» »

Push ali pull vntilator na radiatorju?

Push ali pull vntilator na radiatorju?

TribesMan ::

Torej ker je že zadnji čas da spravim Ladin radiator v kutijo me zanima če je slučajno že kdo probaval ali je bolje da ventilatorji vlečejo zrak skozi radiator, ali je bolje da ga porivajo čez?

Ker bi rad da se radiator vidi iz kište ven, ker je lep. In če dam ventilatorje pred njega, da porivajo zrak skozi se ta ne bo videl... seveda hočem da ventilatorji porivajo/vlečejo hladen zrak preko hvladilnika v kišto.
Radiator bi montiral pod diske v spodnji sprednji del kište in rebra bi bla samo par milimetrov globje kot plastika/maska tako da bi bila lepo vidna na sprednji strani. Znotraj kište bi naredil nosilec, ki bi bil hkrati "shroud" in na katerem bi bili ventilatorji. Ki bi pihali hkrati tudi na plato in kartice.

Edina stvar ki sem jo jaz zasledil je bil en post na xtremesystems.org, kjer je nekdo prav tako spraševal o tem in odgovor je bil samo eden, da je če venti vlečejo zrak veliko bolje kot pa če porivajo. In nič drugega tudi oporekal ni nihče...

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

GUFY ::

Nakaj o tem je bilo povedanega že v tej temi.
Drugače pa bom tudi jaz kmalu montiral radiator od Lade in pri meni bodo ventilatorji potiskali zrak skozenj.:D

morphling1 ::

Jaz pa vem da je push bolje :)
Pri porivanju zraka le ta prileti s polno hitrostjo na rebra in se proti izhodu zmanjšuje. Pri vlečenju imaš ti oviro pred ventom, tako da ta že v osnovi ne pretoči enake količine zraka kot v push primeru, manjši pretok, manjša hitrost-> slabše hlajenje.
Sej razlike ne bi bile gromozanske, veliko bi naredil predvsem če bi v primeru vleke imel prav vsako špranjo zatesnjeno, tako da bi zrak lahko prišel samo skozi radiator.

Sicer pa si že predstavljam kako bi zgledalo po tvoji zamisli in moram reči da bi bilo hudo dobro :)
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

kuglvinkl ::

A prostora za In + Out ni?
Your focus determines your reallity

morphling1 ::

Finta je v tem, da hoče da se lepa bakrena rebra vidijo zunaj in to bi res zgledalo enkratno :)
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

kuglvinkl ::

Ok, sam da mi poslikaš. :)
Your focus determines your reallity

Caligula ::

Jah fizika je na Morphlingovi strani.
Ce rabis nizje temperature bos malo potrpel pri estetiki. Ce pa ne delas nic takega, da bi se ti tistih nekaj stopinj blazno poznalo, bos pa pac prezivel.

Kaj pa kak prosojen ventilator? Prosojnaplastika. Se mi zdi da sem to videl pa se ne spomnim kje.

Daj sprintaj si barvno fotografijo reber in sliko postavi pred skatlo, pred rebra pa postavi ventilator.
Ali pa si daj sliko na desktop.

Koza cela, volk pa sit pri jovotu na cevapih:D

rfmw ::

mogoče ti bo glede tvojega vprašanja tale link kaj koristil, ampak push-pull bi res delovala najbolje.

v obeh primerih (vleka-potisk) je vent najbrž zelo obremenjen in za velika zračna bremena rabiš visok pritisk. pritisk (in pretok zraka) pa večaš z močnejšim ventom. samo najti močem vent in tih hkrati, je pa že druga pesem...
Legendary 8RDA+ (reCAPed ;), XP1700+ 2108 @ 1.84 V, SLK900A AS3 @ 2500 rpm
1,5GB Samsung DDR333+Geil DDR400+SuperTalent DDR400 @ DC 200 MHz @ 6-3-3-2.5

TribesMan ::

Hmm obstaja še opcija da bi zadeva pihala zrak iz mašine ven, tako bi se rebra vidla in bi imel boljš izkoristek... Sam pol ti hladen zrak prihaja v kišto na najbolj neprimernih mestih...

No v končni fazi če ne bo zadost zmogljivo je v kišti preverjeno placa še za 1 radiator... sam to je že druga zgodba, pa še LCDju navrh kište bi se mogu odpovedat... Bom probal najprej to zrihtat tko k je treba pol se bomo pa naprej igral. Pa ne pričakujte slik še kej kmalu, ker jest sem bl na počas narejen, kar se modifikacij tiče, se zna zavlečt... no upam da bo pred novim letom 0:)

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

tiborrr ::

Decki, zdaj imam Lado pod kletkami za diske in dva 120mm ventilatorja na 7V, ki pa nista popolnoma tiha. Doma imam se dva 120mm ventilatorja in razmisljam, da bi jo priklopil zraven. Bi bilo pametno? In dva vse vente dam na 5v?
Don't test the captain's validity or his vulnerability!

TribesMan ::

Če se bodo sploh vrteli pri 5V bo good. Najbrž bo tišje kot pa pri 7V. Probaj kakšne gumaste distančnike nardit.

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

TESKAn ::

Lepo vent narazen, spucaš vetrnico in pobarvaš na krom. Pa maš in estetiko in performanse.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

TribesMan ::

Al pa kromiraš radiator in imaš ultra estetiko, se ti ne zdi? Rebra na sprednji strani bi trgala gate.

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

morphling1 ::

Yep, do it, do it, I wanna see :)
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

TribesMan ::

Yes morph I wanna see it too... Sam to je lažje narest kot rečt, kar pa sigurno že veš sej maš že ogromno izkušenj glede tega. Enivej Zadeva je že v postopku, sedim za kompjutrom s šublerjem ob strani in masko računalnika v roki, ter z radiatorjem na mizi, ter tuhtam, rišem, zapisujem... to pa je zaenkrat vse. No vsaka stvar ima svoj začetek.

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

Highlag ::

Tule sem našel dober opis kako delujeta push in pull sistema.

Sicer je zadeva bolj kot ne reklama za neke prezračevalne naprave, sam tvoj problem ni bistveno drugačen. Skratka Push sistem je veliko boljši, ker lahko ventilator usvarja nek tlak zraka, ki ga potiska skozi reže. Ker ne vem točno kako izgleda hladilnik od lade, in kako velik ventilator-je imaš mišljene za hlajenje ti povem še to, da boš v vsakem primeru rabil zračni kanal. Če ne zaradi različnih oblik hladilnika in ventilatorja pa zato, da ventilator odmakneš od hladilnika. S tem ne boš samo drastično zmanjšal hrup ampak poskrbel tudi za boljše hlajenje.
Če boš imel ventilator znotraj ohišja mu bo sigurno pomagalo tudi, če ostali ventilatorji ne potiskajo zrak v ohišje ampak ven. S tem boš (če jih je sveda dovolj) Povzročil podtlak v ohišju, kar bo pripomoglo k toku zraka skozi hladilnik. V nasprotnem primeru bi bilo bolje, da obrneš ventilator tako da piha skozi hladilnik ven iz ohišja. :))

Aja še tole: Simulacija

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Highlag ()

TribesMan ::

Highlag:

Hvala za poučne linke, zdaj pa še malo pisarije. Zračni kanal mislim narediti v vsakem primeru (računalničarji ga imenujemo shroud) ker vsm da veliko pripomore k boljšemu izkoristku zračnega pretoka skozi hladilnik. Tudi kar se tiče drugih ventilatorjev, sem mislil da bi potiskali zrak ven in tako tudi najbrž bo, pozicija njih še ni znana, sam bodo pa 2-3 komadi 92mm ventov. Notri bosta zrak tiščala 2*120mm venta. Zdej auspuffov navrhu ne bo mogoče prakticirat, ker imam tam že rezerviran prostor za moj uber schmensy blue LCD in nekaj tipk okoli njega. Na zadnji strani bosta dva. eden isti višin kot procesor in drugi prec nad njim. Za tretjega tam potem ni več placa, ker tam se nahja moj razgaljeni napajalnik. Obstajata torej še dve mesti kjer bi bilo možno imeti vente, prvo je na stranici, ki je nasproti plate, sam tam nekako nimam srca da bi dal vent, ne vem zdelo bi se kot da je sam sebi namen... Drugo mesto je stranica za plato, ubistvu vent bi bil nad samo plato in bi bil recimo narejen pleksi kanal, ki bi prekril vezje in hladilnike napajalnika, tako da bi ves zrak ki bi ga premaknil tretji vent šel skozi napajalnik in potem ven. Ampak tu je spet problem, ker v ta plac nad plato bi rad enkrat naknadno vgradil še eno lado... Ma kompliciram. Gremo naprej delat rajš.

Seveda ventov ne mislim gont na kakih težkih obratih, ker vem da te stvari parajo živce. Tako da 7V je maksimum... razen za testiranja takrat pa takeoff...

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

Keyser Soze ::

Hm, jaz pa mislim, da je vleka boljša.

Namreč tok zraka, ki piha iz ventilatorja je zelo ozko usmerjen. In dobro ohladi samo tisti del hladilnika, ki je pred vetrnico oz. tisti del na katerega direktno piha zrak. Tisti ozki kot 11° pred ventilatorjem na linku od Highlaga. Da bi se tlak zraka porazporedil po celem hladilniku bi rabil zelo dolg shroud oz. tunel ali pa večji ventilator od hladilnika(oz dovolj ventilatorjev, da pokrijejo površino od hladilnika v celoti).

Pri vleki pa tisti ventilator ustvari nek podtlak, ki se razporedi po površini hladilnika. Seveda je potrebno imeti dobro tesnenje, tako da zrak teče samo skozi rebra.

Sicer pomoje razlike niso tako očitne, ampak imam "filing" da je vleka boljša.:D Ako me občutek ne vara.

A ne obstajajo takšni prozorni ventilatorji? Jaz jih bom skoraj sigurno uporabil.
OM, F, G!

TribesMan ::

Keyser Soze:

Sej tako sem tudi jaz mislil da je. Sej če pogledate zadevo malo drugače, vidite da če vent pri istih obratih vleče ali poriva mora isto količino zraka čez vrečt če je "breme" enako. Pač v zračnem kanalu se bo ustvaril podtlak, ki bo konstanten na vsej površini radiatorja, in bo lepo izkoriščena cela površina. Če pa gledate porivanje zraka pa ubistvi površina pod ventilatorjem je še vedno priviligirana, ne glede na shroud, ker bi moral biti ta vsaj 20cm dolg da bi blo kej efekta... Rob je definitivno slabše izkoriščen...

No vsaj tko jest mislim.

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

Keyser Soze ::

TribesMan, Exactly my point.

Pri porivanju je rob neizkoriščen. ....:D Porivanju zraka, da ne bo kakšnih pomot...:\
OM, F, G!

TribesMan ::

Ko sem prebral prvi del tvojega stavka (do smileja), sem se tok režal da sem skor z stola zlezel. Še dobro da to pišem ob 3:20 zjutraj in da je moja soba direkt pod spalnico od odgovornih...

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

Pyr0Beast ::

Pri vleki zraka čez rebra, se ustvarja podtlak. Ker je zrak redkejši ga ventilator ne more več tako učinkovito vleči, se greje in brni.

Da ne bo kakšne pomote, ker pri avtomobilih ventilator zrak vleče čez rebra. Spredaj ni prostora za ventilator, proti toku zraka pa ne more pihati.

Če ventilator potiska zrak se lahko bolj ohlaja, kot se bi če bi vlekel topel zrak, temu primerna je tudi življenjska doba.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Katalog radiatorjev evropskih avtomobilov (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
46569084 (37153) lufy
»

Vodno - par vprasanj

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
241983 (1399) tec
»

Vodno hlajenje - test 1

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
292059 (1467) Eddy
»

Hlajenje mosfetov

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
351633 (989) Spajky
»

Kako obrniti vantilator na hladilniku

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
222619 (1857) DimmniBurek

Več podobnih tem