» »

Pomnilnik se močno draži

Pomnilnik se močno draži

Slo-Tech - Na mednarodnih trgih se je cena pomnilnika DDR4 v minulih mesecih podvojila, k čemur je prispevalo več razlogov. Junija je 8-gigabitni čip DDR4 DRAM na veleprodajnem trgu stal 4,12 dolarja, pol manjši čip a 3,14 dolarja, kar je dvakrat več kot maja. To je največ po letu 2021, visoke cene pa vztrajajo tudi danes in so se po preliminarnih podatkih v juliju še malce povišale.

Glavni razlog je zmanjšanje proizvodnje. Kitajski proizvajalec CXMT je po neuradnih podatkih ustavil proizvodnjo, saj se preusmerjajo na novejše čipe DDR5. Podobno velja tudi za druge proizvajalce, ki počasi prehajajo z DDR4 na novejši DDR5, ki ga trenutno najdemo že v približno 40 odstotkih računalnikov. Ob tovrstnih prehodih je običajno, da cena starejše tehnologije prehodno močno poraste, dokler ne bo v prihodnjih mesecih ali letih na voljo obilica rabljenih modulov, povpraševanja pa precej manj. Dotlej pa bo cena visoka.

Drugi razlog so strateške spremembe na Kitajskem. Proizvajalci čipov se preusmerjajo v proizvodnjo čipov za umetno inteligenco, kjer želi država postati samozadostna. Državne subvencije vzpodbujajo tovrstno proizvodnjo, kjer je tudi dodana vrednost večja. Sestavljavci računalnikov za zdaj niso preveč zaskrbljeni, je pa Vaio na primer dejal, da je povišanje cen tveganje in da se bodo primerno odzvali. Asus je dejal, da bodo ustrezno prilagodili proizvodnjo.

11 komentarjev

Ghost7 ::

Je pač čas... proizvajalci in trgovci se prilagodijo povpraševanju.

Kdor je rabil več RAMa na starejših napravah, je že nadgradil na vsaj 32GB, če ne celo 64GB. V nekem trenutku si dobil dva modula 32GB DDR4 3200Mhz za prenosnike za manj kot 100€.
DDR5 je pa že vsaj dve leti v rabi in praktično ni več novih sistemov/prenosnikov z DDR4.
https://www.bitstamp.net/ref/OM6lA9mwoeRO5Rba/

rekakitece ::

Kmalu bo že DDR6 :)

LeQuack ::

Nikoli še ni bilo novice, da bi se nekaj pocenilo.
Quack !

Buddah ::

MrStein ::

Trgovci že pišejo nove nalepke...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

LeQuack ::

Buddah je izjavil:

https://slo-tech.com/novice/t729146


Svet pred kovidom ni primerljiv. Od kovida naprej je stalna 10% letna inflacija.
Quack !

blackbfm ::

LeQuack je izjavil:

Buddah je izjavil:

https://slo-tech.com/novice/t729146


Svet pred kovidom ni primerljiv. Od kovida naprej je stalna 10% letna inflacija.


vir?

LeQuack ::

Lokalne trgovine in restavracije.
Quack !

socialec ::

Resnično inflacija zalet jemlje, v veliki večini vsaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: socialec ()

Legon ::

LeQuack je izjavil:

Lokalne trgovine in restavracije.

V kateri lokalni restavraciji strezejo DDR4?

jeremenen ::

Bi pričakoval ravno obratno, ker vsi rabijo za LLM. Ampak 64GB palčka DDR5 za strežnik je +300€. Veselje za delničarje.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

12th Gen Intel Core - Alder Lake (strani: 1 2 3 432 33 34 35 )

Oddelek: Strojna oprema
1738221126 (1492) mtosev
»

DDR5: kaj prinaša? Špekulacije in dejstva (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Strojna oprema
11617104 (9314) FireSnake
»

11th Gen Intel Core (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Strojna oprema
787107611 (64790) mtosev

Več podobnih tem