» »

kateri Linux

kateri Linux

beno ::

Sem nevešč Linuxu bi jih pa želel uporabljati zato bi prosil, če mi lahko pomagate katere si naj namestim. Kot sem razbral iz spletišča obstaja več verzij ..... in nekater verzije so na 1 - 3 cd-jih. Zanima me kako je z Slo-Tech Linux in zakaj je samo na enem cd-ju glede na to da tolko ponujaja ??????

8-O

rh^ ::

zato ker se naloada samo v pomnilnik. če si začetnik ti priporočam mandrake 10.0 tukaj si lahko več prebereš!

CCfly ::

Če želiš preizkušati je STL kar pravšenj.
Na enem CD-ju je toliko programov predvsem zato, ker ima narejen datotečni sistem, ki odkompresira podatke, ko jih rabiš.

ql000 ::

jst sem prešaltal iz mandraka 7.2 na RedHat 9, pa pol na Fedoro Core 2. No zdaj sem se ustalil na SuSe 9.1. Vsaka distribucija ti ponuja nekaj. Zdej je samo odvisno kaj misliš laufat gor. Pa moj predlog: preglej podrpt hardware, za začetek, vsaka distribucija ma običajno pred downloadom kak *.txt, ki ti to piše! Verjemi, da lahko vsak program usposobiš , da bo delal, sam, če te pa strojna oprema zaj**** na začetku, boš reku Linux je jajc, pa bo game over za učenje!

P.S.
Slo-tech Linux je drgač zakon. Notr je res vse, kar rabiš!!!

atlet ::

Za zacetek priporocam MDK al pa Fedoro
Enostaven program za fakturiranje -> www.quibi.net

Poldi112 ::

Ce se ne bojis malo ucenja si vzemi gentoo ali debian. Kasneje si bos hvalezen.

karafeka ::

Ja, pri gentoo distribuciji se naučiš največ, saj greš lepo od začetka in si sam postavljaš sistem. Če se ti kaj zalomi pri inštalaciji pa je Forum na Gentoojevi strani zelo dobra pomoč.

SleepLess ::

uff, gentoo za zacetnika ? No ce se ti da ucit in brat veliko how-tojev potem po kar pravsnji. Pa se znjanje po vecje ko ga bos obvladal :) Drugac pa bi jaz priporocal za zacetnika suse 9.1. Res je super, mi je veliko boljsi kot mandrake in podobni :)

moj_nick ::

Ja, SuSE, najlažji je za tiste, ki se prvič srečujejo z Linuxom. Ne bluzite z Gentoo-jem. Najprej je treba človeka navdušit za Linux, da bo kasneje imel potrpljenje za inštalacijo Gentoo-ja.

Poldi112 ::

Ne vem no, mene je Mandrake navdusil, pa pingo, ampak potem rabis instalirat kaj za odtenek bolj eksoticnega in imas glavobole za pozvinit. Pri gentoo pac preberes tistih 100 strani, kjer je polovica itak samo razlaga delovanja ali protokolov (kaj je ip,...).

Brane2 ::

IMHO je Gentoo otimalna izbira za zacetnika samo v primeru, da ima kje kakega verziranega soseda, ki mu lahko za kisto pira ali dve psotavi Gentoo iz nule, mu naredi backup kopijo sistem na DVDju in mu je na voljo naslednji mesec za morebitna vprasanja.

Jaz sem recimo tako vsem sosedom zmontiral Gentooja (no, brez kiste pira :D ).

Pod postavitvijo Gentooja tu mislim bogato postavitev. Ne samo sistem torej, ampak kompleten KDE z vsemi pomagali, po moznosti se GNOME in Xfce4, pa Openoffice, Thunderbird, Firefox, GIMP, nekaj solidnih (:\ ) iger, urejena vprasanja tipkovnice, miske in sumnikov (kovaceva kobila je tudi tokrat bosa :D ), postavljeni morebitni printerji, skener itd in poskrbljeno za Sambo (ce gre za Windows domeno ali workgroup), skonfiguriran CUPS, fonti v Xih i v konzoli, poskrbljeno za Also, arts, jack itd itd...

Ce se da, gredo v to tudi razne kamere in fotici (USB priklop itd).

Tako urejena zadeva je IMHO povsem enakovredna najboljsim Susejem ali raje boljsa, s tem da je tudi v malenkostih prilagojena konkretnemu uporabniku.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

ql000 ::

ja pa pr Gentoo ne pozabi na pomirjevala:D!!!! Keč je v tem, da boš mel z ustrezno izbiro distribucije NAJMANJ problemov! Problemi bojo; kje, je odvisno od strojne opreme, pa od "muhavosti" računalnika, pa od Murhy-ja! Ne si delat problemov prezgodaj, ker boš pol sam še en, ki si je premislil glede Linuxa, ki pa je v resnici (samo moje mnenje) bolj napreden od Win!

rh^ ::

pomojem je tudi tako. rajši začet z kakšno bolj easy distribucijo bolj userfriendly in potem it na kaj težjega :)

Ferplay ::

Za začetek predlagam, tako kot nekateri pred mano suse 9.1. (dobiš na 1 nem CD ju čisto vse kar rabiš)

Sam osebno sem šel tudi iz winsew direkt na suse 9.1 (winsi so mi enostavno dopizdli da sem jih vedno mogel nekaj "prepričvat da so delal" predvsem pa zaradi same varnosti) Mislim da je suse za nekoga ki "prešalta iz win na linux najboljša izbira.

V tem času se preizkusil še nekaj ostalih distribucij RedHat, Fedora, Slo-tech, Mandrake, Debian - tolko da sem videl kao izgledajo kako se jih naštima in kaj ti ponujajo.

Nekako tako sem jih sam pri sebi razvrsil gledano za začetek:

kot še rečeno Suse 9.1
- Mandrake 10.0
- Slo-tech 2.0
- RedHat 9.0 in Fedora Core 1
- Debian (woody) 3.0

Mandrake v kolikor sem pričakoval da bo bolj "švoh me je pozitivno presenetil najbolj pa me je Debian po svoji uporabnosti in hitrosti sistema. Tako da imam sedaj na drugi računalnik instaliran Debian 3.0 - kratek čas je bil Mandrake. Slo- tech mi na žalost na drugi mašini ne dela oz. ne prepozna minitorja in grafične in mi pokaže kar nekaj na ekranu, prav tako Gento. Fedoro sem instaliral jo imel nekaj časa gor in mi enostavno ni všeč (kot zanimivost z Kde namizjem dela računalo hitreje kot z Gnome), Potem sem dal gor RedHat in sem ga po 10 min vrgu dol ker sem videl da je vse isto kot v Fedori (delal pa je še najpočasneje od vseh linux distribucij na tem računalu tudi suse 9-1 je delal hitreje.

Opis računala na katerem sem testiral distribucije:

celeron 333 mhz
160 rama 100 mhz
2 X 3.2 gb diska
grafična Ati nekaj 2c ali je 4mb ali je 8 mb ne vem točno
en predpotopni monitor 14"
--------------------------------------------------------------------------
Človeško se je motiti, neumno pa je vztrajati v napaki

Jebiveter ::

Ferplay ima prav, za "switcherja" je res najprimernejsa distribucija SuSe. Ker zadeve "kar delajo!":D

Tudi sam sem zacel na Suse (8.2) in po priblizno pol leta sem presaltal na Slackware (and never looked back!8-) -- predvsem zaradi "RPM-Hell:( "). Po tem sem prisel do zakljucka, da je to nekaksna evolucijska pot. Namrec, na enem vecjih forumov LinuxQuestions je bilo v Slackware forumu ogromno ex-suse userjev. Je pa ta "evolucija" ponavadi taka, da folk presalta iz Suse/Mandrake/Fedora na Slackware/Debian/Gentoo.

Tako, da priporocam Suse. Ceprav nabava recimo Professional CDjev (razen ce jih kupis) ni ravno legalna, se splaca malo pogoljufat. Potem, ko bos "padu noter" pa si bos itak najdu nekaj kar je "free as in beer".8-)
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?

Kami ::

IMHO je Gentoo otimalna izbira za zacetnika samo v primeru, da ima kje kakega verziranega soseda, ki mu lahko za kisto pira ali dve psotavi Gentoo iz nule, mu naredi backup kopijo sistem na DVDju in mu je na voljo naslednji mesec za morebitna vprasanja.

Jaz sem recimo tako vsem sosedom zmontiral Gentooja (no, brez kiste pira :D ).

Pod postavitvijo Gentooja tu mislim bogato postavitev. Ne samo sistem torej, ampak kompleten KDE z vsemi pomagali, po moznosti se GNOME in Xfce4, pa Openoffice, Thunderbird, Firefox, GIMP, nekaj solidnih (:\ ) iger, urejena vprasanja tipkovnice, miske in sumnikov (kovaceva kobila je tudi tokrat bosa :D ), postavljeni morebitni printerji, skener itd in poskrbljeno za Sambo (ce gre za Windows domeno ali workgroup), skonfiguriran CUPS, fonti v Xih i v konzoli, poskrbljeno za Also, arts, jack itd itd...

Ce se da, gredo v to tudi razne kamere in fotici (USB priklop itd).

Tako urejena zadeva je IMHO povsem enakovredna najboljsim Susejem ali raje boljsa, s tem da je tudi v malenkostih prilagojena konkretnemu uporabniku.


Mission:
To explore Linux&C and boldly code where no manpage has ever been seen

[Ta odgovor je spremenil Brane2 dne 05.09.2004 ob 16:30:48.]


S tem se nebi najbolj strinjal, saj če ti linux inštalira sosed, ti od tega ne dobiš preveč novega znanja, zato ti priporočam za začetek RedHat 9.1 ali pa SuSe, potem ko boš imel nekaj znanja pa si SAM probaj inštalirati gentoo (to ne pomeni da nesmeš koga kaj vprašat če se kje zalomi), saj je tako najbolje in boš pridobil nekaj novega znanja :D

MasterMind ::

Medtem ko sosed snema.. Lahko gledaš, in se učiš.. On ti mal razlaga itd. Naslednič k greš snemat (to je bl redko, seveda za pretvornika se zgodi!!) pa samo prašaš kako pa kaj.. (če se ti zalom)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri operacijski sistem ste že imeli

Oddelek: Operacijski sistemi
382510 (1793) nicjasno

mandrake ali suse

Oddelek: Operacijski sistemi
341800 (1363) BigWhale
»

Katero distribucijo uporabljate

Oddelek: Operacijski sistemi
412842 (2061) hanibal
»

Major Linux distribucije

Oddelek: Operacijski sistemi
51201 (1134) borchi
»

prvi Linux (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
554756 (3716) mile

Več podobnih tem