» »

Ketchup - sladkor

Ketchup - sladkor

«
1
2

DarkSite ::

Danes sem kupil v Hoferju en ketchup.

In sicer sem prebral, da gor piše "ohne zuckerzusatz". Sem si mislil, super bom probal tega brez sladkornih dodatkov. Pridem domov in preberem drobni napis in pise "sucralose". Grem na google in pise: "Sucralose is chemically changed so that it's 600 times sweeter than real sugar with almost no calories."

Zame je to zavajanje.

redtech ::

Sukraloza je mogoče še najmanj škodljiva od teh sladil, ki jih srečaš v izdelkih. V Hofru boš imel sukralozo v Lidlu pa Aspartam, Acesulfam-K.

Kaj je manj škodljivo pa vprašanje, če kdo zares ve... najbolj varen je navaden cuker in zmanjšati količino.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: redtech ()

DarkSite ::

True toda mene bolj moti, da imam obcutek, da sem bil zaveden. Pac prebral sem na embalazi brez sladkornih dodatkov. Tak lep modri velik kvadrat.

Če bi to vedel v tistem trenutku bi vzel navaden cuker.

Magic1 ::

Ketchup je v osnovi sladek, drugače ni ketchup. Ker je dodan sladkor "bad", dodajo zgleda umetna umetna sladila nekateri. Verjetno boš kmalu dobil ketchup s stevio (ki ima podoben okus, kot ostala umetna sladila). Jaz kupujem od spara bio ketchup, ki ima dodano relativno malo trstnega sladkorja. Ali od Zvezde kids tudi ni švoh. Samo to je 15g proti 20g sladkorja v običnih ketchupih. Ni to glih problem. Koliko pa poješ ketchupa naenkrat? 30g? To je ena čajna žlička sladkorja. Toliko ga dobiš v pol deci soka.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

Lejga ::

Še bolj boš presenečen, ko boš ugotovil da je osnovna sestavina, paradižnikov koncentrat iz Kitajske. Kitajci ne jejo paradižnika, imajo pa velike plantaže na meji z mongolijo za izvoz na zahod. Nekaj let nazaj je bilo to objavljeno v eni od nemških potrošniških oddaj, mislim da Marktcheck ARD oz. SWR (ne glede na znamko je bila po testiranju osnovna neoznačena surovina glede geolokacije iz Kitajske). Vsak paradižnik je možno geolocirati na podlagi sestavin v paradižniku, ki izvirajo iz zemlje, kjer je zrastel. Če na produktu, ni zavedeno poreklo paradižnika je iz Kitajske. Kupujem izdelke iz paradižnika v Evrospinu, kjer me vsaj potolažijo da je paradižnik iz Italije.

Magic1 ::

Dokler so velike plantaže ob mongoliji, se lahko vsaj tolažiš, da ni glih pretirano kontaminiran. Sej drugače so tudi Italjani dost pujsi. Pa večino česna in medu tudi pride iz Kitajske.
Najbolj me je zmotilo pri teh odajah, kjer so testirali izdelke pri nas, da so testirali ali sestavine na etiketi ustrezajo vsebini(primerna količina maščob,...). Niso pa testirali, kaj je vse drugega v artiklu... Neuporabno. Kaj me briga ali je 20 ali 21g nečesa. Pvej mi če je kakšna težka kovina vmes.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

Horas ::

motijo te umetna sladila, hkrati pa piješ cukrane pijače na vlko? pa kavo obvezno z mlekom pa smetano ane.

in pa to je že zdavnej debunkan mit. ta sladila so manj kancerogena od alkohola, tobaka,

poleg tega diabetniki namesto cukra uporabljajo umetno sladilo. vsaj tisti tapametni
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

mojsterleo ::

Izdelki brez dodanega sladkorja so lahko še vedno sladki od drugih sestavin. Omenil si kečap, drug primer je npr. oranžada brez sladkorja.
V večini primerov vsebujejo sladkorni nadomestek, verjetno takšen, ki še najmanj škoduje splošnemu okusu živila. Kateri sladkorni dodatek je ok in kateri ne, je stvar večne debate. Sukraloza ima trenutno zadovoljiv varnostni profil, na voljo je tudi v tabletkah.

Lejga ::

Sukraloza "E955" sladilo, ki je potrebovalo 28 let da je dobilo dovoljenje za uporabo v prehrambene namene v EU. Drugače je pa sukraloza kloriran sladkor. Stric Adi je klor uporabljal za druge namene, bi bilo pa potrebno preveriti, če je isti kečap na voljo tudi v AUT, sam za ziher, ker tisti, ki smo v stiku z avstrijci vemo da je stric Adi še vedno del vsakdana, seveda po Hofer ceni.

Magic1 ::

Lej, sladkor je striktno določen kakšna molekula je. Če spremenijo molekulo, pač ni več sladkor. Sej je veliko ogljikovih hidratov, ki so za telo praktično enaki kot sladkor. Če te zanimajo kalorije, imaš tudi to navedeno. Jaz se ne bi sekiral glede cukra v ketchupu, ga poješ premalo, da bi vplivalo na karkoli. En cel 500g ketchup ima za en big mac kalorij.
Razlika med sladkorjem in sukraloza. Pač je sukraloza bolj sladka in jo lahko dajo 60% manj za podoben efekt:
https://www.spar.si/online/ketchup-ligh...
https://www.spar.si/online/ketchup-blag...
Magic

Lejga ::

Glede "Če spremenijo molekulo, pač ni več sladkor", smo lahko srečni ker budale tega ne vejo... S to izjavo ciljam na nekaj čisto drugega, ki nima nobene povezave s sladkorjem.

Bezukhoff ::

Tako kot je margarina par molekul različnejša od plastike, a ne.

mailer ::

V zps testu je bil test kečapov pa ne vem, če je bil sploh kateri brez sladkorja. Glede na uzgled je Heinz nekako še najbolj "naraven".
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

DarkSite ::

No mene je predvsem zmotila embalaža.
Pač pise gor brez sladkornih dodatkov. Ok. To me je prepričalo v nakup. Ne bi kupil, če bi vedel, da je not sucralosa in bi raje kupil navaden ketchup.

Pisati bi moralo, da je namesto cukra notri neka druga molekula, ki se želi indetificirati kot cuker. Če napisejo, da je brez cukra v nekem modrem velikem kvadratu bi pricakoval, da napisejo se zdraven, da so to nadomestili s sucraloso.

Magic1 ::

Za v prihodnje boš vedel, da je sladko eden od osnovnih okusov. Ne moreš to kar odstranit iz jedi, brez da dramatično spremeniš jed. Zato lahko predvidevaš, da če je "brez sladkorja", je notri nadomestek. Vedno preberi sestavine. Vrstni red le teh pomeni količino.
Magic

mojsterleo ::

mailer je izjavil:

V zps testu je bil test kečapov pa ne vem, če je bil sploh kateri brez sladkorja. Glede na uzgled je Heinz nekako še najbolj "naraven".

Sukraloza ni "60% manj sladek sladkor. Je umetno sladilo.
Glede kečapa brez sladkorja (s sladili), Felix al pa Hoferjev je ok.
Jaz večinoma sploh ne kupujem kečapa, ampak paradižnikovo mezgo, naraven produkt.:D

Miki N ::

Kje bi kečap sploh lahko uporabil, brez da zaserješ na karkoli ga že daš gor?

Kalibri ::

DarkSite je izjavil:

No mene je predvsem zmotila embalaža.
Pač pise gor brez sladkornih dodatkov. Ok. To me je prepričalo v nakup. Ne bi kupil, če bi vedel, da je not sucralosa in bi raje kupil navaden ketchup.

Pisati bi moralo, da je namesto cukra notri neka druga molekula, ki se želi indetificirati kot cuker. Če napisejo, da je brez cukra v nekem modrem velikem kvadratu bi pricakoval, da napisejo se zdraven, da so to nadomestili s sucraloso.

Še nisi nesel nazaj? Koliko časa misliš jokati zaradi tega, ker si slabo prebral?

mailer ::

Miki N je izjavil:

Kje bi kečap sploh lahko uporabil, brez da zaserješ na karkoli ga že daš gor?
Meni pade na pamet edino pomfri.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

Ganon ::

Sem kupil enakega, kot avtor, z istim razlogom. Ko sem prišel domov, sem videl, da je dodano sladilo. Pri vseh izdelkih, pri katerih omenjajo, da ne vsebujejo sladkorja, je potrebno biti previden in prebrati sestavo. Po navadi vsebuje nadomestek.

Drugače pa je daleč najboljši kečap avstrijski felix. Že klasični vsebuje manj sladkorja od heinza in je okusnejši. Imajo pa tudi različico s 60% manj sladkorja.

Magic1 ::

V burger s majonezo tudi gre, če ni kakšne boljše omakice. Drugače to bolj otroci konzumirajo.
Magic

Miki N ::

mailer je izjavil:

Miki N je izjavil:

Kje bi kečap sploh lahko uporabil, brez da zaserješ na karkoli ga že daš gor?
Meni pade na pamet edino pomfri.


Ampak pomfrit je najboljši, če je hrustjav - z dodatkom nekakšnega sirupa s sledovi paradižnika bo težko ostal tak ... :8)

Ganon ::

DarkSite je izjavil:

Pač pise gor brez sladkornih dodatkov.


Nimaš prav. Piše "brez dodanega sladkorja". Kar drži.

Silver ::

Res je, treba je razlikovat med sladkorji in sladili. ;)

Avenger ::

Po vsem kar vem, sta najbolj v redu sladili Xylitol in Eritritol. Predvidevam, da teh ne boš našel v "dietnih" pijačah, ker so precej dražja in pri eritritolu npr. gre nekaterim na živce okus, dejansko NISO enaka kot sladkor, ne glede na dodano količino. Kakorkoli že, jaz nočem nič, kar ima:
acesulfame K (E950)
aspartame (E951)
saccharin (E954)
sorbitol (E420)
sucralose (E955)
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

DamijanD ::

Ker praktično ne uporabljam ketchupa: a ketchupa, ki bi bil brez sladkorja in brez sladil pa dejansko ni?

issak ::

Evo ketchup brez sladkorja: https://www.spar.si/online/bio-paradizn...
Desktop: i7-12700F | 7900XTX | Asrock H670M-ITX/ax | 32 GB RAM | Dell G3223Q
Server: G4560 | 16GB RAM | 3x4TB
OLKB Planck | Logitech G Pro X Superlight | Sennheiser HD660S2

gruntfürmich ::

DarkSite je izjavil:

Zame je to zavajanje.

zame pa je to neinformiran potrošnik, kar je še najslabše.

DamijanD je izjavil:

Ker praktično ne uporabljam ketchupa: a ketchupa, ki bi bil brez sladkorja in brez sladil pa dejansko ni?

morda paradižnikova mezga? ampak to potem ni kečap, mar ne?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Ganon ::

Avenger je izjavil:

Po vsem kar vem, sta najbolj v redu sladili Xylitol in Eritritol. Predvidevam, da teh ne boš našel v "dietnih" pijačah, ker so precej dražja in pri eritritolu npr. gre nekaterim na živce okus, dejansko NISO enaka kot sladkor, ne glede na dodano količino. Kakorkoli že, jaz nočem nič, kar ima:
acesulfame K (E950)
aspartame (E951)
saccharin (E954)
sorbitol (E420)
sucralose (E955)


Xylitol je odličen za zobe in še marsikaj.

gruntfürmich ::

Lejga je izjavil:

Glede "Če spremenijo molekulo, pač ni več sladkor", smo lahko srečni ker budale tega ne vejo... S to izjavo ciljam na nekaj čisto drugega, ki nima nobene povezave s sladkorjem.

s to izjavo ciljaš na popolno nepoznavane kemije, kot si že to omenil s prejšnjim postom.
če se obregneš ob klor da je nevem kako škodljiv in zakaj vse so ga uporabljali, kako si potem razlagaš dejstvo da bi brez spojine natrija in KLORA umrl?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Lejga ::

Ja res je, kemija ni moj domov. Vem pa da "Če spremenijo molekulo, pač ni več sladkor" narediš to nekje drugje, saj veš... Mučos dineros.

Magic1 ::

Lejga ej, ti pa si res majster komunikacij. Ne vem, če te kdo razume.


Drugače še en nadomestek sladkorju je stevia, ki ni pretirano draga.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

krho ::

Ketchup rabi sladkor. Oz. Drugače a nihče od vas ne kuha. V paradižnikovo mezgo. Oz. Pasato se sladkor doda da ubije kislino. No v bolognese omako gre namesto tega korenje
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

c3p0 ::

Kislino lahko ubiješ tudi s sodo bikarbono. Je pa paradižnik redko dovolj sladek za kečap, vsaj za povprečen okus, tudi zgoščen. S kakim domačim, docela zrelim, se da. Odvisno tudi od sorte. Lušti, ipd., odpadejo.

Hudobec82 ::

To debato smo že mel. Sintetična sladila. Pomoje ne dvignejo cukra v telesu, ker se drugač presnavlajo. Ne da se mi še enkat it iskat. Super za diabetike. So pa zlo verjetno rakotvorna. Samo, sej so alkohol, čiki in rdeče meso tut.

gruntfürmich ::

problem manjko sladkorja je tudi v sami teksturi zadeve. kečup, čokolada... to ne bo enako če boš sladkor odstranil, zato je to morda še slabše početi ker boš moral namesto sladkorja uporabiti druga polnila.
pač ne smeš jesti veliko junk hrane in se rekreirat pa je vse ok.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Horas ::

mailer je izjavil:

Miki N je izjavil:

Kje bi kečap sploh lahko uporabil, brez da zaserješ na karkoli ga že daš gor?
Meni pade na pamet edino pomfri.


pohano (v fritezi na zrak), tortilje, topli sendviči, jajca, riž, testenine,... pa še kaj.

predn se kaj vsajate, to naštevam za doma narejeno hrano, nizko kalorične alternative, visok B.
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Horas ()

Magic1 ::

Kot pravim, je ketchup še dost najmanjši faktor. Če bi ga kdo res veliko konzumiral, bi mu priporočal, da si ga zmeša s dobro mezgo in bo še boljši. Lahko komot dodatnih 50-75% sladkorja in soli zmanjšaš. Samo moraš mešat sprot, ker rok uporabe drastično zmanjšaš.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

Master_Yoda ::

Ce hoces ketchup brez sladkorja nabavi paradiznikov pire / pasato / mezgo.

P.S. Erithritol tudi ni OK.
Dovie'andi se tovya sagain.

Zgodovina sprememb…

feryz ::

Kako je lahko kečup brez sladkorja, če je fora kečupa sladkor?
Samo še čakam, da bodo začeli prodajati bel kristalni sladkor brez sladkorja.

gruntfürmich ::

feryz je izjavil:

Kako je lahko kečup brez sladkorja, če je fora kečupa sladkor?

točno tako!
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Magic1 ::

Moram probat pure stevio, kakšen okus ima. Problem je ker je 300 sladkejša od cukra in jo ponavadi mešajo s erithriolom, da jo spravijo na nižje razmerje za lažje doziranje. Kar pa spet nočeš. Ah že vem, naredil bom simple sirup v katerega bom dodal stevio. Ene par procentna mešanica bo naredila sirup 4x bolj sladek in bo enostavno za dozirat. Mal sem off topic, sam sem razmišljal, kako bi nekaj sladkega naredil brez umetnih sladil pa da nima kup kalorij.
Magic

mojsterleo ::

Master_Yoda je izjavil:

Ce hoces ketchup brez sladkorja nabavi paradiznikov pire / pasato / mezgo.
Meni je mezga bolj všeč kot kečap, ker je naraven produkt. Je pa res, da je že naravno precej sladka (16g sladkorjev/100g).

Stevija sladila imajo rahlo trpek okus. Poskusil sem vse sorte od 20% do 97% čistih sladil (stevija glikozid Reb-A). Nekako mi ne pašejo, še najbolje se obnese v sadnem ali zeliščnem čaju. Kavo in črni čaj raje sladkam s katerim drugim sladilom oziroma kokosov sladkor.

BorutO ::

Fantje in dekleta ... kdor še ne ve ... najboljši kečap je nemški od Heinz - jaz ga kupujem v Sparu, ne vem, če je še kje drugje po trgovinah. Kaj vse vsebuje in ne vsebuje, ne vem, je pa zelo dober.

Ganon ::

BorutO je izjavil:

Fantje in dekleta ... kdor še ne ve ... najboljši kečap je nemški od Heinz - jaz ga kupujem v Sparu, ne vem, če je še kje drugje po trgovinah. Kaj vse vsebuje in ne vsebuje, ne vem, je pa zelo dober.


Heinz je ameriški, ne nemški. Za moj okus ga avstrijski felix gladko povozi.

Magic1 ::

Mezge imajo cca. 3-6g/100g sladkorja. 16g ima kečap. Ima pa tudi 16g trojni paradižnikov koncentrat.
Magic

Horas ::

feryz je izjavil:

Kako je lahko kečup brez sladkorja, če je fora kečupa sladkor?
Samo še čakam, da bodo začeli prodajati bel kristalni sladkor brez sladkorja.


brez dodanega sladkorja!!! vidiš ko komentiraš/te, ko nimate pojma.
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

feryz ::

Potem ga pa sam skuhaj.
Tako kot delamo ostali. Če nočeš govna noter. Cuker je še najmanjše zlo.

starfotr ::

Prvo pravilo zdravega prehranjevanja je, da hrana ne potrebuje embalaže in s tem etiket, kaj vse je noter.

Potem odpade vsa ultra procesirana in s tem nezdrava hrana.

Vse kar je industrijsko procesirana hrana je pač slabo za organizem, okolje in tudi družbo. Če si to priznate ali pa ne.

Magic1 ::

Spet je odvisno od količine. Jaz se pri kečapu ne bi sekiral glede ultraprocesirane hrane. Ga konzumiraš premalo, da bi bilo potrebno. Bolj odvisno s čim ga konzumiraš, da ni vse ostalo ultra sprocesirano. Pa sploh ne vem če kečap paše v ultra procesirano hrano. Not ima paradižnikovo mezgo, sladkor, kis, škrob in začimbe. Dosti obična procesirana hrana, domačega kečapa ne predelaš bistveno manj.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Umetna sladila (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
596847 (2764) IL_DIAVOLO
»

Davek na sladko, ste kaj veseli?! (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
25140289 (33556) Raptor F16
»

kako se izogniti sladkorju? in ali so nadomestki OK?

Oddelek: Loža
374247 (3242) greatdrakon
»

Raziskava: zmanjšan energijski vnos koristi zdravju (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
7013877 (10327) Semafor
»

"Najboljša" paradižnikova omaka za pico (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5626258 (24006) Vajenc

Več podobnih tem