

The B ::

@Morphiling1&Tic: A mislta da sta prva ugotovila da voda hladi bolj kot zrak? ;)
@Caligula: Spet si uzaljen oz jst ne razumem ker sm moten.


P.S.: pa prou nasmeju sm se... :D
The End Is The Beginning Is The End...
http://blaze.sopca.com/

Microsoft ::

Bom dal še jst en komentar, sm najprej grem se najest na kosilo.

Dobertek, če še kdo je zdele.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Vlady ::

Ja hlajenje za 20k ni vredno dajat v računalnik, v katerega si zmetal skoraj 500k!
Za 20k dobiš res vodne bloke, ventilatorje in črpalko, vendar kaj pa tesnila, lepila, paste, objemke za cevi, cevi iz ustreznih materialov,...??? Blok za procesor iz bakra stane približno 5k, z navadnim tesnilom, ki lahko po 10.000 urah popusti vodo. (to je 1,2 leta, če računalnik laufa 24h/dan).
Vsekakor se strinjam, da je vodno hlajenje alternativa zračnemu, vendar je manj varno (ker je tehnologija še vedno v povojih), doma narejena vodna hlajenja, pa ne morejo garantirati niti 10.000 ur delovanja.
In še razlika, po izteku življenske dobe hladilnika:
-zračni: preprosto zamenjaš ventilator, upaš da ne doživiš poškodbe procesorja, grafične,... (če nimaš v BIOS-u funkcije za auto-shutdown funkcijo pri določeni temperaturi). Če imaš to funkcijo, večjih poškodb ne moreš kasirati.
-vodno: Ko tesnilo popusti, voda izteče po elektronskem vezju. Pride do kratkih stikov, ki lahko pri tokovih večjih od 1A uničijo vse elektronske elemente, ki niso integrirani, tok 50mA pa lahko že uniči integrirane elemente. Praktično skuri ti računalnik, in lahko samo moliš, dati je skurilo čimmanj. Tu obstaja tudi možnost preobremenitve napeljave in varoval in varovalnih avtomatov. Lahko skurite tudi napeljavo in varovalni avtomat, kar pa ni poceni porpaviti >:D
In kot sem že napisal, da voda pri nižjih temperaturah od 90 stopinj celzija nima enakega izkoristka hlajenja, ni primerna za hlajenje računalnikov. Vodno hlajenje, bi bilo primerno za hlajenje hladilnih reber, če bi bile vse komponente, ki potrebujejo hlajenje pritrjene na isto hladilno rebro. To pomeni, da bi bili, procesor, grafična, diski,... z ene strani pritjeni na isto hladilno rebro na ohišju, zunaj ohišja pa bi imeli vodno ali plinsko hlajenje.
In če še povzamem zakone iz fizike, ki nam povedo, da plini bolje hladijo kot tekočine. Zato imamo v navadnih hladilnikih plin in ne vodo! Voda se upari šele, pri temperaturi od 90C naprej in šele takrat nam zares hladi zadevo.
Vodno hlajenje, je pač samo še ena tržna poteza za pridobivanje mastnih zelencev. Zakaj niso raje pogruntali plinskih hladilnikov? :)

Caligula ::

The B, ti nisi ravno prodoren se mi zdi.
Tezko izluscis bistvo.

no ja, meni so se nasli tepci, ki so sli idiotsko ugotavljat, ces kaj si pa mislim in da si lastim prvence pri fiziki,.. :D
Skratka se najde kak pravi intelektualac tukaj.

Jaz take samo naprosam, ne meni postat.
Bodite moroni v drugih temah, ce jih tam ne moti.
Saj je forum prostor za razlicne ljudi.

Kje bodo imeli za take zagotovo razumevanje.

V tej temi pa postajte prosim raje tisti, ki vas zanima poceni in ucinkovito zravno hlajenje.
Ce pa vas hrup 30 decibelov moti, pa ne sodite v povprecne uporabnike. Drzite se skratka potem tem o vodnh hlajenjih.
Ste med 5% uporabnikov in tkao manjsina. Moja tema je za mainstreamovce in obicajne uporabnike.

In the B, nisi mi povedal-je 2.700 sIT veliko za 10C nizje temperature skoraj vseh komponent?
DA?
NE?

Estetika je stvar ureditve posameznika. Kdo si to lahko lepse resi, ce hoce.

Ti raje odgovori na to vprasanje.

LP

Vlady ::

JimiBtn temperatura vpliva na hitrost procesorja... Pa si oglejmo spet fizikalno ozadje! :) Ja treba je pač poznat malo elektrotehnike in fizike, da se spravljaš v računalništvo.
Ok pa začnimo na začetku, pri osnovnem elementu tranzistorju. Tranzistor je sestavljen iz treh elektrod in silicijevega kristala. Po sestavi je enak vezavi dveh silicijevih diod vezanih v smeri ena proti drugi (PNP) ali ena stran od druge (NPN). Ko je tranzistor odprt teče tok v smeri od kolektorja proti emitorju, ko je zaprt tok ne teče, napetost je na kolektorju. Ok do tukaj vse lepo in praw, dokler se ne sputimo v krmiljenje le-tega tranzistorja. Tranzistor krmilimo preko priključka baza z napetostjo od 0-1V (odvisno od tranzistorja - lahko tudi več (močnostni tranzistorji) in tokom nekaj uA do nekaj mA. Tranzistor ima prag odpiranja pri napetosti 0,7V med bazo in emitrojem. pod to napetostjo je tranzistor zaprt, nad to napetostjo, se odpira po dani karakteritiki napetosti, toka in moči. ko je tranzistor zaprt, teče skozenj zanemarljiv tok 0,05uA, ki nam predstavlja izgubo tranzistorja in s tem njegovo gretje v zaprtem stanju. Ko pa tranzistor odpremo, skozenj teče tok pri napetosti 0,7V. Torej pomnožimo tok skozi kolektor-emitor z 0,7V in dobimo moč, ki jo tranzistor "oddaja". No v računalniku so lahko ti tokovi kar veliki (disk,napajanje,...), v samem procesorju pa so majhni. Pa da te zadovoljim, je v novejših procesorjih tudi čez 70 miljonov takih tranzistorjev. Kar pa zelo lepo greje. >:D No o številu tranzistorjev sem se verjetno zmotil, toliko jih je imel mislem da pentium 1. No ampak vseeno, dandanašnji procesorji porabijo približno 70-120W moči. Samo procesor!
Ok in kako vpliva temperatura na hitrost procesorja?
Bolj kot je tranzistor vroč (ogret) manj toka lahko prevaja. Manj kot lahko prevaja, viša se napetost na kolektorski strani. Višja kolektorska napetost = manjši odzivni čas tranzistorja da se popolnoma zapre in popolnoma odpre. S tem se nam poručijo timingi in lahko pride do velikih napak delvoanja v samem procesorju. En tranzistor se ne odpre ali zaprein že namesto 0 dobimo 1 in namesto 1 dobimo 0, kar nam lahko sesuje program, sistem... Ok zadevo lahko reštartamo, vendar so možnosti tudi, do fizične okvare tranzistorja. Torej je veliko bolje imeti procesor na 40C kot na 50C. Kako boš to dosegu, pa se ukvarjamo v tem delu foruma slo-tech.

Vlady ::

Sedaj pa me boš verjetno še vprašal, zakaj večamo napajalno napetost pri navijanju. Stwar je tudi zelo preprosta. Višja kot je frekvenca, pri kateri se tranzistor odpira in zapira, večja je verjetno "napake" (da se tranzistor ne odpre dovolj ali manj). Zato povečamo napajalno napetost in "prag" preklopa nekoliko dvignemo in razširimo karakteristiko tranzistorja. Z raširitvijo karakteristike, pa tranzistor porabi več moči in s tem se bolj greje.
Vse je logično kot pasulj :)

Caligula ::

Aja-the B, ker si ze sam napisal... nisi razumel in si zato moten :D Sam si to napisal.
Ne stekas sarkazma, ironije,.. ampak to se da pac spregledat-sam to si pa sam napisal, da si pol ce ne stekas pac moten 0:)

Fer je fer.

žjaz tudi za Tica pravim, da je faca, ker zdaj je. Ker bo naredil Vladyu za 15k odlicno in ne bedno vodno hlajenje.
Je rekel da bo.

In komaj cakam, da vidim, ker pol bom mogoce tudi jaz nabavil.

Vlady ::

Vodno hlajenje za 20k za moje pojme ni v redu, saj že samo lepilo za vodne bloke 5gramov stane 7k (mala tubica). Potem pa še lepilo za cevi, objemke, tesnila, ki morajo biti točno prave dimenzije. Materiali, ki ne bojo popustili po 10.000 urah delovanja.
Kot sem rekel je vodno hlajenje alternativa, vendar še vedno preveč v povojih in preveč nevarno za elektroniko. In kot sem že 2x napisal pa ne znate brat... voda do 90C nima enakega učinka hlajenja kot nad 90C. Zato voda kot hladilo popolnoma ni primerna za hlajenje računalnika. Vodno hlajenje je samo tržna poteza. Čez kako leto bodo na trg dali plinsko hlajenje, tako kot ga imamo v hladilnikih. Pa boste zastonj dajali denar za vodno... >:D

Microsoft ::

No Vlady, lepo si tole povedal. Sma verjameš ali pa ne, jaz nisem opazil nobene razlike, ko sem poleti imel 53C pozimi pa recimo 37C. Pa nekje sem celo prebral, da je tista res zgornja max huda temperatura okol 90C (mislim, da za AMD XP). Se prav, da je to, da maš 60C vseeno daleč od tistega. Drgače pa kot sem že rekel, jaz ne poganjam nekih takih programov, ki bi bili zahtevni za CPU, predvidevam da nisem edini....

"In če še povzamem zakone iz fizike, ki nam povedo, da plini bolje hladijo kot tekočine."
Si tole prav napisal? O fiziki res ne vem veliko, sam me je tole presenetilo...:))


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Zgodovina sprememb…

Caligula ::

Jimbtn-da, a ne v racunalniku. Ko pa bodo Tic in ostali v racunalnik namesto sistemov, ki temeljijo na vodnem hlajenju vgrajevali sisteme, ki temeljijo na principu delovanja klimatske naprave, potem bo pa to veljalo tui v doticnem primeru. Ne?
Zaenkrat pa recimo ne Tic ne noben se ni poskusal doma poganjat recimo kompresorja klimatske naprave kakega volva ali kaj podobnega za hlajenje kiste.

Ne bluzi teoreticno. Ostani pri temi racunalniskega hlajenja.
T hipotetizranju ni smila. Potem bi bil lahko tudi jaz teslo in bi teslu, ki mi je piskal, ce sem car, ker vem ,da se topel zrak dviga, pisal, da sploh ni nujno, ker bi ga lahko spodaj res moco crpal in se pac nebi dvigal... skratka ne nabijaj s teoremi in fiziko.

Ce pa mas doma v kisti res klimatsko napravo na plin,... pa povej. Bom vzel nazaj mojo kritiko.

LP>:D

Microsoft ::

"Ne bluzi teoreticno." J to letelo na mene?!8-O

Kj jaz kaj bluzim o teoriji?


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Tic ::

Ma dej, sploh se mi ne da vec brat vasih neumnosti.

Samo to bom rekel. Vi se niste sestavljali hlajenja, ZATO, ne govorite, kaj je bedno in kaj ne. Brez pravih izkusnj pravis stvari, ki jih nemores uteljiti. Pa nobenega lepila ne potrebujes. Ce te zanima kako ne, odpri novo temo ali pa poslji ZS.

Sicer pa ste zasli offtopic in se bo ta tema zaprla. Za prerekanje vodno/zracno pa si odprite novo temo.

Od tukaj naprej, stvari ne berem vec. In ce mislite da imate prav, kar imejte. Vazno da boste sami s sabo zadovoljni, pa ceprav brez pravega razloga.
persona civitas ;>

Caligula ::

Po dolgem casu se s Ticem popolnoma strinjam. Ta tema bi se mogla zakljucit ze zdavnaj.
Jaz sem svoj predlog prestavil,.. pa bi se moralo tam koncat. Ne pa da so bili izbruhi frustracij,..

Bi bilo pa vseeno lepo, ce bi Vlady in Tic enkrat predstavila kako je slo z tistim vodnim hlajenjem pol. Mene to interesira.
Mogoce bi sam za tak denar sel v to.

Meni se tudi ze nekaj casa ne da vec jajcat tukaj v tej temi. Sploh ne razumem kako je lahko folk v taki temi tako zajedljiv ratal.
Sploh ker sem sam sorte, da to vedno vracam. :8)

Skratka dajte mir.

Za 2.700 SIT je to hlajenje ODLICNO! IZJEMNO! Z moje kiste ne gre vec dol. Sploh za ljudi, ki trpijo ob kakih Vulcanotih,...
Pa 2.700 SIT je drobiz, pa se ce ti ni vsec neses nazaj v trgovino,..

Za vodno, pa ce ga imate ali pa ga boste kupili, vam bo pac osebno vredno dat toliko vec denarja in je to OK.

Ne bo pa nic narobe, ce se kdo kdaj kaj posta sem, pod pogojem ,da bo recimo opisal izkusnje (dobre ali slabe) s takim ali podobnim ventom in principom. To komu lahko koristi. Ostalo ne.

LP

Vlady ::

Seveda rabiš lepilo! Da zalepiš ploščico na vodni blok!!! Kao pa boš? privaril? Varjenje je pa najslabša možna varianta! Potem pa potrebuješ šeenosmerni ventil, da izpumpaš zrak iz vodnega sistema! Vodno hlajenje deluje podobno kot centralno ogrevanje, le da v obratni smeri.
Kritična temperatura Procesorjev nasploh je okoli 70-80C To pa zaradi germanijevih diod v logičnih elementih v registru. (disjunkcije). Zakaj so tam germanijeve diode? Zato, ker lahko delajo na višjih frekvencah preklopov in imajo dalšo življensko dobo kot silicijeve. Kot vemo, registri in cache pomnilnik v procesorju delujeta na najvišji frekvenci. (tudi do 800Mhz, dandaneš pa mogoče celo še več). 90C pa je že smrtna temperatura za silicijeve diode in tranzistorje.
Manjša kot je temperatura procesorja lepše dobimo "pravokotne" impulze in bolj zanesljivo prekljapljajo tranzistorji. Zato se vam velikokrat zgodi, da vam računalnik brez razloga zamrzne pri obremenitvi in temperaturi. To se je dogajalo meni pri temperaturi 57C.
1 2
3
4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ali zračno hlajenje umira? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
17322246 (9455) Raptor F16
»

Vodno hlajenje za Phenom II (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
6811174 (10290) Janac
»

Vodno ali zračno za P4? (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
835310 (4222) mimax
»

Vodno Hlajenje by: Dejancek

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
302542 (1635) Dejancek
»

Hipoteza: "VODNO HLAJENJE" >>>>resnica čaka

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
252241 (1668) VASkO

Več podobnih tem